Jump to content

Παρουσιαση σε slideshow


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φιλοι

Πηρα την πρωτοβουλια λογω του μικροβιου που μας διακατεχει και της επικειμενης εκλειψης, να εχω αρχισει να ετοιμαζω υλικο το οποιο θα παρουσιαστει στο Κολεγιο οπου φοιτω με σκοπο να δωσει μια πρωτη εντυπωση για το χομπι μας. Για τον σκοπο αυτο εχω παρει αρκετες εικονες απο τις Αστροφωτογραφιες μας οι οποιες ειναι αυθεντικα ερασιτεχνικες και αποδιδουν το νοημα της ερασιτεχνικης Αστρονομιας πολυ καλυτερα απο τις "λουστραρισμενες" που θα μπορουσα να βρω μεσα στο διαδικτυο. Σε καθε φωτογραφια ανεξερετως αναφερεται το ονομα του φωτογραφου. Δεν το εχω τελειωσει ακομα και αν εχετε αντιρρηση για την χρηση των φωτογραφιων σας παρακαλω οπως μου το αναφερετε.

 

Πηρα φωτο απο τους: Ηλια Χασωτη, Αντωνη Αγιομαμιτη, Βασιλη Παπαιωαννου, Κωστη Κανακη, Πετρο Γεοργοπουλο, Νικο Παπαδακη, Σεργιο Αγαπιου, Δημητρη Παπαδακη, Τασο Γκεντσιδη, Dave Tyler, arasteo, KC, Νικο Πασχαλη, Νικο Τσακαλο, Δημητρη Κολοβο, FotisR.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τις ευλογιες μου!!!

Και τολμω να πω οτι μιλώ εξ ονόματος όλων των εκλεκτων φιλων που ανέφερες!!!

Καλή επιτυχια και πολλα συγχαρητηρια για την πρωτοβουλία σου.

Φυσικά ,για οποιαδήποτε βοήθεια,μπορεις να υπολογίζεις σε όλο το site!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον Φιλοι !

 

Το Slideshow ειναι ετοιμο. Το εχω συνθεσει σε μορφη powerpoint(μην μου ξενερωσετε τωρα..) και ειναι μετα μουσικης! Εσβησα τα φωτα, πατησα F5, και εφυγα!!!! Εγινε και η δοκιμη σε projector και το ολο πραγμα κυλαει χαρμα αν εξαιρεσουμε μια-δυο εικονες οι οποιες σπαζουν αρκετα στο projector αλλα οχι στην οθονη του υπολογιστη(μην με ρωτησετε γιατι δεν τις διαγραφω, δεν το κανει η καρδια μου, μιλαμε για eagle nebula! Ντροπη!)

Εκανε αρκετους περαστικους να σταματησουν και να μπουν μεσα στην αιθουσα να παρακολουθησουν το θεαμα! Το μονο που μενει τωρα ειναι να το μοιραστω μαζι σας μιας και την δουλεια ολη εσεις την κανατε! Θα το ανεβαζα τωρα αμεσως αλλα υπερβαινει κατα πολυ το επιτρεπτο οριο.. Ειναι συνολο 10.8mb

Αντρεα τι μπορουμε να κανουμε?

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν κανεις μια συμπιεση με winrar ή winzip κ το ανεβασεις σαν συννημενο δν γινεται??

ποιο ειναι το οριο?

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου αν θελεις μου το στελνεις στο email μου που ειναι απεριοριστο να το ανεβασω στο δικτιακο μου χωρο.

 

flashy@hogwart.org

 

 

Αν δεν ειναι αργα μπορεις να παρεις και 3 δικες μου που θεωρω οτι ειναι αρκετα ομορφουλες :cheesy:

 

http://www.hogwart.org/images/astronomy/crescent_venus_jupiter_stachis_mykonos_006.jpg

 

http://www.hogwart.org/images/astronomy/venus_jupiter.jpg

 

http://www.hogwart.org/images/astronomy/sunset_mykonos.jpg

 

 

Οτι λενε τα ονοματα ειναι 8)

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

amgamer, με το winzip δεν γινετε και πολυ μικροτερο..ελαχιστα kb..

Flashy thanx για την προσφορα (ενδιαφερον site) θα δω τι θα καταφερω..

2η παρασταση σημερα και το ενδιαφερον αμειωτο! Οπου να 'σαι hopefully ερχονται νεα μελη.. [-o<

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια νατο... ειναι ενα zipped folder το οποιο περιεχει το slideshow και το mp3 που χρησιμοποιω για την παρουσιαση...

 

www.cyindex.net/agapios/magical.zip

 

\:D/

 

Καλα ταξιδια.. :cheesy:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Foehammer,

 

Είδα το slideshow που έφτιαξες. Σε ευχαριστώ που σου άρεσε ένα δείγμα της δουλειάς μου.

 

Αυτό που αδικεί την παρουσίαση σου είναι η μικρή ανάλυση των φωτογραφιών, η πολύ γρήγορη εναλλαγή των εικόνων και το ότι κάποια ονόματα αστροφωτογράφων δεν φαίνονται καλά. Το δυο τελευταία διορθώνονται, για το πρώτο όμως θα είχες πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν είχες χρησιμοποιήσει τις πρωτότυπες φωτογραφίες. Όμως αυτό δεν μπορεί να γίνει από το astrovox για ευνόητους λόγους.

 

Πάντως μου άρεσε πολύ η ιδέα καθώς και η μουσική επένδυση!

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Foehammer πολύ καλή δουλεία με καταπληκτική επίσης μουσική υπόκρουση. Εκτός από το ότι σε μερικά ονόματα όπως είπε ο KC δεν φαίνονται καμιά φορά όλα, είναι τέλεια νομίζω ότι θα μείνουν ευχαριστημένοι αυτοί που θα την δουν και θα καταλάβουν ότι κάτι γίνετε και εδώ στην μικρή Ελλαδίτσα και την Κύπρο μας στον τομέα της Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

 

Καλή επιτυχία στην παρουσίαση της!!! =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ευχαριστω για τα σχολια σας και χαιρομαι που σας αρεσε!

Οσο αφορα την "γρηγορη" εναλλαγη των εικονων, ο χρονος που θα εχω για την παρουσιαση ειναι περιορισμενος οποταν επρεπε να κανω περικοπες..ηδη θυσιασα αρκετες εικονες. Δεν νομιζω ομως οτι ειναι και τοσο εμφανες.

Για την αναλυση..δεν ξερω αλλα εμενα μου αρεσει ετσι γιατι οπως ειπα οι εικονες αυτες ειναι αυθεντικα ερασιτεχνικες και αυτο ειναι το νοημα του slideshow.

Η μουσικη ειναι το θεμα της ταινιας The Bodyguard.

 

Τωρα ετοιμαζω το Magical Journeys pt.2 The Sun

 

Αναμενατε.. :D

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι πρόσπάθησα να το κατεβάσω απο τα εργαστήρια μας που έχουν τρομερή σύνδεση,αλλά κατά το 70% κάτι συνέβη και ακηρώθηκε η διαδικασία :( 'Οπως και να χει τα θερμά μου συγχαρητήρεια φίλε Foehammer για τον κόπο και την επιμονή που έδωσες για το συγκεκριμένο project :!: :D :cheesy: =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κατεβασα αλλα δεν εχω powerpoint να το δω.Θα το βαλω σε αλλο pc να το θαυμασω.Μπραβω κ απο μενα φιλε Foehammer =D> =D> =D> =D> =D>
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη το πνευμα μου ειναι παντα ανησυχο..εκανα καποιες μετατροπες. Για οσους το ειδαν, στο πρωτο slide με την φωτο του KC προσθεσα την φωνη του Neil Armstrong να λεει το πασιγνωστο "One small step.." και επισης στο τελευταιο slide του Κρονου, προσθεσα ενα βιντεακι του πλανητη απο την καμερα μου..ετσι για να γινει πιο ρεαλιστικο το ολο πραγμα.. :D

 

Ομολογω πως μου δημιουργει ριγος!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης