Jump to content

Ηλιακά Φίλτρα Baader


siouxwwss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους χαιρετισμούς μου σε όλους καταρχήν. Έλειψα αρκετά καθώς υπηρετώ τη θητεία μου. ΠΝ οπότε μη δίνετε σημασία. Απλά το σπάσιμο που δεν μπορώ να ξενυχτάω με τα άστρα. Έχω δει όμως κάτι ξημερώματα και αξημέρωτα...

 

Επί του θέματος. Με την επερχόμενη έκλειψη με ειδοποίησαν από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης για κάποια νέα φίλτρα της Baader, τα Astrosolar Photofilm. Τι γνώμη έχετε για αυτά;

Βρίσκονται στην:

http://www.astronomy.gr/

 

Ευχαριστώ.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους χαιρετισμούς μου σε όλους καταρχήν. Έλειψα αρκετά καθώς υπηρετώ τη θητεία μου. ΠΝ οπότε μη δίνετε σημασία. Απλά το σπάσιμο που δεν μπορώ να ξενυχτάω με τα άστρα. Έχω δει όμως κάτι ξημερώματα και αξημέρωτα...

 

Επί του θέματος. Με την επερχόμενη έκλειψη με ειδοποίησαν από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης για κάποια νέα φίλτρα της Baader, τα Astrosolar Photofilm. Τι γνώμη έχετε για αυτά;

Βρίσκονται στην:

http://www.astronomy.gr/

 

Ευχαριστώ.

Τα συγκεκριμένα φίλτρα δεν είναι καθόλου νέα, κυκλοφορούν αρκετό καιρό και είναι η μοναδική επιλογή για παρατήρηση του ήλιου.

Εάν κάνεις παρατήρηση με το μάτι, το "photofilm" ΔΕΝ κάνει.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απεφυγε το Astrosolar Photofilm!

Εχει διαπερατοτητα 10 φορες μεγαλυτερη απο αυτα που προοριζονται για οπτικη παρατηρηση (λογαριθμικη πυκνοτητα 4 αντι για 5) και ειναι επικινδυνα για το ματι.

Για να εστασεις μεσα απο SLR χρειαζεται δευτερευον φιλτραρισμα για προστασια της ορασης.

Προορισμος του ειναι η χρηση οσο δυνατον μικροτερων εκθεσεων με λεπτοκκοκα φιλμ για ηλιακη φωτογραφηση υψηλης αναλυσης. Ειναι για χρηση απο εμπειρους φωτογραφους του ηλιου που επiζητουν την μεγιστη δυνατη αναλυση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

MARINOS " .. Εάν κάνεις παρατήρηση με το μάτι, το "photofilm" ΔΕΝ κάνει.."

 

giorgosgr ".. Εχει διαπερατοτητα 10 φορες μεγαλυτερη απο αυτα που προοριζονται για οπτικη παρατηρηση (λογαριθμικη πυκνοτητα 4 αντι για 5) και ειναι επικινδυνα για το ματι."

 

Οι φίλοι σε συμβούλεψαν καλά.

 

Με τον ήλιο πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί - η ζημία στο μάτι είναι μόνιμη - " καλύτερα να ρωταμε πρίν προχωράμε "

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε ποια ειναι η λύση?

 

Τα γυαλιά με τα 3 ευρώ είναι ασφαλής επιλογή?

Ναι, αυτα ειναι η μονη λυση επειδη το φιλτρο ειναι το ND5.0 και το οποιο ειναι για οπτικη παρατηρηση.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε ποια ειναι η λύση?

 

Τα γυαλιά με τα 3 ευρώ είναι ασφαλής επιλογή?

 

Επειδη φοβαμαι πως εγινε καποια συγχυση.. το astrosolar ειναι απολυτως ασφαλες αλλα οχι η photographic εκδοση του! Παρε το απλο που ειναι για οπτικη παρατηρηση!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgosgr είσαι άψογος.

Όντως για το 5άρι έλεγα που είναι για οπτική παρατήρηση και όχι το φωτογραφικό αλλά αμέλησα να το γράψω. Σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Οπότε συμφωνείς και έτσι λέω να το παραγγείλω.

Να'σαι καλά.

 

ΥΓ:Για ποια γυαλιά λέτε;

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεπιπτόντως, από άπψη τοποθέτησης, το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Αν κατάλαβα καλά είναι ένα φύλλο το οποίο κόβει κανείς στις διαστάσεις που θέλει. Τι προτείνετε για κάποιο υποστήριγμα πχ ένα στεφάνι ή κάτι τέτοιο;

 

Και τέλος, υποθέτω ότι η εικόνα θα είναι σαφώς καλύτερη από αυτή που είχα με προβολή. πχ θα φαίνονται κηλίδες κτλ;

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεπιπτόντως, από άπψη τοποθέτησης, το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Αν κατάλαβα καλά είναι ένα φύλλο το οποίο κόβει κανείς στις διαστάσεις που θέλει. Τι προτείνετε για κάποιο υποστήριγμα πχ ένα στεφάνι ή κάτι τέτοιο;

 

Και τέλος, υποθέτω ότι η εικόνα θα είναι σαφώς καλύτερη από αυτή που είχα με προβολή. πχ θα φαίνονται κηλίδες κτλ;

 

Φαίνονται οι κηλίδες και σπανίως ένα ελαφρό granulation στην επιφάνεια της φωτόσφαιρας.

Το καλύτερο για στήριξη είναι πράγματι ένα μαύρο χοντρό χαρτόνι. Το προιόν συνοδεύεται πάντα από οδηγίες, αλλά κάπου στο site της Baader υπάρχει και ένα καλό .pdf.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι ευχαριστώ. Το παράγγειλα και το περιμένω για να το μοντάρω. Είδα στο site της Baader (thanx MARINOS) για το πώς να το δέσω. Εσείς, οι πιο έμπειροι, προτείνετε full face ή τμηματικού ανοίγματος;

filter.JPG.002e5562b3bf1d43c9596a13b79628b9.JPG

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμμιά ιδέα παίδες για το παραπάνω;

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Full face σημαινει οτι θα χρησιμοποιας ολη (η την μεγιστη δυνατη) διαμετρο του τηλεσκοπιου σου, επομενως θα εχεις περισσοτερες λεπτομερειες. Εχω τοποθετησει στο μικρο ανοιγμα του καλυμματος του 8" μου φιλτρο astrosolar για να μιμηθω τις κατασκευες τμηματικου ανοιγματος αλλα η ωφελιμη διαμετρος μειωνετε απο 8 ιντζες σε μολις 2! Οποταν προτιμησε full face για λεπτομερειες!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φιλε εγω το αγορασα το συγκεκριμένο φιλτρο και ειναι μια καλη λυση για οπτικη παρατηριση. Μην περιμένεις ακραια αποτελεσματα, αλλα ειναι αρκετα καλο σε συγκριση με την τιμή του οπου βγένει στα 25 ευρώ περιπου.Στην παρατήρηση φαινονται καποιες μεγάλες κηλίδες ενώ ειναι απόλυτα ασφαλές για τα μάτια.Πάντα μιλάμε για το 5αρι οχι το φωτογραφικό του οποιου και η τιμη ειναι μεγαλυτερη.

 

Το συγκεκριμένο φίλτρο ερχεται σε Α4 συσκευασία και θα προσέξεις πολυ στην κατασκευή του διοτι ειναι εξερετικά λεπτό και είναι εύκολο στο να καταστραφεί.

 

Εγώ χρησημοποιησα ένα μεγάλο καπακι απο βαρελάκι το οποιο το τρύπισα και το προσάρμοσα εκει πανω με ενα σφουγκαρακι στις άκρες για να μην χαράσεται ο σωληνας. Αν σε ενδειαφερει μπορω να σου στειλω μια φωτογραφια για να το δεις και να πάρεις μια ιδέα.

\:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά θέλω και εγώ να αγοράσω κάποιο φίλτρο για οπτική παρατήρηση αλλά δεν ξέρω πιο. Έχω το Skywatcher 130 EQ2 . Για παράδειγμα τι διαφορά έχει ως προς την ποιότητα αυτό που συζητάτε με κάποιο φίλτρο που φαίνεται στην εικόνα ? Το πλανητάριο (http://www.astronomy.gr/) το έχει ως:

ΚΩΔΙΚΟΣ: CE941##

ΜΑΡΚΑ: CELESTRON

ΤΥΠΟΣ: Ηλιακό φίλτρο Baader υψηλής προστασίας.

 

και μάλιστα είναι στα περίπου στα 99 ευρώ (79 για μέλη) το εικονιζόμενο φίλτρο για το τηλεσκόπιό μου. Το άλλο σε πιά τιμή θα μου έρθει περίπου ?

 

Ξέρετε πουθενά αλλού στην Αθήνα που να μπορώ να προμηθευτώ ηλιακό φίλτρο σε σχετικά καλή τιμή ?

 

thanks !

ACFuE0QN7.jpg.7fc732be81f7a6e60d7093982e9adb40.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι το φιλτρο της BAADER με ετοιμη κατασκευη για να το τοποθετησεις στο τηλεσκοπιο για του οποιου την διαμετρο ειναι κατασκευασμενο.

 

Αν το αγορασεις σκετο ερχεται σε διαστασεις κολλας Α4 η σε φυλλο του 1 μετρου (νομιζω). Η Α4 κοστιζει περιπου 20 με 25 € αλλα πρεπει να κανεις μονος την κατασκευη.Και στο φυλλο εχει οδηγιες αλλα μπορεις να δεις και την συζητηση:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2235

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο και Θέμη σας στέλνω δυο φωτογραφίες των δυο οψεων απο το φιλτρο. Η πρώτη ειναι απο την μπροστα μερια και η αλλη απο την πισω. Στην πισω μερια εχω βαλει το φιλτρο και το εχω κολησει με κολλα και στην συνέχεια με μαυρη μονοτική ταινία οποτε δεν υπάρχει περιπτωση να ξεκολήσει.

 

Γύρω απο την μέσα πλευρα οπως βλέπεις εχω βάλει ενα μικρό σφουγγαράκι για να μην χαράσεται ο οπτικος σωληνας.

 

Το συγκεκριμένο καπακι που χρησημοποιησα ειναι 200mm οπου έκανε για τον δικό μου σωληνα.Υπάρχουν όμως διάφορα μεγέθη που μπορεις να παρεις που ταιριαζουν στο δικό σου τηλεσκόπιο.

 

Φιλικά, zak275

a.jpg.1d7dd276bc5eb4e3a05430e6f72bd0d9.jpg

\:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

zak275 πολυ ενδιαφερον! εφτιαξα κατι απο cardboard αλλα σημερα στην δοκιμη ο αερας με τρομαξε λιγο..οποταν θα φτιαξω κατι σαν αυτο..τι ακριβως ειναι το καπακι? απο γλαστρα? γιατι δεν χρησιμοποιησες παραπανω διαμετρο?

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Foehammer,

το καπακι που χρησιμοποιησα ειναι απο ενα μικρο βαρελακι.

 

Το φιλτρο το έκανα σε 2 διαστασεις.

Η πρωτη ειναι αυτη που εχω στειλει με φωτο,οπου ειναι περιπου 4 ιντσες και εχω και ένα αλλο το οποιο ειναι 6 ίντσες.

 

 

Φιλικα, zak

\:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης