Jump to content

Για αγορα το καλοκαιρι


Foukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές να έχετε. Είμαι νέος εδώ και λίγο πολύ στην αστρονομία. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πιο θα ήταν το καλύτερο low budget τηλεσκόπιο ?

(κοντά στα 150-200)

Θα ήθελα να βλέπω nebulas περισσότερο παρα πλανήτες του συστήματος μας.

Και κάτι ακόμα αν πάρω ένα τέτοιο τηλεσκόπιο δεν θα μπορώ να βλέπω τους πλανήτες, τι διαφορετικό έχουν;

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ με τα παραπάνω, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες .Μέσα στο forum θα βρεις πολλές συζητήσεις για αγορά τηλεσκοπίου .Μελέτησε της και θα βοηθηθείς αρκετά .Εγώ προτείνω dob και σε αυτή τη σελίδα τα έχουν αρκετά φτηνά https://www.firstlightoptics.com/dobsonians.html .Σου προτείνω όμως από 6άρι και πάνω (καλύτερα 8άρι δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην τιμή).Όσο πιο πολλές είναι οι ίντσες θα βλέπεις και περισσότερα πράγματα .Όμως τα νεφελώματα και οι γαλαξίες θέλουν σκοτεινό ουρανό ,οι πλανήτες και το φεγγάρι όχι .Για παράδειγμα το νεφέλωμα του Ωρίωνα από τη Αθήνα φαίνεται σαν ένα λαμπερό ορθογώνιο σύννεφο , αλλά σε σκοτεινό ουρανό βλέπεις ένα περίπλοκο σύστημα που δεν έχει καμιά σχέση με ότι είδες στην Αθήνα .Απλά θα πρέπει να έχει χώρο στο αυτοκίνητο άμα βγαίνεις εξορμήσεις .

Dob λοιπόν και είσαι μια χαρά(νομίζω το 130mm είναι μέσα στα όρια που θέτεις) και αν σκοπεύεις να ασχοληθείς πούλα το μετά και πάρε ένα μεγαλύτερο ,γιατί σίγουρα δε θα μείνεις στο 130mm άμα κολλήσεις το μικρόβιο .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης