Jump to content

προτάσεις παρακαλώ.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας!

μπραβο για το φορουμ - site σας =D>

Ειμαι αρχαριος στην αστρονομια:-note #-o , αλλα τελευταια σκεφτομαι να αγορασω ενα τηλε/πιο και θα ηθελα τη γνωμη-προτασεις σας , διαθετω περιπου 300 ευρω.

 

1.απο πιο καταστημα θα μου προτινατε να το αγορασω ;

2.με τα χρηματα που διαθετω μπορω να αγορασω ρομποτικο ;

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες στο site :) Τα 300 ευρώ δεν φτάνουν για να πάρεις ρομποτικό τηλεσκόπιο αλλά με αυτό το ποσό(και αν μπορέσεις να διαθέσεις 60 περίπου περισσότερα)μπορείς να πάρεις ενα καλού τύπου ερασιτεχνικό νευτώνειο(όπως έκανα και εγώ πρίν λίγο καιρό).Αν θες κοίταξε εδώ http://www.aktistar.gr για την προσφορά που έχει η ΑΚΤΙΣ εφόσον πάρεις και ένα καλό βιβλίο(το NightWatch συγκεκριμένα) για να εξικοιωθείς με τον νυχτερινό ουρανό.Τα παραπάνω είναι προσωπική μου συμβουλή γι'αυτό μην βιαστείς προτού ακούσεις και την γνώμη των πολύ έμπειρων αυτού του site :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου αρχικά θα σου προτεινα να αποφυγεις το ρομποτικό.

Οταν ξεκινησα πριν λιγο καιρο,το είχα σκεφτει για ρομποτικό.

Ευτυχως δε πηρα.

Και τωρα που πηρα συνειδητιποιώ οτι σιγα-σιγα ξεχναω τη λιγοστη ουρανογραφια που έμαθα...Εχει βεβαια και τα θετικά του στοιχεια!

Με τα λεφτα που διαθετεις τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα.

Δε θα σου πω για κυάλια καθως και για το βιβλιο το Nightwatch,τα θεωρω δεδομένα.

Με μια μικρη επαυξηση του ποσου μπορεις να πάρεις καποιο Dobson ειτε απο το www.astronomy.gr ειτε απο το www.aktistar.gr

Υπάρχει και τριτο καταστημα www.telescopeshop.gr

Aν θέλεις τη γνωμη μου πάντως ΠΑΡΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ!!!

H συντριπτική πλειοψηφια των κατοχων τα προσεχουν παραπολύ.

Ριξε μια ματια στις μικρες αγγελιες εδω στο Astrovox,καθως και στα μεταχειρισμένα που εχουν τα καταστηματα που ανεφερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:mrgreen: καλωσορισες!!!!! :mrgreen:

 

λοιπον φιλε μου...

πρωτα απο ολα δν πρεπει να βιαστεις για αγορα τηλεσκοπιου.

παρε πρωτα το nightwatch.

300Ε ειναι λιγα.. :(

θες γυρω στα 400-500Ε για ενα καλο dobsonian

κ αλλα 200-300 για τον αρχικο σου εξοπλισμο.(φυσικα αυτος αποχτιεται σιγα,σιγα..αλλα καλο ειναι να εχεισ μια χονδρικη αποψη)

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:!: πολυ καλη η ιδεα κ του φιλου maxplanck!

μπορεις να βρεις σε αριστη κατασταση ενα μεταχειρισμενο... :wink:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας...

 

Φ

Δε θα σου πω για κυάλια καθως και για το βιβλιο το Nightwatch,τα θεωρω δεδομένα.

κυαλια; :-k για πιο λογο ; δε φτανει το τηλεσκοπιο :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι δε ριχνεις μια ματια στο SKYWATCHER 114 EQ COMPACT

και στο πρωτο σε αριθμο πωλησεων στην Ευρωπη με 335 Ε το SKYWATCHER 130 EQ στο

http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=276823&CFTOKEN=17633280

 

οπως και να χει μη βιαστεις να αποφασισεις

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι δε ριχνεις μια ματια στο SKYWATCHER 114 EQ COMPACT

και στο πρωτο σε αριθμο πωλησεων στην Ευρωπη με 335 Ε το SKYWATCHER 130 EQ στο

http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=276823&CFTOKEN=17633280

οπως και να χει μη βιαστεις να αποφασισεις

 

ναι το 114 φαινεται πολυ καλο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα να παρεις οσο πιο σταθερη στηριξη γινεται με τα χρηματα που θελεις να διαθεσεις.

Επισης κοιτα και σε παλαιοτερες συζητησεις οπως στο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2249&postdays=0&postorder=asc&start=0

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Theo,

ΜΑΚΡΙΑ απο το SKYWATCHER 114 EQ COMPACT οπως και απο καθε φτηνιαρικο ισημερινο τηλεσκοπιο!!!!

Εχει απαραδεκτη βαση στηριξης, τα οπτικα εχουν ενσωματωμενο φακο στον εστιαστη για αυξηση του εστιακου μηκους και οι κριτικες για τετοια σχεδιαση ειναι αρνητικες.

Με 300 ευρω περα απο μεταχειρισμενο ισως μπορεις να παρεις ενα dobsonian 6" f/8 πολυ καλυτερο σε ολους τους τομεις απο το απαραδεκτο 114 compact. Επισης ενα εξτρα bonus με το μακρυ f/8 τηλεσκοπιο ειναι οτι θα αποδιδουν καλα με αυτο ακομα και οι προσοφθαλμιοι απλης σχεδιασης.

Φυσικα θα "ριχνει στ' αυτια" και σε κατι μικρα ρομποτικα πλαστικα παιχνιδκια (ονοματα δεν λεν λεμε φωτογραφιες δεν δειχνουμε!) :cheesy:

 

Και σαν οδηγο στο τι να μην παρεις: οχι διοπτρικο κατω των 4" η κατοπτρικο κατω των 6", οχι φτηνη ισημερινη στηριξη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgosgr ειπε

 

Εχει απαραδεκτη βαση στηριξης, τα οπτικα εχουν ενσωματωμενο φακο στον εστιαστη για αυξηση του εστιακου μηκους και οι κριτικες για τετοια σχεδιαση ειναι αρνητικες.

 

 

Αυτο πως το καταλαβαινει κανεις σε καποιο τηλεσκοπιο?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

#-o ρε παιδιά, το "colimation" νομιζα τοσο καιρό οτι ήταν αστεία λέξη που σήμαινε πρόβλημα-κόλλημα :oops: τι είναι λοιπόν το κολιμέισιον?
Συφμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο και να προσθέσω ότι το f/8 θα είναι και λιγότερο ευαίσθητο se λάθη στο colimation.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Collimation φιλε μου ειναι η τεχνικη ευθυγραμμισης των κατοπτρων ενος τηλεσκοπιου. Παιζει μεγαλο ρολο στη ποιοτητα της εικονας που μας δινουν τα τηλεσκοπια. Οσο πιο καλα ευθυγραμμισμενο ενα τηλεσκοπιο τοσο πιο καλες, καθαρες εικονες. :mrgreen:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε theo καλησπέρα και καλώς όρισες! :D

Τα παιδιά δεν είναι εύκολο να σου υποδείξουν ποιο τηλεσκόπιο να πάρεις, μιας και οι απόψεις δεν είναι ίδιες....

Όπως πάντα λέω σε κάποιο νέο με το χόμπυ: ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!!!!! [-X [-X [-X [-X

Το πρώτο που πρέπει να πάρεις είναι ένα βιβλίο για να σου λυθούν εύκολα και γρήγορα όλες σου οι ερωτήσεις!!

Πήγαινε σε κάποιο βιβλιοπωλείο "Παπασωτηρίου" και αγόρασε το βιβλίο Nightwatch του Terrence Dickinson. Έχει 35 έυρώ το πολύ και αξίζει πολύ περισσότερα!! :wink: :wink: :wink:

Γραμμένο στα Ελληνικά και με πολύ μεράκι, θα σε κατατοπίσει για τα καλά σε όσα δε ξέρεις για την αστρονομία! Δίνει συμβουλές και για εξοπλισμό και για πολλά άλλα!!

Αν κάνεις αγορά εξοπλισμού πριν πάρεις συτό το βιβλίο, πραγματικά θα είναι λάθος!!

Πρώτα μαθαίνεις τι είναι το τηλεσκόπιο, τι είδους παρατήρηση κάνει το κάθε είδος τηλεσκοπίου, πόσο έχει ένα τηλεσκόπιο που πραγματικά σου ταιριάζει, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!

Πιστεύω οι υπόλοιποι να συμφωνήσουν μαζί μου.. ( [-o< [-o< [-o< [-o< )

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κάνεις αγορά εξοπλισμού πριν πάρεις συτό το βιβλίο, πραγματικά θα είναι λάθος!!

Πρώτα μαθαίνεις τι είναι το τηλεσκόπιο, τι είδους παρατήρηση κάνει το κάθε είδος τηλεσκοπίου, πόσο έχει ένα τηλεσκόπιο που πραγματικά σου ταιριάζει, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!

Πιστεύω οι υπόλοιποι να συμφωνήσουν μαζί μου.. ( [-o< [-o< [-o< [-o< )

Πολύ εύκολα κάποιος θα συμφωνίσει σε μία τέτοια πρόταση... =D> =D> =D>

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης