Jump to content

Γαλαξιας απο 99.9% σκοτεινη υλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας!! Ενω διαβαζα διαφορα αρθρα στο internet ειδα τυχαια αυτο. Δε ξερω για σας αλλα το βρηκα εντυπωσιακο. Οι γαλαξιες αποτελουνται απο σκοτεινη υλη αλλα απο 99.9% δε το περιμενα!!😀😀

 

http://www.sciencealert.com/astronomers-have-discovered-a-massive-ghost-galaxy-that-s-99-99-percent-dark-matter

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Είναι πολύ εντυπωσιακό, αλλά χρειάζεται επιπλέον επιβεβαίωση. Οι γαλαξίες είναι συγκεντρώσεις σκοτεινής ύλης, με την ορατή (βαρυονική) να συμπυκνώνεται προς τα κέντρα τους. Στην περιοχή του ηλίου μας η βαρυονική ύλη αποτελεί την συντριπτική πλειοψηφία. Δεν αποκλείεται ένας γαλαξίας να έχει απωλέσει σημαντικό μέρος της βαρυονικής ύλης του ή να έχει εμπλουτιστεί σε σκοτεινή μέσω των μηχανισμών των συγχωνεύσεων των γαλαξιών. Το ότι βρίσκεται κοντά μας σημαίνει ότι έχει βιώσει μακροχρόνια γαλαξιακή εξέλιξη, αφου τον παρατηρούμε όπως ήταν πριν μόλις 320 εκ. έτη.
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Μην ξεχνάμε ότι όταν λέμε σκοτεινή, εννοούμε ότι δεν την βλέπουμε (σε κανένα μήκος κύματος). Τι είναι δεν ξέρουμε, αλλά αλληλεπιδράει βαρυτικά με την ορατή ύλη. Ιδίως οι βαρυτικοί φακοί, που μας επιτρέπουν να μετράμε με καλή ακρίβεια την συνολική μάζα του φακού, μας βοηθάνε στην κατασκευή χαρτών της σκοτεινής μάζας, που είναι σε καλή συμφωνία με τα μοντέλα.

552696057_lensinggravitationalmap.jpg.2b87995acac594cf629d614a6ed8a98d.jpg

153088150_lensingdarkmattermap.jpg.9cc48770a238dda680a0e48d5231c5f1.jpg

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω διαβασει σε ενα αλλο αρθρο οτι θα μπορουσε να αποτελειται απο νετρινια σωματιδια τα οποια αλληλεπιδρουν ελαχιστα με την υλη και εχουν μικρη μαζα. Αλλα γενικα υπαρχουν διαφορες θεωριες για την συσταση της. Επισης παιζει συμαντικο ρολο στην εξελιξη του Συμπαντος ετσι; Αποτελει μεγαλο ποσοστο της υλης του Συμπαντος οποτε αν υπολογισουμε σωστα τη μαζα της και καταφερουμε να την "δουμε" τοτε ισως να μπορουμε να προβλεψουμε εαν το Συμπαν θα ειναι ανοιχτο κλειστο ή επιπεδο. Αν και οι ενδειξεις διχνουν οτι ο ρυθμος διαστολης του Συμπαντος αυξανεται μπορει να υπαρχει κατι εκει το οποιο να αλλαξει τα δεδομενα :D

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Σωστά, ελπίζουμε να μάθουμε περισσότερα για την φύση της σκοτεινής ύλης από τους επιταχυντές σωματιδίων.
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Τις τελευταίες εβδομάδες ολοκληρώνω στην πλατφόρμα της Coursera ένα κύκλο μαθημάτων αστρονομίας του Πανεπιστημίου της Αριζόνα .

 

Συγκεκριμένα πρόκειται για το course Astronomy : Exploring Time and Space

με τον καθηγητή Chris Impey

 

είμαι στο κεφάλαιο της Κοσμολογίας και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί για την ιδέα της Σκοτεινής Ύλης και Σκοτεινής Ενέργειας .

 

Δεν ήξερα τίποτα σχετικά, πριν τον συγκεκριμένο κύκλο μαθημάτων και ομολογώ ότι - ως παλιός φυσικός νυν μηχανικός ! - η ιδέα της "Σκοτεινής 'Ύλης / Ενέργειας " με ξενίζει, και φυσικά αδυνατώ να την κατανοήσω εξολοκλήρου ...

Παρόλ' αυτά είναι πολύ ενδιαφέρουσα ως θεωρία...

 

Δείτε λοιπόν σχετικά , ένα νέο άρθρο στα ελληνικά , απο τον φυσικό κ.Χαρίτο που εργάζεται στο CERN

 

ΑΝΙΧΝΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΥΛΗ

Μέρος Ι

http://www.indeepanalysis.gr/episthmes/anichneyontas-thn-skoteinh-ylh

 

Μέρος ΙΙ

http://www.indeepanalysis.gr/episthmes/anichneyontas-thn-skoteinh-ylh-meros-deytero

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός αν όλο το κοσμολογικό μας μοντέλο είναι λάθος, οπότε η σκοτεινή ύλη και ενέργεια που μπαίνουν ως παράγοντες για να βγουν οι εξισώσεις, είναι ανύπαρκτα...

Έχει ξανα συμβεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

http://www.sciencealert.com/no-the-universe-is-not-expanding-at-an-accelerated-rate-say-physicists

 

Να και ενα αρθρο το οποιο αμβισβιτει την συνεχης διαστολη του συμπαντος με αυξανομενο ρυθμο. Σε ενα σημειο λεει " If that's truly the case, it means we don't need dark energy to explain it." που σημαινει οτι αυτη η ενεργεια ισως και τελικα να μην υπαρχει και να ειναι οντως ενα λαθος στους υπλογισμους.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης