Jump to content

Τύποι και χαρακτηριστικά προσοφθαλμιων φακών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kellner,Plossl,Super Plossl,ορθοσκοπικοι κλπ κλπ κλπ.

Θα μπορούσαν οι πιο έμπειροι του χώρου και του φόρουμ να φτιάξουν μια λίστα έστω και εν συντομία με τους πιο διαδεδομένους τύπους φακών αλλα και την ενδεδειγμένη χρήση τους,έτσι να τα έχουμε κάπως μαζεμένα εμείς οι υπόλοιποι αλλα και ως ένα ποστ αναφοράς για όποιον αναζητά πληροφορίες;

Ευχαριστώ 8)

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αγγλικα? οποιος εχει χρονο ασ κανει μαι μεταφραση και ενα ασ τα μαζεψει :mrgreen:

 

 

καποιος δεν ξερω αν ειναι δικος μας εκαννε καλη δουλεια στο WIKI

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%B8%CE%AC%CE%BB%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82

tele_06.thumb.gif.adf4316f07559ee0d6983c061aa3e4c2.gif

eps2.PNG.3f9e9d735218ec3dc378a6a39925c696.PNG

ep.PNG.dcf54cbe72b559dfb33a227809bcccec.PNG

eyepiece.png.6f5411fe4d9ca4d6b65a08c4661aa919.png

genep2.gif.cd913b18c5b6940d028da48e99bb3822.gif

genep.gif.4d2c060a1f98ad1813a5293ec1694e5f.gif

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα άρθρα αναφοράς δεν εμπεριέχονται στην κουλτούρα του forum, τα περισσότερα κατεβατά με πληροφορίες βυθίζονται δυστυχώς σύντομα στη λήθη και πάει χαμένος ο κόπος όσων τα γράφουν. Επίσης οι συνήθεις πληροφορίες αφορούν παλαιότερα σχέδια που σπάνια χρησιμοποιούμε σήμερα. Οι καλύτερες πληροφορίες περιλαμβάνονται στο βιβλίο του Bill Paolini Choosing and Using Astronomical Eyepieces

http://www.springer.com/gp/book/9781461477228

Από το link μπορείς να κατεβάσεις το 2ο κεφάλαιο με όλα τα βασικά. Και αυτό όμως δεν περιλαμβάνει τους Delites, Morpheus κλπ.

Γενικά θα πω πως όλοι οι φακοί κάνουν για όλα τα αντικείμενα, εφόσον είναι σύγχρονοι και με καλές επιστρώσεις. Από κει και πέρα, για επίγεια παρατήρηση θέλεις να μην υπάρχει γεωμετρική παραμόρφωση, για νεφελώματα και χρήση σε dob μεγάλο πεδίο, για πλανήτες μεγάλη διαπερατότητα και μέγιστη οξύτητα, για χρήση με γυαλιά μεγάλο eye relief και πάει λέγοντας. Αλλά εάν έχεις λίγους φακούς, ή ακόμη και έναν μόνο zoom, χρησιμοποίησέ τον παντού και μην ανησυχείς. Οι μέτριοι φακοί του σήμερα είναι καλύτεροι από τους καλύτερους λίγων δεκαετιών πριν, εάν όχι στο γυαλί και τη γεωμετρία (μιλώντας για Zeiss Abbe ας πούμε), τουλάχιστον στις επιστρώσεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι μάλιστα φίλε μου, γιατί όλα τα παραπάνω με μπέρδεψαν και με κούρασαν επίσης. Εσύ ήσουν απλός και ξεκάθαρος..

Στα μισά του Wikipedia τα παράτησα, πολλές άγνωστες έννοιες και ορολογία.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι μάλιστα φίλε μου, γιατί όλα τα παραπάνω με μπέρδεψαν και με κούρασαν επίσης. Εσύ ήσουν απλός και ξεκάθαρος..

Στα μισά του Wikipedia τα παράτησα, πολλές άγνωστες έννοιες και ορολογία.

 

 

 

Ποια σε μπερδεψαν οι φωτογραφιες με τα σχεδια? Και η ευκολοδιαβαστη wiki?

 

 

και τα ξεκαθαρισες στο μυαλο σου με αυτα που ειπε ο kkokkolis? ](*,)

 

 

:-({|= χαχαχαχ αντε καλα :cheesy: :cheesy:

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, όταν αναφέρεσαι σε ονόματα, πρόσεξε να μην αφήνεις περιθώρια παρεξήγησης.

Σε σεβόμαστε όλοι περισσότερο από όσο το ανταποδίδεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν σε προσεβαλα ουτε ειχα τετοιο σκοπο ουτε ειπα κατι αρνητικο ..μαλλον δεν επιασεσ το αστειο μου ..

 

 

και φυσικα ουτε τον saxlina θελω να προσβαλω χαριτολογοντας τα ειπα

 

 

 

επειδη αναφερθηκες πολυ περιληπτικα και γενικα για αυτο το ειπα

 

 

και βασικα σε αλλον ηταν η απαντηση μου(με καλη διαθεση παντα ) και οχι σε αυτα που ειπεσ εσυ που πολυ σωστα τα ειπεσ

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι παιδιά επειδή είμαι εγώ άσχετος να μαλώνετε κιόλας.

Οι φωτογραφίες πιο πάνω έχουν όρους και ονομασίες στα αγγλικά. Οπότε πήγα στην παραπομπή πιο πάνω wiki κλπ.Εκεί έχει παραααα πολλές πληροφορίες και ορολογίες που θέλουν πολύ μελέτη κι όχι απλή ανάγνωση. Ενώ η περίληψη του φίλου με βοήθησε στην κατηγοριοποιηση των φακών. Όλα καλά!

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν την αγορά ενός προσοφθάλμιου φακού, αξίζει να δώσουμε ιδιαίτερη προσοχή σε άλλους

παράγοντες όπως το Eye Relief ή η εστιακή του απόσταση. Μετά έρχονται οι εκάστοτε τύπου. Επίσης,

πρέπει να γνωρίζουμε και την μεγέθυνση που δίνει και αν οι μεγεθύνσεις "ανταποκρίνονται" στο

τηλεσκόπιο. Ενδεικτικά, έχουμε τις εξής παραμέτρους:

 

Εστιακή Απόσταση.

Η διάμετρος του προσοφθάλμιου από την μια άκρη στην άλλη σε χιλιοστά. Οι μεγάλες εστιακές

αποστάσεις, δίνουν χαμηλή μεγέθυνση και αντιστοίχως οι μικρές εστιακές αποστάσεις, δίνουν

υψηλή μεγέθυνση. Ως γνωστόν, η μεγέθυνση προκύπτει από τη διαίρεση της εστιακής απόστασης

του τηλεσκοπίου (κατοπτρικού η διοπτρικού) με την αντίστοιχη εστιακή απόσταση του

προσοφθάλμιου. Η μέγιστη μεγέθυνση, προκύπτει από τον διπλασιασμό του πρωτεύοντος κατόπτρου

(σε ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο) ή τον διπλασιασμό του αντικειμενικού φακού (σε ένα διοπτρικό

τηλεσκόπιο). Ομοίως, η χαμηλότερη μεγέθυνση, προκύπτει από έναν λόγο, ο οποίος είναι γνωστός

ως <Εστιακός Λόγος>. Πιο αναλυτικά, ο Εστιακός Λόγος προκύπτει από τη διαίρεση της εστιακής

απόστασης του τηλεσκοπίου με την διάμετρο του πρωτεύοντος κατόπτρου ή του αντικειμενικού

φακού. Τα παραπάνω, οδηγούν τον χρήστη στην επιλογή σωστής εστιακής απόστασης.

 

Eye Relief.

Η απόσταση που πρέπει να έχει το μάτι από το προσοφθάλμιο. Όπως και το προηγούμενο, έτσι και

αυτό μετριέται σε χιλιοστά. Όσο πιο μεγάλο είναι, τόσο καλύτερη γίνεται η παρατήρηση ενώ όσο

μικρότερο είναι, τόσο δυσχεραίνεται η παρατήρηση και ο παρατηρητής πρέπει να έχει το μάτι του

"κολλημένο" στο προσοφθάλμιο. Παρόλα αυτά, αν το Eye Relief είναι μεγαλύτερο από το κανονικό,

τότε είναι δύσκολο για το μάτι να τοποθετηθεί στη σωστή απόσταση από το προσοφθάλμιο.

 

Οπτικό Πεδίο.

Η ποσότητα του ουρανού που φαίνεται μέσα από το προσοφθάλμιο. Εξαρτάται από την σχεδίαση

του εκάστοτε προσοφθάλμιου. Η εύρεση το είναι η διαίρεση του φαινόμενου πεδίου του

προσοφθάλμιου με την μεγέθυνση που παρέχει.

 

Διάμετρος Προσοφθάλμιου.

Στην αγορά υπάρχουν 3 βασικές διάμετροι προσοφθάλμιων, εκ των οποίων οι 2 είναι οι

βασικότερες.

 

-> 0.965 Ίντσες (24.5mm): Είναι η μικρότερη διάμετρος προσοφθάλμιου και συναντάται κυρίως σε

μαγαζιά που πουλάνε τηλεσκόπια "οικογενειακού τύπου". Τα προσοφθάλμια αυτά, δεν είναι

καλής ποιότητας και δίνουν από μέτρια έως κακά είδωλα που δυσκολεύουν ακόμα και τον

εντοπισμό της Σελήνης!!!

 

-> 1.30 ίντσες (31.75 mm): Με διαφορά, η πιο συνηθισμένη διάμετρος προσοφθάλμιου. Σε αυτήν,

εφαρμόζουν πολλά προσοφθάλμια διαφόρων εστιακών αποστάσεων και φαινόμενων οπτικών

πεδίων.

 

-> 2 ίντσες (50.8 mm): Η μεγαλύτερη διάμετρος σε ένα προσοφθάλμιο. Σε αυτήν, εφαρμόζουν

κυρίως προσοφθάλμια μεγάλης εστιακής απόστασης (μεγαλύτερη από 30 mm). Επίσης, δίνουν

μεγάλο πεδίο και προσφέρεται για παρατήρηση εκτεταμένων αντικειμένων. Αν τη τηλεσκόπιο έχει

υποδοχή 1.25 ιντσών, είναι προαιρετική η αγορά ενός προσοφθάλμιου 2 ιντσών μαζί με τον

αντίστοιχο αντάπτορα.

 

Αυτή ήταν μια "πρώτη γεύση" όσον αφορά τις βασικές παραμέτρους για την απόκτηση ενός

προσοφθάλμιο. Παρακάτω, ακολουθούν μερικές κατηγορίες προσοφθάλμιων, καλές και

υποδεέστερες.

 

Huygens.

Ο πρώτος τύπος προσοφθάλμιου. Αποτελείται από 2 οπτικά στοιχεία τα οποία διαχωρίζονται με ένα

κενό αέρος. Κατασκευάστηκε από τον Chrisitian Hyugens στα τέλη του 1660. Δεν αποτελεί

αξιόλογη μάρκα λόγω του μικρού του φαινόμενου οπτικού πεδίου, που είναι περίπου 50 μοίρες.

 

Ramsden.

Όπως και ο προηγούμενος τύπος, έτσι και αυτός αποτελείται από επίσης 2 οπτικά στοιχεία, τα

οποία είναι τοποθετημένα αντικριστά. Επίσης, είναι φτιαγμένα από το ίδιο γυαλί και έχουν

παρόμοιες επιστρώσεις με τον προηγούμενο τύπο. Ούτε αυτός ο τύπος είναι αξιόλογος λόγω του

μικρού του πεδίου. Κατασκευάστηκε από τον Jesse Ramsden το 1782. Παρόμοιες μάρκες

είναι τα Kellner, Monocentric, Erfle, Konig & RKE.

 

Orthoscopic.

Αποτελείται από 4 οπτικά στοιχεία και έχουν φαινόμενο οπτικό πεδίο 40-45 μοίρες.

Κατασκευάστηκαν από τον Ernst Abbe το 1880. Έχουν πολύ καλό Eye Relief και η ποιότητα

εικόνας τους είναι επίσης πολύ καλή. Προσφέρεται για παρατήρηση της Σελήνης και των

πλανητών.

 

Plossl.

Κατασκευάστηκαν από τον George Plossl το 1860. Αποτελούνται από 4 οπτικά στοιχεία, τα οποία

είναι τοποθετημένα σε 2 ομάδες των 2. Αυτή η ιδιαιτερότητα του έδωσε το ψευδώνυμο

"συμμετρικό προσοφθάλμιο". Με φαινόμενο οπτικό πεδίο μεγαλύτερο των 50 μοιρών, είναι καλά

τόσο για παρατήρηση πλανητών όσο και για παρατήρηση του βαθέως ουρανού.

 

Nagler.

Κατασκευάστηκαν από τον Albert (Al) Nagler το 1979. Έχουν φαινόμενο οπτικό πεδίο

μεγαλύτερο από 80 μοίρες και δεν παρουσιάζουν σφάλματα αστιγματισμού ή παραμόρφωσης

ειδώλου. Η εταιρεία που τα κατασκευάζει λέγεται και εκτός αυτού, έχει

λανσάρει και άλλες μάρκες όπως Ethos, Delos, κλπ.

 

Περισσότερες πληροφορίες:

https://en.wikipedia.org/wiki/Eyepiece

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%B8%CE%AC%CE%BB%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειο φίλε!με έσωσες από πολύ ψάξιμο, πολύ συμαζεμενο και περιεκτικό...

Άρα για ένα dob 8"

 

1. οι Nagler είναι οι καλύτεροι και στη συνέχεια Plossl και orthoscopic, 2. ενώ αν θέλω για 32mm πρέπει να είναι 2"?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

1. οι Nagler είναι οι καλύτεροι και στη συνέχεια Plossl και orthoscopic, 2. ενώ αν θέλω για 32mm πρέπει να είναι 2"?

 

 

αν θες 100 μοιρες top 21 mm kai 2"

 

τα καλυτερα ειναι παντα ακριβοτερα αντε τωρα να δωσεις 500 € για ενα φακο :shock:

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειο φίλε!με έσωσες από πολύ ψάξιμο, πολύ συμαζεμενο και περιεκτικό...

Άρα για ένα dob 8"

 

1. οι Nagler είναι οι καλύτεροι και στη συνέχεια Plossl και orthoscopic, 2. ενώ αν θέλω για 32mm πρέπει να είναι 2"?

 

Υπάρχουν ένα σωρό ωραιότατοι φακοί ανάμεσα στους Nagler και τους Plossl, που είναι συνήθως και οι καλύτεροι από άποψη απόδοσης/τιμής.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2. Ενώ αν θέλω για 32mm πρέπει να είναι 2"?

 

Αρχικά, σ'ευχαριστώ για το θετικό σου σχόλιο όπως και του φίλου jimkopa.

Ανάλογα με την σχεδίαση του, το προσοφθάλμιο μπορεί να βγει είτε σε 1.25 ίντσες είτε σε 2

ίντσες. Προσοφθάλμια 2 ιντσών βγάζει μόνο η Tele-Vue όπως θα δεις στους

παρακάτω συνδέσμους.

 

Προσοφθάλμια >25 mm/1.25 ίντσες

http://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescope-accessories/eyepieces/sp-super-plossl-32mm-o-31-8mm.html

 

http://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescope-accessories/eyepieces/sp-super-plossl-40mm-o-31-8mm.html

 

Προσοφθάλμια >25mm/2 ιντσών

http://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescope-accessories/eyepieces/nagler-26mm-typou-5-o-50-8mm.html

 

http://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescope-accessories/eyepieces/nagler-31mm-typou-5-o-50-8mm.html

 

http://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescope-accessories/eyepieces/nagler-31mm-typou-5-o-50-8mm.html

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοφθάλμια 2 ιντσών βγάζει μόνο η Tele-Vue όπως θα δεις στους

παρακάτω συνδέσμους.

 

Δεν κατάλαβα τί εννοείς με αυτό. Προσοφθάλμια 2 ιντσών βγάζουν ένα σωρό εταιρείες, το πλανητάριο έχει περιορισμένη επιλογή, οπότε έχει μόνο Skywatcher, Vixen και TeleVue στις 2" (εκτός από Baader που είναι 2" & 1.25"), αλλά εκτός από αυτά υπάρχουν ένα σωρό άλλα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος με το μάτι του να δει σε 100μοιρες?

Όπως μου έχει πει ο φίλος Scott θα χρειαστώ ένα καλό για γενική παρατήρηση πάνω απο 70 μοίρες, 32mm και επίσης οι ζουμ παίζουν σε ίδιες κατηγορίες ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οχι δεν μπορει αλλα λογικα μετακινεις το ματι μεσα στον φακο

 

να σου πω την αλληθεια δεν ειχα την τυχη να δοκιμασω αυτην την εμπειρια

 

 

αν καποιος φιλος εχει δει μεσα απο τετοιο πσοφθαλμιο ασ μοιραστει την εμπειρια και τις εντυπωσεις του

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος με το μάτι του να δει σε 100μοιρες?

Όπως μου έχει πει ο φίλος Scott θα χρειαστώ ένα καλό για γενική παρατήρηση πάνω απο 70 μοίρες, 32mm και επίσης οι ζουμ παίζουν σε ίδιες κατηγορίες ?

 

Oλλα σχετικα ειναι, μπορεις να μηνεις και σε plossl αν θελεις,παλη θα κανεις την δουλεια σου.Με ευρηγωνια ομως θα εχεις πιο ανετη παρατηριση με περισσοτερο πεδιο και μεγαλυτερο τζαμι με ανετο eye relief.Οι 100 μοιρες δεν εχουν να κανουν με το πραγματικο πεδιο του ματιου σου που ειναι Χ1,αλλα με του προσοφθαλμιου.Αυτο δεν μπορω να το εξηγισω καλυτερα,δεν το εχω,καποιος αλλος φιλος μπορει να το εξηγισει πιο απλα απο μενα για να σε κατατοπισει(Ι will summon Mister Kokkolis,αν εχει την καλοσυνη...)

Eνας plossl 26mm 50 μοιρες στο δικό σου δινει μεγένθυση F1200/26mm=46.15X.Aν εχεις πχ Ethos 13mm 100 μοιρες F1200/13mm=92.3X

Εχουν και οι 2 το ιδιο ακριβος AFOV (πραγματικο πεδιο)Το οποιο προκύπτει μοιρες προσοφθαλμιου/μεγενθυση προσοφθαλμιου.

50μοιρες/46.15Χ=1.08 μοιρες ,αυτες ειναι οι πραγματικες μοιρες, οι μοιρες που βλεπει το γυμνό ματι στον ουρανο δηλαδι.

100μοιρες/92.3Χ=1.08 μοιρες.Οποτε αυτα τα 2 προσοφθαλμια μας δινουν το ιδιο ακριβος AFOV αλλα ο ΕΤΗΟS μας το δίνει με διπλάσια μεγένθυση !

Στο dοbson ιδικά χρειαζεσαι να εχεις και το μεγιστο πεδιο στο τηλεσκοπιο σου επιδη ψαχνεις χειροκινητα θελεις τη μικροτερη μεγενθυση με το μεγαλυτερο πεδιο για να σκαναρεις και να βρεις πιο ευκολα το στοχο.Αν βαλεις μεγαλυτερη μεγενθυση πλανητικη ας πουμε (6μμ 50μοιρες)Θα γεμίσεις μια πισινα στο φτυσιμο μεχρι να το βρεις λογο μικρου πραγματικου πεδιου .

Πχ 1200/6=200Χ ... 50/200=0.25 μοιρες!!Αντε βρες το με τοσο μικρο AFOV!!

To οριο AFOV σε προσοφθαλμια 1 1/4 ειναι ο plossl 32mm 52 moires και το 40μμ 43 μοιρες γιατι το κοβει το βαρελακι 1 1/4!

1200/40=30x ...43moires/30x=1.43 AFOV.Δεν μπορεις να πας παραπανω απο αυτο!

Για να πας χριαζεσαι προσοφθαλμια 2 ιντσων.Το μέγιστο που μπορεις εδω ειναι ο panoptic televue 41mm 67 moires. F1200/41mm=29.2x... 67moires/29.2x=2.29AFOV!Σχεδον το δυπλάσιο AFOV απο το μεγιστο σε 1 1/4ιντσες!

Για πρακτικους λογους θα εχεις η μονο 1 1/4 προσοφθαλμια ή 2 ιντσες για να μην αλλαζεις συνέχια εστιαστη και σε κουραζει!

Ελπιζω να τα εγραψα κατανοιτα :)

 

ΥΓ μια και το ανεφερε ο φιλος Jimkopa...σε ενα προσοφθαλμιο 100 μοιρων οπου και να περιστρεψεις το ματι σου δεν βλεπεις οριο!Ειναι σαν να εισαι μεσα στο διαστημα!

ΜΑΓΕΙΑ ΔΗΛΑΔΗ 8-[

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε εσύ καλά τα είπες εγώ θέλει να το δω και στην πράξη...

Καλά δεν νομίζω ότι θα φτάσω σε επίπεδο να έχω τόσους και ακριβούς φακούς αλλά θα κάνω την αρχή μαυτα που μου χες πει.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οπτικό πεδίο κάθε οφθαλμού είναι 150-170 μοίρες. Ωστόσο μόνο οι κεντρικές 17 μοίρες αφορούν την έγχρωμη κεντρική όραση υψηλής ανάλυσης σε φωτοψία. Κατά την αστρονομική παρατήρηση αξιοποιούμε και την περιφερική όραση που είναι αποτελεσματική και σε σκοτοψία αλλά είναι περισσότερο ευαίσθητη στην κίνηση και χαμηλότερης ανάλυσης. Από την προσωπική μου εμπειρία στην αστρονομική παρατήρηση αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει μια μεταβατική περιοχή γύρω από την ωχρά η οποίο μπορεί να τροφοδοτήσει την αντίληψη με στατικές σκοτοπτικές εικόνες υψηλής ανάλυσης. Σε εμένα αυτή η περιοχή εκτείνεται περί τις 30-40 μοίρες και περιλαμβάνει την οπτική θηλή (άρα και ένα σκότωμα) καθώς λόγω χρήσης φακών μεγάλης διαμέτρου κλίνω την κεφαλή έτσι ώστε το είδωλο να προβάλλεται στην ρινική περιοχή του οπτικού πεδίου. Πέραν αυτής της ζώνης η πυκνότητα των ραβδίων είναι χαμηλή, των κωνίων πρακτικά μηδενική και οι γεωμετρικές παραμορφώσεις του αμφιβληστροειδή και του φακού, που τη νύκτα λειτουργούν σαν μια καταδιοπτρική κάμερα f/3, είναι μεγάλες.

Άρα το χρήσιμο πεδίο μου είναι περίπου 40 μοίρες (το δικό σας ενδέχεται να διαφέρει προς το ευνοϊκότερο ή δυσμενέστερο).

Όταν παρατηρώ μέσα από έναν ορθοσκοπικό αξιοποιώ όλο το χρήσιμο οπτικό μου πεδίο μονομιάς. Στους Plossl έχω και 5 μοίρες περιθώριο εκατέρωθεν, στους Radian 10.

Στους Erfle και τους SWA θα πρέπει να σαρώσω το οπτικό πεδίο του φακού για να το αξιοποιήσω πλήρως. Όταν όμως έχουν μεγάλο eye relief, όπως οι XWA, Delos, Hyperion κλπ, επειδή το μάτι μου βρίσκεται μακρύτερα, μπορώ να ταυτίσω όλο το πεδίο του φακού με το δικό μου χρήσιμο πεδίο. Αυτό το φαινόμενο κάνει τους φακούς αυτούς ιδιαίτερα άνετους, ευχάριστους και δημοφιλείς.

Σε οριακό επίπεδο το ίδιο συμβαίνει με τους λίγους φακούς 82 μοιρών με μεγάλο eye relief, τους Nagler T4 και τον Docter 12.5. Κοντά σε αυτούς και οι Morpheus.

Με τους απλούς Nagler και όλους τους μεγαλύτερου πεδίου φακούς, 100-120 μοιρών, θα πρέπει να σαρώνει το μάτι το οπτικό πεδίο του φακού ώστε να δει τα άκρα (το fieldstop). Ένα φαινόμενο με επιπτώσεις θετικές (αίσθηση ευρυχωρίας, αντίληψη περιφερικής όρασης που κάνει την παρατήρηση πιο φυσική και βεβαίως μελέτη εκτεταμένων αντικειμένων σε υψηλή μεγέθυνση, φαινόμενο που ο Al Nagler ονομάζει Wow Factor) αλλά και αρνητικές (κόπωση οφθαλμοκινητικών μυών, κόστος). Βλέπεις το fieldstop αλλά θα πρέπει να πας άκρη άκρη. Όσο δεν το βλέπεις (βρίσκεται σε σημείο χαμηλής ανάλυσης του οπτικού σου πεδίου) έχεις την αίσθηση του αχανούς.

Φυσικά στους Ethos μπορείς να απομακρυνθείς περίπου 1 εκατοστό (αν φοράς γυαλιά θα το κάνεις αναγκαστικά) και τότε θα βλέπεις 60-70 μοίρες μονομιάς, περίπου όπως με τους φακούς SWA. Έχεις ακριβοπληρωμένες επιλογές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Όταν όμως έχουν μεγάλο eye relief, όπως οι XWA, Delos, Hyperion κλπ, επειδή το μάτι μου βρίσκεται μακρύτερα, μπορώ να ταυτίσω όλο το πεδίο του φακού με το δικό μου χρήσιμο πεδίο. Αυτό το φαινόμενο κάνει τους φακούς αυτούς ιδιαίτερα άνετους, ευχάριστους και δημοφιλείς. ...

 

Οι συγκεκριμένοι φακοί με μεγάλο eye relief εμένα προσωπικά με κουράζουν. Δεν με αφήνουν να έρθω πολύ κοντα στον φακό αφού όλα μαυρίζουν και δεν βλέπω τίποτα. Θα πρέπει να είμαι σε απόσταση από τον φακό και να κρατάω το κεφαλι μου πολύ σταθερά ώστε να μπορέσω να παρατηρήσω. Ενώ όταν ακουμπάω σχεδόν τον φακό συγκεντρώνομαι και παρακολουθώ πιο άνετα. Τι να πω μονο εγώ έχω αυτό το θέμα; :-k :-k

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι το θέμα είναι λίγο υποκειμενικό, οπότε υπάρχουν κι άλλες γνώμες...

Όπως λένε... "το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που θα χρησιμοποιείς περισσότερο ",κάπως έτσι θα είναι και με τον φακό, μια δοκιμή θα μας δώσει αυτό που πραγματικά θέλουμε και μας βολεύει. Απλά όλα αυτά τα στοιχεία βοηθάνε προς την επιλογή και αποκλυει κάποιους άλλους φακούς.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετοί δυσκολεύονται με το μεγάλο eye relief και παραπονούνται για blackout και kidney beaning. Ενώ όσοι φορούν γυαλιά αντιθέτως αδυνατούν να χρησιμοποιήσουν πολλούς από τους κανονικούς φακούς. Πρόκειται για δύο διαφορετικά στυλ και εντέλει είναι θέμα εργονομικών προτιμήαεων, και οι δύο τύποι την ίδια δουλειά κάνουν.

Τα παρεκτάματα μπορεί να βοηθήσουν πάντως να διατηρήσει κάποιος σωστή απόσταση από τον φακό ενώ παίζει ρόλο και ο ίδιος ο φακός. Λόγου χάρη, οι φακοί των Zeiss Conquest με δυσκολεύουν στο να αποφύγω το kidney beaning ακόμη και με γυαλιά, ενώ εκείνοι των ομόσταυλων Terra δεν μου δίνουν kidney beaning ή blackout ότι και να κάνω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετοί δυσκολεύονται με το μεγάλο eye relief και παραπονούνται για blackout και kidney beaning. Ενώ όσοι φορούν γυαλιά αντιθέτως αδυνατούν να χρησιμοποιήσουν πολλούς από τους κανονικούς φακούς. Πρόκειται για δύο διαφορετικά στυλ και εντέλει είναι θέμα εργονομικών προτιμήαεων, και οι δύο τύποι την ίδια δουλειά κάνουν.

Τα παρεκτάματα μπορεί να βοηθήσουν πάντως να διατηρήσει κάποιος σωστή απόσταση από τον φακό ενώ παίζει ρόλο και ο ίδιος ο φακός. Λόγου χάρη, οι φακοί των Zeiss Conquest με δυσκολεύουν στο να αποφύγω το kidney beaning ακόμη και με γυαλιά, ενώ εκείνοι των ομόσταυλων Terra δεν μου δίνουν kidney beaning ή blackout ότι και να κάνω.

τι σημαινει αυτο?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης