Jump to content

Explore Scientific Ultra Light Dobsonian 305mm


50mm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p6879_Explore-Scientific-Ultra-Light-Dobson-Teleskop---Oeffnung-305mm---Brennweite-1525mm.html

 

Το πηρε κανεις αυτο ή το 10αρι να μας πει εντυπωσεις? Η τιμη ειναι πολυ δελεαστικη ...

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έγω το έχω σαν τρίτη επιλογή. Τα πρώτα μέσα απο κάποιες κριτικές που διάβασα είχαν κάποια θέματα. Υπάρχει 10" demo άπο ξένο site στα 500 ευρώ αν ενδιαφέρεσαι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά και γω το έχω σαν 2η επιλογή. Είμαι ανάμεσα σε ES 16" και στο skywatcher flextube 12" goto. Φοβάμαι λίγο το τι παίζει με τα οπτικά. Στο manual λέει bk7 και σε μια συζήτηση στο φόρουμ εδώ, δεν διάβασα και τα καλύτερα λόγια. Αλλα φυσικά χωρίς να το δουν από κοντα. Τώρα θα μου πεις: όσο χάλια οπτικά και να είναι, σίγουρα θα αποδίδει καλύτερα το ES 16αρι από το SK 12αρι.

 

stadaik ποιες είναι οι πρώτες 2 επιλογές σου;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαγράψει τα skywathcer. Εκτός απο τα ES θα με ενδιέφερε μόνο κάτι σε sumerian optics που είναι η δεύτερη επιλογή μου. Για την πρώτη επιλογή περιμένω απάντηση απο τον ιδιοκτήτη για την τιμή του. χειροποίητο, portable κλπ κλπ. βασικά δεν θέλω να μπλέξω με σωλήνα λόγω βάρους περισσότερο. Μιλάω για 12" πάντα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαγράψει τα skywathcer. Εκτός απο τα ES θα με ενδιέφερε μόνο κάτι σε sumerian optics που είναι η δεύτερη επιλογή μου. Για την πρώτη επιλογή περιμένω απάντηση απο τον ιδιοκτήτη για την τιμή του. χειροποίητο, portable κλπ κλπ. βασικά δεν θέλω να μπλέξω με σωλήνα λόγω βάρους περισσότερο. Μιλάω για 12" πάντα.

 

 

:-k στην περίπτωση αυτή ξεφεύγει η τιμή πάντως.

 

Πάντως για τα οπτικά στα ES τι έχετε διαβάσει στα ξένα φόρουμ; Και γενικά τι θέματα έχουν προκύψει με τα συγκεκριμένα; Τα αγγλικά μου είναι άστα να πάνε.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βρώ το ποστ πιο μετά απο το stargazers. Είναι απο τα πρώτα review για το 12". Λογικά θα έχουν φτιάξει τα πράγματα πιστεύω. Τα οπτικά του είναι GSO έχω την εντύπωση. Θέματα είχε στην κατασκευή (rocker box και truss). Το βράδυ θα ποστάρω το λινκ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα χω δει τα λινκ. Απλά δεν κατάλαβα και πολλά. Τα οπτικά είναι χειρότερα από τα SW; Και αν ναι, το 16αρι ES και πάλι δεν θα αποδίδει πολύ καλύτερα από το 12αρι SW. Θέλω να μου λυθεί αυτή η απορία πριν προχωρήσω σε αγορά.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικά τους είναι τα ίδια. Εννοείται ότι ένα 12" με οπτικά 1/10λ δεν μπορεί να ξεπεράσει ένα 16" με απλά οπτικά στο εύρος παρατήρησης. Η καλύτερη ποιότητα θα σου δώσει καλύτερη ευκρίνεια , λεπτομέρεια αλλά πάντα σε συνάρτηση με τις ίντσες. Το 16" και πάλι θα βλέπει περισσότερα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok τότε με έπεισες ποιο να προτιμήσω. :cheesy: Ίδιο βάρος με μεγαλύτερες ίντσες, μια χαρά. Και καλύτερο εστιαστή. Να μην είχε και τα ανοίγματα στο δευτερεύον και θα ήταν το ιδανικό για μένα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να σε πείσω, ούτε και την εμπειρία φυσικά. Τα λεγόμενα μου στηρίζονται στην ουσία στην έρευνα αγοράς που έχω κάνει (και συνεχίζεται). Απλά έχω επικεντρώσει την προσοχή μου στο 12" οπότε οποιαδήποτε πληροφορία κυκλοφορεί λαμβάνεται υπόψη.

 

16" ε...? :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 12αρι SW goto είναι περίπου στα ίδια κιλά με το 16αρι ES, πάνω κάτω στην ίδια τιμή. Αν εξαιρέσεις το goto γιατί να μην προτιμήσω το ES; Άσε που θα χωράει ποιο εύκολα σε αμάξι, μιας και "σπάει" σε κομμάτια.

 

Απλά είχα την απορία αν είναι τόσο χάλια τα οπτικά του που ίσως αξίζει καλύτερα το SW, αλλά τελικά μου είπες ότι πάνω απ' όλα μετράνε οι ίντσες και γι αυτό με έπεισες.

Επίσης δεν είναι δοκιμασμένο από κάποιον σε αυτό το φόρουμ να μας πει σίγουρα.

 

Σε έβαλα σε σκέψεις εεεεεε;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμπειρικά είμαι αυτή τη στιγμη level 0. Οπότε απο κάπου πρέπει να αρχίσω και το 12" μου φαίνεται σαν όριο για αρχή. 16" ES υπάρχει demo νομίζω σε γερμανικό site.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

demo χαρακτηρίζουν το εκθεσιακό τους. Test drive. Ελαφρώς μεταχειρισμένο ας πούμε.

https://www.astromarket.org/explore-scientific?page=1&currency=GBP&page=all&language=en

http://www.bresser.de/en/Sale/Display-Items/4/

 

σε ένα απο τα δύο πρέπει να υπήρχε. Έχει μείνει μόνο το 10" και στα 2. H Bresser το πουλάει και φθηνότερα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Αρκετά φτηνοκατασκευή όπως φαίνεται με αρκετά προβλήματα αλλά και σε αυτή την τιμή τί να πρωτοπληρώσεις; Το σημείο του εστιαστή εντελώς άβολο κατά τη γνώμη μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν review μου άρεσε. Είχε βέβαια ένα καλό και ένα κακό. Το καλό ότι ο τύπος ήταν ψείρας και το ξεψάχνισε μέχρι αηδίας. Το κακό ότι ήταν πρόσφατο και άρα τα προβλήματα στην κατασκευή και οι προχειροδουλειές παραμένουν. Έν το μεταξύ έτσι όπως άλλαξε την θέση του εστιαστή (απο πίσω) νόμιζα ότι είχε στο μυαλό του κάποια ανωμαλία...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή τα αγγλικά μου είναι πολύ χειρότερα από του πρωθυπουργού :P , θα με βοηθούσε να μου έλεγε κάποιος τι συμπέρασμα έβγαλε.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι πληρώνεις παίρνεις. Σε κάποιο σημείο λέει ότι για 12" τηλεσκόπιο με τιμή κάτω απο τα 1000 δολάρια δικαιολογούνται όλα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης