Jump to content

είναι ευθυγραμμισμένο το τηλεσκόπιό μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει περιπτωση το τηλεσκοπιο μου (νευτωνιο 10' f4.8) να ειναι ''καλα'' ευθυγραμμσμενο και να μη δινει καλα ειδωλα πλανητων μονο λογο του κακου seeing?

 

Το λεω αυτο γιατι εχθες παλευα ποσες ωρες να το ευθυγραμισω και αφου νομιζα πως τα καταφερα το εβγαλα για να δω τον Αρη που ηταν αθλιος. Κατοπιν το εστρεψα στη σεληνη και ειχα μεν πολυ λεπτομερια στο ειδωλο αλλα φαινοταν σαν να εβραζε και πολυ μαλιστα.

 

Τι θα επρεπε να παρατηρισω στη σεληνη για να καταλαβω αν το τηλεσκοπιο μου ειναι (η δεν ειναι) ευθυγραμισμενο?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Υ.Γ ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατοπιν το εστρεψα στη σεληνη και ειχα μεν πολυ λεπτομερια στο ειδωλο αλλα φαινοταν σαν να εβραζε και πολυ μαλιστα.

 

Αυτο σημαινει αυξημενη ατμοσφαιρικη διαταραχη (κακο seeing).

Ο Αρης εξαλλου ειναι και μακρια πλεον.Το αν το εχεις ευθυγραμμισει σωστα δεν γινεται να το γνωριζω.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν δεν ειναι σωστα ευθυγραμμισμενο δεν θα επρεπε να βλεπω και κακια σεληνη? Θολο ειδωλο κτλ?

 

(Η φατσουλα δεν ξερω πως βγηκε εννοω νευτωνιο f4.8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η φατσουλα βγαινει με την συντομογραφια αυτη " 8 ) " αλλα χωρις το κενο αναμεσα τους :wink:

 

οσο για την ευθυγραμμιση...

δν νομιζω να καταλαβεις με την σεληνη αν εχεις χαλια collimation..

εγω επαιζα το καλοκαιρι με αυτο κ η σεληνη δν θολωνε ποτε!οσο χαλια ευθυγραμμιση κ αν προσπαθουσα να κανω!

ισως επειδη ειναι πολυ κοντα μας κ πολυ φωτεινη.

 

για να δεις αν εχεις καλη ευθυγραμμιση κανε μεγαλη μεγενθυνση σε ενα αστερι. :idea: κ παιξε με το focus.......

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε jimmy,

 

αλλος ενας παραγοντας που πρεπει να υπολογισεις ειναι ο χρονος προσαρμογης του τηλεσκοπιου στις συνθηκες της ατμοσφαιρας!

ισως&γι'αυτο να "βραζουν" τα ειδωλα... [-X [-X [-X

Σου συνιστω να αφηνεις 2-3 ωριτσες το τηλεσκοπιο πριν το χρησιμοποιησεις...

:roll: :roll: :roll: :roll:

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Crux δεν νομίζω να είναι τόσος ο χρόνος προσαρμογής 1 ώρα το πολύ νομίζω αλλά αυτό που είπε ο Γιώργος και ο Amgamer είναι νομίζω το πρόβλημα και το καταλαβαίνεις εάν εστιάσεις προς όπως είπαν σε ένα άστρο θα πρέπει όταν φεύγεις από το σημείο εστίασης να βλέπεις κάτι ομόκεντρούς δίσκους αν ένας δίσκος φεύγει δεξιά η αριστερά τότε όντως θέλεις ευθυγράμμιση.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Jimmy,

έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο υποθέτω, Orion Optics 10" f/4.8 .

H απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα είναι "ναι, και δυστυχώς συχνά".

 

Αν η ατμόσφαιρα επέτρεπε συχνά να εκμεταλλευτούμε τη διακριτική ικανότητα ενός 10ιντσου, θα είμασταν ευτυχείς... Στις περισσότερες παρατηρήσεις πλανητών το seeing μας επιτρέπει να δούμε μόνο αρκετά θολότερες εικόνες απ΄ότι το ίδιο τηλεσκόπιο δίνει φωτογραφικά με τη μέθοδο του stacking πολλών καρέ για την αντιστάθμιση της επίδρασης του seeing. Σπάνια όμως, σε συνθήκες εξαιρετικού seeing, οι επιδόσεις του τηλεσκοπίου ανεβαίνουν κατακόρυφα και μας χαρίζει ανεπανάληπτες εικόνες των πλανητών και της Σελήνης (τις οποίες δεν μπορεί να φτάσει κανένα διοπτρικό κάτω από 7"-8").

 

Για παράδειγμα, ένα βράδυ του Σεπτεμβρίου στο Λυκαβητό, είδα τον καλύτερο Άρη της σεζόν, γεμάτο σχήματα και λεπτομέρειες. Κατόπιν (στη Λάρισα) και με την έναρξη του χειμώνα και των κεντρικών θερμάνσεων, το είδωλο του Άρη ήταν αγνώριστο τις περισσότερε νύχτες και με το ζόρι διακρίνονταν μια-δυό σκούρες πινελιές στην επιφάνειά του.

 

Παρατηρώντας συχνά τη Σελήνη και τους πλανήτες, σύντομα θα μάθεις να ξεχωρίζεις το seeing, γιατί θα εκπλήσσεσαι ευχάριστα τις πολύ λίγες νύχτες που που θα έχεις σημαντικά καλύτερη λεπτομέρεια. Αν όμως μετά από λίγους μήνες δεν έχουν υπάρξει νύχτες με αισθητά καλύτερα είδωλα, τότε η ευθυγράμμιση είναι ύποπτη.

 

Κάνε κάτι ακόμη: με ένα καλό προσοφθάλμιο 3,5mm-4mm προσπάθησε να διακρίνεις σημαδάκια στο έδαφος του κρατήρα Πλάτων στη Σελήνη. Άν όλα είναι εντάξει (και το seeing) κάποια στιγμή θα ξεχωρίσεις στο κέντρο του 1-3 κρατηρίσκους που θα φαίνονται όχι απλά σαν σημαδάκια, αλλά σαν μόλις διακριτά κυκλάκια. Επιπλέον θα πρέπει να φανούν ακόμη 4-5 λευκά σημαδάκια, που είναι ακόμη μικρότεροι κρατηρίσκοι. Όμως λίγο να χαλάσει το seeing, δεν βλέπεις ούτε τους μεγαλύτερους.

 

Χρησιμοποίησε τις παρακάτω εικόνες. Φυσικά ο Πλάτων δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να φανεί τόσο καθαρά, αλλά βολεύουν σαν χάρτης, ώστε να ξέρεις σε ποιά σημεία να ψάξεις τους κρατηρίσκους. (Έχω φτάσει μέχρι 12 σημαδάκια κάποια νύχτα με ανεπανάληπτες συνθήκες seeing, ευνοϊκό φωτισμό του κρατήρα και κυρίως χρήση του κορυφαίου binoviewer Baader Planetarium Mark V + 2 Baader genuine ortho 6mm).

 

Να θυμάσαι ότι ο χρόνος θα σου δείξει το πόσο καλή ευθυγράμμιση πετυχαίνεις και ποιοί παράγοντες καθορίζουν τις παρατηρήσεις σου.

 

Φιλικά, Στέφανος

LPOD-2004-01-24.jpg.0453027eb21bd8767661d0fb4005ea1f.jpg

My_Plato_NASA_Plato_Arrows.jpg.6ccf15410c21bbf44954dffc68a03c8c.jpg

in_plato222.gif.0bb5510ca06121bccf82c611a99cf297.gif

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας

 

Crux,

το αφηνω περιπου 2 ωρες εξω στο κρυο πριν να κανω παρατηρηση.

 

Στεφανε,

Ναι εχουμε το ιδιο τηλεσκοπιο.

Αν καταλαβα καλα, εννοεις πως εαν δεν βλεπω τους κρατηρισκους ''καλα'', σε μια νυχτα με καλο seeing,δηλαδη αν τους βλεπω πολυ θολους ,δεν εχω καλη ευθυγραμμιση ?

Στη δευτερη φωτο τι ειναι αυτες οι γραμμουλες?

 

Οσο για τον Αρη δεν εχω καταφερει ακομα να τον απολαυσω.Βασικα ποτε δεν τον εχω διακρινει σαν δισκο, απλα βλεπω μια βουλα με ενα μαυρο σημαδακι καμια φορα (120x).Αλλα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι παρουσιαζει γυρω του ψευτικα πολυ αχνα ειδωλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Αν καταλαβα καλα, εννοεις πως εαν δεν βλεπω τους κρατηρισκους ''καλα'', σε μια νυχτα με καλο seeing,δηλαδη αν τους βλεπω πολυ θολους ,δεν εχω καλη ευθυγραμμιση ?

Στη δευτερη φωτο τι ειναι αυτες οι γραμμουλες?...

Όχι, εννοώ ότι αν καταφέρεις να δεις έστω μερικούς (σαν φωτεινές κουκίδες), η ευθυγράμμιση είναι ήδη καλή (και το seeing φυσικά). Με πολύ καλό seeing, αν δεις 1-3 όχι απλά σαν κουκίδες αλλά σαν πολύ μικρά κυκλάκια + μερικούς σαν κουκίδες, έχεις πετύχει πολύ καλή ευθυγράμμιση. Οι γραμμούλες έχουν προστεθεί στη φωτογραφία για να δείξουν τους κρατήρες που αναφέρονταν στο κείμενο που συνόδευε τη φωτογραφία. Ξαναλέω, στο τηλεσκόπιο οι λεπτομέρειες δεν φαίνονται τόσο καλά όπως σ' αυτές τις τροχιακές φωτό. Η τρίτη από την σειρά των μικρών φωτό όμως, μοιάζει πολύ με αυτό που περιμένεις να δεις στον προσοφθάλμιο. Χρησιμοποίησε τις μεγάλες φωτογραφίες σαν χάρτες για να ξέρεις πού να ψάξεις για κρατηρίσκους στοο έδαφος του Πλάτωνα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης