Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους!

 

Θα ήθελα να δοκιμάσω τη χρήση του τηλεσκοπίου και κάμερας χωρίς να βρίσκομαι δίπλα. Δηλαδή δια μέσω καλωδίων από το τηλεσκόπιο που θα βρίσκεται έξω, ενώ εγώ στον υπολογιστή του δωματίου μου. Έφτιαξα καλώδιο τηλεφωνικού τύπου για το τηλεσκόπιο, και δουλεύει κανονικά. Όσον αφορά την εστίαση αφού δεν έχω ηλεκτρονικό εστιαστή, θα κάνω μιά φορά εστίαση και θα κρατήσω αυτή για όλες τις φωτογραφίες.Το πρόβλημα λοιπόν είναι το καλώδιο usb. Ο κατασκευαστής δίνει ένα καλώδιο 80 εκατοστών, και ειδοποιεί πολύ σωστά ότι η χρήση μεγαλύτερου καλωδίου θα δημιουργήσει προβλήματα. Τα προβλήματα αυτά τα διαπίστωσα και είναι όχι μόνο η τρομερή καθυστέρηση σήματος που επιδρά και στην οδήγηση, αλλά και το χάσιμο πληροφορίας. Λοιπόν, ρώτησα και έμαθα ότι αν χρησιμοποιήσω ένα usb hub (τροφοδοτούμενη με ρεύμα πρίζα δηλαδή usb που παίρνει μία και βγάζει έστω 4 υποδοχές) θα αντιμετωπίσω αυτά τα προβλήματα και θα μπορώ να πετύχω το ζητούμενο. Η ερώτησή μου είναι προς όσους έχουν κάνει ή γνωρίζουν αυτά τα συστήματα. Θα έχω αποτέλεσμα αν κάνω κάτι τέτοιο; Θα είναι ικανοποιητικά γρήγορη η επικοινωνία;

Η βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη, και ιδιαέτερα χρήσιμη.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι ευκολο να περιγραψεις αναλυτικα τα μηχανηματα σου?

Επειδη με ενδιαφερει πολυ η αυτοματη οδηγηση!

Ποια καμερα εχεις????

Εχω 2μετρα προεκταση usb για τη Toucam και δεν δειχνει να εχει προβλημα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το LX90 και τη ccd Dsi-pro της Meade. Η κάμερα δε παίρνει ξέχωρα ρεύμα. Παίρνει μόνο usb και από κει και ρεύμα.

Άρα θα φεύγει το original 0.8m usb από τη κάμερα και θα πηγαίνει στο usb hub. Απο κει θα φεύγει ένα ας πούμε 5m καλώδιο και θα φθάνει στον υπολογιστή. Παράλληλα συνέδεται το τηλεσκόπιο με τον υπολογιστή με ένα άλλο καλώδιο (τύπου τηλεφωνικό) που χρειάζεται για τη κατεύθυνση του τηλεσκοπίου από το pc και την επιτέλεση των απαραίτητων διορθώσεων ώστε να ακολουθεί το αντικείμενο καλύτερα.(Αυτό γίνεται με την επιλογή στη live εικόνα μέχρι δύο αστεριών).

Πιστεύετε θα δουλέψει; Βρήκα το παρακάω hub από το Πλαίσιο. Θα κάνει λέτε δουλειά;

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=41&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=147860&Merchant_Id=1&sts_cid=3

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω το Guide Dog που τα παει καλα.

Αλλα δε πρεπει να φταιει το προγραμμα.

Παρτο Ιφικρατη.

Σε τελευταια αναλυση αν δε ... πληρωσεις...!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα πάντως προσωπική μου άποψη είναι οτι η καλύτερη παρατήρηση είναι η ζωντανή :wink: Πραγματικά το έχω σε απορία...με τέτοια πράγματα δεν ξενερώνετε :?: :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά η DSI επειδή όπως λέει ο Ιφικράτης τραβάει ρεύμα από την USB έχει απαιτήσεις μάλιστα σε πολλά laptop δεν δουλεύει για αυτό τον λόγο. Εχώ διαβάσει από ξένους ότι τέτοιου είδους προβλήματα τα έλυσαν με την αγορά ενός USB Hub το οποίο φυσικά παίρνει εξωτερική τροφοδοσία. Βέβαια εγώ την DSI με το laptop την δούλεψα μέχρι 6m. Με αυτό ίσως τελικά έχω ακούσει ότι πάς μέχρι 12m.

 

Καλή επιτυχία

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικράτη,

δοκίμασε εδώ

http://groups.yahoo.com/group/Deep-Sky-Imager/message/13877

 

Υπάρχουν κι άλλα μηνύματα για αυτό το θέμα.

Αν ψάξεις λίγο είμαι σίγουρος ότι θα βρείς αρκετές απαντήσεις.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίλημμα: ξενέρωμα ή κρυολόγημα :?:

Καλή ζωντανή παρατήρηση ντυμένος ανάλογα για να εξαλειφθεί αυτό το δίλημα :)

 

εγώ,για την αντίθεση του Κρόνου(δεν ήθελα να τη χάσω με τίποτα) ανέβηκα στην ταράτσα με τη στολή του ΣΚΙ!!σοβαρολογώ....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα στην παρέα..!

 

Γειά σε όλους!

 

Θα ήθελα να δοκιμάσω τη χρήση του τηλεσκοπίου και κάμερας χωρίς να βρίσκομαι δίπλα. Δηλαδή δια μέσω καλωδίων από το τηλεσκόπιο που θα βρίσκεται έξω, ενώ εγώ στον υπολογιστή του δωματίου μου. Έφτιαξα καλώδιο τηλεφωνικού τύπου για το τηλεσκόπιο, και δουλεύει κανονικά. Όσον αφορά την εστίαση αφού δεν έχω ηλεκτρονικό εστιαστή, θα κάνω μιά φορά εστίαση και θα κρατήσω αυτή για όλες τις φωτογραφίες.Το πρόβλημα λοιπόν είναι το καλώδιο usb. Ο κατασκευαστής δίνει ένα καλώδιο 80 εκατοστών, και ειδοποιεί πολύ σωστά ότι η χρήση μεγαλύτερου καλωδίου θα δημιουργήσει προβλήματα. Τα προβλήματα αυτά τα διαπίστωσα και είναι όχι μόνο η τρομερή καθυστέρηση σήματος που επιδρά και στην οδήγηση, αλλά και το χάσιμο πληροφορίας. Λοιπόν, ρώτησα και έμαθα ότι αν χρησιμοποιήσω ένα usb hub (τροφοδοτούμενη με ρεύμα πρίζα δηλαδή usb που παίρνει μία και βγάζει έστω 4 υποδοχές) θα αντιμετωπίσω αυτά τα προβλήματα και θα μπορώ να πετύχω το ζητούμενο. Η ερώτησή μου είναι προς όσους έχουν κάνει ή γνωρίζουν αυτά τα συστήματα. Θα έχω αποτέλεσμα αν κάνω κάτι τέτοιο; Θα είναι ικανοποιητικά γρήγορη η επικοινωνία;

Η βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη, και ιδιαέτερα χρήσιμη.

 

2 Λύσεις βλέπω....

 

α)Αγοράζεις μια ενεργή προέκταση usb

ή

β)Αποσυνδέεις άπαντα usb από το pc και αφήνεις μόνο αυτό που θες

 

Εγω έχω φτάσει στα 7,5m χωρίς πρόβλημα με τη toucam.

Βέβαια υπάρχουν προεκτάσεις (λίγο ακριβές) στα 25m 50m και 100m (δεν έχω link τώρα)

 

Φιλικά...!

SkyQuest™ XT10 IntelliScope™
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης