Jump to content

Φωτογραφίες ηλίου(καθ' οδόν για την έκλειψη)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον τελευταίο καιρό πειραματίζομαι με τα κυάλια (10Χ250 και την ψ.μηχανή) στην φωτογράφηση του ήλιου αφού σκοπεύω (με την ίδια μέθοδο)να φωτογραφήσω την έκλειψη...

 

Λοιπόν η τελευταία μου προσπάθεια ήταν αυτή...

 

Θέλω να μου πείτε αν είναι καλή η φωτογραφία...σκοπός μου δεν είναι οι κηλίδες αλλά μόνο η έκλειψη!!

 

Θα μπορέσω έτσι να πάρω πλάνα από τις φάσεις της έκλειψης???

 

please help me... :D

sun.3.jpg.826f4960ccd30bcaf985868186d40d51.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πρόβλημα είναι ότι η μηχανή έχει στην ρύθμιση των εκθέσεων τιμές από -2 μέχρι 2 και δεν ξέρω σε τι εκθέσεις αντιστοιχούν... :(

 

Έστω ότι παίρνω αυτές τις εκθέσεις,μετά???

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε εναν τηλεφακο και μια SLR και ξεχνα τα κυαλια.

Το -2 και +2 ειναι φωτογραφικα στοπ κατω η πανω απο την μετρηση που δειχνει η μηχανη σου, ενα στοπ αντιστοιχει σε διπλασια ποσοτητα φωτος, ενα κλικ στο διαφραγμα η μια θεση στην ταχυτητα. Αν η μηχανη σου δεν εχει δυνατοτητα αλλων χειροκινητων ρυθμισεων τοτε αν ειναι δυνατον βαλε να κανει σποτ φωτομετρηση επανω στον ηλιο και ο .... Θεος βοηθος.

Τι μηχανη εχεις;

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Canon IXUS 40.

 

δυστυχώ δεν είμαι για φιλμάτες μηχανές(θα τα κάψω όλα τα φίλμ! :oops: )

 

πως πρέπει να βγεί ο ήλιος για να είναι ικανοποιητική η φωτογραφία για έκλειψη?? να ξέρω τι ψάχνω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δυστυχώ δεν είμαι για φιλμάτες μηχανές(θα τα κάψω όλα τα φίλμ! )

 

Δεν θα καψεις τιποτα! Αντιθετως με διαταξεις στυλ κυαλια και μηχανες μεσα απο αυτα δεν γινεται δουλεια.

Τραβα με τηλεφακο και φιλτρο τον ηλιο και φιλμ 100ρι δοκιμαζοντας εκθεσεις και σημειωνοντας. Ξεκινα απο 1/125 εως οσο παει, εμφανισε το φιλμ και δες ποια ειναι η σωστη εκθεση. Στην ολικη φαση τραβα σε ολες τις ταχυτητες χωρις φιλτρο ωστε να καταγραψεις διαφορετικα μερη του ηλιακου στεμματος.

Ο ηλιος πρεπει να εχει το χειλος του καθαρο και οξυ στη φωτο σου ειναι θολο ειτε προβλημα εστιασης ειτε κουνημα......

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεμαχε,

 

Υπομονη φιλε ....

 

Ριξε μια ματια στη μηχανη σου μηπως δει καμια ενδειξη "Μ" η/και "Manual". Εχω την εντυπωση ισως η μηχανη ειναι σε "Α" (αυτοματες ρυθμισεις) και εδω ειναι η πηγη το προβληματος.

 

Ενημερωσε με και τα λεμε ... το φιλμ ειναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ μας επιλογη. :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτηκα επίσης ότι η ποιότητα χάλασε επειδή έκανα ζοομ στη φωτογραφία κατα τη επεξεργασία(όχι όταν την τράβηξα)...

 

η μηχανή έχει και κάτι εφέ...και δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Η παρακάτω είναι με αποτίμηση λευκού χρώματος...

 

Τεσπα, ο giorgosgr μου είπε ότι ο ήλιος πρέπει να οξύς και καθαρός...αν είναι πρόβλημα κουνήματος ή εστίασης μπορώ να το διορθώσω...Από έκθεση ,καλή δεν είναι??

1753496386_4.jpg.1fd8b5e9f5bcb741fd265dcb164bd0f3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχει manual.....

Τελεια .... βαλε το ISO σε 100 και παμε μπρος με 1/2000, 1/1500, 1/1200, 1/1000 κτλ.

 

Αν μπορεις φορτωσε εδω στο ΑστροΒοξ την εκθεση που ειναι τραβηγμενη με 1/500 του δευτερολεπτου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπόν έβγαλα αρκετές φωτογραφίες με διάφορες εκθέσεις.

 

Αυτή μ'άρεσε....

είναι με έκθεση (-2)( η μικροτέρη δυνατή) ένας Θεός ξέρει πόσο είναι αυτό...

 

Τεσπα νομίζω ότι τουλάχιστον αυτή είναι κάπως πιο καθαρή...

 

 

aristarchus, ποιο είναι καλύτερο ISO το 100 ή το 50??

 

η φώτο είναι με 100 ΙSO

126461623_-2.jpg.ec0afbe39ee32e0257ea1e485573c340.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που τη βλέπω ξανά ,είναι πολύ καλύτερη από τις προηγούμενες...

 

ή ενθουσιάζομαι εύκολα...

 

πάντως είμαι σε καλό δρόμο... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τηλεμαχε,

 

Μην με μαρεξηγησεις αλλα εινα πολυ καλο που ειχες αυτα τα προβληματα επειδη ...

 

(1) εμαθες την αξια των δοκιμων (ιδιατερα αρκετα νωριτερα απο ενα μεγαλο φαινομενο) και

(2) βλεπεις την αξια της τεχνικης οπου παμε απο μια ακρεα εκθεση στην αλλη οπου καταγραφουμε τα παντα και μετα στο ηλεκτρονικο εργαστηριο μας θα βρουμε εκ των υστερων την σωστη τεχνικη

 

Τωρα, οσον αφορα το ΙΣΟ 50 η 100 που μας ρωτας, θα σου προτεινα να παραμεινεις με το ΙΣΟ 100 ... (1) δεν πιστευω να κερδισεις κατι (πχ. χαμηλοτερο θορυβο) με το ΙΣΟ 50 και (2) με το ΙΣΟ 100 θα εχεις ταχυτερο χρονο εκθεσης που θα σου επιτρεψει (σχετικα) να παγωσεις το seeing καλυτερα.

 

Το επομενο βημα που θα σου προτεινα ειναι να παρεις το λογισμικο που ηρθε μαζι με τη μηχανη σου και να φορτωσεις την καλυτερη εικονα (αυτη που μας δειχνεις) ωστε να μελετησεις τα στοιχεια που θα σου παρουσιασει το λογισμικο για την συγκεκριμενη φωτογραφια.

 

Πιστευω να ειναι σαφος οτι εχεις βρει τωρα τον σωστο δρομο περι τη φωτογραφηση της εκλειψης και εχουν παραμεινει μια-δυο μικρες λεπτομεριες. =D> \:D/ \:D/ \:D/

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τηλεμαχε,

 

Μην με μαρεξηγησεις αλλα εινα πολυ καλο που ειχες αυτα τα προβληματα επειδη ...

 

(1) εμαθες την αξια των δοκιμων (ιδιατερα αρκετα νωριτερα απο ενα μεγαλο φαινομενο) και

(2) βλεπεις την αξια της τεχνικης οπου παμε απο μια ακρεα εκθεση στην αλλη οπου καταγραφουμε τα παντα και μετα στο ηλεκτρονικο εργαστηριο μας θα βρουμε εκ των υστερων την σωστη τεχνικη

 

Τωρα, οσον αφορα το ΙΣΟ 50 η 100 που μας ρωτας, θα σου προτεινα να παραμεινεις με το ΙΣΟ 100 ... (1) δεν πιστευω να κερδισεις κατι (πχ. χαμηλοτερο θορυβο) με το ΙΣΟ 50 και (2) με το ΙΣΟ 100 θα εχεις ταχυτερο χρονο εκθεσης που θα σου επιτρεψει (σχετικα) να παγωσεις το seeing καλυτερα.

 

Το επομενο βημα που θα σου προτεινα ειναι να παρεις το λογισμικο που ηρθε μαζι με τη μηχανη σου και να φορτωσεις την καλυτερη εικονα (αυτη που μας δειχνεις) ωστε να μελετησεις τα στοιχεια που θα σου παρουσιασει το λογισμικο για την συγκεκριμενη φωτογραφια.

 

Πιστευω να ειναι σαφος οτι εχεις βρει τωρα τον σωστο δρομο περι τη φωτογραφηση της εκλειψης και εχουν παραμεινει μια-δυο μικρες λεπτομεριες. =D> \:D/ \:D/ \:D/

 

Γιατί να σε παρεξηγήσω?? αν γινοταν όλα με την πρώτη.....ζήτω που καήκαμε...

 

Ωραία, θα το κάνω....

 

Και ότι χρειαστώ.. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας παρακολουθω και τους τρεις,ειστε ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ

 

 

Ευχαριστούμε....

 

Εντάξει εγώ ρωτάω οι δάσκαλοι απαντάνε,αν προσφέρουμε και επικοδομοιτική συζήτηση-θέαμα,τόσο το καλύτερο... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπόν προσπάθησα να φωτογραφήσω τον ήλιο και με το τηλεσκόπιο,διοπτρικό 2 ιντσες,δεν είναι τόσο καλό αλλά αυτό θα πάρω στο νησί...

 

λοιπόν η εικόνα του τηλεσκοπίου δίνει νομίζω άλλη όψη στην φώτο,τώρα ο ήλιος είναι πιο πολύ άστρο....

 

τη γνώμη σας..

sun4.JPG.ea8bcf592c02dda9be96a450b2796c4e.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεμαχε,

 

Την βλεπω μια ιδεα υποφωτισμενη. Με τι εκθεση την πηρες; Οταν ερθει η ωρα η καλη, μην ξεχνας να παρεις ολες τις εκθεσεις σου με το EC (exposure compensation) στο +/- 1 (φυσικα αν το επιτρεπει η μηχανη σου).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχω και τις άλλες εκθέσεις,αλλά αυτή μου φάνηκε καλή :oops: ...

 

θα ανεβάσω την άλλη... :wink: (όχι τώρα όμως....νύσταξα)

 

πάντως δεν είναι καλύτερη από ότι με τα κυάλια???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεμαχε,

 

Το καλο ειναι οτι εστιαζεις μια χαρα και αυτο ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτημα.

 

Οσον αφορα ποια ειναι καλυτερη (τηλεσκοπιο εναντι κυαλια), εγω θα προτεινα αυτη με τον μεγαλητερο ηλιο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

άντε να δούμε τι θα κάνουμε...

 

Σκοπός μου είναι να βγάλω μια σειρά φωτογραφιών όλου του φαινομένου (όπως συνήθως κάνουν οι περισσότεροι) και να το βιντεοσκοπήσω....

 

Τέσπα,ας κάνει καλό καιρό και όλα τα άλλα έρχονται...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης