Jump to content

Σπουδές Αστρονομιας-αστροφυσικής


Curiocity

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα, άν το θέμα σας φαίνετε άσχετο όσον αφορά την ομάδα μπορείτε να το διαγράψετε, άν όχι απλώς συνεχίστε την ανάγνωση..Απο την ηλικία των 10 έχω αγάπη για την φυσική, και συγκεκριμένα την αστροφυσικη-κοσμολογία-αστρονομία κτλ.Οι περισσότεροι όταν τους το λέω με λένε γίνε κάτι να βγάλεις το ψωμί σου κ.α όμως δεν θέλω να παρατήσω την αγάπη μου για το σύμπαν και το άγνωστο που το περιβάλει, είμαι μικρός ακόμη (14 ετών) και δεν νομίζω να αλλάξω γνώμη στο μέλλον, τι με προτείνετε να κάνω?..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς γεια σου! Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις ότι υπάρχουν νέοι που αγαπούν την επιστήμη της αστρονομίας. Είμαι σχεδόν 40 χρόνια μεγαλύτερος από εσένα και θα σου μόνο αυτό: ευτυχισμένος άνθρωπος είναι αυτός που το επάγγελμά του είναι παράλληλα και το χόμπι του, παρόλο που πολλές φορές αυτό είναι ή φαίνεται πολύ δύσκολο και ενδεχομένως να χρειαστεί να συμβιβαστείς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς γεια σου! Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις ότι υπάρχουν νέοι που αγαπούν την επιστήμη της αστρονομίας. Είμαι σχεδόν 50 χρόνια μεγαλύτερος από εσένα και θα σου μόνο αυτό: ευτυχισμένος άνθρωπος είναι αυτός που το επάγγελμά του είναι παράλληλα και το χόμπι του, παρόλο που πολλές φορές αυτό είναι ή φαίνεται πολύ δύσκολο και ενδεχομένως να χρειαστεί να συμβιβαστείς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς γεια σου! Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις ότι υπάρχουν νέοι που αγαπούν την επιστήμη της αστρονομίας. Είμαι σχεδόν 50 χρόνια μεγαλύτερος από εσένα και θα σου μόνο αυτό: ευτυχισμένος άνθρωπος είναι αυτός που το επάγγελμά του είναι παράλληλα και το χόμπι του, παρόλο που πολλές φορές αυτό είναι ή φαίνεται πολύ δύσκολο και ενδεχομένως να χρειαστεί να συμβιβαστείς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε κάνε σπούδασε αυτο που σου αρέσει και αγαπάς γιατι μετα θα βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο .Η ζωή ειναι δικιά σου .Και τελευταίο ποιος σου είπε ότι δεν βγάζεις το ψωμί σου αν σπουδάσεις φυσική και μετέπειτα αστροφυσική?Απο τα καλύτερα και τα πιο κερδοφόρα επαγγέλματα ειναι στο εξωτερικό .Ιδιως στην Αμερική βγάζεις άπειρα χρήματα .Μην σου λένε βλακείες .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντα είχα μεγάλη αγάπη στη φυσική, αλλά σπουδάζοντας στο Φυσικό ανακάλυψα πως η προχωρημένη φυσική είναι ουσιαστικά κυρίως προχωρημένα μαθηματικά, αρκετά διαφορετικό δηλαδή απ' ότι περίμενα :)

Πάντως σαφώς και μπορεί να κάνει κάποιος καλή καριέρα, αλλά όχι στην Ελλάδα! Και στο εξωτερικό βέβαια, ερευνητικές θέσεις υπάρχουν για λίγους, οπότε πρέπει να είσαι αρκετά καλός.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σου, για΄τι όχι στη ελλάδα? δεν είναι καιρός να δείξουμε πως δεν είμαστε μόνο τα δάνεια?..

 

Δε μπορείς να είσαι αστροφυσικός μόνος σου, σε κάποια ερευνητική ομάδα δεν πρέπει να δουλέψεις; Ε, στην Ελλάδα δεν έχουμε. Εκτός αν έχεις ξάδερφο καθηγητή σε Πανεπιστήμιο, μπορεί να σε "χώσει" σε ένα από τα Πανεπιστήμια της χώρας, αλλιώς και ο Νανόπουλος να είσαι (δεν είναι καθόλου τυχαίο το παράδειγμα), δε βρίσκεις δουλειά στην Ελλάδα!

 

Ενδεικτικά από τους φίλους μου που τελείωσαν κατεύθυνση αστροφυσικής (και βέβαια συνέχισαν έως διδακτορικό - δε διαλέγεις κατεύθυνση αστροφυσικής αν δε θες να συνεχίσεις) έχω κάποιους στη Γερμανία, στην Αγγλία, στην Αμερική και στο Cern. Στην Ελλάδα κανέναν.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα κατάλαβα, τότε θα βελτιώσω λίγο τα αγγλικά μου και θα δώ στο μέλλον έχω καιρό ακομη..

 

Και με Γαλλικά γίνεται αλλά περιορίζονται οι επιλογές. Και δεν είναι μόνο Αγγλία/Αμερική, να φανταστείς οι 3 που ξέρω που πήγαν στη Γερμανία για διδακτορικό ή post doc (η μία είναι ακόμα) δε μιλούσαν λέξη Γερμανικά και ούτε έμαθαν - το πρόγραμμα ήταν όλο στα Αγγλικά.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μικρέ αστροφυσικέ να κάνεις αυτό που σου αρέσει και να μην ακούσεις κανέναν που σου λέει οτι κάτι άλλο θα έχει λεφτά κτλ. Εγώ σπούδασα πολιτικός μηχανικός επειδή τότε που έδινα εξετάσεις ήταν η υψηλότερη σχολή του πολυτεχνείου και τώρα έχει βάση 16,7 και δεν πάει κανένας. Ξέρεις πόσο έχω μετανοιώσει που δεν είχα δηλώσει φυσικός;

 

Ό,τι κι αν κάνεις στη ζωή σου πρέπει να το κάνεις με μεράκι. Μη ζήσεις τη ζωή κάποιου άλλου. Ζησε τη δική σου και διάλεξε εσύ τι θα σπουδάσεις. Ακόμα και λεφτά να μη βγάζεις πολλά, τουλάχιστον θα είσαι ισορροπημένος κι ευτυχισμένος και αυτό είναι ανεκτίμητο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης