Jump to content

Τηλεσκόπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι καλύτερο να πάρω ενα τηλεσκόπιο 200/1200 απο ενα 150/750 ; Σκεφτομαι να αναβαθμιστεί για αυτο.

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα 2 λογικά θεωρούνται αρκετά γρήγορα "fast" τηλεσκόπια ,

Το δεύτερο θα έχει ακόμα πιο μεγάλο πεδίο αλλά θα απαιτεί και καλύτερα προσοφθάλμια.

Μπορείς να μας δείξεις ποια τηλεσκόπια σκέφτεσαι ? Ίσως βοηθήσει

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά τα δυο ειναι

image.thumb.png.36bc5f2d50ecad14b29f8a5d37f05e79.png

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτο

image.thumb.png.225fccf11c2b238b4b49f3c12966a181.png

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέραν της ποιότητας των οπτικών που πιθανώς είναι παραπλησια στα 2 αυτά τηλεσκόπια , εδώ πρέπει να ελέγξουμε και τις βασεις τους , αν ενδιαφέρεσαι καθαρά γι παρατήρηση το πρώτο πιστεύω θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα , και θα ανέχεται και φθηνά προσοφθαλμια ξανά λέω .

Αν τώρα ενδιαφέρεσαι και για φωτογραφία το δεύτερο με την Ισημερινή στήριξη είναι αυτό που θες να να πάρεις (αν και για τον σκοπό αυτόν ένα μικρότερο διοπτρικο μάλλον θα ήταν καλύτερο )

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θελω άστρο φωτογράφηση μπορει να βγάζω φωτο με το κινητό !! Εχω προσπαθήσει και κατι γίνεται

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε το dob είναι η βέλτιστη επιλογή και θα μείνουν και χρήματα για να αγοράσεις έναν-δύο καλούς προσοφθάλμιους.

 

Με ένα search θα βρεις αρκετές συζητήσεις για τα εν λόγω τηλεσκόπια, πάντως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε η βάση Dodson είναι καλύτερη για εσένα , η στάση παρατήρησης μέσα από το προσοφθάλμιο είναι πιο ξεκούραστη συγκριτικά με την Ισημερινή.

Όσο αναφορά τα οπτικά ,νομίζω πως καθώς έχει μεγαλύτερο εστιακό λόγο θα σε ικανοποιήσει περισσότερο, στα άκρα του πεδίου δεν θα πάσχει από τόσες εκτροπές όσο το άλλο αν χρησιμοποιείς οικονομικοτερα προσοφθαλμια...

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω παρα πολυ να ειστε καλα

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

σε λίγα χρονια θα αναβαθμιστω ειμαι μεταξύ δυο τηλεσκοπίων αυτο http://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescopes/robotic/dobsonian-14-anadiploumeno-truss-goto.html. Και αυτο http://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescopes/robotic/c11-cpc-xlt.html.

 

Για το δεύτερο φοβάμαι πως η τιμη θα ειναι αρκετά μεγαλη για το Dobson ρώτησα και ειναι 2.500€ περίπου τι λέτε;;; Το ρωτάω γιατι θελω να προετοιμαστώ

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα ειδα και τα δυο και ειδα οτι με το cpc εχεις μεγαλυτερηεγεθυμση απο το dob. Αλλα αυτο δε εχει τοσο σημασια οσο η ευκρινια του ειδωλου που θα βλεπεις. Υπαρχει μια διαφορα στο κυριως κατοπτρο αλλα και τα δυο βλεπουν μεχρι και 14.7 και 14.9 μεγεθος αντοιστοιχα (cpc 14.7 dob 14.9) βεβαια υπαρχει το θεμα της κατασκευης των δυο τηλε. Το ενα ειναι νευτωνειο και το αλλο Schmidt-Cassegrain. Μπορει το cpc να εχει μικροτερη διαμετρο αλλα εχει διαφορετικο σχεδιασμο. Αν θες να παρατηρεις νεφελωματα θα προτεινα το dob. Αλλα αμα θες πλανητες κτλ τοτε προτεινω το cpc.

 

Η μεταφορικοτητα ειναι ενας αλλος παραγοντας (αν δε τονμετακινεις τοτε δε σε ενδιαφερει και πολυ). Σαφως και το dob υπερεχει εδω αφου ειναι Truss Tube οποτε μειωνει αρκετα τον ογκο του αλλα οχι το βαρος του.

 

Γενικα υπαρχουν πολλα που πρεπει να σκεφτεις. Πιο εμπειρα μελη το φορουμ θα σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες. Δες και κανα βιντεακι με τα τηλε και θα εχεις περισσοτερες πηγες για να αποφασισεις :cheesy:

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι τελευταιο δεν πιστευω να υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξύ του cpc της celestron και του 10" Dobson; Εχω το κλασικό Dobson και σκεφτομαι να το αναβαθμισω σε Goto

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το cpc βλεπει.οσα και το 14 αρι μονο και μονο επειδη ολα αυτα τα οπτικα ενυσχυουν το φως. Επιπλεον εχει μεγαλυτερη διαμετρο απο το 10αρι που εχεις αρα ακομα μεγαλυτερη διαφορα. Αλλα απο την στιγμη που εχεις 10αρι δε νομιζω οτι χρειαζεται να πας τοσο ψηλα. Τετοια τηλεσκοποια εξυπηρετουν πιο προχωρημενες αναγκες τις οποιες δε νομιζω να εχεις οπως ακειβεστατη παρακολουθηση του στοχου, μακρας εκθεση φωτογραφια και η ανιχνευση πιο αμυδρων αντικειμενων αστεροειδων κτλ. Προσωπικα εαν ημουν στη θεση σου δε θα αναβαθμιζα το τηλε μου αφου υα ειχα ενα 10αρι και οχι κατι οπως ενα 6αρι ή λιγοτερο.

 

Αλλα δικη σου ειναι η αποφαση και δε μπορουμε να σε πιεσουμε να κενεις κατι. Απλα εγω σου παραθετω επιχειρηματα και εσυ εισαι αθτος.που θα παρει την τελικη αποφαση βασιζομενος πανω σε ολα αυτα.

 

Φιλικα Γιωργος

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οταν λεω δε θα αναβαθμιχα εννοω δε θα επαιρνα αλλο τηλεσκοποιο :cheesy:

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αγορά ενός εκ των δυο τηλεσκοπίων είναι για πολλούς ένα ανεκπλήρωτο όνειρο. Ο καθένας θα ήθελε να έχει στην κατοχή του κάποιο από αυτά.

 

Να θέσω, αν μου επιτρέπετε όμως, ένα σημαντικό ερώτημα.

Το c11 ζυγίζει 38 κιλά, 11 περισσότερα από αυτό που έχεις τώρα.

Ενώ το 14" truss από την άλλη ζυγίζει 50 κιλά, έχει σχεδόν το διπλάσιο βάρος από το 10" δηλαδή.

 

Και το ερώτημά μου είναι: Θα μπορείς να το μετακινείς (όποιο από τα δύο εν τέλει αγοράσεις); Και τα δύο είναι ιδιαίτερα ογκώδη και η μεταφορά τους (έστω και μέχρι τη βεράντα σου) θα είναι ένα βάσανο. Ακόμα και το 6" που μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα, με δυσκόλευε στη μετακίνηση.

 

Κατά τη γνώμη το βάρος είναι ένας υπολογίσιμος παράγοντας και πρέπει να τον λάβεις σοβαρά υπόψιν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως η v.p. θετει εναν συμαντικο παραγοντα. Αλλα και παλι για να σκεφτεται να αγορασεξ καποιο απο αυτα στο μελλον μαλλον εχει σκεφτει και αυτον τον παραγοντα. Λογικα θες να εχεις κατι σα παρςτηρητηριο οπου θα το εχεις μονιμα μεσα σε κτηριο; Αν οχι τοτε φοβαμαι πως θα σου ειναι παρα πολυ δυσκολο να το μετακινησεις. Αλλα και παλι εξυοηρετουν προχωριμενες αναγκες.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαια στην κεντρικη σελιδα της celestron λεει οτι εχει εργονομικο design για ποιο ευκολη μεταφορα. Να και το βιντεο για την προωθηση του τηλε

 

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλα και παλι για να σκεφτεται να αγορασεξ καποιο απο αυτα στο μελλον μαλλον εχει σκεφτει και αυτον τον παραγοντα. Λογικα θες να εχεις κατι σα παρςτηρητηριο οπου θα το εχεις μονιμα μεσα σε κτηριο; Αν οχι τοτε φοβαμαι πως θα σου ειναι παρα πολυ δυσκολο να το μετακινησεις. Αλλα και παλι εξυοηρετουν προχωριμενες αναγκες.

 

Μπορεί και να έχει χώρο μπορεί και όχι. Για αυτό το λόγο θεώρησα πρέπον να του υποδείξω αυτή την λεπτομέρεια.

 

Αυτό που έχω να σε συμβουλεύσω φίλε Κώστα είναι να ξεζουμίσεις πρώτα το 10" και έπειτα να αναβαθμιστείς σε περισσότερες ίντσες. Μόνο όταν έχεις φτάσει το 10άρι στα όριά του θα καταλάβεις την πραγματική του διαφορά με ένα τηλεσκόπιο μεγαλύτερης διαμέτρου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο,τι τηλεσκοπιο πάρω θα ειναι Goto σκεφτομαι παντως να κρατήσω το δεκάρι να τι κανω Goto και αργότερα να το πουλησω κάπου στα 1200€ και μπορει να πάρω ενα της celestron μεχρι 11" αλλα καλο

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που έχω να σε συμβουλεύσω φίλε Κώστα είναι να ξεζουμίσεις πρώτα το 10" και έπειτα να αναβαθμιστείς σε περισσότερες ίντσες. Μόνο όταν έχεις φτάσει το 10άρι στα όριά του θα καταλάβεις την πραγματική του διαφορά με ένα τηλεσκόπιο μεγαλύτερης διαμέτρου.

 

Ναι οντως εχεις απολυτο δικιο. Ολοι πιστευω πρεπει να το κανουμε αυτο. Εκτος.οτι θα μαθεις πολλα για το.δικο σου τηλεσκοποιο, Βελτιωνεις και τις ικανοτητες σου στην παρατηρηση και στο manual tracking. Υπαρχουν παρα πολλα αντικειμενα τα οποια μπορεις να δεις απο ενα 10αρι και αν θες κανε ενα search στο google για στοχους που θα μπορεσεις οριακα να δεις απο αυτο το τηλεσκοπιο. Ετσι βελτιωνεις σιγα σιγα τις ικανοτητες σου και οταν θα ερθει η ωρα να προχωρησεις σε κατι μεγαλυτερο θα εισαι ετοιμος.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης