Jump to content

αναζητηση τελος


stadaik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

μετα απο 7 μηνες εχω το δικο μου τηλεσκοπιο. Αγοραστηκε μεταχειρισμενο απο μελος του φορουμ. Ενα 12" dobsonian πιστευω οτι ειναι καλη επιλογη για αρχαριο. Λεπτομεριες και φωτογραφιες την επομενη εβδομαδα. Αν και για το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο με λιγη αναζητηση μεσα στο φορουμ βρισκει κανεις αρκετες πληροφοριες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε μπράβο. Καλορίζικο. Καιρό το πάλευες να μαζέψεις τα παρελκόμενα. Ήρθε η ώρα για το τηλεσκόπιο. Να το χαρείς. Αναμένουνε φωτογραφίες.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλορίζικο και καλές παρατηρήσεις! Ευελπιστώ κ εγώ σε μεταχειρισμένο 12άρι
Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χρόνια πολλα! Καλη χρονιά! Είναι αυτο που νόμιζα, καταπληκτικό όργανο!

Περιμένουμε παρουσίαση για το πρώτο φως.

Καθαρούς ουρανούς!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένταξη. Νομίζω ότι έκανες την υπέρβαση. Τηλεσκόπιο για μια ζωη. Συγχαρητήρια. Καλη χρόνια και καθαρούς ουρανούς.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και καθαροί ουρανοί (αν έχεις εσύ θα έχουμε και εμείς :D )

Τώρα που έχει και βοριαδάκια θα το χαρείς ...

Στην νέα σελήνη πάμε και μαζί για παρατήρηση αν θές ...

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτογραφίες με το setup στημένο σε εξωτερικό χώρο δεν έχω ακόμη λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών. Λίγα λόγια για το τηλεσκόπιο:

Το τηλεσκόπιο όπως μερικοί καταλάβατε είναι κατασκευή του Μανούσου Δημήτρη. Είναι το 12" με οπτικά GSO και επιστρώσεις Orion Optics Hilux και με τις όποιες βελτιώσεις είχε κάνει στο διάστημα απο τη κατασκευή του έως σήμερα (αράχνη κλπ). Ξεκίνησα την κουβέντα μαζί του δείχνοντας ενδιαφέρον για τα οπτικά και μόνο του τηλεσκοπίου και καταλήξαμε να συζητάμε για όλο το τηλεσκόπιο όπως και έγινε.

Το τηλεσκόπιο ήρθε σε άριστη συσκευασία απο την Κρήτη απευθείας στη Ρόδο πριν τις γιορτές. Το τηλεσκόπιο συνόδευαν ένας telrad, ένας RACI και ένα φωτοχιτώνιο. Δλδ κομπλέ.

Η κατασκευή δεν έκρυβε κανένα απρόοπτο για εμένα αφού ο Δημήτρης με είχε ενημερώσει για τυχόν φθορές που σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζουν την λειτουργικότητα πχ. χερούλι του rocker box. Το οποίο και θα αντικατασταθεί με μηδαμινό-ξεφτιλιστικό κόστος.

Όλο αυτό το διάστημα και πριν καταλήξω σε αυτό το τηλεσκόπιο και πριν έρθει στο νέο του σπίτι αλλά και τώρα ο Δημήτρης απαντάει σε κάθε προβληματισμό μου (εύστοχο ή ηλίθιο του πρωτάρη).

Θα τα ξαναπούμε με το πρώτο φως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης