Jump to content

To ιδανικό τηλεσκόπιο


Guest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιό θεωρείτε ότι είναι το ιδανικό τηλεσκόπιο α. για έναν αρχάριο, β. για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την αστροφωτογραφία γ. για εσάς;

 

Κατοπτρικό, Διοπτρικό, Καταδιοπτρικό;

Διάμετρος;

Αξεσουάρ;

 

Αναφέρω τις προσωπικές μου απαντήσεις αυτή τη στιγμή πολύ 'χονδρικά': α. διοπτρικό 80mm ή κατοπτρικό 4 ιντσών με καλή στήριξη β. καταδιοπτρικό (Cassegrain ή Schmidt Cassegrain) από 8 ίντσες και πάνω(με telecompressor) καί διοπτρικό αποχρωματικό γ. αποχρωματικό από 4 ίντσες και πάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για έναν αρχάριο: Ενα μικρό dobsonian (4,5-6 ίντσες). Δείχνει πολλά, είναι φθηνό και δεν σε ταλαιπωρεί στην χρήση.

 

Για αστροφωτογραφία: Αποχρωματικό διοπτρικό 6 ιντσών!

 

Για μένα: Εδώ και καιρό πόθος το TAL-200 Klevsov Cassegrain (τροποποιημένο maksutov με διορθωτικούς φακούς).

( http://www.telescopes.ru/tal200.phtml )

 

Ανδρέας

 

[ 28 Μαρτίου 2001: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: cosworth ]

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, κατ'αρχήν να σε συγχαρώ και εγώ για όλα! Η γνώμη σου για τα 'ιδανικά τηλεσκόπια' μου φαίνεται πράγματι εύστοχη. Το field maksutov της TAL που αναφέρεις φαίνεται πράγματι αξιόλογο. Μου φαίνεται πως μοιάζει στο σχεδιασμό του με το νέο VMC200L της Vixen για το οποίο η ΑΚΤΙS ετοιμάζει μια προσφορά για τον επόμενο μήνα.

Τι τηλεσκόπια έχεις χρησιμοποιήσει ως τώρα και ποιές ήταν οι σχετικές σου εμπειρίες; Εγώ ξεκίνησα με διοπτρικό 60mm πριν πολλά πολλά χρόνια. Μετά πέρασα σε C8 και αυτόν τον καιρό χρησιμοποιώ κυριως ένα GP102ED και χμμ.. δοκιμάζω συγχρόνως πολλά πολλά άλλα. Τελικά μου φαίνεται ότι ένας παθιασμένος ερασιτέχνης χρειάζεται πολλά τηλεσκόπια. Ετσι κάνουν συνήθως στην Αμερική, την Ιαπωνία και αλλού και με το δίκιο τους.

Συγγνώμη για τη φλυαρία. Βγαίνω έξω να συνεχίσω τις παρατηρήσεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, δυστυχώς δεν έχω τόσο μεγάλη εμπειρία με τα τηλεσκόπια όσο εσύ μιας και είμαι και μικρός σε ηλικία αλλά και γιατί η συχνή αλλαγή τηλεσκοπίων είναι ακριβό χόμπι (και ιδιαίτερα στην Ελλάδα). Κι εγώ θέλω ένα δεύτερο τηλεσκόπιο, είχα στο νου μου κάτι μικρό για μια γρήγορη ματιά όποτε μου έρθει η όρεξη χωρίς στησίματα και κουβαλήματα. Το TAL200 πρέπει να είναι καλό μιας και τελευταία έχω ακούσει πολλές "μυθικές" περιγραφές που λέγονται για την απόδοσή του (όπως έλεγαν κάποτε και στην Αμερική για το Questar) αλλά μου λείπουν οι 600 χιλιάδες για να το πάρω. Θα δούμε...

 

Ανδρέας

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για έναν αρχάριο μεγαλύτερη αξία έχει ο ενθουσιασμός παρά το τηλεσκόπιο. Έχω γνωρίσει πολλούς που ξεκίνησαν με ένα φθηνό τηλeσκόπιο πχ. το νευτώνειο Celestron First Scope 114 που στοιχίζει γύρω στις εκατό χιλιάδες και που άντλησαν από αυτό πολύ μεγάλη ευχαρίστηση αξιοποιώντας το πλήρως.

Ακόμη και αστροφωτογραφία μπορεί κανείς να ξεκινήσει μ'ενα τέτοιο τηλεσκόπιο άν έχει μεγάλη υπομονή και άν 'πιάνουν' τα χέρια του.

Θα ήταν ψεματα όμως άν λέγαμε ότι μπορεί κανείς να βρεί στην αγορά τηλεσκόπια κατάλληλα για 'σοβαρή' παρατήρηση και αστροφωτογράφηση που στοιχίζουν (καινούργια) κάτω από μισό εκατομμύριο. (Το G-8 της Celestron έχει περίπου 530000 χωρίς τα μοτέρ)

 

Όσον αφορά την κατασκευή ενός τηλεσκοπίου, θα έλεγα ότι πρόκειται για μια διαδικασία πολύ ενδιαφέρουσα άν και χρονοβόρα για την οποία όμως χρειάζεται εμπειρία, γνώση και κατασκευαστικό ταλέντο. Τα πρώτα τηλεσκόπια που κατασκευάζει κανείς από μόνος του τα χαίρεται συνήθως επειδή είναι δικά του δημιουργήματα και όχι επειδή τον ικανοποιούν σαν τηλεσκόπια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mia erwthsh !!

 

(kata arxhn an kataferate na diabasete to mail giati den eimai sigouros an to esteila swsta...!)

Kanontas thn suzhthsh auth gia idanika thleskopia 8a h8ela na rwthsw ton oikonomiko paragonta kai pio sugkekrimena gia ena arxario (mia kai den exw thleskopio... images/smiles/icon_mad.gif ) poso 8a kostisei peripou kai posofthna prepei na agosaseis ena thleskopio (afou oti agorazeis pairneis.)

Mhpws ftiaxnontas ena thleskopio einai pio "oikonomiko" susxetizontas kai thn apodosh?

 

Grhgorhs images/smiles/icon_confused.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και ανέφερε ο Ιannis για τα Vixen, τι γνώμη έχετε για τα VC 200 L (Visac) και R 200 SS (Newt. F\4) ; Ποιο θα προτιμούσατε και για ποιους λόγους;

Βαγγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PS Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας και για το GX 200 F/6 (βάση GP Vixen)της ORION Optics.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το VISAC το έχω δοκιμάσει προσωπικά και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Βρήκα γι'αυτό την παρακάτω σύγκριση στο φόρουμ εκείνων που το χρησιμοποιούν (προυποθέτω ότι διαβάζεις αγγλικά):

"I am new to the list, and I am considering buying a vc200l.My main

> question is, how does it compare to a Celestron or Meade 8" SCT in

> terms of general use?.

For visual use at low power the image is better in the VC200L as the

field curvature and coma of an SCT is quite noticable, though it can be

improved greatly using a reducer/corrector. At high power the larger

secondary of the VC200L will lose you some contrast and the diffraction

spikes of the VC200L can make it harder to find companions of double

stars, etc. Open tube vs. closed tube means the VC200L cools quicker

but has worse tube currents while it is cooling.

For imaging I'd say the VC200L is superiour in every regard but one: the

SCT has more accessories available to it from various companies while

with the VC200L you must buy Vixen. The VC200L has a flat field without

coma, and fully illuminates a 35mm film frame which makes it very useful

for photography; in general an SCT without a supplimentary

corrector/reducer will have poor image quality in the edges and will

vignette with a corrector/reducer. The fixed primary mirror means no

flop during mid-exposure and you don't have to keep refocusing all night

as the temperature changes and the viscous lubricants in the moving

primary system change the position. The lack of a corrector plate means

it is much less likely things will dew up over the night. For CCD work

also the VC200L is a very nice system."

 

To R200 δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω δεί πολύ ωραίες φωτογραφίες που έχουν βγεί μ'αυτό. Στην Αμερική το προωθεί πολύ η Orion αυτόν τον καιρό (βλ. διαφημίσεις στο S&T και στο Αstronomy) γιατί η τιμή του είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική.

 

Θα έλεγα ότι οι επιδόσεις των τηλεσκοπίων αυτών υπερέχουν κάπως από τα αντίστοιχα SC, ιδίως όσον αφορά την φωτογράφιση. Βέβαια η άποψη πως τα SC είναι μπροστά 'κλειστά' και επομένως το κύριο κάτοπτρο προστατεύεται καλύτερα είναι οπωσδήποτε ορθή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Thx Iannis,very usefull info.

Pragmati,eida ta yahoo groups tou VC200L,SCT-User kai polla alla.Eidika aytos o Hermes me to R200SS exei dhmosieysei photos poy les kai tis exei travixei me to Hubble!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά βρίσκω ότι το καλύτερο "dreem-machine" τηλεσκόπιο είναι ένα Richey-Chretien 12,5" απο 'RC Optical guidance systems' με σωλήνα από ανθρακονήματα. Ο καθρέφτης συνοδεύεται απο πιστοποιητικά για ακρίβεια 1/4 PV & 1/25~1/30 RMS (τα συνηθισμένα είναι έως 1/8) wave error. Διαθέτει ψύξη με 3 ανεμιστήρες (!) και εστιάζει με παράλληλο έλεγχο του δευτερεύοντα καθρέφτη. Ιδανικό ισημερινό βαθρο το Paramount 1100 της Bisque, ή το ΑstroPhysics 900GTO.

Κοστος αστα να πάνε...

Αλλα και ποιότητα αντίστοιχη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επικροτώ και εγώ αυτήν την επιλογή. Τα ΟGS είναι πραγματικά εξαιρετικά και οι στηρίξεις που προαναφέρθηκαν άψογες. Δυστυχώς όμως είναι πολύ λίγα ακόμη τα άτομα στην Ελλάδα που θα αποφάσιζαν να επενδύσουν σε ένα τέτοιο τηλεσκόπιο με την ίδια ευκολία που επενδύουν σε ένα ακριβό αυτοκίνητο η σ ενα 4Χ4 που δεν χρησιμοποιούν. (Η ΟGS και η Paramount δεν είναι ακόμη μάρκες ιδιαίτερα γνωστές στα περισσότερα νοικοκυριά...) Ελπίζω τα πράγματα να αλλάξουν σύντομα γιατί η χώρα μας προσφέρει συνθήκες κλιματολογικές αρκετά ευνοϊκές για την αστρονομία. Προς το παρόν ας μην μας κακοφαίνεται λοιπόν πάρα πολύ το σλόγκαν που κυκλοφορεί για εμάς τους λάτρεις της αστρονομίας:

" Τακαχάσι... τα'χει χάσει...."

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης