Jump to content

MEADE LX200 10" GPS


kostasnezis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου ένα MEADE LX200 10" GPS (SCT, Alt-Az) με AUTOSTAR II και προσπαθώ να το εξερευνήσω..... αλλά δυστυχώς δεν πετυχαίνω καλή ακρίβεια μετά από το automatic alignment του.

 

Έχοντας προσφάτως και για λίγο καιρό εμπειρία με ένα LX200 12” GPS (SCT) και έχοντας καλομάθει με ένα δικό μου DOB 12” SkyWatcher SynScan το οποίο έχει επίσης πολύ καλή ακρίβεια στόχευσης, δυσκολεύομαι να πιστέψω πως ένα εργαλείο σαν το LX200 10" δεν έχει καλή ακρίβεια μετά από ένα automatic alignment.

 

Υπάρχει κάποιος ο οποίος θα μπορούσε να με διαφωτίσει σχετικά με σφάλματα στα οποία πιθανότατα υποπίπτω με αποτέλεσμα τα πολύ κακά alignments;

 

Ευχαριστώ,

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εννοείς "automatic alignment" ; Με δύο αστέρια; Υπάρχει διαδικασία βελτίωσης στόχευσης "Drive training" βλ Manual.

Χρησιμοποιώ LX200 8"

Στον τρελλό έδειχναν το φεγγαρι κι αυτός κοιτούσε το δάχτυλο :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εννοείς "automatic alignment" ; Με δύο αστέρια; "

 

Η πρώτη επιλογή στο menu του Autostar II (ver 4,2 αν θυμάμαι καλά) είναι το "automatic alignment" όπου μπαίνει στη διαδικασία να βρει αρχικώς το home position, στη συνέχεια παίρνει gps fix και μετά ξεκινάει τη διαδικασία alignment με τα δύο αστέρια (τα οποία παρεμπιπτόντως δε σου λέει και ποια είναι, απλά σου ζητάει να κεντράρεις το πιο φωτεινό στο FOV του ερευνητή(?),... άλλο θέμα και αυτό καθώς δε με βολεύει καθόλου να μη ξέρω ποιο είναι το alignment star διότι έχω περιορισμένο παράθυρο στον ουρανό [βεράντα]).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει διαδικασία βελτίωσης στόχευσης "Drive training" βλ Manual.

Χρησιμοποιώ LX200 8"

Όσο για το Drive training, το έκανα αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Θα το προσπαθήσω ξανά όμως και θα επανέλθω.

Ευχαριστώ .....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα alignment star τα βλέπεις πατώντας το "?" .Αν δεν το βλέπεις λόγω κάποιου εμποδίου

πατάς τα κάτω τόξα που είναι δεξιά και αριστερά από "?" και διαλέγεις ένα άλλο αστέρι.

Μια φορά και εμένα κάποιες φορές με δυσκολεύει στην ευθυγράμμιση.

Στον τρελλό έδειχναν το φεγγαρι κι αυτός κοιτούσε το δάχτυλο :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα alignment star τα βλέπεις πατώντας το "?" .Αν δεν το βλέπεις λόγω κάποιου εμποδίου

πατάς τα κάτω τόξα που είναι δεξιά και αριστερά από "?" και διαλέγεις ένα άλλο αστέρι.

Μια φορά και εμένα κάποιες φορές με δυσκολεύει στην ευθυγράμμιση.

Στον τρελλό έδειχναν το φεγγαρι κι αυτός κοιτούσε το δάχτυλο :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό για το "?" δεν το γνώριζα και δε νομίζω πως το αναφέρει και πουθενά στο manual. Σε κάθε περίπτωση θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας (καιρού επιτρέποντος...)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να το δοκιμάσεις και μέσα σε δωμάτιο. Του πατάς εντερ όταν σου ζητάει επιβεβαίωση ότι έχεις κεντράρει το αστέρι και λειτουργεί κανονικά.
Στον τρελλό έδειχναν το φεγγαρι κι αυτός κοιτούσε το δάχτυλο :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης