Jump to content

Απόψεις για Celestron Mak 127


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Διαβάζω χρόνια το φόρουμ αλλά ποτέ δεν έτυχε να γράψω.

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας για το Celestron Mak 127.

Έχω μικρή εμπειρία καθώς είχα παλιά ένα μικρής διαμέτρου τηλεςκόπιο το οπόιο πούλησα.

Συνεπώς αρχάριος είμαι.

Θα ήθελα τα υπέρ και τα κατά του ανωτέρω τηλεσκοπιού.

 

Οπότε σε entry level είμαι και με μικρό budget.

 

Με ενδιαφέρει κυρίως η παρατήρηση με έμφαση στην πλανητική.

Για πιο βαθύ ουρανό μπορούμε να δούμε κάτι;

 

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στα ίδια λεφτά εκτός από dob που με προβληματίζει ο όγκος και το στήςιμο διότι δεν έχω πολύ χρόνο για το στήσιμο.

 

Αν κάποιος το είχε θα ήθελα την άποψη του ιδιαίτερα.

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες στο forum!

Στα 600 κοντά ευρώ που έχει έχεις πολύ καλύτερες επιλογές. Παρότι αναφέρεις ότι δεν θέλεις, εγώ και πάλι θα σου πρότεινα Dob 8.

 

1. Θα έχεις απείρως καλύτερη θέαση, λόγω διαφοράς διαμέτρου

2. Θα σου μείνουν λεφτά για προσοφθάλμια ή/και αξεσουάρ

3. Θεωρώ πολύ πιο μπελαλίδικο το στήσιμο μιας ρομποτικής από ένα DOB που γίνεται σε 5 λεπτά.

 

Τώρα, αν στο στήσιμο που αναφέρεις εννοείς και την εύρεση αντικειμένων του ουρανού, εκεί ένα ρομποτικό υπερτερεί, όσον αφορά τη ταχύτητα. Αλλά και πάλι το τηλεσκόπιο που σου προανέφερα είναι η καλύτερη επιλογή, κατά τη γνώμη μου πάντα, και δεν θα το μετανιώσεις στιγμή!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Θανο,

 

Ως κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου, θα σου προτινα να το πάρεις ανεπιφυλακτα.

 

Οσο αναφορα το σχόλιο του προηγουμενου φιλου δεν εχει αδικο, αλλα πίστεψε με το GOTO λυνει χερια. Ειδικα οταν εχεις περιορισμενο χρονο.

 

Για το στησιμο θα διαφωνησω, καθως και για το MAK 127, 5 λεπτα χρειαζεσαι.

 

Αν εχεις προβλημα μεταφορικας και ογκου, το MAK 127 εινα μονοδρομος. Αν όμως εχεις τη δυνατοτητα να κουβαλας το 6ρι ή 8ρι DOB και σου αρεσει να βρισκεις τους στοχους manual, τοτε πηγαινε σε DOB.

 

Γούστα είναι αυτά :D

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Δυο ερωτήσεις έχω.

 

Πρώτον φίλε MagicStar μπορείς να μου πεις κάποιες εμπειρίες;

 

Έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό για πλανητική ισχύει;

 

Η παρατήρηση θα γίνεται πέριξ της Αττικής (πχ Σούνιο,Βίλια κλπ) οπότε μέτριος ουρανός και άνοιξη,φθινόπωρο επαρχία με πιο καλό ουρανό.

 

Σε αυτά εκτός από πλανητική το εργαλείο πάει σε πιο deep sky πράγματα ή πάμε όπωσδήποτε για πιο μεγάλη διάμετρο με ανάλογο κόστος;

 

Και δεύτερον βλέπω ότι οι τιμές από εξωτερικό είναι εξαιρετικά χαμηλότερες μαζί και με τα μεταφορικά.

Οπότε ίσως να είναι καλύτερη αυτή η επιλογή;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Maskutov είναι πολύ καλά στην πλανητική και στα Deep Sky ιδιαίτερα στα πλανητικά νεφελώματα και τα σφαιρωτά σμήνη. Μάλιστα το συγκεκριμένο λόγο της απόδοσης του στην πλανητική χαρακτηρίζεται ''Planet Killer''.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο forum Θάνο!

Είχα για ένα χρόνο το αντίστοιχο Skywatcher MAK 127/1500 BD σε χειροκίνητη alt/az βάση.

Για πλανητική παρατήρηση είναι καλό και πολύ φορητό. Για βαθύ ουρανό όμως θα σου πρότεινα μεγαλύτερη διάμετρο. Η πιο καλή και συνολική λύση θα ήταν ένα Dob 8" , το οποίο είναι 200/1200 F6 και με λιγότερα χρήματα όπως σου πρότειναν και νωρίτερα. Το Mak είναι F12 και προσωπικά δεν με ικανοποίησε για αντικείμενα βαθέως ουρανού, για το λόγο αυτό το πούλησα.

Η διάμετρος του dob 8" θα σου δώσει μια κόρη εξόδου 2μμ στις 100 φορές μεγένθυση, ενώ για την ίδια κόρη εξόδου το ΜΑΚ δίνει μόνο 63 φορές. Αυτό κάνει πολύ πιο άνετη και φωτεινή την παρατήρηση με το Dob 8", ειδικά για βαθύ ουρανό. Η μεγαλύτερη διάμετρος του Dob επίσης δίνει περισσότερη ευκρίνεια και λεπτομέρεια.

Το ΜΑΚ επίσης έχει μέγιστο πεδίο 1 μοίρα, ενώ το Dob λόγω εστιαστή 2" μπορεί να έχει 2 μοίρες, αυτό το κάνει πολύ πιο εύκολο στην αναζήτηση στόχων βαθεως ουρανού.

Αν μπορείς να μεταφέρεις το Dob 8", είναι λύση για μια ζωή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Για να επιμένετε τόσο σε Dob 8 κάτι θα ξέρετε.

 

Να σας ρωτήσω τότε.

Επειδή θέλω στάνταρ go-to

Τι διαφορά πιστεύετε έχουν τα:

 

Skywatcher 8 Skyliner Truss Vs Orion Skyquest XT8

 

Απ' ότι βλέπω ίδια διάμετρος,το ένα είναι αναδιπλούμενο που είναι προσόν.

 

Και πάνω κάτι στα ίδια λεφτά τα βλέπω.

 

Από οπτικά τι γίνεται;

Έχουμε διαφορά μεγάλη;

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης