Jump to content

Οδηγός για "flat" φωτογραφίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

FLAT σε οθόνη Laptop μπορούμε να πάρουμε, και αν ΝΑΙ σε άσπρο φόντο η μαύρο και σε τι απόσταση? από το τηλεσκόπιο.

 

Και αν το Maxim DSLR είναι καλό για τέτοια δουλειά?

 

:!: :?:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα και γι'αυτο παιρνουμε καμια 30 dark (!) και καμια 30 light frames.

 

Όντως (!).... 30 dark;;; το περισσότερο που έχω πάρει στη ζωή μου είναι 3....

Συνήθως 1... Anyway, ο καθένας κάνει αυτό που ξέρει ότι τον βολεύει στην περίπτωσή του... Δεν έχει πια και τόση σημασία...

 

Γιώργο, για τα flat θέλεις όσο το δυνατόν πιο ισοφωτισμένο πεδίο (άρα άσπρο φόντο και όχι μαύρο, το μαύρο δε φωτίζει.......) Δε νομίζω ότι η οθόνη του laptop ανταποκρίνεται ακριβώς. Το πιο κλασσικό είναι το canvas, άσπρο πανί, φωτισμένο με μια δυνατή λάμπα, ή ο ουρανός, το all time classic flat ολονών....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ νομίζω ότι αν κάνεις ένα frame άσπρο μια χαρά θα δουλέψει, γιατί δεν έχει ομοιογένεια το άσπρο σε μια οθόνη TFT?

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα και γι'αυτο παιρνουμε καμια 30 dark (!) και καμια 30 light frames.

 

Όντως (!).... 30 dark;;; το περισσότερο που έχω πάρει στη ζωή μου είναι 3....

Συνήθως 1... Anyway, ο καθένας κάνει αυτό που ξέρει ότι τον βολεύει στην περίπτωσή του... Δεν έχει πια και τόση σημασία...

Τα λιγοτερα dark που εχω παρει ειναι 15 .... το θεμα των dark frame ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο και παντα θα παρω πολλα τετοια frame (οταν μαζευω τον εξοπλισμο για την βραδια, η CCD κατεβαζει ενα dark πισω απο το αλλο).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,

 

Η σωστη δουλεια θα γινει με ενα light-box. Υπαρχει thread εδω στο ΑστροΒοξ οπου εγω και ο Αρης (premier) εχουμε συζητησει το θεμα σε βαθος. Ριξε μια ματια ... αξιζει τον κοπο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα λιγοτερα dark που εχω παρει ειναι 15 .... το θεμα των dark frame ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο και παντα θα παρω πολλα τετοια frame (οταν μαζευω τον εξοπλισμο για την βραδια, η CCD κατεβαζει ενα dark πισω απο το αλλο).

 

Θα ηθελα μονο να πω οτι αν παρεις ενα dark 30min και μετα το αναγεις στη μοναδα του χρονου, τοτε θα εχεις μια πολυ καλυτερη στατιστικη απο οτι αν παρεις 30 dark του 1 min.

 

Το εχω κανει με τρεις αστερες (C, K, μεταβλητο) και 250 frames. To τελευταιο (τα frames) ειναι θεμα ευθυγραμμισης και καλης οδηγησης

 

Ναι αλλα προσπαθησε να κανεις το ιδιο σε πεδιο με 30000 αστερες με ακριβεια 0,0001 mag και μετα τα ξαναλεμε και για τα bias αν χρειαζονται και για το ποσα κλικ θα χρειαστεις!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Θα ηθελα μονο να πω οτι αν παρεις ενα dark 30min και μετα το αναγεις στη μοναδα του χρονου, τοτε θα εχεις μια πολυ καλυτερη στατιστικη απο οτι αν παρεις 30 dark του 1 min.

 

Αυτό που λες το έχω διαβάσει και εγώ inest απλά δεν κατάλαβα αυτό που λες για την μονάδα του χρόνου? αν μπορούσες να μου το πεις με ποιο απλά λόγια θα σου ήμουν υπόχρεος!!! Και έχει βάση γιατί στο light έχεις άθροισμα σήματος + θόρυβος, ενώ όταν παίρνεις darks παίρνεις μόνο θόρυβο άρα θέλεις όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο να μαζέψεις την πληροφορία του. Βέβαια είναι και το άλλο αν αθροίσεις τις 30 εικόνες σε μια και πάρεις το master dark ίσως να κάνεις και πάλι το ίδιο πράγμα, απλά αν το σύστημα έχει ίδια απόκριση στον χρόνο, αλλά νομίζω τελικά ότι δεν έχει.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και ένα παράδειγμα ενός ξένου αστροφωτογράφου χωρίς να πάρει dark και flat frames!!!

 

http://home.houston.rr.com/gschaeffer/M42/m42_43.html

 

για πρόχειρα βρήκα αυτό υπάρχουν και άλλα, επίσης στην EOS 350 D έχει επιλογή για μείωση θορύβου αλλά με κόστος τον χρόνο γατί κάνει τόσο χρόνο όσο χρόνο έκανε η έκθεσή σου!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα λιγοτερα dark που εχω παρει ειναι 15 .... το θεμα των dark frame ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο και παντα θα παρω πολλα τετοια frame (οταν μαζευω τον εξοπλισμο για την βραδια, η CCD κατεβαζει ενα dark πισω απο το αλλο).

 

Θα ηθελα μονο να πω οτι αν παρεις ενα dark 30min και μετα το αναγεις στη μοναδα του χρονου, τοτε θα εχεις μια πολυ καλυτερη στατιστικη απο οτι αν παρεις 30 dark του 1 min.

Συγγνωμη αλλα ειπα εγω οτι θα παρω 30x1 min αντι 1x30min ΑΝ η εκθεση μου τυπου light frame ειναι 30min; :!:

 

Με εκθεση 30 λεπτων (light frame), ΟΛΑ τα dark frame θα ειναι και αυτα της ταξεως των 30 λεπτων. Οχι να βαζουμε λογια στο στωμα του αλλου η να βγαζουμε συμπερασματα που δεν υπαρχουν.

 

Το εχω κανει με τρεις αστερες (C, K, μεταβλητο) και 250 frames. To τελευταιο (τα frames) ειναι θεμα ευθυγραμμισης και καλης οδηγησης

 

Ναι αλλα προσπαθησε να κανεις το ιδιο σε πεδιο με 30000 αστερες με ακριβεια 0,0001 mag και μετα τα ξαναλεμε και για τα bias αν χρειαζονται και για το ποσα κλικ θα χρειαστεις!!!!

Υπαρχει κατι που με προβληματιζει .... τι εχει να κανει το πεδιο με 10000 που περιγραφει ο Δημητρης και το πεδιο με 30000 αστερες που περιγραφεις εσυ; Πως και γιατι ειναι θεμα ποσο "πλουσιο" ειναι το πεδιο;

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Θα ηθελα μονο να πω οτι αν παρεις ενα dark 30min και μετα το αναγεις στη μοναδα του χρονου, τοτε θα εχεις μια πολυ καλυτερη στατιστικη απο οτι αν παρεις 30 dark του 1 min.

 

... απλά δεν κατάλαβα αυτό που λες για την μονάδα του χρόνου? αν μπορούσες να μου το πεις με ποιο απλά λόγια θα σου ήμουν υπόχρεος!!!

 

Γιώργο, αυτό που εννοεί ο Γιάννης είναι ότι παίρνεις πχ ένα dark 30 λεπτών, το διαιρείς με 30[λεπτά]*60[δεύτερα]=1800 και άρα το έχεις ανάγει στη μονάδα του χρόνου, δηλαδή στο δευτερόλεπτο, και το πολλαπλασιάζεις με το χρόνο έκθεσής σου πχ 30 δευτερόλεπτα. Γενικά αυτό θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από το να πάρεις εξ αρχής ένα dark 30 δευτερολέπτων.

 

Φυσικά, όλα αυτά έχοντας δεχτεί (ή καλυτερα τεστάρει) ότι η ccd έχει όντως γραμμική συμπεριφορά στην περιοχή που δουλεύουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω πω!!!!

Καλημέρα!

Ωραία συζήτηση!

 

κ.Αντώνη,

Όσον αφορά τη φωτομετρία τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά κλικ κλικ κλικ.

Ειδικά όταν θέλεις να βρείς μικρομεταβολές.Δεν αρκέι το annulus να είναι μεγαλύτερο από το λάθος στην οδήγηση!

Τα iraf,starlink midas έχουν πολύ πιο πολύπλοκους αλγόριθμους για φωτομετρία. Σε κάθε frame πάνε και βρίσκουν το ίδιο αστέρι, βάζουν το κέντρο του κύκλου ακριβώς στο ίδιο σημείο του αστεριού κ.ο.κ.

Φυσικά και δε συγκρίνονται με το Aip4Win η κανένα άλλο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει κατι που με προβληματιζει .... τι εχει να κανει το πεδιο με 10000 που περιγραφει ο Δημητρης και το πεδιο με 30000 αστερες που περιγραφεις εσυ; Πως και γιατι ειναι θεμα ποσο "πλουσιο" ειναι το πεδιο;

 

 

Γιατί άλλη ώρα σου πέρνει (και σε εσένα καί στο πρόγραμμα) να κάνεις 1 αστέρα, και άλλη ώρα να κάνεις 30000 αστέρια....

Προφανώς κάτι τέτοιο δεν μπορείς να το κάνεις με το ΑΙP4WIN!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Θα ηθελα μονο να πω οτι αν παρεις ενα dark 30min και μετα το αναγεις στη μοναδα του χρονου, τοτε θα εχεις μια πολυ καλυτερη στατιστικη απο οτι αν παρεις 30 dark του 1 min.

 

... απλά δεν κατάλαβα αυτό που λες για την μονάδα του χρόνου? αν μπορούσες να μου το πεις με ποιο απλά λόγια θα σου ήμουν υπόχρεος!!!

 

Γιώργο, αυτό που εννοεί ο Γιάννης είναι ότι παίρνεις πχ ένα dark 30 λεπτών, το διαιρείς με 30[λεπτά]*60[δεύτερα]=1800 και άρα το έχεις ανάγει στη μονάδα του χρόνου, δηλαδή στο δευτερόλεπτο, και το πολλαπλασιάζεις με το χρόνο έκθεσής σου πχ 30 δευτερόλεπτα. Γενικά αυτό θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από το να πάρεις εξ αρχής ένα dark 30 δευτερολέπτων.

Το θεμα του dark-scaling (ο επισημος ορος) ειναι κατι που εριξα και εγω μια ματια καποτε απλα για να παρω μια ιδεα. Συμφωνω οτι "Γενικά αυτό θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από το να πάρεις εξ αρχής ένα dark 30 δευτερολέπτων" αλλα τι συνγκριση υπαρχει εναντι ενα master-dark με βαση 30x30"; Μαλιστα 30x30" ειναι συνολικα 15 λεπτα ... βαλε και 5 λεπτα συνολικα για να κατεβασουμε τα 30 αρχεια και τωρα μιλαμε για συνολικα 20 λεπτα "επενδυση" να γινει η δουλεια οπως πρεπει.

 

Θα γινει χρηση του dark-scaling αν κατι παει στραβα ... πχ. ξεχασαμε να παρουμε dark frame για καποιο λογο και δεν διαθετουμε χρονο εκ των υστερων να τα παρουμε.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνωμη αλλα ειπα εγω οτι θα παρω 30x1 min αντι 1x30min ΑΝ η εκθεση μου τυπου light frame ειναι 30min; Exclamation

 

Με εκθεση 30 λεπτων (light frame), ΟΛΑ τα dark frame θα ειναι και αυτα της ταξεως των 30 λεπτων. Οχι να βαζουμε λογια στο στωμα του αλλου η να βγαζουμε συμπερασματα που δεν υπαρχουν.

 

Εγω δεν ειπα οτι ακολουθεις αυτη την διαδικασια απλα ειπα οτι ειναι καλυτερο αν παρεις ενα light frame 30min πχ τοτε για μενα καλυτερο ειναι να παρεις dark πχ 1h.

 

Υπαρχει κατι που με προβληματιζει .... τι εχει να κανει το πεδιο με 10000 που περιγραφει ο Δημητρης και το πεδιο με 30000 αστερες που περιγραφεις εσυ; Πως και γιατι ειναι θεμα ποσο "πλουσιο" ειναι το πεδιο;

 

Τετοιο πεδιο μπορεις να παρεις με μια CCD μεγαλου format και ενα φακο 180mm ιδιως αν στοχευσεις σε ενα σμηνος!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει κατι που με προβληματιζει .... τι εχει να κανει το πεδιο με 10000 που περιγραφει ο Δημητρης και το πεδιο με 30000 αστερες που περιγραφεις εσυ; Πως και γιατι ειναι θεμα ποσο "πλουσιο" ειναι το πεδιο;

 

 

Γιατί άλλη ώρα σου πέρνει (και σε εσένα καί στο πρόγραμμα) να κάνεις 1 αστέρα, και άλλη ώρα να κάνεις 30000 αστέρια....

Προφανώς κάτι τέτοιο δεν μπορείς να το κάνεις με το ΑΙP4WIN!

Δηλαδη φωτογραφιζεις ενα πεδιο με αποτελεσμα 30000 αστερες και μετα κανεις φωτομετρια σε ΚΑΘΕ αστερα του πεδιου;;;;;;;

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη φωτογραφιζεις ενα πεδιο με αποτελεσμα 30000 αστερες και μετα κανεις φωτομετρια σε ΚΑΘΕ αστερα του πεδιου;;;;;;;

 

Φυσικά!

Και με σφάλμα <0.0001 mag

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα γινει χρηση του dark-scaling αν κατι παει στραβα ... πχ. ξεχασαμε να παρουμε dark frame για καποιο λογο και δεν διαθετουμε χρονο εκ των υστερων να τα παρουμε.

 

Ναι ομως το dark μεγαλης διαρκειας ειναι πολυ καλυτερο διοτι οποιες μικρομεταβολες στην θερμοκρασια της καμερας ( που δεν ειναι και λιγες ιδιως στις ερασιτεχνικες) εξομαλυνονται.

Γι΄αυτο ειναι και καλυτερο το dark-scaling. Για μενα ειναι και πιο ευκολο παιρνω ενα στην αρχη της νυχτας και αυτο ειναι ολο. Επισης η επεξεργασια για το scaling ακομη και στο maxim ειναι πολυ ευκολη.

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνωμη αλλα ειπα εγω οτι θα παρω 30x1 min αντι 1x30min ΑΝ η εκθεση μου τυπου light frame ειναι 30min; Exclamation

 

Με εκθεση 30 λεπτων (light frame), ΟΛΑ τα dark frame θα ειναι και αυτα της ταξεως των 30 λεπτων. Οχι να βαζουμε λογια στο στωμα του αλλου η να βγαζουμε συμπερασματα που δεν υπαρχουν.

 

Εγω δεν ειπα οτι ακολουθεις αυτη την διαδικασια απλα ειπα τι ειναι καλυτερο αν παρεις ενα light frame 30min πχ τοτε για μενα καλυτερο ειναι να παρεις dark πχ 1h.

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι με αυτη την τεχνικη θα ΥΠΕΡεκτιμησεις τον θορυβο με αποτελεσμα να αφαιρεσεις σημα (!) οταν γινει το reduction. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ταιριαζεις τον χρονο εκθεσης μεταξυ light και dark frame;!

 

Υπαρχει κατι που με προβληματιζει .... τι εχει να κανει το πεδιο με 10000 που περιγραφει ο Δημητρης και το πεδιο με 30000 αστερες που περιγραφεις εσυ; Πως και γιατι ειναι θεμα ποσο "πλουσιο" ειναι το πεδιο;

 

Τετοιο πεδιο μπορεις να παρεις με μια CCD μεγαλου format και ενα φακο 180mm ιδιως αν στοχευσεις σε ενα σμηνος!!!

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι θα μπορουσες να καταγραψεις κατι παρομοιο με πιο σεμνο εξοπλισμο. Μια φορα με το AIP4Win προσπαθησα να μετρησω τους αστερες του Μ13 που ειχα φωτογραφησει με αποτελεσμα "Overflow" στο λογισμικο. Δυστυχως δεν ξερω μετα απο ποσους αστερες εγινε το "Overflow". :lol:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι με αυτη την τεχνικη θα ΥΠΕΡεκτιμησεις τον θορυβο με αποτελεσμα να αφαιρεσεις σημα (!) οταν γινει το reduction. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ταιριαζεις τον χρονο εκθεσης μεταξυ light και dark frame;!

 

Οχι υπερεκτιμηση δεν θα γινει γιατι αναγουμε το dark στη μοναδα του χρονου.

Δεν ταιριαζω το χρονο για το λογο που ειπα, διοτι εξομαλυνονται οι μικρομεταβολες στην θερμοκρασια.

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα γινει χρηση του dark-scaling αν κατι παει στραβα ... πχ. ξεχασαμε να παρουμε dark frame για καποιο λογο και δεν διαθετουμε χρονο εκ των υστερων να τα παρουμε.

 

Ναι ομως το dark μεγαλης διαρκειας ειναι πολυ καλυτερο διοτι οποιες μικρομεταβολες στην θερμοκρασια της καμερας ( που δεν ειναι και λιγες ιδιως στις ερασιτεχνικες) εξομαλυνονται.

... και παλι γιατι θα παρουμε πολλα dark frames ...

 

Γι΄αυτο ειναι και καλυτερο το dark-scaling. Για μενα ειναι και πιο ευκολο παιρνω ενα στην αρχη της νυχτας και αυτο ειναι ολο. Επισης η επεξεργασια για το scaling ακομη και στο maxim ειναι πολυ ευκολη.

Πιστευω ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ οτι η τεχνικη που περιγραφετε ειναι απλα για να υπαρχει μειωση χρονου (για οποιο λογο) πληρωνοντας ενα μικρο "σφαλμα" στα τελικα αποτελεσματα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι θα μπορουσες να καταγραψεις κατι παρομοιο με πιο σεμνο εξοπλισμο. Μια φορα με το AIP4Win προσπαθησα να μετρησω τους αστερες του Μ13 που ειχα φωτογραφησει με αποτελεσμα "Overflow" στο λογισμικο. Δυστυχως δεν ξερω μετα απο ποσους αστερες εγινε το "Overflow". :lol:

 

Σιγουρα και μπορεις οπως πχ με μια ST-8 και ενα φακο 130-180mm.

 

Ειδες ομως την ανεπαρκεια προγραμματων οπως το ΑΙP4WIN σε τετοιες δουλειες?

Ειναι αυτο που ειπε ο mesier51 αναλογα τι δουλεια που θελει να κανει ο καθενας διαλεγει το λογισμικο του :)

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι με αυτη την τεχνικη θα ΥΠΕΡεκτιμησεις τον θορυβο με αποτελεσμα να αφαιρεσεις σημα (!) οταν γινει το reduction. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ταιριαζεις τον χρονο εκθεσης μεταξυ light και dark frame;!

 

Οχι υπερεκτιμηση δεν θα γινει γιατι αναγουμε το dark στη μοναδα του χρονου.

Λαθος δικο μου στην ερμηνεια του προηγουμενου κειμενου σου!

 

Δεν ταιριαζω το χρονο για το λογο που ειπα, διοτι εξομαλυνονται οι μικρομεταβολες στην θερμοκρασια.

Το ξερω και να ενας αλλος λογος για πολλαπλα dark frames (πχ 30x30"). :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ.Αντώνη,

 

Δεν είναι μόνο ο χρόνος, αλλά και η εξομάλυνση του θορύβου...

Επίσης δεν υπάρχει απωλεια σήματος αν το chip είναι γραμμικό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη φωτογραφιζεις ενα πεδιο με αποτελεσμα 30000 αστερες και μετα κανεις φωτομετρια σε ΚΑΘΕ αστερα του πεδιου;;;;;;;

 

Φυσικά!

Και με σφάλμα <0.0001 mag

ΟΠΑ! :shock:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ.Αντώνη,

 

Δεν είναι μόνο ο χρόνος, αλλά και η εξομάλυνση του θορύβου...

Επίσης δεν υπάρχει απωλεια σήματος αν το chip είναι γραμμικό

Εγινε λαθος δικου μου στην ερμηνεια του προηγουμενου κειμενου ....

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης