Jump to content

Skywatcher 70/700 az2 κριτικες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!!! Ειμαι νεα στο forum και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για το skywatcher 70/700 az2. Προσφατα το παραγκιλα και μεχρι να ερθει κοιταζω κριτικες και εικονες και μπορω να πω οτι απογοητευτηκα λιγο... :cry: Τελος παντων αξιζε η αγορα που εκανα ή τα χρηματα μου θα πανε χαμενα?

The greatest enemy of knowledge is not ignorance,

is the illusion of knowledge – Stephen Hawking

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει λόγος να ρωτάς μετά την αγορά :)

Για αγορά καινούργιου στην τιμή που φαντάζομαι ότι το πήρες δεν είχες πολλές επιλογές (εκτός από το μίνι-dob Skywatcher 100P που είναι ό,τι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία τιμής) και τουλάχιστον δεν έχει προσοφθάλμια Huygens/Ramsden κλπ που είναι για πέταμα, οπότε δε θες από την αρχή αναβάθμιση. Εντάξει, το τρίποδο AZ2 δεν είναι καλό, αλλά τα πάντα είναι θέμα τιμής. Πάντως θα δεις τουλάχιστον 2 ζώνες και 4 δορυφόρους στον Δία, τα δακτυλίδια του Κρόνου, ωραία λεπτομέρεια στη Σελήνη και αν σου κεντρίσει το ενδιαφέρον μπορεί μετά να πας και σε κάτι άλλο. Με μειωμένο budget κοιτάζεις καλύτερα στις Μικρές Αγγελίες εδώ.

Καλή αρχή!

 

ΥΓ. Όπως έχουμε ξαναπεί, αρκετοί έχουμε ξεκινήσει από πολύ χειρότερα τηλεσκόπια, οπότε τελικά το αν "άξιζε" εξαρτάται απλά από το αν μας κέντρισε αρκετά το ενδιαφέρον για να συνεχίσουμε στο χόμπι.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη δεν θα μπορω να ξεχωρισω πχ τις καταιγιδες ή την κοκκινη κυλιδα του Δια;;

The greatest enemy of knowledge is not ignorance,

is the illusion of knowledge – Stephen Hawking

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω η κηλίδα ίσα θα φαίνεται, αλλά όχι μικρότερες λεπτομέρειες.

Μια ιδέα για το πως φαίνεται και φωτογραφίζεται ο Δίας σε διάφορα τηλεσκόπια μπορείς να δεις εδώ.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή με ένα 70/700 ξεκίνησα κι εγώ

 

Αυτά που περιμένεις να δεις στον Δία μάλλον θα σε απογοητεύσουν αλλά δεν πρέπει να σε απογοητεύσουν συνολικά

 

Αυτό που μπορεί να κάνει αρκετά καλά το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι η παρατήρηση των λεπτομερειών της Σελήνης

 

Για έναν αρχάριο έχει μεγαλύτερη σημασία να έχει έναν οδηγό τι να κοιτάξει παρά το τηλεσκόπιο που έχει.

 

Σε συνδυασμό με το turn left at orion pdf που μπορείς να βρεις στο internet και το βιβλίο με εξαιρετικά λεπτομερείς φωτογραφίες και περιγραφές για την Σελήνη που μπορεις να βρεις σε pdf στο forum του astrovox για την παρατήρηση της Σελήνης, μπορείς να απασχοληθείς ευχάριστα και ικανοποιητικά για μήνες.

 

Πάντως η μεγέθυνση 70X με το προσοφθάλμιο των 10mm δεν θα σου αρκεί μακροπρόθεσμα. Αν δεν συνοδεύεται από barlow τότε μετά από τις πρώτες παρατηρήσεις μπορείς να εξετάσεις την περίπτωση απόκτησης ενός προσοφθάλμιου π.χ. 6mm UWA προκειμένου να έχεις αυξημένη μεγέθυνση και πιο άνετη παρατήρηση. Ίσως θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και έναν barlow μαζί με το 10mm αντί για τον 6mm. Επειδή μόνο με δοκιμή μπορείς να βρεις τι σου κάνει καλύτερα, ιδανικά μπορείς να βρεις κάποιον να πουλάει μεταχειρισμένο και να σου επιτρέπει να το δοκιμάσεις πριν αποφασίσεις να αγοράσεις.

 

Καλώς ήρθες στο astrovox

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης