Jump to content

Ερωτηση προς αστροφωτογραφους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασίλη μέθοδο που την τράβηξες?

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα απ'ολα γεια σας μιας και ειμαι καινουργιο μελος στην παρεα σας που μπορω να πω οτι ειναι πολυ ενδιαφερουσα!!!

Στο θεμα τωρα. Απο αυτο που παρατηρω στην φωτο ειναι οτι ολα τα αστερια εχουν την ιδια συμπεριφορα βεβαια στα αμυδροτερα δε μπορεις να το δεις. Επισης επειδη ακριβως η ακτινοβολια ειναι μονομερης αυτο σημαινει οτι υπαρχει περιθλαση του φωτος που εισερχεται στο τηλεσκοπιο. Το μονο που μπορει να δημιουργησει την περιθλαση ειναι καποιο αντικειμενο πανω σε καποια επιφανεια. Αρα μαλλον καποιο/α σκουπιδια υπαρχουν πανω στο κατοπτρο σου ή το πιο πιθανο πανω στο προστατευτικο τζαμακι του CCD της μηχανης σου . Προσπαθεισε να την καθαρισεις.

Λες " ανεκαθεν" , με την ιδια μηχανη ?

Α! και πιο τηλεσκοπιο ακριβως εχεις?

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει να κάνει με προβλήματα στο οπτικό μονοπάτι. Όλα τα κατοπτρικά τηλεσκόπια το έχουν λίγο πολύ (ανάλογα με την τιμή βεβαίως-βεβαίως). Μάλλον το δικό σου οφείλεται στη στήριξη του καθρέφτη. Αν κοιτάξεις μέσα θα δεις ότι ο καθρέφτης στηρίζεται σε τρία σημεία και αυτά προκαλούν το πρόβλημα. Για να γλυτώσουν κάποιοι κάνουν ένα είδος μετατροπής όπου "κολάνε" τον καθρέφτη στη βάση του αντί να στηρίζεται έτσι και το μειώνουν. Βέβαια αυτό παρατηρήται ακόμη και στα καλύτερα (για παράδειγμα ακόμη και σε RC πχ το 12.5" του Robert Gendler). Mπoρείς να το δεις σε παλιότερες φωτογραφίες του. Στην αρχή το παρατήρησα και στο καινούργιο του 20" RC αλλά στις τελευταίες του φωτογραφίες, που έβλεπα σήμερα, το έχει διορθώσει πολύ. Προσωπικά εμένα μου αρέσει. Μπορείς να το δεις και στο 8" του Σάκη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα απ'ολα γεια σας μιας και ειμαι καινουργιο μελος στην παρεα σας που μπορω να πω οτι ειναι πολυ ενδιαφερουσα!!!

Στο θεμα τωρα. Απο αυτο που παρατηρω στην φωτο ειναι οτι ολα τα αστερια εχουν την ιδια συμπεριφορα βεβαια στα αμυδροτερα δε μπορεις να το δεις. Επισης επειδη ακριβως η ακτινοβολια ειναι μονομερης αυτο σημαινει οτι υπαρχει περιθλαση του φωτος που εισερχεται στο τηλεσκοπιο. Το μονο που μπορει να δημιουργησει την περιθλαση ειναι καποιο αντικειμενο πανω σε καποια επιφανεια. Αρα μαλλον καποιο/α σκουπιδια υπαρχουν πανω στο κατοπτρο σου ή το πιο πιθανο πανω στο προστατευτικο τζαμακι του CCD της μηχανης σου . Προσπαθεισε να την καθαρισεις.

Λες " ανεκαθεν" , με την ιδια μηχανη ?

Α! και πιο τηλεσκοπιο ακριβως εχεις?

Καλώς όρισες και καλώς ήρθες!!!

Σ'ευχαριστω που μπήκες στον κοπο ν'ασχοληθεις!

Το κάτοπτρό μου ειναι καθαρό και το τζαμακι του... Λάζαρου λάμπει (πίστεψέμε,αν πω ΄"οτι το ξανακαθάρισα σήμερα θα με γδαρουν τα υπόλοιπα μέλη!!!)

Πιθανώς κάποιο πρόβλημα στήριξης του κατόπτρου που λέει και Φωτάκος.

Ο.κ. i can leave with it(can i???)

Η παρεα μας ειναι...ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ!!!( ματαιόδοξε Μαξιμε!!!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω και γω με τιποτα δε μου μοιαζει για σκουπιδακι μαλλον υπαρχει προβλημα (αν και μικρο )στα οπτικα

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως αυτό που πρόσεξα στο δικό μου νευτώνιο είναι ότι όταν είμαι εχτός εστίασης, υπάρχει αλλοίωση του υπό κανονικές συνθήκες σε σχήμα ντονατ ειδώλου λόγω περίθλασης στο εσωτερικό στήριγμα του focuser. Μιλάμε για 1 περίπου εκατοστό προεξοχή, αλλά είμαι 100% βέβαιος ότι η δική μου τουλάχιστον παραμόρφωση οφείλεται στο στήριγμα του εστιαστή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου δεν υπαρχει κανενα σκουπιδακι τοτε ναι κατι πρεπει να συμβαινει με το κυριως κατοπτρο. Το πιο πιθανον για μενα ειναι συνδιασμος εσωτερικων αντανακλασεων και περιθλασης . Αυτο το λεω κοιτωντας τι περιπτωσεις που παρουσιαζονται στο http://www.dtm.ciw.edu/vonbraun/obs_mishaps/mishaps.html

Ειναι ενα ενδιαφερον site που περιγραφει ολα τα προβληματα σχεδον που μπορουν να παρουσιαστουν κατα την φωτογραφιση με CCD.

ψαξε εκει μηπως και βρεις τιποτα για την περιπτωση σου

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη στο κάνει όλες τις εποχές?

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φίλε μου

Δεν συμβαινει οταν φωτ/ζω με το διοπτρικό!

Αρα οφειλεται στο κατοπτρικο!

Θα το εξετασω(για τις εποχες)

Τι έχεις κατα νου???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως η θερμοκρασία να επηρεάζει τα οπτικά και να έχουν άλλη απόδοση στο κρύο μπορεί ένα σημείο στο καθρέπτη να έχει διαφορετική συμπεριφορά.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως κάνοντας κάποια διώρθωση στο κάτοπτρο το παραέσφηξες από κάποια πλευρά;
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη,

 

τα παρακάτω ισχύουν αν το πρόβλημα εμφανίζεται έτσι (ασύμμετρα) στο κέντρο της φωτογραφίας.

 

Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα είναι αυτό που λέει και ο Φώτης. Αυτή η περιττή και ασύμμετρη περίθλαση (γιατί για περίθλαση πρόκειται και όχι για ανάκλαση) δεν οφείλεται στα τέσσερα στηρίγματα του δευτερεύοντος αλλά πιθανότατα στα στηρίγματα του πρωτεύοντος. Δηλ. στα «αυτάκια» που συγκρατούν το πρωτεύον στα άκρα του (από πάνω).

Η ασυμμετρία οφείλεται στο εξής: Το δευτερεύον κάτοπτρο μπορεί να είναι ευθυγραμμισμένο αλλά με λάθος offset. Σαν να έχει ολισθήσει πάνω στο (σωστό) επίπεδό του και να έχει απομακρυνθεί από τη σωστή θέση. Το αποτέλεσμα είναι να μη «βλέπει» όλο το πρωτεύον. Έτσι, η περίθλαση που δημιουργούν δύο ή ένα «αυτάκια» από τη μία άκρη του πρωτεύοντος , δεν φτάνει στο εστιακό επίπεδο, γιατί δεν «βρίσκει» δευτερεύον. Η άλλη όμως φτάνει και δημιουργεί την ασύμμετρη περίθλαση.

 

Αν το πρόβλημα είναι πράγματι αυτό, θα συμβαίνουν και τα εξής:

α) Η ασυμμετρία θα εμφανίζεται κυρίως στη μία πλευρά των φωτογραφιών, αυτή που δεν «βλέπει» όλο το πρωτεύον. Η άλλη βρίσκεται πρός την πλευρά που ευνοείται από το λάθος offset του δευτερεύοντος και «βλέπει» το προτεύον ολόκληρο ή με εξίσου περικομμένα άκρα.

β) Άν κοιτάξεις μέσα από το κέντρο του εστιαστή χωρίς προσοφθάλμιο φακό και από το ύψος του εστιακού επιπέδου, το πρωτεύον δεν θα φαίνεται ολόκληρο αλλά θα του λείπει λίγο η μιά άκρη (μερικά mm). Εκεί αντιλαμβάνεσαι ότι θα φαινόταν ολόκληρο αν το δευτερεύον ήταν μεγαλύτερο, ή κεντραρισμένο καλύτερα.

 

Λύση:

 

Το αυτονόητο κεντράρισμα του δευτερεύοντος. Όχι απόλυτα, αλλά με σωστό offset προς την αντίθετη κατεύθυνση από τον εστιαστή (συνήθως 1-4 mm ανάλογα με το τηλεσκόπιο). Αυτό βέβαια μπορεί να λύσει απλώς το θέμα της ασυμμετρίας αλλά να μην εξαφανίσει την ενοχλητική περίθλαση, αφού όλα τα clips του πρωτεύοντος θα είναι πλέον ορατά από το κέντρο του εστιακού επιπέδου. Αν συμβεί αυτό, τότε α) ή δεν θα φωτογραφίζεις λαμπρούς αστέρες ( :cheesy: ) β) ή θα αλλάξεις τα clips του πρωτεύοντος με άλλα αρκετά μικρότερα που να μην «εισχωρούν» πολύ στην επιφάνεια του κατόπτρου για να μήν προκαλούν έντονη περίθλαση, γ) ή θα μετακινήσεις το πρωτεύον λίγο πιό κοντά προς το δευτερεύον, ώστε από τον οπτικό κώνο να χάνεται ο εξωτερικός δακτύλιος που περιέχει τα clips του κατόπτρου (και δυστυχώς και λίγο οφέλιμο φως).

 

Εναλακτικά, με 200 ευρώ θα βάλω φόρμα εργασίας, θα πάρω ένα γαλλικό κλειδί κι ένα γρασσαδόρο και θα σου χτυπήσω το κουδούνι :lol: :lol: (θα φέρω κι ένα στουπί για το φίλτρο της Nikon.)

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης