Jump to content

Skywatcher star discovery 150p


Trillian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα :-)

Μετά από αρκετή ερευνα κατέληξα οτι το επομενο τηλεσκόπιο που θα ηθελα να παρω ( το πρωτο μου ειναι το heritage 130p dob) ειναι το παρακατω.

 

http://www.firstlightoptics.com/az-goto/sky-watcher-star-discovery-150p.html

 

Εχει σχετικα μεγαλη διαμετρο, ειναι οικονομικο, ειναι goto αλλα εχει και τεχνολογια dual encoder που σου επιτρεπει να το κινεις και χειροκινητα, κατι που απολαμβανω να κανω, μπορεις να βγαλεις και φωτογραφιες ( χωρις μεγαλη εκθεση) . Ειχα ομως καποιες αποριες κι αν καποιος το εχει ή το εχει δει απο κοντα θα μπορουσε να βοηθησει.

1. Διαστασεις α) τι βαρος εχει το τηλεσκοπιο με τη βαση? Θεωρειται γενικα ευκολο στη μετακινηση και τοποθετηση?

Β) ποσο ανετο ειναι στηνπαρατηρηση? ιδανικα θα ηθελα να παρατηρω καθιστη. Μπορει το τριποδο να χαμηλωσει αρκετα ωστε να ειναι αυτο δυνατό ή ειναι ο σωληνας αρκετα μεγαλος για κατι τετοιο? ( σκεφτηκα οτι α σωληνας MAK 127 θα ηταν πιο ευχρηστος και ανετος αλλα απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι καταλληλος για DSO)

γ) γενικα η ευκολια στη φορητοτητα και χρηςηειναι κατι που με απασχολει αρκετα

2 Τι πηγη ενεργειας χρησιμοποιειτε? μπορει να τροφοδοτηθει με καποιοιυ ειδους επαναφορτιζομενη μπαταρια?

3. Εχει δοκιμασει κανεις να βγαλει φωτογραφιες με αυτο? Ποσο ικανοποιητικο ηταν το αποτελεσμα?

Ευχαριστω πολυ :-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποπτεύομαι πως δε σου απαντάει κανείς γιατί το βλέπουν πρώτη φορά. Φαίνεται να είναι μια αναβάθμιση της βάσης Synscan AZ, η οποία έπαιρνε μέχρι 130άρι Νευτώνιο, το οποίο δεν το σήκωνε και φοβερά άνετα, είχε αρκετούς κραδασμούς. Άραγε η αναβάθμιση είναι αρκετή να ώστε αν το σηκώνει τόσο άνετα όσο τουλάχιστον το 130άρι η προηγούμενη;

Το 127 Mak θα το πρότεινα μόνο για πλανητικό και απ' ότι καταλαβαίνω δεν είναι ακριβώς αυτό που ζητάς.

Για τη θέση θέασης. αν χαμηλώνει αρκετά δεν το ξέρω. Είχα το 127 Mak κάποτε και εκείνο ήταν ΟΚ με καρέκλα, αλλά δε μπορώ να πω για το 150.

Υπάρχει και το StarTravel 102 Synscan με παρόμοια βάση που έχει "βολική" θέση για παρακολούθηση, αν και από τα 150mm πέφτουμε - αν και είναι διοπτρικό χωρίς obstruction, οπότε η διαφορά είναι μικρότερη απ' όσο λένε τα νούμερα...

Για τις φωτογραφίες που ρωτάς αυτές οι βάσεις είναι αρκετά καλές μόνο για πλανητική φωτογράφηση. Για deep space έχει πολύ κόπο για μέτρια αποτελέσματα, αφού μόνο λίγα δευτερόλεπτα έκθεσης μπορούμε, οπότε δε θεωρούνται κατάλληλες, αλλά φυσικά σε αυτή την τιμή δε θα βρεις "πακέτο" κατάλληλο για αστροφωτογράφηση! Όμως ούτε αναβαθμίζεται μελλοντικά να έχουμε υπόψη.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , μπορώ να πω οτι εχω λίγο πιο ξεκαθαρη εικονα. Από αυτα που λες , αλλά και απο φωτογραφίες και βιντεο υποψιαζομαι οτι δεν θα ειναι ευκολη η θεαση απο καρεκλα . Από την αλλη ενα MAK θα περιόριζε πολύ τις επιλογές αν και το σκέφτομαι ακόμα, γιατι σιγουρα θα έκανε πιο εύκολα τα πράγματα και στη θέαση , και στη μετακίνηση , και στην τοποθέτηση. Μου ΄εχουν πει οτι γενικ΄α έχουν καλά οπτικά και είναι μια πιο ποιοτική επιλογή.

Όσον αφορα τη φωτογραφία γνωρίζω οτι δεν θα μπορώ βγαζω φωτογραφίες με μεγάλη έκθεση και αυτο δεν με πειραζει. Θα ηθελα πιο πολυ να ασχοληθω με το φεγγαρι , τους πλανήτες και να χρησιμοποιω και τη βαση για να τοποθετώ την κάμερα χωρίς το τηλεσκόπιο για να βγαζω το γαλαξία οπότε πιστεύω οτι δεν θα Έχω πρόβλημα σε αυτο.

Με προβλημάτισε μόνο αυτό που είπες οτι το προηγόυμενο μοντέλο δεν ηταν τόσο σταθερό. Ισως , αφου ειναι καινουργιο το συγκεκριμένο μοντέλο να περιμένω λιγο για να μάθω περισσότερα.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

Clear skies ;-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Trillian, (αφού δε σου άρεσε το Tricia...), αν σε ενδιαφέρει η φωτογράφηση με φωτογραφικό φακό, ίσως να μην είναι η βέλτιστη λύση για εσένα το alt-az. Αν και με τη μικρότερη μεγένθυνση που έχει ένας φακός εξαφανίζεις τα προβλήματα του tracking που δεν είναι "αστροφωτογραφικής" ακρίβειας σε αυτές τις στηρίξεις, παραμένει το πρόβλημα του field rotation και αν σημαδεύεις π.χ. προς Βορρά θα εμφανιστεί σχετικά γρήγορα. Βέβαια ξέρω πως για ισημερινή στήριξη και ειδικά με μοτέρ κλπ δε μπορούμε να βρούμε κάτι με λίγα χρήματα (και θα ήταν και λιγότερο φορητό), οπότε μπορεί να μην υπάρχει η επιλογή, αλλά το αναφέρω να το ξέρουμε πως το alt-az goto έχει αρκετούς περιορισμούς και παρόλα αυτά είναι πολύ δημοφιλές γιατί στην τιμή του οι επιλογές είναι λίγες.

Το Mak είναι εξαιρετικό στους πλανήτες και χωρίς να χρειάζεται collimation, αλλά με απογοήτευσε αρκετά γιατί περίμενα να μπορείς να βάλεις reducer ή προσοφθάλμια 2" να έχεις κάπως μεγαλύτερο πεδίο όπως γίνεται π.χ. σε ένα C8, αλλά η κατασκευή του σε περιορίζει στη 1 μοίρα... Επίσης, βλέπω είναι ίδια τιμή με το ανανεωμένο "discovery", άρα δεν είναι τόσο καλή αγορά συγκριτικά αυτή τη στιγμή. Γιατί να βάλεις 150άρι μετά στη βάση του 127 δε γίνεται, ενώ το αντίστροφο μπορείς και μάλιστα φαντάζομαι με μεγαλύτερη σταθερότητα, συν μπορείς να το κουνήσεις και με το χέρι - χρήσιμο χαρακτηριστικό που προσθέσανε. Αν ήταν να γλιτώσουμε χρήματα όπως με το StarTravel 102 (που είναι το αντίθετο από το Mak - δηλαδή όχι καλό για πλανήτες, αλλά με μεγάλο πεδίο), να το σκεφτόμουν περισσότερο, αλλά νομίζω ανάμεσα στο 150 και το 127 για ίδια τιμή θα πήγαινα στο πρώτο μόνο και μόνο για τη βάση.

Α, για ρεύμα που έλεγες, θα χρειαστείς είτε τροφοδοτικό 12v αν θες να συνδέεσαι με πρίζα, αλλιώς για φορητότητα χρησιμοποιούμε φορτιστή αυτοκινήτου (με έξοδο "αναπτήρα").

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι και εγώ μαλλον θέλω πολλα χωρίς να διαθέτω πολλά χρήματα οπότε θα πρεπει να σκεφθω τι είναι αυτο που θέλω περισσότερο . Νομίζω οτι η παρατηρηση πλανητων και κυριως βαθέως ουρανου ειναι η απάντηση οπότε θα πρεπει να συμβιβαστω με τους περιορισμους μιας αλταζιμουθιακης στηριξης. Εκτος απο το γεγονος οτι οι ισημερινες είναι ακριβές , από τηλεσκόπια που εχω δει γενικα φαινονται και αρκετα πιο δυσκολες στη χρηση.

Αυτο για τα mak το ειχα καταλαβει, τωρα μου το επιβεβαιωνεις και εσύ οποτε θα παραμεινω στην αρχικη επιλογή του star discovery με το reflector και ισως αργοτερα θα μπορουσα να διαθεσω καποια χρηματα ( μαλλον αρκετα..) για ενα sc 8 ιντσο που η συγκεκριμενη στηριξη νομιζω θα το μπορουσε να κρατησει

Ευχαριστω και παλι για συμβουλές και τις ευστοχες παρατηρησεις

 

Goodbye and thanks for all the f..tips. ;-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εγκαταλείψεις την ιδέα του goto μια EQ3-2 (που ίσως την βρεις και μεταχειρισμένη πολύ φτηνά) είναι καλύτερη από κάθε φτηνή πλαστική goto υψοαζιμουθιακή. Με μοτέρ μονο στην ορθή αναφορά θα κάνεις και βασική αστροφωτογράφηση (Ήλιο, Σελήνη, Πλανήτες και βαθέως ουρανού ακόμα και στην κύρια εστία). Επίσης θα μάθεις και την χρήση των ισημερινών βάσεων. Η στήριξη του Star Discovery ούτε για πλάκα δεν κάνει για 8 ρι SC ούτε η EQ3-2.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εγκαταλείψεις την ιδέα του goto μια EQ3-2 (που ίσως την βρεις και μεταχειρισμένη πολύ φτηνά) είναι καλύτερη από κάθε φτηνή πλαστική goto υψοαζιμουθιακή. Με μοτέρ μονο στην ορθή αναφορά θα κάνεις και βασική αστροφωτογράφηση (Ήλιο, Σελήνη, Πλανήτες και βαθέως ουρανού ακόμα και στην κύρια εστία). Επίσης θα μάθεις και την χρήση των ισημερινών βάσεων. Η στήριξη του Star Discovery ούτε για πλάκα δεν κάνει για 8 ρι SC ούτε η EQ3-2.

 

Αν και προσωπικά προτιμώ μια EQ3 με μοτέρ (και polar scope όμως) από μια goto alt-az, δεν είναι και τόσο "συγκρίσιμα μεγέθη" - μαζί με τα μειονεκτήματα έχουν και συγκεκριμένα πλεονεκτήματα (φορητότητα, ευκολία) οι πλαστικές ;) Άσε που η EQ3 δυστυχώς δεν έρχεται πακέτο με μοτέρ/polar scope και αρχίζει και πλησιάζει με αυτά σε τιμή την goto EQ3 που είναι αρκετά ακριβότερη από τις alt-az.

Αλλά θα διαφωνήσω για το 8ρι SC. Έχω χρησιμοποιήσει Celestron C8 με EQ3 και ήταν πολύ καλύτερα απ'ότι περίμενα, ουσιαστικά για οπτική παρατήρηση ήταν αρκετά άνετο το συστηματάκι. Τώρα με τη Star Discovery δε νομίζω να είναι φρόνιμο. Ένα C8 είναι 5.5kg, αυτό που έχει η Star Discovery πάνω πρέπει να είναι ελαφρώς κάτω από 5kg. Ναι μεν η διαφορά είναι μικρή και μάλιστα με πιο κοντό σωλήνα ο αέρας πειράζει λιγότερο, αλλά σε μονό βραχίονα όταν ο σωλήνας είναι φαρδύτερος το κέντρο βάρους απομακρύνεται οπότε αυξάνεται η ροπή που ασκείται στο σημείο στήριξης. Αν δηλαδή τη Star Discovery την προορίζουν για μέγιστο το 150άρι μπορεί και η μικρή διαφορά βάρους του C8 μαζί με τη διαφορά διαμέτρου να το κάνουν ακατάλληλο για τη βάση.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης