Jump to content

Είναι απαράδεκτοι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νικο,

 

Η Ιταλια και Γαλλια εχουν "πλουσια" ιστορια με τα ταχυδρομεια τους. :oops:

 

Δεν μου κανει καμια εντυπωση αυτα που περιγρεφεις στα γραπτα σου. Για παραδειγμα στην Ιταλια, η αστυνομια τσιμπησε μια μεγαλη οργανομενη ομαδα υπαλληλων οι οποιοι πηγαιναν στην τουαλετα με δεματα, τα αδιαζανε και γυριζανε πισω με τα αδια δεματα.

 

Υπηρχε σκανδαλο επειδη η αστυνομια γεμισε τις τουαλετες με κρυφτες καμερες (προβλημα με τα ανθρωπινα δικαιωματα) κατα την διαρκεια της ερευνας και οπου διαπιστοσαν τον "κουτσο Παολο" να βγαινει απο την τουαλετα με τις τζεπες και τα παντελονια του γεμετα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν μιλάω για απλό ταχυδρομίο για την περίπτωση της Ευρώπης αλλά για κουρίερ με παράδοση στο σπίτι. Για την Αμερική ούτως ή άλλως το αμερικάνικο ταχυδρομίο λειτουργεί σαν κούριερ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,

Γάτα είναι αυτή που ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΟΤΙ ΤΗΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ.....

(συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά δεν ήξερε... τι να πρωτοδιαλέξει!)

1368940497_.jpg.f004603f7dc2099fe4ccdc4d8a65b88f.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη Sergie τα 10 ευρω που αναγραφεις παραπανω ειναι με κουριερ και οχι με απλο ταχυδρομιο??????????????????

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.teleskop-service.de/

 

Εδω θα βρειτε,οτι δεν μπορειτε να βρειτε στην Ελλαδα.

Με καλες τιμες και καλη εξηπηρετιση!

 

Ειναι στην Γερμανια,και απο οτι ξερω,στελνουν και στην Ελλαδα!

 

Η σελιδα ειναι στα Γερμανικα και στα Αγγλικα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την Αμερική ούτως ή άλλως το αμερικάνικο ταχυδρομίο λειτουργεί σαν κούριερ.

 

Σέργιε, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις!

 

Γνωστή εταιρία πώλησης αστρονομικών ειδών της Αμερικής (διαφημίζεται και στο S&T) μου έχει ταχυδρομήσει αεροπορικώς μέσω U.S.P.S. από τις 16 Φεβρουαρίου συστημένο και ασφαλισμένο δέμα κάτω των $100, το οποίο δεν έχει φτάσει στα χέρια μου ακόμη! …και δεν είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει στις από Αμερική αγορές μου.

 

Έχω προβληματιστεί.

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την Αμερική ούτως ή άλλως το αμερικάνικο ταχυδρομίο λειτουργεί σαν κούριερ.

 

Σέργιε, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις!

 

Γνωστή εταιρία πώλησης αστρονομικών ειδών της Αμερικής (διαφημίζεται και στο S&T) μου έχει ταχυδρομήσει αεροπορικώς μέσω U.S.P.S. από τις 16 Φεβρουαρίου συστημένο και ασφαλισμένο δέμα κάτω των $100, το οποίο δεν έχει φτάσει στα χέρια μου ακόμη! …και δεν είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει στις από Αμερική αγορές μου.

 

Έχω προβληματιστεί.

Γιωργο,

 

Μηπως η ιδια η εταιρεια σου παιζει παιχνιδια; Πολλες φορες δεν εχουν κατι στην αποθηκη τους και για να μην σε χασουν σαν πελατη (θα πας αλλου να το βρεις), σου λενε οτι το εχουν, σε χρεωνουν και το "στελνουν".

 

Στην δευτερη περιπτωση (συστημένο και ασφαλισμένο), επρεπε να τους ρωτησεις για να γινει ερευνα στο ταχυδρομειο τους για το δεμα (ηδη εχουν περασει 30 μερες).

 

Αν θυμαμαι καλα, στην πρωτη περιπτωση σου στειλανε και αριθμο καταχωρησης ο οποιος ΔΕΝ υπηρχε στο συστημα του ταχυδρομειου. Δεν πιστευω (με τιποτα) οτι το προβλημα ειναι με το ταχυδρομειο αλλα με την εταιρεια.

 

Τα ταχυδρομεια της Αμερικης ειναι καταπληκτικα ... τα εχω ζησει απο πρωτο χερι!

 

Οσον αφορα τον Νικο (Πασχαλη), αξιζει να ριξει και μια ματια σε δυο υπηρεσεις του USPS (δηλαδη τα ΕΛ.ΤΑ της Αμερικης): (1) EMS και (2) Two-Day Global Express Guaranteed. Και στις δυο περιπτωσεις οι τιμες ειναι πολυ καλες, υπαρχει αριθμος καταχωρησης και ικανοτητα αναμεσα του Ιντερνετ να παρακολουθουμε καθε βημα του δεματος και αμεση παραλαβη. Μαλιστα με το δευτερο (Two-Day Global Express Guaranteed), πολλες φορες τα δεματα περνανε απο το τελωνειο στη χωρα μας απευθειας και χωρις δασμους.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο μου από την Αμερική είχε κάνει 15-20 μερες για να έρθει και αυτό γιατί είχα διαλέξει την πιο φθηνή υπηρεσία του USPS.

Νίκο, προσπάθησα να βρώ την ηλεκτρονική απόδειξη αγοράς αλλά δεν την βρήκα για να σε πείσω τι εννοώ.

Τελοσπάντων εγώ σταματώ τη συζήτηση εδώ για τα ταχυδρομία. Το θέμα είναι ότι κάποιοι όχι μόνο μας κλέβουν αλλά μας λένε και ψέματα ότι οι τιμές στην Ευρώπη είναι οι ίδιες με τις δικές τους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο μου από την Αμερική είχε κάνει 15-20 μερες για να έρθει και αυτό γιατί είχα διαλέξει την πιο φθηνή υπηρεσία του USPS.

Νίκο, προσπάθησα να βρώ την ηλεκτρονική απόδειξη αγοράς αλλά δεν την βρήκα για να σε πείσω τι εννοώ.

Τελοσπάντων εγώ σταματώ τη συζήτηση εδώ για τα ταχυδρομία. Το θέμα είναι ότι κάποιοι όχι μόνο μας κλέβουν αλλά μας λένε και ψέματα ότι οι τιμές στην Ευρώπη είναι οι ίδιες με τις δικές τους!

 

P.S

PapGeo πέρυσι έιχα μια παρόμοια εμπειρία με ένα βιβλίο που είχα παραγγείλει από το Αmazon.uk. Είχε περάσει ένας μήνας και δεν είχε έρθει. Τους έστειλα email λέγοντας τους ότι δεν περίμενα τέτοια εξυπηρέτηση από μια τόσο μεγάλη εταιρία από την οποία κάνω συχνά αγορές, όποτε μου είπαν ότι θα το διερευνήσουν και θα μου ξαναστείλουν το ίδιο βιβλίο. 3 μέρες αργότερα έλαβα ειδοποιητήριο απο τα ΕΛΤΑ και όταν πηγα να παραλάβω το δέμα μου, είδα ότι είχα 2 δέματα που ήταν δύο φορές το ίδιο βιβλίο που είχα παραγγείλει. Απο τα στοιχεία που έγραφε στο δέμα, η ευθύνη για την καθυστέρηση άνηκε στα ΕΛΤΑ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@aiolos

Λοιπον,θα τους στειλω ενα μυνημα και θα μου πουν!

Σε περιπτωση που δεν γινεται να στειλουν αυτοι,μπορω να σου κανω μια εξυπηρετηση αν το θελεις.

οκ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια, κατα ποσο θα ηταν βιωσιμη μια επιχειρηση εισαγωγης και εμποριας αστρονομικων ειδων στη Κυπρο?Δε μιλαω για εικονικη επιχειρηση ,δηλαδη ενα ατομο ενας υπολογιστης και τρεις προσοφθαλμιοι,αλλα για μια σοβαρη επιχειρηση ,με οργανωμενα γραφεια,υπαλληλους ,αποθηκες,διαφημισεις ,δυνατοτητα καλυψης καποιας ατυχιας ενος πελατη, κ.λ.π.Να δωσει και σε πεντε οικογενειες δουλεια!!!

Θα μπορουσε να συναγωνιστει τους κολοσσους του εξωτερικου που απευθυνονται σε πενηντα,εκατο,διακοσια εκατομμυρια κοσμο???

Σε συνεργασια μα κατι αλλο ,φωτογραφικα ειδη π.χ.

Ευχομαι να δινω καποια ιδεα επαγγελματικου προσανατολισμου σε καποιον φιλο Κυπριο. :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Planck,

στην Κύπρο και συγκεκριμένα στην Πάφο, υπάρχει αντιπρόσωπος της Μeade, ο οποίος κάνει χρυσές δουλειές πουλώντας πολύ "φθηνά" τηλεσκόπια στους Άγγλους και Ρώσους ζάμπλουτους που μένουν στην Πάφο! (στους ίδιους ζάμπλουτους στους οποίους οι κτηματομεσιτικές εταιρίες πουλάνε σπίτια σε εξωφρενικές τιμές)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως η ιδια η εταιρεια σου παιζει παιχνιδια; Πολλες φορες δεν εχουν κατι στην αποθηκη τους και για να μην σε χασουν σαν πελατη (θα πας αλλου να το βρεις), σου λενε οτι το εχουν, σε χρεωνουν και το "στελνουν".
Αν θυμαμαι καλα, στην πρωτη περιπτωση σου στειλανε και αριθμο καταχωρησης ο οποιος ΔΕΝ υπηρχε στο συστημα του ταχυδρομειου. Δεν πιστευω (με τιποτα) οτι το προβλημα ειναι με το ταχυδρομειο αλλα με την εταιρεια.

 

Αντώνη, τα είπαμε απόψε στην ΕΑΕ, αλλά θα τα επαναλάβω εν συντομία για τους υπόλοιπους φίλους:

 

Αυτά αναφέρονται σε μια άλλη περίπτωση που μου συνέβη πέρυσι, η εταιρία εκείνη τότε είχε ισχυριστεί ότι ο αριθμός ήταν ο αληθινός και ότι το λάθος αφορούσε τα U.S.P.S. που δεν τον καταχώρισαν, ώστε να μην μπορούμε, ούτε εκείνη, ούτε κι εγώ να κάνουμε tracking του δέματος και να το εντοπίσουμε. Μου υποσχέθηκαν ότι, αν δεν έφθανε σε 1 εβδομάδα, θα έστελναν νέο πακέτο. Τελικά, δυο μέρες μετά, με νέο μήνυμά τους με ενημέρωσαν ότι το αρχικό πακέτο τους επεστράφη και έτσι, νέο πακέτο, με νέο αριθμό καταχώρισης και μικρότερη τιμή ταχυδρομικών τελών από την αρχική που είχα ήδη πληρώσει μέσω κάρτας (!) έφθασε στο σπίτι μου μετά από μια εβδομάδα. Τώρα, κάποιος υποψιασμένος καταναλωτής, με εμπειρία στο χώρο, σίγουρα θα σκεφτόταν πολλά… μεταξύ των οποίων κι αυτό που πολύ εύστοχα ανέφερε ο Αντώνης.

 

 

Στην δευτερη περιπτωση (συστημένο και ασφαλισμένο), επρεπε να τους ρωτησεις για να γινει ερευνα στο ταχυδρομειο τους για το δεμα (ηδη εχουν περασει 30 μερες).

 

Αυτό ακριβώς σκοπεύω να κάνω αύριο, αν δεν φθάσει το δέμα. Αρκετά περίμενα. Κι αν στην προηγούμενη περίπτωση η εταιρία ήταν γνωστή, σε αυτήν εδώ πρόκειται για μια από τις πλέον αξιόλογες του χώρου.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@aiolos

Λοιπον,θα τους στειλω ενα μυνημα και θα μου πουν!

Σε περιπτωση που δεν γινεται να στειλουν αυτοι,μπορω να σου κανω μια εξυπηρετηση αν το θελεις.

οκ;

 

Να είσαι καλά. Δεν το χρειάζομαι τώρα το site άλλα στο μέλλον για αστρονομικά είδη όπως προσοφθάλμια κ.α. Ευχαριστώ.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο μου από την Αμερική είχε κάνει 15-20 μερες για να έρθει και αυτό γιατί είχα διαλέξει την πιο φθηνή υπηρεσία του USPS.

Νίκο, προσπάθησα να βρώ την ηλεκτρονική απόδειξη αγοράς αλλά δεν την βρήκα για να σε πείσω τι εννοώ.

 

 

Φιλε Sergio δεν ειναι αναγκη να πεισεις κανεναν , ο καθενας εδω τα λεει για να αλληλοβοηθηθουμε, αυτα που σου ειπα ηταν απο προσωπικη εμπειρια.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι για πολλα και διαφορα πραγματα προτιμω την Ελλαδα και για το καλυτερο και γρηγοροτερο service που θα εχω.Αλλοστε ποιος μου πληρωνει εμενα εσενα κοκ τις αγρυπνες νυχτες , τους εφιαλτες και την αγωνια μεχρι να παραλαβουμε το δεμα απο το εξωτερικο!!!

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Papgeo να σου πω ότι περιμένω ένα wedge από Αμερική το οποίο στάλθηκε 28 Ιανουαρίου με USPS. Μόλις την Παρασκευή, εντοπίσαμε το πακέτο που είναι ακόμα στο τελωνείο και μου είπαν ότι θα μου παραδοθεί μέσα στην εβδομάδα. Για την ιστορία, όπως μου είπε η υπάλληλος του ταχυδρομείου, στο τελωνείο ήταν από τις 31/1 ...

Σε περίπτωση που δεν ξέρεις τα τηλέφωνα, μπορείς να αναζητήσεις το πακέτο σου με τον αριθμό αποστολής στο 8001182000 (ΕΛΤΑ) και στο 2104416484 (τελωνείο).

Ελπίζω να "τα δεχθείς" σύντομα :)

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία σ΄ευχαριστώ. Αυτά περί τελωνείων, μου τα έχει πει κατ΄επανάληψη και ο προϊστάμενος του κέντρου διανομής του ταχυδρομείου της περιοχής μου - ελπίζω να μη το παίζει σε κασέτα για τον καθένα μας, όποιων τα δέματα καθυστερούν από το εξωτερικό. Η αργοπορία μπορεί να είναι δύο ειδών, είτε του αμερικάνικου τελωνείου, λόγω «αυστηρών ελέγχων για την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας», είτε του αντίστοιχου ελληνικού, λόγω «φόρτου εργασίας»… :^o :lol: :lol: :lol:

 

Εύχομαι να λάβουμε τα δέματά μας σύντομα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... είτε του αμερικάνικου τελωνείου, λόγω «αυστηρών ελέγχων για την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας», είτε του αντίστοιχου ελληνικού, λόγω «φόρτου εργασίας»… :^o :lol: :lol: :lol:

:!: =D> :mrgreen: =D> :!:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτησω κατι και εγω? ξεκινας αγορα απο adorama και καποια στιγμη σου ζηταει κωδικο χωρας.τι κωδικο εχουμε? 0030 οπως το τηλεφωνο? και μετα πως ειναι η διαδικασια?
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν μπαινει τιποτα μονο του.ουτε και οταν παταω το calculate. πεςοτι το βαζω εγω το gr μετα στο επομενο βημα παω Simple Checkout μετα βγαζει το μηνυμα There are Items in your Shopping Cart that can only be shipped within the US. εχω βαλει το lx 90 αλλα και το celestron c8 αλλη φορα και εβγαλε το ιδιο
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Meade από παλιά, αλλά και η Celestron με την αλλαγή στην ιδιοκτησία της πέρυσι, εφαρμόζουν την πολιτική να σε υποχρεώνουν να αγοράζεις τα προιόντα τους από τον κοντινότερο στον τόπο διαμόνης σου αντιπρόσωπο. Έτσι δεν μπορείς να αγοράσεις προιόντα Celestron και Meade από την Αμερική.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλουνται τα μελη του Astrovox να αγνοησουν τον χρηστη ozzinio.

Σε συντομο χρονικο διαστημα θα επιληφθουν οι αρμοδιοι.

Ευχαριστω

Μax.-

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης