Jump to content

Γιατί το κάνετε;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντωνη,

 

Σημερα διαβασα το αρθρο του κ. Σιμοπουλου στο Γεωτροπιο για τα νεφη του Μαγγελανου και ο νους μου ηταν εκει.

 

Οπως περιγραφω ποιο πανω, ειναι το μεγαλο (αστρικο) νεφελωμα του Τοξοτη (Large Sagittarius Star Cloud) και οχι του Μαγγελανου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μου δινεται ενα λινκ με το κεντρο του γαλαξια μας??? [-o< [-o<

 

http://www.ph1.uni-koeln.de/workgroups/obs_astronomy/galactic_center/new/gcbook/gallery.html

Ενας απο τους στοχους μου φετος στον Παρνωνα ειναι να καταγραψω τον γαλαξια μας απο ακρη σε ακρη για το βορειο ημισφαιρο (χοντρα-χοντρα: Κασσιοπη μεχρι Τοξοτη/Σκορπιο) με τη χρηση φακου περιπου 50 χιλ. Φυσικα θα χρειαστουν αρκετες εκθεσεις/φωτογραφιες αλλα θα βγει κατι καταπληκτικο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μου δινεται ενα λινκ με το κεντρο του γαλαξια μας??? [-o< [-o<

 

http://www.ph1.uni-koeln.de/workgroups/obs_astronomy/galactic_center/new/gcbook/gallery.html

Ενας απο τους στοχους μου φετος στον Παρνωνα ειναι να καταγραψω τον γαλαξια μας απο ακρη σε ακρη για το βορειο ημισφαιρο (χοντρα-χοντρα: Κασσιοπη μεχρι Τοξοτη/Σκορπιο) με τη χρηση φακου περιπου 50 χιλ. Φυσικα θα χρειαστουν αρκετες εκθεσεις/φωτογραφιες αλλα θα βγει κατι καταπληκτικο.

 

Θα είναι πολύ εντυποσιακό το αποτέλεσμα, φαντάζομε θα το πάς για panoramic view ε? αλλά θέλεί αρκετή δουλεία μετα για να φτιάξεις το μοσαϊκό .

--

Antonis Manousakis

--

Many photons died to bring you this information

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μου δινεται ενα λινκ με το κεντρο του γαλαξια μας??? [-o< [-o<

 

http://www.ph1.uni-koeln.de/workgroups/obs_astronomy/galactic_center/new/gcbook/gallery.html

Ενας απο τους στοχους μου φετος στον Παρνωνα ειναι να καταγραψω τον γαλαξια μας απο ακρη σε ακρη για το βορειο ημισφαιρο (χοντρα-χοντρα: Κασσιοπη μεχρι Τοξοτη/Σκορπιο) με τη χρηση φακου περιπου 50 χιλ. Φυσικα θα χρειαστουν αρκετες εκθεσεις/φωτογραφιες αλλα θα βγει κατι καταπληκτικο.

 

Θα είναι πολύ εντυποσιακό το αποτέλεσμα,

Οντως!

 

φαντάζομε θα το πάς για panoramic view ε?

Σωστα. Υπολογιζω περιπου 20 εκθεσεις.

 

αλλά θέλεί αρκετή δουλεία μετα για να φτιάξεις το μοσαϊκό .

Θα κανω οτι μπορω να γινει η φωτογραφηση το ιδιο βραδυ (; ) ωστε οι παραγοντες (διαφανεια, seeing, φωτισμος κτλ) να ειναι σταθεροι/ιδιοι και ετσι να βοηθησει με το μοσαικο οσο το δυνατον.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλοι ευχαριστώ,

η ανταπόκρισή σας σε <24h ξεπερνά τις προσδοκίες μου

 

Εθεσα αυτό το ερώτημα ψάχνοντας για ανθρώπους που κοιτώντας ψηλά δεν βλέπουν απλώς ... φώτα.

Για ανθρώπους όταν κοιτούν τον ουρανό, με ή χωρίς τηλεσκόπιο το ίδιο κάνει, κυριεύονται από απληστία! Απληστία για γνώση όλων των αμέτρητων μυστηρίων που περιμένουν εκεί και που αδυνατούμε προν το παρόν να προσεγγίσουμε. Για ανθρώπους που, αναρωτούνται αν με λίγες χιλιάδες χρόνια ύπαρξης και 5-6χιλιάδες χρόνια πολιτισμού έχουμε φτάσει ως εδώ, που θα ήμαστε το 8006; και το ... 5.000.000.006!!!; (έτος συνταξιοδότησης Ηλίου). Που τους πιάνει τρέλα αναλογιζόμενοι το πόσο νωρίς γεννήθηκαν!

Είμαι βέβαιος ότι εκεί πάνω είναι όλη η ΓΝΩΣΗ και ότι κάποτε θα την αποκτήσουμε ολόκληρη. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει "απαγορευμένο" τμήμα της και κάτι ή κάποιος που έθεσε την απαγόρευση. Θεωρώ την νοημοσύνη δημιουργό των πάντων και ότι κάλλιστα αυτή η ανώτερη νοημοσύνη μπορεί να είναι η ανθρώπινη ή απόγονός της.

Ψάχνω λοιπόν για ανθρώπους με παρόμοιες επιθυμίες και ερωτήματα (και όχι κατ' ανάγκη σύμφωνους) και σκέφτηκα ότι κάποιος που περνά ώρες επί ωρών κοιτώντας ψηλά ίσως να ταιριάζει στο ... προφιλ αυτό.

Θα ήθελα να ακούσω τις ιδέες σας όπως

 

maxplank

Ε - ΞΑΙ - ΡΕ - ΤΙ - ΚΟ !!!!!!!!

ειδικά το κλείσιμό σου είναι άψογο

σε άλλο θέμα είδα ότι σου πήραν συνέντευξη από περιοδικό (εφημερίδας;)

ΔΩΣΤΟΥΣ ΤΟ

(μήπως να το χρησιμοποιούσες ως σκελετό για κάτι μεγαλύτερο; γιατί όχι αφού "το 'χεις")

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειπα να προσεγγισω το θεμα λιγο διαφορετικά!

Διχως φυσικα να αντεχει σε επιστημονική κριτική :)

Αλλωστε στα... μικρα παιδια επιτρεποννται λάθη :D :D :D

Ειναι φανερο παντως οτι ΕΔΩ ειναι ο χωρος σου....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη φοβερή η ιστορία σου.Μου θύμισε ένα ντοκιμαντέρ που περιέγραφε τη ζωή του πλανήτη μας μέχρι κάποιο πιθανό τέλος.

Μπράβο =D> =D>

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πραγματικα απιστευτο το διηγημα σου max!!!

μου θυμισε εντονα a.clark!!!!!!

να μας γραφεις πιο συχνα αγαπητε μου φιλε τετοια μικρα διαμαντακια [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Clark ειναι απλα συγκλονιστικος!!!

Αν μπορεις βρες Alfred Bester "το πεπρωμενο μου ειναι τ'αστρα"

Ευχαριστω ... απιθανο κουνουπι!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mιας και μπήκατε σε θέμα που δεν είμαι αρχάριος (έτσι για αλλαγή) να σας πω να δοκιμάσετε και Orson Scot Card ειδικά την τριλογία του ender.

Mosquito o Asimov είναι κορυφή (μαζί με τον Clark). To "τέλος της αιωνιότητας" το διάβασες; Εχει, μεταξύ των άλλων, μία πολύ ενδιαφέρουσα άποψη για την αποφυγή του παραδόξου του ταξιδιού στο παρελθόν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Γαλαξιακή αυτοκρατορια",πεντε τομοι Asimov!!!

Τη διαβασα οταν υπηρετουσα τη θητεια μου.

Εφαγα και πεντε μερες φυλακη στη αποβαση στο Γυθειο...

Μολις ξεκινησε η αποβαση φωναξα "εμπρος για τον πλανητη μας και για τη δοξα"!!!

Ο διοικητης εκρινε οτι δεν αντιμετωπισα το ολο θεμα με την απαιτούμενη σοβαροτητα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσκασα στα γελια μολις το διαβασα :D :D :D

Εχετε σκευτει να κανετε εκπομπη σε καποιο καναλι με θεμα τις φιλοσοφικες συζητησεις με τον maxplanck?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλες φορες εχω αναρωτηθει το γιατι να με απασχολουν ολα αυτα τα μη ανθρωποκεντρικα και μακρυνα απο την καθημερινοτητα μας,οπως η παρατηρηση με το τηλεσκοπειο και το διαβασμα αστροφυσικης και κοσμολογιας.Ενας λογος ειναι οτι το πολυ μεγαλο(συμπαν)περιεχει και εξηγει την υπαρξη ολων των υπολοιπων(Γη,ανθρωπος κλπ)

Ετσι μας βοηθαει να αυτοπροσδιορηθουμε στον χωρο και στον χρονο.Μας δειχνει την πραγματικη διασταση των ανθρωπινων δραστηριοτητων και ποιες απο αυτες εχουν πραγματικη αξια(π.χ. επιστημονικες ανακαλυψεις η lifestyle?).Σημαντικο ρολο παιζει αυτος που θα πρωτοκοιταξει απο τηλεσκοπειο να ξερει τι βλεπει,αλλιως ολα θα του φαινονται ωραιες φωτινες τελιτσες.Να μπορει να συλλαβει τα μεγεθη,τις αποστασεις και τον χρονο σε σχεση με αυτα.Να συνειδητοποιησει το γεγονος οτι ο ανθρωπος μολις ξεκιναει το ταξειδι του στην γνωση,και οτι δεν αποτελει το τελικο προιον της εξελιξης ,αρα δεν ειναι απαραιτητα οτι καλλητερο θα δημιουργησει ποτε η φυση.

Οπως λεει και ενας σοφος κορυφαιος ερασιτεχνης αστρονομος¨οποιος δεν ξερει φυσικη,δεν ξερει τι του γινεται,και οποιος δεν ξερει αστρονομια,δεν ξερει που βρισκεται¨:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι ψες και ενω παρατηρουσα

(απο το εκκλησακι της Παναγιας Τσαμπικας που βρισκεται στη κορυφη ενος αρκετα ψηλου λοφου εδω στην Κυπρο) με επισκεφτηκε κατα λαθος μια παρεα που ψαχνανε τοπο να αραξουνε. Εγω λοιπον τους πηγα ταξιδι στο Κρονο και στον Ωριωνα. Οταν ειδα την εκφραση του ενος οταν πλησιασε στο προσοφθαλμιο και ειδε για πρωτη φορα τον Κρονο....

Οχι μονο τους αρεσε...μου ειπαν οτι απο δω και περα θα ερχονται συχνα πυκνα στο λοφο για δωρεαν ταξιδια στο διαστημα! (Μαζι με τους μπατσους, θυροφυλακη και ολους τους αλλους κατα καιρους επισκεπτες :wink: )

 

mission accomplished...Foehammer out! :cheesy:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι το κανουμε; Μα γιατι ετσι γουσταρουμε φυσικα! :cheesy:
=D>

Σωστός !!!!.

 

Δεν δυσκολευόμαστε καθόλου, ταξιδεύουμε( και μεταφορικά ),χαλαρώνουμε και απολαμβάνουμε .

OK μου βγήκε μεγάλο αλλά αν κλικάρετε την φωτο είναι animation

Stargazer.gif.36fe5ad95c016da1c78dc5c3fedfd641.gif

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Γιατί μας αρέσει να παρατηρούμε τ’ άστρα...

 

(τώρα ανακαλύπτω το forum…)

 

Διότι έτσι.

Διότι είναι πιο προφανές από την ίδια την ζωή.

Διότι είναι η αρχή του πιο υπέροχου ταξιδιού.

Διότι μας συγκινούσε από μικρούς ο Δον Κιχώτης, ο Λέοντας Μίσκιν, και ο Κωσταντής που βγήκε από τον τάφο του, έκανε το σύγνεφο άλογο και τ’ άστρο χαλινάρι και πήγε να φέρει της Αρετή στη μάνα τους.

Διότι ακόμα διαβάζουμε τον Μικρό Πρίγκηπα και τον Γλάρο Ιωνάθαν.

 

Άνθρωποι γεννηθήκαμε. Άνω Θρώσκουμε. Δεν μας κρατάει η γη, αυτός ο μικρότατος πλανήτης. Η φυσική ροπή του ανθρώπου είναι προς την γνώση. Την απόκτηση πληροφορίας, την απάντηση στα ερωτήματα.

 

Είμαστε το μόνο ον στην πλανήτη που γνωρίζει ότι θα πεθάνει, πολύ πριν συμβεί αυτό. Ευλογία και κατάρα. Θέλουμε να μάθουμε τα πώς και τα γιατί της ζωής. Να απαντήσουμε στα ερωτήματα που μας δημιουργούνται, να καταλάβουμε. Να χρησιμοποιήσουμε ό,τι υπάρχει στο περιβάλλον μας για να γίνουμε καλύτεροι, να εξελίξουμε τον πολιτισμό.

 

Η Γνώση.

Το κρασί του Μίδα.

 

Η εναλλαγή μέρας και νύχτας ήταν το πρώτο πράγμα για το οποίο ο άνθρωπος άρχισε να σκέφτεται λίγο παραπάνω, να προβληματίζεται πέραν της καθημερινότητας του, έχοντας καλύψει κάποιες βασικές του ανάγκες. Δεν μπορούσε να εξηγήσει ούτε το φως της ημέρας ούτε τα φωτάκια της νύχτας. Αλλά ήταν πάνω, ψηλά, εκεί που ήθελε από πάντα να φτάσει. Στην αρχή, για να λύσει τις απορίες του, δημιούργησε θρησκείες. Κάποιοι, πτωχοί τω πνεύματι, ικανοποιήθηκαν. Είναι γνωστό, όμως, ότι οι θρησκείες παρέχουν ατελέστατες απαντήσεις. Σε άλλους η φωτιά έκαιγε μέσα τους και συνέχισαν να ψάχνουν. Πνεύματα αδάμαστα, άρχισαν να παρατηρούν τις περιοδικότητες στις κινήσεις. Να δίνουν ονόματα, να βλέπουν σχέδια στο τυχαίο, να χρησιμοποιούν τα’ αστέρια για να βρίσκουν τον δρόμο τους στα θαλασσινά τους ταξίδια.

 

Ο Σταυρός του Νότου.

 

Επεξηγηματικές της ύπαρξης οι επιστήμες που αναπτύχθηκαν με τα χρόνια και μέσα από μυαλά διαφορετικά, από οραματιστές ξεχωριστούς ανθρώπους. Κάθε επιστήμη γοητεύει αλλά μια ήταν και είναι ευγενεστάτη: Η Αστρονομία. Είναι η φυγή που χρειαζόμαστε, είναι αυτό το κομματάκι που λείπει από το παζλ της ζωής μας, είναι το αντίδοτο στην παράδοξη ‘μοναξιά’ που αισθανόμαστε εδώ, σ’ αυτόν τον γαλάζιο τρίτο βράχο από τον Ήλιο.

 

Έχουμε, βέβαια, εξασφαλίσει κάποια minimum standards διαβίωσης. Είχαμε (και έχουμε ακόμα) Δασκάλους, όχι κατ’ όνομα εκπαιδευτικούς, που έκαναν την φλόγα να φουντώσει και όχι να σβήσει.

 

Η ενασχόληση με τα τ’ ουρανού είναι κατάθεση ψυχής, είναι κατεύθυνση ύπαρξης.

 

Είμαστε φευγάτοι ίσως; Σίγουρα! Αλλιώς δεν θα ήμαστε εδώ!

Dans chaque village un homme tend un flambeau, l΄instituteur, et un autre souffle dessus, le cure.

V. Hugo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης