Jump to content

Χρηματοδότηση


krubetis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αστεροσκοπεία ανήκουν στο υπουργείο πολιτισμού? Από εκεί εξασφαλίζουν πόρουs? : H esa έχει κάποιο ρόλο? Πιόs σηνήθωs ηγήτε για την κατασκεβή και επιλογή τόπου? :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία ερώτηση!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο το λιγο που ξέρω τα αστεροσκοπεία πρεπει να υπάγοντε στη Γενικη Γραμματεία Ερευνας και Τεχνολογίας που αυτή με τη σειρά της ανήκει στο υπουργείο αναπτυξης(από οτι ξέρω). Το απο που εξασφαλίζουνε πόρους δεν το ξέρω αλλά κύριος απο δίαφορα επιστημονικά προγράμματα που τρέχουν στην ευρώπη. Οσο αφορά την ESA δεν έχει τπτ να κάνει με αστεροσκοπεια, ειδικα επίγεια, στα διαστημικά αστεροσκοπεία πάλι έχει ρολο. οσο για το τελευταιο

σκέλος της ερωτησης σου, για την ελλάδα, μαλλον κανείς, επιλέγουν ενα μερός (στη τύχη) και το κανόνουν, χωρις να πραγματοποιηθουν μετρήσεις seeing ή να εκμεταλευτούν αλλά μερη που υπάρχουν τηλεσκόπια, βεβαια στην ελλάδα το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο αυτή τη στιγμή ειναι μόλις 2.4m (Αρίσταρχος). Στο εξωτερικό πάντος συνηθήζουνε να εγκαταστούν ολά τα τηλεσκόπια σε ενα μέρος βλέπε Hawaii,Chile κτλ γιατί γλειτόνουν πολά απο

το επειχιρισιακό κόστος (ρευμά,νερό,θέρμανση,εγκαταστάσεις...κτλ)

 

Ελπίζω να σε κάλυωψα,

 

--

Αντώνης Μανουσάκης

--

Antonis Manousakis

--

Many photons died to bring you this information

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για την ελλάδα, μαλλον κανείς, επιλέγουν ενα μερός (στη τύχη) και το κανόνουν, χωρις να πραγματοποιηθουν μετρήσεις seeing ή να εκμεταλευτούν αλλά μερη που υπάρχουν τηλεσκόπια

 

Φιλε amanph νομιζω οτι ειναι λιγο αδικo αυτο. Απ οτι ξερω κ για τον Σκινακα κ για τον Χελμο εγινε μελετη για το seeing k τις συνθηκες εκει. Ισως να εγιναν λαθη στις μελετες του προυπολογισμου ομως ή της συντηρησης,αυτο γινεται με τετοια οργανα σε αυτη τη χωρα..Υπαρχει κ ενας απροβλεπτος παραγοντας:η επεκταση των πολεων κ η αυξηση της φωτορυπανσης που εχει σαν αποτελεσμα τα τηλεσκοπια της Πεντελης πχ ή του Κρυονεριου, ενω οταν φτιαχτηκαν να μην υπηρχε προβλημα φωτορυπανσης, σημερα αυτο να εχει αλλαξει.

 

Συμφωνω σε ολα τα αλλα βεβαια.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

>| quendi

>| Φιλε amanph νομιζω οτι ειναι λιγο αδικo αυτο. Απ οτι ξερω κ για τον >| Σκινακα κ για τον Χελμο εγινε μελετη για το seeing k τις συνθηκες εκει.

 

για το Σκίνακα οι μετρήσεις seeing έγιναν πολύ μετα την εγκατάσταση και του μεγάλου τηλεσκοπίου και βγήκαν τα αποτελέσματα πολύ καλα , περιπου .5arcsec, αλλά όταν ξεκίνησε δέν είχε γίνει τπτ. και δε βγάζω κακία

για το σκίνακα γιατί εδώ περά δουλεύω και κάνω την πτυχιακή μου αλλα είναι η πικρή αλήθεια. Οσό αφορά για το Χελμό νομίζω οτι οι μετρήσεις seeing πρέπει να εγίναν σχετικά προσφατα, και δεν είμαι σιγούρος.

 

--

Antonis Manousakis

--

Antonis Manousakis

--

Many photons died to bring you this information

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για το Σκίνακα οι μετρήσεις seeing έγιναν πολύ μετα την εγκατάσταση και του μεγάλου τηλεσκοπίου και βγήκαν τα αποτελέσματα πολύ καλα , περιπου .5arcsec, αλλά όταν ξεκίνησε δέν είχε γίνει τπτ. και δε βγάζω κακία για το σκίνακα γιατί εδώ περά δουλεύω και κάνω την πτυχιακή μου αλλα είναι η πικρή αλήθεια. Οσό αφορά για το Χελμό νομίζω οτι οι μετρήσεις seeing πρέπει να εγίναν σχετικά προσφατα, και δεν είμαι σιγούρος.

--

Antonis Manousakis

 

Ok φιλε Αντωνη,καταλαβαινω τι εννοεις,ισως εχεις δικιο. Μαλλον μας λενε επισημα, τα αποτελεσματα που βγηκαν κατοπιν εορτης κ εμεις νομιζουμε οτι το μελετησαν απο πριν. Αυτο σιγουρα θα πρεπει να αλλαξει στο μελλον εαν θελουμε σοβαρη ερευνα στην χωρα μας. Παντως ειχα διαβασει για την κορυφη του Χελμου οτι ειναι ενα απ τα καλυτερα σημεια στην Ελλαδα για τηλεσκοπιο/αστεροσκοπειο.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα αυτα που λετε ειναι σωστα. Απλα θα προσθεσω την δικη μου εμπειρια με τον αρισταρχο. Ο Χελμος δεν ειναι και το καλυτερο μερος για να φτιαχθει ενα μεγαλο τηλεσκοπιο, ασχετως seeing γνωριζω οτι φυσα υπερβολικα ολο τον χρονο και ιδιως το χειμωνα. Επισης λογω χιονου δεν υπαρχει προσβαση .... Αρα θα δουλευει μονο το καλοκαιρι και οταν δεν φυσα αυτο σημαινει οτι τα εξοδα κατασκευης του πολυ δυσκολα θα αναπληροθουν. Απλα σκευτητε το γεγονος οτι σε ολα τα μεγαλα αστεροσκοπεια του κοσμου κανουν τα παντα ωστε το τηλεσκοπιο να μην σταματησει ποτε να δουλευει και να παιρνει δεδομενα. Μονο στην Ελλαδα συμβαινουν αυτα τα πραγματα!!

Οποτε φιλε quendi ο Χελμος μαλλον ειναι ενα απο τα χειροτερα μερη για επαγγελματικο αστεροσκοπειο.

Παντως το μονο σημειο που γνωριζω οτι γινονται μετρησεις του Seeing εδω και 2 χρονια τουλαχιστο για ενα πιθανο μελοντικο αστερεσκοπειο ειναι στο Χολομωντα Χαλκιδικης απο το Αριστοτελειο πανεπιστημιο Θεσσαλονικης, μαλιστα με μια μεση τιμη 0.8 arcsec σε υψομετρο 700m περιπου!!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'ότι ξέρω η επιλογή του Χελμού έγινε γιατί είναι ένα απο τα σκοτεινότερα μέρη της Ευρώπης.

Τώρα όσον αφορά τη δυσκολία πρόσβασης κλπ προβλήματα , αυτό που γνωρίζω είναι ότι ο χειρισμός του τηλεσκοπίου θα γίνεται εξ'αποστάσεως απο την Αθήνα, οπότε δεν τίθεται θέμα.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι δυνατοτητα τηλεχιρισμου μπορει να γινει αλλα τελικα εχει απενεργοποιηθει για λογους ασφαλειας πχ. καποιος θα μπορουσε να ανοιξει τον θολο ενω δεν εχει καθαριστει απο το χιονι. Το μονο που θα μορουν να κανουν απο Αθηνα ειναι να βλεπουν και να αντιγραφουν τα δεδομενα.

Επισης το αν ενα μερος ειναι σκοτεινο ή οχι δεν ειναι πολυ σοβαρος λογος. αντι να επιαναν 22mag για φωτομετρια θα ηταν στα 21 απο το κρυονερι πχ. Αλλα και να εισαι στο σκοτεινοτερο μερος τι να το κανεις αν δεν μπορεις να παρατηρησεις λογω καιρου κτλ???

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη, ο τηλεχειρισμός δε λύνει τα προβλήματα.

Σε κανένα αστεροσκοπείο στον κόσμο το κτίριο του τηλεσκοπίου δε μένει χωρίς προσωπικό κατα τη διάρκεια της παρατήρησης.Τι θα γίνει ας πούμε, αν αρχίσει να βρέχει;Ποιός κλείνει το θόλο;

Επίσης άμα είναι κλειστός ο δρόμος, πώς θα ανεβαίνει πχ το άζωτο για την κάμερα;.

 

Υπάρχει ακόμα και το πρόβλημα της ρευματοδότησης!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Xelmos einai megali istoria.

re si nianni (inest) ti paramithia mas tsampounas ?? me ti odigisi pianeis ta 21 mag sto kryonery kai me ti tha ta piaseis sto xelmo. epeiseis ti sxesi exoun ta 21 an einai sto orio tou backround ??

 

anyway. o xelmos gia na pw tin pikri allitheia epilextike me tin gnwsti methodo belakia ston xarth tis elladas.

DEN EGINE POTE SEEING MELETI EKEI PANW.

 

afto to kalokairi an mporoume tha kanoume kati

 

kali sinexeia

 

dimitris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποτε φιλε quendi ο Χελμος μαλλον ειναι ενα απο τα χειροτερα μερη για επαγγελματικο αστεροσκοπειο.

 

Δεν υιοθετησα αυτην την αποψη απλα ειπα τι διαβασα σε ενα περιοδικο που ειχε αφιερωμα κ συνεντευξη απο καποιον του Αστεροσκοπειου Αθηνων. Ο μονος σιγουρος λογος που το σημειο ειναι καλο ειναι η ελλειψη φωτορυπανσης. Για το seeing δεν γνωριζω τιποτα.Αλλα τυχαινει να γνωριζω πολυ καλα-επειδη ειμαι απ την ευρυτερη περιοχη-ποσο χιονι κ αερα εχει. Οπως κ οτι δεν ειχε δρομο (μονο με τζιπ πηγαινες αλλα τωρα νομιζω οτι εφτιαξαν) κ ουτε ρευμα (ενας φιλος, τεχνικος της ΔΕΗ μου ειπε οτι ελπιζουν να αρχισουν την ανοιξη).

 

Για αυτο εγω μιλαω κυριως για λαθος οργανωση κ κακο προυπολογισμο.

 

Το χιονι δεν ειναι προβλημα αρκει να υπαρχουν αυτονομες εγκαταστασεις για να μενει προσωπικο κατι που δεν υπαρχει (τουλαχιστον οπως στα σοβαρα αστεροσκοπεια του εξωτερικου) κ τα οχηματα καθαρισμου να κανουν τη δουλεια τους.

 

Πραγματι ειναι μεγαλη ιστορια ο Χελμος..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα φιλε m51 εγω απλα εφερα ενα παραδειγμα με τα μεγεθη . Αυτο που θελω να δειξω οτι την ιδια επιστημονικη δουλεια θα μπορουσες να την κανεις και σε ενα μερος οχι τοσο σκοτεινο. :P

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενταξει περιπου ιδια για προγραματα τελευταιας τεχνολογιας αλλα ΙΔΙΑ για απλη φωτομετρια!!!!

Ναι και θα σου πω οτι την ultra cam το πιο πιθανο ειναι οτι θα την βλεπουμε μονο στα site εδω στην Ελλαδα......βλεπε Γ.... για οσους ξερουν την ιστορια ](*,)

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αυτο εγω μιλαω κυριως για λαθος οργανωση κ κακο προυπολογισμο.

 

Εδώ έχεις πολύ μεγάλο δίκιο... Δυστυχώς, για άλλη μια φορά οι μικροπρέπειες κάποιων μπήκαν πάνω από την κοινή λογική και το καλό της αστρονομίας για την Ελλάδα...

 

Ο νοών νοείτο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χα, φίλε messier... Πας να βγάλεις λαβράκι ε? Μας βλέπω σε λίγο σε κανα... Τριανταφυλλόπουλο.

 

Γενικά, πάλι καλά που υπήρξαν κάποιοι λαμπροί άνθρωποι που κατάφεραν και έβαλαν τον Αρίσταρχο sto OPTICON. =D>

 

Αλλιώς, μέσα σε ένα μήνα θα ξανακούγαμε την περίφημη φράση "δυστυχώς επτωχεύσαμε..." :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ultracam;?

Όποιος την δεί να τηλεφωνήσει πρώτος στο 0020-vegan και θα κερδίσει ένα αρχαιοελληνικό ποίημα

](*,) ](*,)

 

υ.γ(Messier51,virial,inest....όλη η παρέα μαζεύτικε!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αμα υποκλεπτονται τα τηλεφωνα ?? τοτε τι γινεται ??? :-$ :-$ Μου φαινεται Ultra Cam ουτε στα ονειρα.... :-note

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

aaaaa o virial mallon xerei polla.

siga siga tha mas peis oti xereis kai ton Tom Marsch, ton dimiourgo tis Ultra Cam.

 

inest - vegan stamatiste tis blakeies ekei katw. thimase ti einai o xwros ston opoion briskeste aftin tin stigmi ?? se poion "anoikei" isws ?? sas blepw sta parathira avrio ..... an tin bgalete mexri tote

 

d.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

aaaaa o virial mallon xerei polla.

siga siga tha mas peis oti xereis kai ton Tom Marsch, ton dimiourgo tis Ultra Cam.

 

Πάντως δεν έπαιζα ρακέτες με το Vik. Dhillon στα Κανάρια... Ε, messier?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον m51 και virial ξερουν πολλα και πολλους. Δεν πιστευω να ειστε πρακτορες γιατι τοτε σιγουρα ο Τριανταφυλλοπουλος μας χρειαζεται [-o<

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης