Jump to content

Στατικος ηλεκτρισμος (κινδυνος;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους!

Χτες αγγιζοντας την Nikon Coolpix 4500 ενοιωσα εντονα στατικο ηλεκτρισμο απο το χερι μου προς το κουμπι ενεργοποιησης.... πιθανον λογω τριβης του μαλλινου πουλοβερ στο μπουφαν που ειχα βγαλει αμεσως πριν.Ευτυχως η μηχανη δειχνει να δουλευει οκ.

Αναρωτιεμαι αν ειναι κινδυνος κατι τετοιο για τα ηλεκτρονικα μιας ψηφιακης μηχανης;( η ακομα και αναλογικης που περιεχει πολυπλοκα ηλεκτρονικα κυκλωματα).

Ξερει καποιος φιλος περισσοτερα; Χρειαζονται καποια μετρα προφυλαξης; (πχ να αγγιζουμε κατι να διωχνουμε τον στατικο ηλεκτρισμο απο επανω μας; )

 

Ευχαριστω!

 

ΥΓ το ρωτησα και σε forum φωτογραφιας αλλα δεν εχει απαντησει κανεις.....

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει πρόβλημα για αυτό καλά είναι να μην φοράμε παπούτσια με λαστιχένια σόλα!!! ή πριν πιάσουμε στα χέρια μας την φωτογραφική να γειωνόμαστε. Και τώρα λίγη πλάκα Γιώργο σε έχουν πάρει χαμπάρι τα ηλεκτρόνια που είσαι ενάντια τους και σε κυνηγάνε!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε ολους!

Χτες αγγιζοντας την Nikon Coolpix 4500 ενοιωσα εντονα στατικο ηλεκτρισμο απο το χερι μου προς το κουμπι ενεργοποιησης....

Μετα απο τις τελευταιες σου κουβεντες περι ψηφιακες μηχανες, πως περιμενες να αντιδρασει η ψηφιακοτατη μηχανη σου!!! :wink:

 

Καλα και δεν σου κανει καμια απεργια πεινας ...

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τώρα λίγη πλάκα Γιώργο σε έχουν πάρει χαμπάρι τα ηλεκτρόνια που είσαι ενάντια τους και σε κυνηγάνε!!!

 

Θα κρεμασω αλυσιδα απο το χερι για γειωση :D

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι αλυσίδα δεν πιάνει τίποτα τώρα πια πρέπει να γράψεις 100 φορές ότι τα ψηφιακά μέσα είναι καλύτερα από τα αναλογικά σε αντίθετη περίπτωση θα σε ιονίζουν συνέχεια, και σε ξεματιάστρα να πάς δεν σε σώζει τίποτα!!!!

 

 

:cheesy: Να σε καλά!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε ολους!

Χτες αγγιζοντας την Nikon Coolpix 4500 ενοιωσα εντονα στατικο ηλεκτρισμο απο το χερι μου προς το κουμπι ενεργοποιησης.... πιθανον λογω τριβης του μαλλινου πουλοβερ στο μπουφαν που ειχα βγαλει αμεσως πριν.Ευτυχως η μηχανη δειχνει να δουλευει οκ.

Αναρωτιεμαι αν ειναι κινδυνος κατι τετοιο για τα ηλεκτρονικα μιας ψηφιακης μηχανης;( η ακομα και αναλογικης που περιεχει πολυπλοκα ηλεκτρονικα κυκλωματα).

Ξερει καποιος φιλος περισσοτερα; Χρειαζονται καποια μετρα προφυλαξης; (πχ να αγγιζουμε κατι να διωχνουμε τον στατικο ηλεκτρισμο απο επανω μας; )

 

Ευχαριστω!

 

ΥΓ το ρωτησα και σε forum φωτογραφιας αλλα δεν εχει απαντησει κανεις.....

 

Δε ρωτάς κατι ευκολο!

Ουσιαστικά απο την ώρα που ενοιωσες σπινθήρα καποια φορτια μετακινηθήκαν απο υψηλο δυναμικό σε πιο χαμηλό.

Αρα κινηθήκαν προς τον αρνητικό πολο της μπαταρίας της ψηφιακής,επιλέγοντας τον ευκολοτερο δρόμο: τη γραμμή τροφοδοσίας!

Στην οποια ομως δεν παρεμβάλλονται CMOS που είναι ευαισθητα , άρα δεν προκαλείται πρόβλημα.

Η απολυτη λύση αποηλεκτρισης(!) είναι να ... πλύνεις τα χέρια σου !!!

Οσον αφορα τα λεγόμενα του κ.Ταρσούδη οφείλω δυστυχώς να προσθεσω

οτι κάποιες βάσεις τηλεσκοπειων έχουν πολυ καλές σχέσεις με τα ηλεκτρόνια.

Μήπως εκφραστηκες άσχημα για καμμία απο αυτές ,σχετικά πρόσφατα???

*************************************************************

Λοιπόν σοβαρα τωρα , ο καλύτερος τρόπος ειναι να ακουμπήσεις βρύση!!!

Είναι η τέλεια γείωση!!!

Το να διώξεις δε τον στατικό ηλεκτρισμό ειναι γενικότερα καλό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα πλύνει μπορεί να πάθει κάποιος και βραχυκύκλωμα, έχω την εντύπωση κ. Maxplanck ότι θέλετε να προκαλέσετε ένα reset στον προγραμματισμό του κ. Γιώργου. :twisted: για να την αλλαγή των πεποιθήσεων του περί των ψηφιακών μέσων!!!

 

Φιλικότατα Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχα δεν αρκεί πλύσιμο!!!

Ουτε βραχυκύκλωμα αρκεί!!!

Οχι τουλάχιστον με απλές τασεις (220v)

Θα ρωτήσω έναν απο τους άπειρους κουμπαρους μου, που δουλευει στον υψηλης τάσης ,πότε ειναι ανοικτος ... για το κοινό ο Larissa1 ???

To φανταζεσαι???

Ο Γιώργος βγαινει παραπατώντας καο βγάζοντας καπνους απο τα αυτια.

Καταφερνει να φτασει στο κέντρο της πόλης οπου και αγοραζει όποια ψηφιακή βρεί μπροστα του.Ταυτόχρονα παραγγέλνει και μερικές EQ2 ολοκληρωνοντας την ...αλλαγή στη γραμμή πλευσης :D :D :D

 

Και η χαρούμενη(και καλοπροαίρετη!) ιστοριούλα συνεχίζεται

Αφραγκος αλλά πανευτυχής φορτωμένος με τις ψηφιακές και τις EQ2 συνεχίζει ωτοστοπ προς Καλαμάτα.Οι φορτηγατζήδες που συνήθως βοηθούν στις περιπτωσεις αυτές επιλέγουν τον εντιμο δρόμο του "ριχνω τη νταλίκα στο χαντακι,οχι,δε μπορω άλλα μεγαπίξελ"

Μετα τον τέταρτο ή πέμπτο χορό του Ζαλόγγου το λειτουργικό του Γιώργου κανει αυτόματα επαναφορα σε κατάσταση κάποιων ημερών (αναλογικών ημερών!) πριν!!!Πεταγεται ουρλιάζοντας εξω απο το αναποδογυρισμένο οχημα προσπαθώντας να τινάξει τα ψηφιακά σκουλήκια απο πάνω του ενω κλωτσα μια Εq2 που προσπάθησε να τον βοηθήσει,

Οι υπόλοιπες τον κοιτουν απορημένες!!!!!!!!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φτου κακά με τίποτα, αν το δω αυτό θα σηκώσω τα χέρια ψηλά γιατί η επιστήμη έχει σηκώσει ψηλά τα χέρια, ο Γιώργος δεν αλλάζει και αυτή του η ιδιαιτερότητα τον κάνει ένα ρομαντικό μοναχικό αλλά ρομαντικό φωτογράφο!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχα! :D

Περα απο την πλακα παντως στο φωτογραφικο forum πηρα την παρακατω καθησυχαστικη απαντηση:

 

μου φαίνεται λίγο δύσκολο μέσα από το κουμπί εστίασης να περάσει η ηλεκτρική εκκένωση στη κυκλώματα της ψφμ γιατί υποθετικά κάτω από αυτό το κουμπί βρίσκονται πλαστικά. ναι όταν ακουμπάμε ολοκληρωμένα κυκλώματα ευαίσθητα σε ηλεκτρισμό (πχ IC CMOS) καλό θα ήταν να 'γειωνόμαστε' κατά κάποιο τρόπο αλλά αυτό είναι πολύ ειδικό. Γενικά δε βλέπω φόβο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ο Άγιος φοβέρα θέλει!!! :mrgreen: μπας και σε βάλουμε στον σωστό δρόμο!!! :-k

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια αμοιβαια τα αισθηματα!! μηχανη<->γιωργος

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχα! :D

Περα απο την πλακα παντως στο φωτογραφικο forum πηρα την παρακατω καθησυχαστικη απαντηση:

 

μου φαίνεται λίγο δύσκολο μέσα από το κουμπί εστίασης να περάσει η ηλεκτρική εκκένωση στη κυκλώματα της ψφμ γιατί υποθετικά κάτω από αυτό το κουμπί βρίσκονται πλαστικά. ναι όταν ακουμπάμε ολοκληρωμένα κυκλώματα ευαίσθητα σε ηλεκτρισμό (πχ IC CMOS) καλό θα ήταν να 'γειωνόμαστε' κατά κάποιο τρόπο αλλά αυτό είναι πολύ ειδικό. Γενικά δε βλέπω φόβο.

 

Δηλαδή για να καταλάβω κρατουσες τη μηχανη με το ένα χερι και μόλις την ακούμπησες με το άλλο εγινε η εκκένωση???

Τι παπουτσια φορουσες?

Καποιο χερι βρεγμένο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια τι να πω και γω που το καταραμενο βαλιτσακι της Celestron με χτυπαει συνεχεια ....Ασε που περυσι και ενω ηταν λιγο ιδρωμενα τα χερια οχι μονο καταλαβα τη σπιθα εντονα αλλα την ΕΙΔΑ κιολας !!!!!!!!!!!!

Και μαλιστα ηταν και μεγαλη γυρω στα 8-10 εκατοστα. :twisted:

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενοιωσα εντονα στατικο ηλεκτρισμο απο το χερι μου προς το κουμπι ενεργοποιησης.... πιθανον λογω τριβης του μαλλινου πουλοβερ στο μπουφαν που ειχα βγαλει αμεσως πριν.

Αναρωτιεμαι αν ειναι κινδυνος κατι τετοιο για τα ηλεκτρονικα μιας ψηφιακης μηχανης;( η ακομα και αναλογικης που περιεχει πολυπλοκα ηλεκτρονικα κυκλωματα).

Ξερει καποιος φιλος περισσοτερα; Χρειαζονται καποια μετρα προφυλαξης; (πχ να αγγιζουμε κατι να διωχνουμε τον στατικο ηλεκτρισμο απο επανω μας; )

 

Γιώργο καλημέρα,

πέρα από την πλάκα που έγινε παρακάτω επέτρεψε να καταθέσω και την δική μου γνώμη, λόγω εμπειρίας (η επαγγελματική μου ενασχόληση είναι σε εταιρεία υγρών καυσίμων <βενζίνες-πετρέλαια> και βέβαια ο χάρος μας είναι ο στατικός ηλεκτρισμός, αφού πιθανός σπινθήρας θα έχει καταστροφικές συνέπειες , φωτιά έκρηξη και να μην συνεχίσω.....)

Για το πόσον επηρεάζονται τα ηλεκτρονικά μιας ψηφιακής μηχανής η απάντηση που πήρες από το φωτογραφικό forum με καλύπτει αλλά....... #-o ποτέ δεν ξέρεις για να είσαι σίγουρος 100%. [-o<

Οσο για τα μέτρα προφύλαξης.

1.Απέφευγε να φοράς μάλλινα ή συνθετικά τα οποία βάζοντας/βγάζοντας προκαλούν στατικό ηλεκτισμό de facto. Προτίμησε τα βαμβακερά, ξέρω είναι χειμώνας και κάνει κρύο......

2.Να φοράς αντιστατικά παπούτσια (υπάρχουν σε καταστήματα με είδη ένδυσης και ασφάλειας για τους εργαζομένους) ή εναλλακτικά τα γνωστά boxer, είναι μια πολύ καλή λύση.

3.Πλύσιμο των χεριών (προσοχή όταν πας να ανοίξεις την βρύση), ή αποφόρτιση του στατικού ηλεκτρισμού πιάνοντας ένα ξύλινο ή πλαστικό ή λαστιχένιο κομμάτι.

4.Υπάρχει και η λύση του να γειώσεις το το κομμάτι που σε ενδιαφέρει με ένα χάλκινο καλώδιο, ίσως ακούγεται υπερβολικό αλλά είναι και το πιο σίγουρο.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή για να καταλάβω κρατουσες τη μηχανη με το ένα χερι και μόλις την ακούμπησες με το άλλο εγινε η εκκένωση???

Τι παπουτσια φορουσες?

Καποιο χερι βρεγμένο?

 

Ανοιξα τη θηκη και αγγιξα το κουμπι ενεργοποιησης πηγαινοντας να πιασω την μηχανη για να την βγαλω.Φοραγα παπουτσια με λαστιχενια σολα.

 

Δημητρη ευχαριστω για τις πληροφοριες.Θυμαμαι πως στην Πολεμικη Αεροπορια που υπηρετησα την θητεια μου τα αεροπλανα ειχαν βυσματα γειωσης και ηταν υποχρεωτικα γειωμενα οταν γινοταν τροφοδοσια με καυσιμα, παροτι η κηροζινη δεν ειναι τοσο ευφλεκτη οσο η βενζινη αυτοκινητων.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαινόμενο διαπήδησης!

Μετακίνηση φορτιου στον αρνητικο οπλισμό της μπαταρίας.

Κατι παραπλήσιο εχουμε παρατηρήσει όλοι μας στους ηλεκτρονικούς αναπτήρες (για τους ... καπνιστές μιλάω!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω τι λέτε,αλλα εμένα με "χτυπάει" συνέχεια το κινητό μου!!!

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Can you see the dark side of the moon?

Φιλικά ο >>star_gazer<<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης