Jump to content

Αγορά μικρού αποχρωματικού...


badfx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum σας στο οποίο μόλις έγινα μέλος...

Θα ήθελα την γνώμη σας, για αγορά ενός από τα παρακάτω τηλεσκόπια που έχω ψιλοκαταλήξει...

Είχα το SW 114/1000 σε EQ1 και πέρασα στο SW 200/1000 σε EQ5... Το χρησιμοποίησα κυρίως για οπτική παρατήρηση!! Έδωσα τον σωλήνα και πρόσθεσα στην βάση μοτέρ και στους 2 άξονες και τροποποίησα το χειριστήριο για οδήγηση με PHD... Μένει να βάλω ένα τηλεσκόπιο στην ορφανή στήριξη

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Το τηλεσκόπιο θα χρησιμοποιηθεί για αστροφωτογράφιση κυρίως νεφελωμάτων, με DSLR προσωρινά και θέλω να είναι κάτι ευέλικτο, που το SW δεν ήταν.. Επίσης θέλω τα αστεράκια να είναι αστεράκια και όχι σταυροί :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Έχω κοιτάξει στο παρακάτω σάιτ τα 4 αυτά μοντέλα

1. TS Imaging Star 70mm f/6,78 QUADRUPLET ED with 2" Crayford focuser - 599,00 EUR

2. TS Photoline 80mm f/6 Triplet FPL-53 Super-Apo with 2" Crayford focuser - 798,00 EUR

3. TS ED 80mm f/7 with 2" Crayford focuser - 548,99 EUR

4. TS ED 102mm f/7 with 2" Crayford focuser - 799,00 EUR

 

Πρώτα απ' όλα η συγκεκριμένη "μάρκα" αξίζει ή υπολείπεται από SW π.χ.?

 

Από άποψη τιμής, 1+3 που είναι στην ίδια τιμή περίπου, αξίζει το χάσιμο 1cm για την καλύτερη ποιότητα μεταξύ quadruplet/ED? Αν σκεφτούμε ότι θα χρειαστούν επιπλέον χρήματα για Field Flattener στο 3? To 1 λόγω σχεδίασης δεν χρειάζεται, ή ονομάζεται quadruplet λόγω ενσωματωμένου FF??

 

2+4 που βρίσκονται πάλι στην ίδια τιμή, αξίζει το χάσιμο 2cm για triplet/ed διαφορά ποιότητας??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηρθες!

Αν μπορεις για το Triplet ορμα το σιγουρα θα ειναι καλύτερο απο το απλο οπου το εχω στην κατοχη μου.

Αν βεβαια δεν μπορεις ετοιμασου να δεις φουσκωμενα μωβ αστρα να σε παιδευουν στην επεξεργασια. Η αληθεια ειναι οτι το σφαλμα ειναι πιο εντονο με την ccd παρα με την dslr (τουλαχιστον σε εμένα).

Δες εδω με τη ccd http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=18026

Και με τη dslr http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=15217

Δεν σου κρυβω Οτι πλέον το χρησμοποιω μονο για narrowband οπου εκει δεν ενοχλει το χρωματικό σφάλμα

Καλη συνεχεια :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις βρει αναλυτικές κριτικές (ή ακόμα καλύτερα συγκριτικές δοκιμές) για αυτά; Αλλιώς γιατί να το ρισκάρεις;

 

Το λέω γιατί ένας φίλος μου είχε πάρει το Starwave 80 ED και όταν το έβαζες δίπλα στο SW 80 ED η διαφορά ήταν προφανής με το χρωματικό σφάλμα ουσιαστικά αόρατο στο SW και εμφανές στο Starwave. Και το Starwave αν δεν κάνω λάθος είναι το TS ED 80. Βρες κάποιον που να έχει δει το triplet αν είναι καλό πριν δώσεις τα χρήματά σου.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ψάχνω και εγώ για 80αρι για αστροφωτογράφηση αυτή την περίοδο θα σου πρότεινα να δεις και κάποια άλλα μοντέλα στο ίδιο εύρος τιμής από πιο γνωστές εταιρείες πριν αποφασίσεις. Αυτό ίσως δίνει ένα πλεονέκτημα ποιότητας (όχι πάντα βέβαια).

- SW ED80: 650 ευρώ. Ευραίως διαδεδομένο αλλά και σχετικά αργό (F7.5)

- SW Equinox 80: 700 ευρώ. Προτείνεται από τον Dickinson, συγγραφέα του Nightwatch, σαν ένα must-have τηλεσκόπιο και είναι αρκετά γρήγορο (F6.25)

- Explore Scientific ED APO 80: 700 ευρώ. Πολυαναμενόμενο, μόλις ήρθε στην Ευρωπαϊκή αγορά το καινούργιο μοντέλο. Το πιο γρήγορο από τα τρία (F6).

 

Λάβε υπ' όψη πως μόλις το Explore Scientific ήρθε στην Ευρωπαική αγορά η SW έριξε κατ' ευθείαν τις τιμές για να γίνει ανταγωνιστική.

 

Ομολογώ πως δεν έχω εμπειρία σε κανένα από τα προαναφερόμενα και κατέληξα στην παραπάνω λίστα βασιζόμενος σε βιβλιογραφική έρευνα και αναφορές / κριτικές σε διεθνή φόρα.

 

Ελπίζω κάπως να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε badfx

 

Θα σου καταθεσω την προσωπικη μου αποψη.

Ειχα το ED80. Ενα πολύ καλό τηλεσκοπιο για τα χρήματά του. Αλλά πολυ αργο φωτογραφικα f7.5

Χρειαζονταν οπωςδηποτε reduser,και εδω αρχιζει ο γολγοθας.

 

Reduser+Camera+τροχός φιλτρων+οτι αλλο , απλα ενας CRAYFORD δεν τα σηκωνει.Του ΕD γλυστραγε συνεχως μεσα στην διαρκεια της νυχτας.Αποτελεσμα ? Μηδεν..ολες οι φωτο ηταν απο την μεση της βραδιας και προς το τελος ανεστιαστες.Και το μοτερ εστιασης που τοποθετησα , απλα εκανε δουλεια σε νορμαλ υψη στοχων. Δεν το συζηταγα για το ζενιθ....Συμπερασμα...θα χρειαστεις Reduser που σημαινει πιο πολυ βαρος και περισσοτερες ροπες....και στοιβαροτερο εστιαστη.Π.χ rack and Pinion και οχι crayford.

 

 

Μετα ηρθε η σειρα του TS65APOQ , παλι ενα καλο τηλεσκοπιο για τα χρηματα του. Αλλα και αυτο ηταν αν θυμαμαι καλα φ6,κατι . Αλλα τουλαχιστον μια SBIG+Τροχος φιλτρων και στο ζενιθ και χωρις φρενο,ο εστιαστης του 2" και 1,25 (rack and pinion) ηταν μπετον.

 

Ελπίζω να βοηθησα μιας και αναφερεσαι για φωτογραφια οπου το καθε τι μετραει.Ξεκινα απο τον εστιαστη και δεν θα το μετανοιωσεις.Ειτε χρησιμοποιησεις ccd ή DSLR.

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε badfx

 

Θα σου καταθεσω την προσωπικη μου αποψη.

Ειχα το ED80. Ενα πολύ καλό τηλεσκοπιο για τα χρήματά του. Αλλά πολυ αργο φωτογραφικα f7.5

Χρειαζονταν οπωςδηποτε reduser,και εδω αρχιζει ο γολγοθας.

 

Reduser+Camera+τροχός φιλτρων+οτι αλλο , απλα ενας CRAYFORD δεν τα σηκωνει.Του ΕD γλυστραγε συνεχως μεσα στην διαρκεια της νυχτας.Αποτελεσμα ? Μηδεν..ολες οι φωτο ηταν απο την μεση της βραδιας και προς το τελος ανεστιαστες.Και το μοτερ εστιασης που τοποθετησα , απλα εκανε δουλεια σε νορμαλ υψη στοχων. Δεν το συζηταγα για το ζενιθ....Συμπερασμα...θα χρειαστεις Reduser που σημαινει πιο πολυ βαρος και περισσοτερες ροπες....και στοιβαροτερο εστιαστη.Π.χ rack and Pinion και οχι crayford.

 

 

Μετα ηρθε η σειρα του TS65APOQ , παλι ενα καλο τηλεσκοπιο για τα χρηματα του. Αλλα και αυτο ηταν αν θυμαμαι καλα φ6,κατι . Αλλα τουλαχιστον μια SBIG+Τροχος φιλτρων και στο ζενιθ και χωρις φρενο,ο εστιαστης του 2" και 1,25 (rack and pinion) ηταν μπετον.

 

Ελπίζω να βοηθησα μιας και αναφερεσαι για φωτογραφια οπου το καθε τι μετραει.Ξεκινα απο τον εστιαστη και δεν θα το μετανοιωσεις.

 

Ισχύει με τον εστιαστή. Η αχίλλειος πτέρνα του Evostar 80ED είναι ο εστιαστής, που αν και είναι εξαιρετικός για παρατήρηση, όταν έχεις πάνω από 500g πάνω του (π.χ. dslr+reducer) αρχίζει και είναι στα όρια του να γλιστρίσει (ειδικά το in-focus δεν "πιάνει") όταν σημαδεύεις προς το ζενίθ (και αυτό φυσικά μετά από ρύθμιση του εστιαστή - αρχικά μπορεί να είναι εντελώς χαλαρός). Βέβαια μιλάμε για 450 Ευρώ ως καινούργιο OTA-only, τι να πρωτοπληρώσεις με αυτά τα χρήματα, ήδη παίρνεις καλή ποιότητα οπτικών.

Αυτός ο λόγος (εστιαστής) και η φορητότητα & ταχύτητα χωρίς reducer είναι και ο λόγος που πήρα ένα Equinox 80ED. Ο εστιαστής είναι όντως στιβαρότατος, οπότε αυτό λύθηκε. Δεν έχω αρχίσει να το προτείνω ακόμα γιατί δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη (από το Σεπτέμβριο είχαμε 5 ξαστεριές σε subzero θερμοκρασίες - χάλια χειμώνας φέτος) για να δω πόσο ελεγχόμενο είναι το χρωματικό σφάλμα (αφού έχει ίδια οπτικά με το Evostar 80 ED σε μικρότερη εστιακή απόσταση - δηλαδή θεωρητικά θα είναι λίγο χειρότερο) και πόσο καλά δουλεύει με το TS flattener (το οποίο στο Evostar δούλευε καλά).

Παρεπιπτόντως, το Starwave/TS ED 80 που ανέφερα είχε καλό εστιαστή, αλλά τα οπτικά του ήταν αρκετά χειρότερα. Και τα οπτικά δεν αναβαθμίζονται...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά να πω ότι εγώ προσωπικά από το SW ED80 είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για τα καλά οπτικά του. Μπορεί να είναι f/7.5 αλλά αυτό το βοηθάει στο να έχει και μικρά σφάλματα σε αυτή την κατηγορία τιμής. Δε μπορεί ένα διοπτρικό να έχει διάμετρο, να είναι "γρήγορο", να είναι οικονομικό και να είναι αποχρωματικό όπως πρέπει. Εγώ με έναν reducer / flatenner 0.8 το έχω χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Στο f/6 που έχει πάει αποδίδει μια χαρά ακόμα και σε narrowband φωτογράφιση, που κάνω κατά βάση, όπου είναι πιο απαιτητική σε χρόνους έκθεσης. Έχω την χρυσή έκδοση με τον παλιό εστιαστή που άλλαξα σε baader steeltrack. Και για να πω για τον εστιαστή των καινούργιων, Black Diamond τηλεσκοπίων με την μικροεστίαση, όταν τον ρυθμίσεις σωστά αντέχει τουλάχιστον 3 κιλά ! Επειδή έχω ρυθμίσει αρκετούς αποκλείεται στα 500g να γλιστράει ο καινούργιος, ο παλιός μπορεί.

Για τα οπτικά γενικά, η SW έχει αποδεδειγμένα αξιόπιστα οπτικά. Δε ρισκάρεις, πας σε γνωστά μονοπάτια.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, αν και με βάλατε σε περισσότερο ψάξιμο απ' ότι πριν :-) :-) :-) Και φυσικά καλά κάνατε... Δεν κατέληξα ακόμα, κοιτάω και μερικά άλλα πραγματάκια πριν κάνω την παραγγελία μου, καθώς δεν με βιάζει κάτι... Πιστεύω θα τον προλάβω τον Ωρίωνα :-) :-)

 

 

Αν μπορεις για το Triplet ορμα το σιγουρα θα ειναι καλύτερο απο το απλο οπου το εχω στην κατοχη μου.

Αν βεβαια δεν μπορεις ετοιμασου να δεις φουσκωμενα μωβ αστρα να σε παιδευουν στην επεξεργασια.

 

Μάλιστα, οι φωτό σου είναι πολύ καλές!! Βάλε και μια non scaled από το τρισχιδές να καταλάβουμεεε :-) :-) :-)

Επειδή έχω δει φωτό με DSLR από το SW 80ED, σίγουρα έχει καλύτερα οπτικά από το TS, όπως και πιστεύω το triplet της TS θα είναι καλύτερο και από το SW... Έχω δει reviews για το triplet και είναι πολύ καλά!!

 

ένας φίλος μου είχε πάρει το Starwave 80 ED και όταν το έβαζες δίπλα στο SW 80 ED η διαφορά ήταν προφανής με το χρωματικό σφάλμα ουσιαστικά αόρατο στο SW και εμφανές στο Starwave. Και το Starwave αν δεν κάνω λάθος είναι το TS ED 80. Βρες κάποιον που να έχει δει το triplet αν είναι καλό πριν δώσεις τα χρήματά σου.

 

Το έχω τσεκάρει το triplet και είναι πολύ καλό, βασικά προς αυτό έκλινα εξ αρχής... Μάλλον έχεις δίκιο για Starwave/TS γιατί το TS όπως είπε και ο φίλος μας παραπάνω είχε μεγαλύτερη χρωματική εκτροπή απ' ότι το SW 80ED...

 

- SW Equinox 80: 700 ευρώ. Προτείνεται από τον Dickinson, συγγραφέα του Nightwatch, σαν ένα must-have τηλεσκόπιο και είναι αρκετά γρήγορο (F6.25)

- Explore Scientific ED APO 80: 700 ευρώ. Πολυαναμενόμενο, μόλις ήρθε στην Ευρωπαϊκή αγορά το καινούργιο μοντέλο. Το πιο γρήγορο από τα τρία (F6).

 

To Equinox 80 το έχω στο μυαλό μου!! Το ES που το βρίσκεις 700 ευρώ?? Το βρίσκω πολύ πιο ακριβά!!

 

rack and Pinion και οχι crayford.

Μετα ηρθε η σειρα του TS65APOQ , παλι ενα καλο τηλεσκοπιο για τα χρηματα του. Αλλα και αυτο ηταν αν θυμαμαι καλα φ6,κατι . Αλλα τουλαχιστον μια SBIG+Τροχος φιλτρων και στο ζενιθ και χωρις φρενο,ο εστιαστης του 2" και 1,25 (rack and pinion) ηταν μπετον.

 

Ήλπιζα με reducer και DSLR να τα καταφέρω με Crayford... :-(

Το TS Imaging Star 70mm f/6,78 QUADRUPLET ED, το οποίο δεν θα χρειάζεται FF, με crayford, πιστεύεις δεν θα κρατάει την DSLR? Εννοείται οτι απάντηση του στυλ "από 70 μοίρες και πάνω όχι" είναι fail για τον συγκεκριμένο focuser!! Σόρρυ, απλά με τo SW, δεν είχα ποτέ θέμα με slippings, λογικά λόγω διαφορετικής κατεύθυνσης... Επίσης μόντες με τροχίσματα που είχα δει παλαιότερα, πάλι τις θεωρώ fail...

Οπότε λέτε οποιοδήποτε διοπτρικό τηλεσκόποιο με Crayford Focuser για αστροφωτογράφηση να το διαγράψω? Σίγουρα δεν θέλω να πέρνάω νύχτες άγρυπνος και οι μισές φωτό μου να είναι ανεστίαστες...

Για το TS65APOQ, το έβλεπα πολύ μικρό, σαν τηλεφακό, όχι οτι το συγκρίνω... απλά μου φαινόταν μικρό, μου το έφερες όμως πάλι σαν επιλογή!! :-)

 

Αυτός ο λόγος (εστιαστής) και η φορητότητα & ταχύτητα χωρίς reducer είναι και ο λόγος που πήρα ένα Equinox 80ED. Ο εστιαστής είναι όντως στιβαρότατος, οπότε αυτό λύθηκε.

 

Έχω δει πολλές φωτό (και ακροπάριστες) στο astrobin π.χ. από το Equinox 80ED με και χωρίς FF, και είναι εντυπωσιακή όντως η ποιότητά τους!!! Απλά έλεγα οτι με 100 ευρώ παραπάνω πήγαινα σε ΑPO της TS (TS Photoline 80mm f/6 Triplet FPL-53 Super-Apo) με λογικά καλύτερη ποιότητα...

Σόρρυ, το Equinox δεν έχει τον ίδιο εστιαστή με το Evostar? Είδα να το αναφέρουν σαν Backlash-Free 2” Crayford Focuser, αλλά νόμιζα οτι ήταν ο ίδιος...

Ε κάνε πια μια φωτογράφηση να δούμε αποτελέσματα!! :-) :-) :-)

 

Και για να πω για τον εστιαστή των καινούργιων, Black Diamond τηλεσκοπίων με την μικροεστίαση, όταν τον ρυθμίσεις σωστά αντέχει τουλάχιστον 3 κιλά ! Επειδή έχω ρυθμίσει αρκετούς αποκλείεται στα 500g να γλιστράει ο καινούργιος, ο παλιός μπορεί.

Για τα οπτικά γενικά, η SW έχει αποδεδειγμένα αξιόπιστα οπτικά. Δε ρισκάρεις, πας σε γνωστά μονοπάτια.

 

Λοιπόν τσακωθείτε μεταξύ σας για το αν αντέχει ή όχι ο εστιαστής και παίρνω την συμβουλή όποιου κερδίσει :-) :-) :-)

Δεν διαφωνώ για τα οπτικά, γι' αυτό και έκανα το ερώτημα αν η μάρκα αυτή είναι αξιόπιστη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για τον εστιαστη σε περιπτωση Crayford εχει να κανει και σε τι περιπτωση θα πεσεις. εχω το ed80 της sw με τον εργοστασιακο εστιαστη crayford και ειναι βραχος, του βαζω επανω ccd-τροχο φιλτρων-oag-οδηγητικη και η εστιαση ειναι στο ιδιο σημειο (με πολυ απειροελαχιστη ρυθμιση) ακομα και μετα απο μηνες αχρηστιας, δεν λυγιζει ο σωληνας του εστιαστη ωστε να μου χαλαει το πεδιο και στο ζενιθ ειναι ακομα βραχος. αντιθετα στο Rc8 με το moonlite εστιαστη (crayford) που εχω, καθε 30 λεπτα ελεγχω την εστιαση και την διορθωνω λογω γλυστριματος του σωληνα του εστιαστη αλλά και απο την μεταβολη της θερμοκρασιας

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σόρρυ, το Equinox δεν έχει τον ίδιο εστιαστή με το Evostar? Είδα να το αναφέρουν σαν Backlash-Free 2” Crayford Focuser, αλλά νόμιζα οτι ήταν ο ίδιος...

 

Όχι δεν έχει καμία σχέση. Του Equinox είναι σα βράχος.

 

Ε κάνε πια μια φωτογράφηση να δούμε αποτελέσματα!! :-) :-) :-)

 

Είμαι στην Αγγλία αυτή τη στιγμή και περιμένω να αρχίσει να πωλείται αυτό εδώ με το κομμάτι πρώτα (πάτα να το αγοράσεις για να δεις). Ά, πρόλαβα μία φορά να το χρησιμοποιήσω σε έκλειψη πριν πλακώσει ένας από τους χειρότερους χειμώνες...

 

Και για να πω για τον εστιαστή των καινούργιων, Black Diamond τηλεσκοπίων με την μικροεστίαση, όταν τον ρυθμίσεις σωστά αντέχει τουλάχιστον 3 κιλά ! Επειδή έχω ρυθμίσει αρκετούς αποκλείεται στα 500g να γλιστράει ο καινούργιος, ο παλιός μπορεί.

Για τα οπτικά γενικά, η SW έχει αποδεδειγμένα αξιόπιστα οπτικά. Δε ρισκάρεις, πας σε γνωστά μονοπάτια.

 

Λοιπόν τσακωθείτε μεταξύ σας για το αν αντέχει ή όχι ο εστιαστής και παίρνω την συμβουλή όποιου κερδίσει :-) :-) :-)

Δεν διαφωνώ για τα οπτικά, γι' αυτό και έκανα το ερώτημα αν η μάρκα αυτή είναι αξιόπιστη...

 

Δε θα τσακωθούμε, παίζει λίγο από εστιαστή σε εστιαστή, αλλά ίδια εμπειρία με το δικό μου έχουν και άλλοι, οπότε δεν έχω τον χειρότερο, αλλά μπορεί να μην μου έχει τύχει από τους "καλούς". Συγκεκριμένα έχω τον καινούργιο τύπο, που είναι μεν καλύτερος, αλλά όταν ήρθε καινούργιος γλιστρoύσε. Τον έλυσα πλήρως (εύκολο) και τον ρύθμισα, οπότε τώρα συμβαίνει αυτό που περιγράφω: με 600-700g πάνω του αν σημαδεύω κάθετα η μία κατεύθυνση focus (προς τα "έξω"/"κάτω") "τρέχει" άνετα, η αντίθετη με κόντρα τη βαρύτητα θέλει "βοήθεια". Δε γλιστράει πίσω (και χωρίς κλείδωμα), αλλά το ζόρι είναι στην εστίαση. Ή για να το πω επιστημονικά, η στατική τριβή του εστιαστή είναι μεν μεγαλύτερη από τα 0.6-0.7 kilopond, αλλά η τριβή ολίσθησης είναι κάπως μικρότερη. Ενδεχομένως λιγάκι ακόμα να μπορώ να τον βελτιώσω, αλλά τουλάχιστον τον δικό μου όχι πολύ περισσότερο...

Αντίθετα ο εστιαστής του Equinox φαίνεται να σηκώνει κιλά. Το μόνο που παρατήρησα σε μία γρήγορη δοκιμή είναι ένα πιθανό ελαφρό focus shift αν τον κλειδώσεις, αλλά είναι αρκετά σφικτός ώστε να μην χρειάζεται κλείδωμα. Α, ένα μειονέκτημα του Equinox είναι πως δεν έχει δακτυλίδια, αλλά ενσωματωμένο σχετικά μικρό dovetail (που έχει και βίδα τριπόδου). Κερδίζεις βάρος, αλλά αν του βάλεις πολύ πράμα στον εστιαστή ίσως να χρειαστείς σχετικά μακριά σέλα (ή βιδώνεις μακρύτερο dovetail) για σωστή ισορροπία...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

- SW Equinox 80: 700 ευρώ. Προτείνεται από τον Dickinson, συγγραφέα του Nightwatch, σαν ένα must-have τηλεσκόπιο και είναι αρκετά γρήγορο (F6.25)

- Explore Scientific ED APO 80: 700 ευρώ. Πολυαναμενόμενο, μόλις ήρθε στην Ευρωπαϊκή αγορά το καινούργιο μοντέλο. Το πιο γρήγορο από τα τρία (F6).

 

To Equinox 80 το έχω στο μυαλό μου!! Το ES που το βρίσκεις 700 ευρώ?? Το βρίσκω πολύ πιο ακριβά!!

 

Το επίσημο site της Explore Scientific (http://www.explorescientific.de/Teleskopoptiken/Explore-Scientific-ED-APO-80mm-mit-Hex-Fokussierer.html) δίνει το νέο 80αρι με τον καινούργιο εστιαστή 698 ευρώ. Το κατάστημα στο εξωτερικό με το οποίο συνεργάζομαι μου είχε προτείνει πριν ένα χρόνο το προηγούμενο μοντέλο (τότε είχε 650 ευρώ) λόγω της καλής ταχύτητας και άριστης κατασκευής και βέβαια της ανταγωνιστικής τιμής. Το μοντέλο με τον νέο εστιαστή βγήκε πρόσφατα και ψάχνω για reviews.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν έχει καμία σχέση. Του Equinox είναι σα βράχος.

 

Είμαι στην Αγγλία αυτή τη στιγμή και περιμένω να αρχίσει να πωλείται αυτό εδώ με το κομμάτι πρώτα (πάτα να το αγοράσεις για να δεις). Ά, πρόλαβα μία φορά να το χρησιμοποιήσω σε έκλειψη πριν πλακώσει ένας από τους χειρότερους χειμώνες...

 

Δε θα τσακωθούμε, παίζει λίγο από εστιαστή σε εστιαστή, αλλά ίδια εμπειρία με το δικό μου έχουν και άλλοι, οπότε δεν έχω τον χειρότερο, αλλά μπορεί να μην μου έχει τύχει από τους "καλούς".

Αντίθετα ο εστιαστής του Equinox φαίνεται να σηκώνει κιλά. Το μόνο που παρατήρησα σε μία γρήγορη δοκιμή είναι ένα πιθανό ελαφρό focus shift αν τον κλειδώσεις, αλλά είναι αρκετά σφικτός ώστε να μην χρειάζεται κλείδωμα. Α, ένα μειονέκτημα του Equinox είναι πως δεν έχει δακτυλίδια, αλλά ενσωματωμένο σχετικά μικρό dovetail (που έχει και βίδα τριπόδου). Κερδίζεις βάρος, αλλά αν του βάλεις πολύ πράμα στον εστιαστή ίσως να χρειαστείς σχετικά μακριά σέλα (ή βιδώνεις μακρύτερο dovetail) για σωστή ισορροπία...

 

Μου το επιβεβαίωσαν το οτι είναι βράχος άλλα 2 άτομα που είχαν το παλαιότερο μοντέλο...

Το θέλω απεγνωσμένα το πιστολάκι αυτό :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Έγραψες... :mrgreen:

Πολύ ωραία και η έκλειψη!!!!

Συγκλίνω προς το equinox τελικά...

Όντως το βλέπω πολύ μικρό το dovetail, και στηρίζει 3 περίπου κιλά σε ένα σημείο ουσιαστικά!!!

Στην Skywatcher EQ5 που έχω μπαίνει όπως είναι λογικά ε?

 

Από Field Flattener, τι προτείνετε?? Μου είπαν ότι έχει βγάλει ένα για το equinox που είναι και Focal Reducer, αλλά εγώ βρίσκω μόνο αυτόν που είναι μόνο Field Flattener.. Της TS, o TSFlat2 να λέει κάτι, ή να πάω σε SW λύση??

Τέλος από deep-sky filters, έχετε να προτείνετε κάτι? Astronomik CLS, Lumicon κλπ...

Νομίζω θα είμαι οκ με αυτά αν καταλήξω στο SW...

 

Το επίσημο site της Explore Scientific (http://www.explorescientific.de/Teleskopoptiken/Explore-Scientific-ED-APO-80mm-mit-Hex-Fokussierer.html) δίνει το νέο 80αρι με τον καινούργιο εστιαστή 698 ευρώ. Το κατάστημα στο εξωτερικό με το οποίο συνεργάζομαι μου είχε προτείνει πριν ένα χρόνο το προηγούμενο μοντέλο (τότε είχε 650 ευρώ) λόγω της καλής ταχύτητας και άριστης κατασκευής και βέβαια της ανταγωνιστικής τιμής. Το μοντέλο με τον νέο εστιαστή βγήκε πρόσφατα και ψάχνω για reviews.

 

Έχεις δίκιο φίλε μου, λάθος μου, το έχω υπ' όψιν μου και αυτό το τηλεσκόπιο...

 

Σας ευχαριστώ όλους πολύ, αν μου κεντρίσει κάτι άλλο την προσοχή μέχρι να αγοράσω, θα σας ξαναζαλίσω :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως το βλέπω πολύ μικρό το dovetail, και στηρίζει 3 περίπου κιλά σε ένα σημείο ουσιαστικά!!!

Στην Skywatcher EQ5 που έχω μπαίνει όπως είναι λογικά ε?

 

Κοίτα, αν του κρεμάσεις μεγάλο βάρος και δεν αρκεί το μήκος του dovetail για ισορροπία, μπορείς να πάρεις ένα σκέτο vixen dovetail με τρύπα (ή να την κάνεις εσύ) και να το βιδώσεις στο dovetail του Equinox που έχει έτσι κι αλλιώς υποδοχή 3/8 τριπόδου.

 

 

Από Field Flattener, τι προτείνετε?? Μου είπαν ότι έχει βγάλει ένα για το equinox που είναι και Focal Reducer, αλλά εγώ βρίσκω μόνο αυτόν που είναι μόνο Field Flattener.. Της TS, o TSFlat2 να λέει κάτι, ή να πάω σε SW λύση??

 

Έχω τον TSFlat2 (αλλά με τη στάμπα starguider, από το sky's the limit που έρχεται φθηνότερα από TS - αν δεν τον βρίσκεις pm να σου βρω link), ο οποίος δουλεύει άψογα με το Evostar 80ED αρκεί να ρυθμίσεις την απόσταση σωστά και φαντάζομαι θα πάει καλά και με το Equinox (σε κάνα μήνα φαντάζομαι θα ανοίξει ο καιρός να δοκιμαστεί και στην πράξη).

Η skywatcher δεν έχει reducer για το Equinox (τουλάχιστον είναι ήδη πιο γρήγορο από Evostar+reducer), αλλά έχει flattener ο οποίος είναι ακόμα φθηνότερος, οπότε ίσως είναι καλή επιλογή, αλλά μετά βέβαια πιθανότατα να μη σου κάνει για άλλα τηλεσκόπια, ενώ ο TSFlat2 κάνει για μεγάλο εύρος.

Για reducer προτείνεται ο Televue TRF2008 ο οποίος βέβαια είναι αρκετά ακριβός. Έχω στο πλάνο να δοκιμάσω τον οικονομικό Lightwave 0.8x, αν περιμένεις μέχρι να δούμε ξαστεριά εδώ, θα σου πω αν δουλεύει με DSLR ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα τον TSFlat2 , τον σκέτο flattener και τον Televue TRF2008 ο οποίος όπως είπες θα με "πονέσει" λιγάκι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Το θέμα είναι αφού δίνουμε κάποια χρήματα για ένα σχετικά καλό τηλεσκόπιο, μην το σκοτώσουμε με τον FF...

Αυτό που λέω σαν φωτογράφος, αφού έχεις αγοράσει μια καλή φωτογραφικη μηχανή και ακριβούς φακούς, μη βάζεις ένα polarizer ή ND της πλάκας στον φακό....

 

Περιμένουμε πλέον, τις δοκιμές σου... και ας τον χάσω τον Ωρίωνα για φέτος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Για να επιταχύνουμε τις δοκιμές, κανονίσαμε με τον φίλο παραπάνω να σου κάνουμε δώρο το πιστόλι για τα σύννεφα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Χωρίς πλάκα, οι δοκιμές σου, θα βοηθούσαν πολύ καθώς συγκλίνω ακόμα περισσότερο προς equinox!! Επικοινώνησα και σε κάποιο forum με κάποιον που έχει SW 80ED και το παραπάνω triplet της TS και μου είπε οτι προτιμάει το SW από άποψη CA!!!! Μακάρι και το equinox, όντας πιο γρήγορο, να είναι στα ίδια τουλάχιστον επίπεδα ποιότητας...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή κάπως σταματήσαν οι βροχές, περίμενα σήμερα που είχα χρόνο μπας και έχει αξιοπρεπή καιρό στο σχετικά κοντινό αστεροσκοπείο που έχει καλύτερες πιθανότητες για ξαστεριές, αλλά τζίφος, πρόβλεψη 100% σύννεφα πάλι. Οπότε πρόλαβα και βγήκα ένα μόνο βράδυ αυτή τη βδομάδα με ξαστεριά (και πανσέληνο) για να παίξω με τα δύο σκαϊγουότσερα. Άντεξα κάνα δύωρο στους -3 (πρόλαβαν οι σωλήνες και σχηματίσανε στρώμα πάγου φυσικά).

Εντάξει, από κατασκευή το Equinox είναι αρκετά μπροστα με retractable σκίαστρο, καλύτερο εστιαστή (χωρίς να τον ρυθμίσω δε γλιστράει καθόλου) που έχει mm scale και brass compression ring στην άκρη, πολύ χρήσιμο κλείδωμα/ξεκλείδωμα του σωλήνα για περιστροφή 360 μοιρών. Πάρα την πιο στιβαρή κατασκευή, επειδή είναι πιο κοντό και έχει ενσωματωμένο dovetail, το βάρος του είναι 2.9kg έναντι 3.2 του Evostar με δακτυλίδια και dovetail. Όμως είναι κάπως μικρό το ενσωματωμένο dovetail και όχι στο βέλτιστο σημείο για να βάζεις βάρος από πίσω, άρα ίσως να πρέπει να αξιοποιήσεις τις βίδες που έχει από κάτω και να το βιδώσεις σε μεγαλύτερο dovetail.

Με τον TSFlat2 δούλεψε ικανοποιητικά. Υπολόγισα τα δακτυλίδια για απόσταση 120mm από το σένσορα που πρέπει να είναι η βέλτιστη, αλλά όταν τελείωσα και μπήκα μέσα το μέτρησα σε 123mm κυρίως χάρη στο Orion Imaging που δε θέλει να βιδώσει αρκετά. Οπότε θα ξαναδοκιμάσω μήπως βελτιώνεται γιατί αν και υπάρχει matched flattener, το TSFlat2 θα δουλεύει και με πειρσσότερα refractors. Για την ακρίβεια, αντί για TSFlat2 κατά προτίμηση παίρνουμε το Starguider που είναι το ίδιο αλλά περιλαμβάνει και εξτρά adaptor/extension για μικρότερη τιμή.

Εδώ είναι ένα 100% crop από την πάνω αριστερή άκρη του σένσορα της Canon 600D όπου χρειάζεται η μεγαλύτερη διόρθωση (singe frame χωρίς επεξεργασία):

 

http://astro.ecuadors.net/wp-content/uploads/2016/02/EquinoxTSFlat2.jpg

 

Είναι αστέρια κοντά στο M1, αλλά έχω δέντρα και κρύφτηκε αμέσως, οπότε σημάδεψα έναν αστρικό στόχο, το Beehive, το οποίο φαινόταν πάνω κάτω εξίσου ωραία με τα δύο τηλεσκόπια. Για σιγουριά ότι βγαίνει καλά στη φωτό τράβηξα και μερικές εκθέσεις με το Equinox και παραθέτω την μερικώς επεξεργασμένη (δε χρησιμοποίησα κανένα star mask για να μην επηρρεάσω πιθανό CA κλπ γύρω από τα άστρα - απλά τα απαραίτητα DBE, levels, curves και NR, γιατί έχουμε και μπόλικη φωτορρύπανση δε μπορούμε να τις σερβίρουμε και "παρθένες"!).

εκδοχή με έντονο NR από Star Tools

πιο κλασσικό NR από PI LE

 

Πάγωσα, οπότε δεν έκανα την ίδια φωτογραφική δοκιμή με το Evostar, αλλά νομίζω τα άστρα δεν εμφανίζονται προβληματικά με CA στο Equinox, οπότε είναι κάπως σα να έχουμε το Evostar με reducer.

 

Μετά σηκώθηκε και η Σελήνη πάνω από τη σκεπή μου. Ο μόνος στόχος που είχα ήδη δει αρκετά με το Equinox (στην έκλειψη το Σεπτέμβρη) και δεν απογοητεύει, μπορείτε να δείτε ένα οριακό χρωματικό σφάλμα στη μια άκρη σε φωτογραφία.

 

Τέλος γύρισα και στο Δία. Εκεί ήταν η απογοήτευση της βραδιάς για το Equinox. Με το Evostar δε βλέπω χρωματικό σφάλμα, με το Equinox ήταν αρκετά προφανές. Όχι βέβαια επίπεδα αχρωματικού (ακόμα και ένα f/10 που έχω είναι φυσικά πολύ χειρότερο), αλλά κοιτώντας το Δία δεν το λες "αποχρωματικό". Προφανώς και δεν είναι πλανητικό τηλεσκόπιο, αλλά επειδή θέλω να κρατήσω ένα μόνο από τα δύο, μου άρεσε που έπαιρνα μόνο το Evostar και είχα μαζί μου εκτός από φωτογραφία και καλό εργαλείο παρατήρησης χωρίς μειονεκτήματα - ακόμα και οι πλανήτες φαίνονται καλύτερα από κατοπτρικά ως τις 5-6 ίντσες περίπου. Αλλά με το Equinox το ξεχνάμε, πρέπει να έχουμε και σωλήνα για πλανητική μαζί αν θέλουμε κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός, δείτε κι εσείς σε φωτογραφία που πάνω-κάτω συμφωνεί με αυτό που έβλεπα:

 

http://astro.ecuadors.net/wp-content/uploads/2016/02/EvostarEquinoxJupiter.png

 

Το stacked είναι πριν από RGB alignment κλπ που μπορεί να διορθώσει κάπως το χρωματικό σφάλμα, οπότε είναι πιο κοντά σε αυτό που βλέπουμε. Το Heavy Sharpening είναι για τη μέγιστη λεπτομέρεια, ενώ το medium έχει και επιπλέον μετα-επεξεργασία για να μετριάσω κάπως το CA. Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός, αλλά έχοντας μάθει από το Evostar δεν περίμενα να δω μπλεδάκι από τη μια μεριά, κοκκινάκι από την άλλη μεριά του πλανήτη...

 

Αλλά βέβαια, αν δεν περιμένεις πλανήτες, που δεν είναι και η δουλειά του εδώ που τα λέμε, μάλλον το Equinox βολεύει αρκετά, είναι και σχεδόν μισό το βαλιτσάκι. Θα ήταν ενδιαφέρον να μπορούσα να το συγκρίνω με ένα triplet της ES βέβαια... Θα ρωτήσω εδώ γύρω να δω αν υπάρχει τίποτα... ;)

 

Αυτά τα σχόλια προς το παρόν, αν δεήσει ο καιρός το επόμενο Σάββατο θα πάω και σε πιο σκοτεινό μέρος που να μπορώ να κάνω αρκετές δοκιμές...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ χρήσιμη η δοκιμή σου, περιμένω τα τελικά σου αποτελέσματα. Απογοητευτική πάντως η απόδοση του equinox σε πλανητική. Μήπως μπορείς να ρωτήσεις και για το Εxplore Scientific ED APO 80? ο μόνος λόγος που επιμένω είναι γιατί ο βασικός μου προμηθευτής στο εξωτερικό μου το έχει προτείνει σαν το καλύτερο στην κατηγορία του και συνήθως είναι σωστός στις προτάσεις του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ χρήσιμη η δοκιμή σου, περιμένω τα τελικά σου αποτελέσματα. Απογοητευτική πάντως η απόδοση του equinox σε πλανητική. Μήπως μπορείς να ρωτήσεις και για το Εxplore Scientific ED APO 80? ο μόνος λόγος που επιμένω είναι γιατί ο βασικός μου προμηθευτής στο εξωτερικό μου το έχει προτείνει σαν το καλύτερο στην κατηγορία του και συνήθως είναι σωστός στις προτάσεις του.

 

Θα ψάξω στις αστροσυγκεντρώσεις γιατί έχω κι εγώ την απορία να δω τι λέει το ES 80. Το πρόβλημα είναι ότι όταν έχει κακή πρόβλεψη καιρού (σχεδόν ο κανόνας ειδικά φέτος), οι περισσότεροι δε φέρνουν τα τηλεσκόπιά τους... Αλλά τώρα που με προβλημάτισε έτσι το Evostar vs Equinox, πρέπει να το βρω να το τσεκάρω. Από την άλλη για πλανητική υποτίθεται πήρα το C9.25, τι με πειράζει το Equinox... Αλλά είναι λίγο τερατάκι το SCT για να το κουβαλάω κάθε φορά...

 

Α, και μιλώντας για μέγεθος, εδώ η σύγκριση μεγέθους:

evoequ.thumb.jpg.94f4ec0603d004ae03ad94704e3a932e.jpg

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις σου!! Πολύ χρήσιμες!!!

Με ποιά κάμερα τράβηξες τις φωτό?? Είδες καθόλου slipping στο Equinox??

Μου φαίνεται πολύ παράξενο το μπλε-κόκκινο στον Δία πάντως αν και κατά την γνώμη μου δεν είναι και πολύ ενοχλητικό... Ήταν στο κέντρο του τηλεσκοπίου ο πλανήτης??

Τι μπορούμε να κάνουμε για τα σύννεφαααααααααααα :-) Μια φορητή ηλεκτρική κουβέρτα πάντως στην στέλνω για να μην παγώσεις, χεχεχε!!

Η διαφορά μεγέθους πάλι των 2 τηλεσκοπίων σημαντικότατη!!!!! Δεν το είχα για τόσο μικρό...

Σε flattener & Reducer έχεις κάτι να δοκιμάσεις??

Αν βρεις και ES να δοκιμάσεις....

Να σαι καλά για τον χρόνο που αφιέρωσες και μοιράστηκες μαζί μας!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις σου!! Πολύ χρήσιμες!!!

Με ποιά κάμερα τράβηξες τις φωτό?? Είδες καθόλου slipping στο Equinox??

Μου φαίνεται πολύ παράξενο το μπλε-κόκκινο στον Δία πάντως αν και κατά την γνώμη μου δεν είναι και πολύ ενοχλητικό... Ήταν στο κέντρο του τηλεσκοπίου ο πλανήτης??

Τι μπορούμε να κάνουμε για τα σύννεφαααααααααααα :-) Μια φορητή ηλεκτρική κουβέρτα πάντως στην στέλνω για να μην παγώσεις, χεχεχε!!

Η διαφορά μεγέθους πάλι των 2 τηλεσκοπίων σημαντικότατη!!!!! Δεν το είχα για τόσο μικρό...

Σε flattener & Reducer έχεις κάτι να δοκιμάσεις??

Αν βρεις και ES να δοκιμάσεις....

Να σαι καλά για τον χρόνο που αφιέρωσες και μοιράστηκες μαζί μας!!!

 

Οι φωτογραφίες είναι με την Canon 600D, εκτός από το Δία που είναι με το crop mode της 550D (άρα εξ'ορισμού ο πλανήτης ήταν ακριβώς στο κέντρο του σένσορα - όπως είπα ο Δίας και στον προσοφθάλμιο φαινόταν ότι "έπασχε").

Η διαφορά μεγέθους τηλεσκοπίο αλλά και κουτιού ήταν πολύ σημαντική είδικά για τις εξηγήσεις στη σύζυγο. Ήρθε η κούτα μου λέει "καλά και άλλο;;;" οπότε της λέω αγάπη μου αυτό θα αντικαταστήσει εκείνο εκεί για να πιάνει λιγότερο χώρο! Μια χαρά δούλεψε η εξήγηση... Όμως ωραίο και το Evostar... Ή μήπως τo ES 80 θα τα έβαζε κάτω; Αν το πάρει κανείς πριν το εντοπίσω πάντως, να μας γράψει εντυπώσεις και φωτογραφίες!

Πάντως θα τα δοκιμάσω και με reducer flattener, έλεγα να πάρω το φθηνό της Altair Astro, αλλά εκεί που πήγαινα να κάνω την παραγγελία λέω για να ρίξω μια ματιά, και λίγα λεπτά πριν είχε βάλει κάποιος αγγελία για το TeleVue TRV-2008, οπότε λέω θα είναι το κισμέτ και το πήρα!

Slipping πάντως δεν είδα, οπότε είχα χαλαρώσει και δεν κλείδωνα το focus.

 

Α, δοκίμασα και τον TSFlat2 στα 119mm (περίπου εκεί που ήθελα αρχικά), και όντως η διόρθωση είναι καλύτερη:

EquinoxTSFlat2B.thumb.jpg.55ae53ab74154148002e25dfa2111bfd.jpg

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε είσαι Θεούλης :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ευχαριστούμε πολύ!!!

Θα περιμένω λιγάκι μήπως και δω το ES και μάλλον θα καταλήξω στο Equinox...

Όποτε μπορέσεις και κάνεις δοκιμή με τον Televue, ενημέρωσέ μας, μάλλον προς τα εκεί θα κετέληγα, αν και ακριβό... :shock: :shock:

Να 'σαι καλά!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης