Jump to content

TS-GSO 6" Για πρώτο τηλεσκόπιο?????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι αξιοπρεπεστατο τηλεσκοπιο.

Στα ιδια χρηματα μπορεις να παρεις και dobsonian 8" η ισως και μεγαλυτερο.

Παντως αν παρεις το ισημερινο 6" παρε και μοτερ οδηγησης εστω μονο στην ορθη αναφορα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τιμή του ειναι 370 ευρώ. Σκέφτομαι να το αγοράσω μαζι με τα μοτέρ. Η επιπλέον επιβάρυνση για τα μοτέρ είναι 115 ευρώ. Η στήρηξη που έχει το τηλεσκόπιο την χρησιμοποιούσε απο οτι έμαθα η vixen, οπότε πιστεύω οτι θα του είναι επαρκής για το 6"......
\:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετά καλή τιμή.Αν είχε και τα μοτερ στα 370 θα ταν ακόμα καλύτερη. Φαίνεται καλή κατασκευή. Και από που μπορεί κάποιος να το προμηθευτεί;
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To τηλεσκόπιο μπορεί να το πάρει κανείς απο το AKTIS που βρίσκεται στο ωραιόκαστρο. Το link για περισσότερες πληροφορίες είναι www.aktistar.gr

 

Εκεί έχει ολα τα χαρακτηριστικά του.

\:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά κοίταξε αυτό που σου είπε και ο Foehammer.Ο maxplanck έδωσε ενα λινκ για μια καταπληκτική προσφορά που πραγματικά αξίζει :!: Το τελευτέο που θες να κάνεις είναι να βιαστείς και να προβείς σε μια λανθασμένη αγορά :wink: Αν θες τσέκαρε το στις προσφορές,είναι το SKYWATCHER DOB 8' pyrex

http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=935157&CFTOKEN=10369834

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει και πλεονεκτημα διαμετρου το 8αρι...το αλλο ομως ειναι με ισημερινη βαση και δυνατοτητα μοτερ...χμμμ...διλημμα... :-k Αν ειμουν στην θεση σου θα πηγαινα να τα δω και τα δυο απο κοντα...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα εχω δει και τα δυο. Κλεινω περισσοτερο προς το 6" γιατι σκέφτομαι να ασχοληθώ και με την αστροφωτογράφιση, σε αρχικό σταδιο παντα!!!!

 

Με την ισημερινή στήριξη και τα μοτερ θα ειναι μια καλή αρχη νομίζω.

 

Εχω παραγγείλει και την ORION DEEP SPACE σαν κάμερα αρχική οπότε πιστεύω οτι κατι θα γίνει.

 

Πάντα μιλάμε σε αρχικό σταδιο οπότε δεν περιμένω και απίστευτα αποτελέσματα.

 

Εσείς τί λέτε????????

\:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω στην θέση σου θα έπερνα το 8ιντσο μόνο και μόνο για την διαμετρό του και τα καταπληκτικά οπτικά του και μετέπειτα τον απαιτούμενο εξοπλισμό για αστροφωτογράφηση :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Afou thes na asxolithis me thn astrofotografisi se arxiko stadio pare to 6intso,giati me ena dob diskola tha bgaleis kati kalo xwris na dwseis polla xrimata.

 

Arkei na mi se stenaxwrisoun auta pou tha xaseis kathw tha paratireis apo ena 8intso alla etsi anoigei o faulos kuklos kai sto telos pernoume 15intso px kai menei sthn apothiki!!!

 

Pare oti thes,kai egw na fantasteis skegtomoun gia to sugkekrimeno {asxeta to 10intso mou} na to agoraza liga $$ sxetika me auta pou prosferei!!

 

Pisteyw na boithisa kapws!

 

Sorry gia ta greeklish alla auto to pc den exei ellinika!

 

Nikos

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε αν εχεις την Orion deep space η μολις την παρεις και δοκιμασεις θα εκτιμουσα μια αξιολογηση γιατι σκεφτομαι να την αγορασω και εγω...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολυ ολους.

 

Foehammer η κάμερα μου εχει ερθει αλλα δεν ειχα την τύχη να την δοκιμάσω ακόμη, γιατι οι καιρικές συνθήκες στην Θεσσαλονίκη δεν ευνοούν τον τελευταίο καιρό!!!!!!!

 

Εχει καθε μερα συνεφιά και έχω μεγάλη αγωνία για να δώ τα πρώτα αποτελέσματα.

 

Άν μπορέσω και με βοηθίσει ο καιρός θα δοκιμάσω την Κυριακή, οπότε και θα σε ενημερώσω!!!!!!!

 

Τελικά αγόρασα το 6" γιατί οταν πάω για παρατήρηση και φωτογράφιση, δεν είμαι μονος. Πηγαινω με έναν φίλο οπου εχει και αυτος ενα 8" Skywatcher με την EQ5 με μοτέρ. Οπότε τοσο η άμεση παρατήριση δεν με ενδειαφέρει διοτι χρησημοποιούμε και τα δύο.

 

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ ολους!!!!!!!!

\:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης