Jump to content

Ερασιτέχνες & Σύλλογοι ....ερώτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι του astrovox,

παρατηρώντας τις συζητήσεις και τον αριθμό των μελών του astrovox (1803 αυτή τη στιγμή), επιθυμώ να κάνω μια ερώτηση, χωρίς να θέλω να βάλω φωτιές ... [-X

Παρατηρώ και μάλλον διαπυστώνω ότι υπάρχουν μέλη του astrovox που ανήκουν σε συλλόγους ή σε αναπτυσόμενους συλλόγους ή σε ομάδες με μορφή συλλόγων.

Υπάρχουν όμως και μέλη που επιζητούν την γνώση, την παρατήρηση κλπ αλλά για κάποιους λόγους δεν εμπλέκονται, συμμετέχοντας σε μια συλλογική δράση.

Ερώτηση λοιπόν προς όλους :

υπάρχει κάποιος λόγος που δεν επιθυμείτε την συμμετοχή σας σε κάποιο σύλλογο ?

Θεωρείτε ότι οι σύλλογοι δεν προσφέρουν, και ότι απλά υπάρχουν για να υπάρχουν ?

Θεωρείτε ότι δεν προβάλουν την γνώση που διαθέτουν ?

....Κάτι άλλο που δεν μου έρχεται στο μυαλό τώρα ?

Τι έχουν διαμορφώσει οι σύλλογοι στην Ελλάδα σήμερα ?

Αξίζει να συνεχίσουν το έργο τους και που πρέπει να δώσουν ιδιαίτερο βάρος ?

Οι συμμετέχοντες σε συλλόγους έχουν επίσης την ευχέρεια να απαντήσουν...

Θα εκτιμούσα βαθύτατα να πάρω ειλικρινείς απαντήσεις. Αν θέλετε μπορείτε να στέλνετε και προσωπικά μηνύματα. Όσοι παρακολουθούν τα Post μου, πιστεύω ότι κατανοούν την αναγκαιότητα ή μη της απάντησης.

Να σας πώ την αλήθεια θα ήταν και μια καλή ευκαιρία κάποιος, να παρατηρήσει τις απαντήσεις =D> και να ετοιμάσει μια έρευνα για το συνέδριο στην Πάτρα με ένα αντίστοιχο θέμα.

Ή ποιός ξέρει ο φίλος και φιλόξενος για όλους μας, Ανδρέας Παπαλάμπρου μπορεί να ετοιμάσει ένα καλό αντίστοιχο ερωτηματολόγιο.

Ειδάλως, όταν θα αποκτήσω λίγο χρόνο θα το φτιάξω στην ιστοσελίδα μας.O:)

Αν πραγματικά ενδιαφέρεστε για την ερασιτεχνική αστρονομία και ειδικά την ανάπτυξή της στην Ελλάδα, πιστεύω ότι πρέπει να απαντήσετε....

Ευχαριστώ βαθύτατα για το χρόνο σας.....

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως είμαι της άποψης πως έχει πλέον έρθει ο καιρός για έναν Πανελλήνιο σύλλογο.

Έτσι θα δωθεί η ευκαιρία σε πολύ περισσότερους να ασχοληθούν!

 

+επιπλέον 1 Μεγάλος σύλλογος έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη από 20 μικρούς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως είμαι της άποψης πως έχει πλέον έρθει ο καιρός για έναν Πανελλήνιο σύλλογο.

Έτσι θα δωθεί η ευκαιρία σε πολύ περισσότερους να ασχοληθούν!

 

+επιπλέον 1 Μεγάλος σύλλογος έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη από 20 μικρούς

Και ποσες φορες εχω εκφρασει και εγω ακριβως τα ιδια ....

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσε Vegan τα Πανελλήνια εδώ έχουμε πρόβλημα με τα τοπικά!!!! συνήθως δουλεύουν 2-5 μέχρι ίσως 10 καμιά φορά. Οι σύλλογοι είναι καλή αλλά θέλει και δουλειά. Είμαι πάντα υπέρ της συλλογικής δουλειάς αλλά πρέπει να βάζουν και άλλοι το χεράκι τους μερικές φορές και πάντα χωρίς ατομικό όφελος. Οι μικρές ομάδες λειτουργούν καλύτερα, Πανελλήνια θα μπορούσε να ήταν συνάντηση Προέδρων και ίσως κάποιο δεξί τους χέρι Αντιπρόεδροι και γραμματέας. Το πρόβλημα π.χ. για έναν Σύλλογο για να προχωράει πιστεύω είναι ο εξοπλισμός, ξεκινάς να κάνεις μια εκδήλωση και θέλει έναν σωρό εξοπλισμό και για την εκδήλωση κάποια τηλεσκόπια, γιατί προσωπικά το 8" SC δεν θα ήθελα να πλακώσουν επάνω του καμιά 50 άτομα. Επίσης θέλει και εποπτικό υλικό π.χ. Video projector και μια απλή οθόνη προβολής σε εμάς είναι αυτά στα άμεσα σχέδια αλλά θέλει πρώτα να μαζέψουμε το Money (όλα δυστυχώς τα money τα κάνουν). Και καλά είναι να υπάρχει και ένας χώρος βέβαια τώρα το πάω αλλού, αλλά άσε να γκρινιάζω και εγώ ο καημένος. Βέβαια πρέπει να πω σε όλα τα παιδιά που είναι στον χώρο να βοηθήσουν τους Συλλόγους τους και να γραφτούν έστω και να μην μπορούν να βοηθήσουν λόγο διαφόρων υποχρεώσεων βοηθούν με αυτών τον τρόπο άμεσα την Ερασιτεχνική Αστρονομία στην Ελλάδα. Δυστυχώς πόροι για να προχωρήσει ένας Σύλλογος δεν μπορούν να βρεθούν, το ίδιο το κράτος μας έχει άλλα σοβαρότερα προβλήματα, ευτυχώς και 2-3 εταιρείες που υπάρχουν στην Ελλάδα κάνουν καμία φορά και αυτές ότι μπορούν με χορηγίες γιατί και αυτές είναι επιχειρήσεις που αντιμετωπίζουν και αυτές τα δικά τους προβλήματα, άρα να πούμε και σε αυτούς ένα μεγάλο ευχαριστώ!!! Σημασία δεν έχει για μένα το ποσό αλλά η κίνηση πάντα, δείχνει ότι σέβονται τον αγώνα που κάνεις σαν Σύλλογος.

 

Φιλικά Γιώργος :wink:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Vegan ωραία φατσούλα έχεις βάλει!!!! ποιο νεφέλωμα είσαι? :-k

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο,

Οι σύλλογοι θα παραμείνουν ως έχουν κάτω από ένα ΚΟΙΝΟ, όμως όνομα...

 

Υπάρχουν αναρίθμητα πλεονεκτήματα σε αυτό...

 

Είναι ένα καλό θέμα για να συζητηθεί στο επόμενο συνέδριο στην Πάτρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α!!! τώρα μπήκα και κατάλαβα !!! που το πας και νομίζω ότι έχεις δίκιο \:D/

και συμφωνώ. Βέβαια θέλει συζήτηση το πράγμα γιατί ίσως υπάρξουν διάφορα προβλήματα, αλλά αυτά είμαι σίγουρος μετά που γνώρισα ορισμένα παιδιά από όλη την Ελλάδα ότι μπορούν να ρυθμιστούν εύκολα. Τα περισσότερα παιδιά είναι πολύ καλά και με πολύ μεράκι, και σίγουρα έχουν πολύ μα πολύ περισσότερο πείρα από εμάς!!!!

 

Τελικά ανοίξαμε ωραίο θέμα!!! =D> =D> =D>

 

Τελικά θα ανέβεις την Δευτέρα?

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το νεφέλωμα του ΣΕΑΘ

 

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) =D> =D> =D> =D> =D> =D> Καλό!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α!!! τώρα μπήκα και κατάλαβα !!! που το πας και νομίζω ότι έχεις δίκιο \:D/

και συμφωνώ. Βέβαια θέλει συζήτηση το πράγμα γιατί ίσως υπάρξουν διάφορα προβλήματα, αλλά αυτά είμαι σίγουρος μετά που γνώρισα ορισμένα παιδιά από όλη την Ελλάδα ότι μπορούν να ρυθμιστούν εύκολα. Τα περισσότερα παιδιά είναι πολύ καλά και με πολύ μεράκι, και σίγουρα έχουν πολύ μα πολύ περισσότερο πείρα από εμάς!!!!

 

Τελικά ανοίξαμε ωραίο θέμα!!! =D> =D> =D>

 

Τελικά θα ανέβεις την Δευτέρα?

 

Θα ανέβω για....λασπόλουτρα :D

 

Ετοιμάσου!Πρώτη μέτρηση για το SEEING-GR!Ιστορική στιγμή :D

 

 

Ο Πανελλήνιος υπερσύλλογος, απαντάει έμμεσα νομίζω και στο ερώτημα του Δημήτρη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοί μου φίλοι

 

Αναρωτιέμαι γιατί δεν εκφράσατε την άποψή σας στο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=20205#20205 , το οποίο μάλιστα άνοιξε ο οικοδεσπότης μας.

 

Αν σας ξέφυγε, ρίξτε μια ματιά.

 

Φιλικά Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατηρώ και μάλλον διαπυστώνω ότι υπάρχουν μέλη του astrovox που ανήκουν σε συλλόγους ή σε αναπτυσόμενους συλλόγους ή σε ομάδες με μορφή συλλόγων.

Υπάρχουν όμως και μέλη που επιζητούν την γνώση, την παρατήρηση κλπ αλλά για κάποιους λόγους δεν εμπλέκονται, συμμετέχοντας σε μια συλλογική δράση.

Ερώτηση λοιπόν προς όλους :

υπάρχει κάποιος λόγος που δεν επιθυμείτε την συμμετοχή σας σε κάποιο σύλλογο ?

Θεωρείτε ότι οι σύλλογοι δεν προσφέρουν, και ότι απλά υπάρχουν για να υπάρχουν ?

Θεωρείτε ότι δεν προβάλουν την γνώση που διαθέτουν ?

....Κάτι άλλο που δεν μου έρχεται στο μυαλό τώρα ?

Τι έχουν διαμορφώσει οι σύλλογοι στην Ελλάδα σήμερα ?

Αξίζει να συνεχίσουν το έργο τους και που πρέπει να δώσουν ιδιαίτερο βάρος ?

Οι συμμετέχοντες σε συλλόγους έχουν επίσης την ευχέρεια να απαντήσουν...

Θα εκτιμούσα βαθύτατα να πάρω ειλικρινείς απαντήσεις. Αν θέλετε μπορείτε να στέλνετε και προσωπικά μηνύματα. Όσοι παρακολουθούν τα Post μου, πιστεύω ότι κατανοούν την αναγκαιότητα ή μη της απάντησης.

Να σας πώ την αλήθεια θα ήταν και μια καλή ευκαιρία κάποιος, να παρατηρήσει τις απαντήσεις και να ετοιμάσει μια έρευνα για το συνέδριο στην Πάτρα με ένα αντίστοιχο θέμα.

Αν πραγματικά ενδιαφέρεστε για την ερασιτεχνική αστρονομία και ειδικά την ανάπτυξή της στην Ελλάδα, πιστεύω ότι πρέπει να απαντήσετε....

Επανέρχομαι στις συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Η δημιουργία της "ομοσπονδίας" είναι μια άλλη ιστορία.

Σκοπός του post αυτού ήταν να μάθουμε τις σκέψεις μελών του astrovox τα οποία "κατέχουν" γνώση αλλά δεν επιθυμούν να βρίσκονται σε συλλόγους, ή στα μέλη του astrovox που δεν "κατέχουν" αλλά προσπαθούν και μάλιστα έντονα.

Ποιοί είναι οι λόγοι που τους κρατούν μακρυά... ?

Πάντως για την ιστορία και μόνο, όταν εμφανίσθηκε η αρχική ιδέα του ΣΕΑΘ, ήμουν ενάντια στην δημιουργία συλλόγου, διότι είχα στο μυαλό μου κάποιες μορφές συλλόγων (ΌΧΙ όλους τους συλλόγους) που απλά υπάρχουν και καμιά φορά ακούγονται ή δεν ακούγονται και καθόλου.

Είναι δύσκολες οι ερωτήσεις ?

Οφείλω πάντως και πάλι να δώσω τα εύσημα στο astrovox και τον Ανδρέα που έδωσε την ώθηση (τα έχουμε πεί και από κοντά) για την δημιουργία του ΣΕΑΘ . Τα είπα και στην ομιλία στο 4ο συνέδριο (ευχαριστώντας όλους όσους μας βοήθησαν είτε το κατάλαβαν είτε όχι).

Έτσι λοιπόν επιθυμώ όπως τότε το astrovox είχε παίξει σημαντικό ρόλο στην δημιουργία μας (γνωριμίες από εμαιλς, posts, ιδέες, προσβάσεις σε πιό έμπειρους ανθρώπους για θέματα συλλόγων κ.α.) μπορεί και τώρα να παίξει (και παίζει) ένα σημαντικό ρόλο :

α) στην ανάπτυξη της ερασιτεχνικής αστρονομίας

β) στην τοποθέτηση ζητημάτων σε μια άλλη νέα βάση

γ) στην ελεύθερη έκφραση των μελών του

δ) στην υποβοήθηση των συλλογικών δράσεων στην Ελλάδα

 

Πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι που δημιουγούν εντός και εκτός συλλόγων. Οι σύλλογοι έχουν δυνατότητες την δημιουργία αυτή, να την μεταδώσουν στον "έξω" κόσμο.

Ίσως θα είναι πιό αποδοτικό να φτιάξουμε ένα ερωτηματολόγιο.

Ελπίζω για το καλό της ερασιτεχνικής αστρονομίας να βρεθούν κάποιοι να απαντήσουν. Επειδή δεν είμαι και ο καλύτερος να το "ανεβάσει" στο διαδύκτιο θα ζητήσω από κάποιον να το "ανεβάσει"....

Όσοι είμαστε μέσα στους συλλόγους οφείλουμε πολλά στην ύπαρξή τους, ένα μεγάλο ποσοστό των γνώσεων & εμπειριών, προέρχεται από αυτούς.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα και εγω να λάβω θέση στο πολύ ενδιαφέρον θέμα που άνοιξες Δημήτρη και στο οποίο πρέπει πιστεύω να απαντήσουν όσοι φίλοι έχουν κάποια άποψη γιατί μπορούν πραγματικά να κάνουν τους Συλλόγους να δουλέψουν καλύτερα και να προσφέρουν ακόμα περισσότερα.

 

Αυτό που πιστεύω εγώ προσωπικά είναι ότι η Ερασιτεχνική Αστρονομία στην Ελλάδα διανύει περίοδο ακμής. Αυτό φαίνεται, όπως πιστεύω, από την αύξουσα συμμετοχή στα Πανελλήνια Συνέδρια (κυρίως το τελευταίο της Αθήνας), τις πολλές και ποικίλες δραστηριότητες όλων των αστρονομικών συλλόγων, την αύξηση των ατόμων που αγοράζουν τηλεσκόπια και γενικά αστρονομικό εξοπλισμό, την αύξηση των αστρονομικών συλλόγων, από την συμμετοχή σε καλοκαιρινές εξορμήσεις (πχ Πάρνωνας), από την συμμετοχή και το επίπεδο στις συζητήσεις του Astrovox, από το συνεχώς αυξανόμενο επίπεδο στην αστροφωτογράφηση και άλλου είδους παρατηρήσεις που συμβάλλουν πολλές φορές στις επιστημονικές έρευνες.

 

Είναι ένα κρίσιμο σημείο για την μετέπειτα εξέλιξη της αστρονομίας στην χώρα μας όπου όλοι μας (όσοι ενδιαφέρονται έστω) πρέπει να συμβάλλουν στις προσπάθειες των Συλλόγων για την διάδοση της Αστρονομίας και γενικά της επιστήμης στον κόσμο. Μπορεί βέβαια σε κάποιους να μην αρέσει ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί κάποιος απ τους συλλόγους ή ο σύλλογος της περιοχής του. Ας προσπαθήσει να αλλάξει λοιπόν κάτι το οποίο πιστεύει ότι είναι λάθος από το να κάθεται άπραγος ή να προτείνει νέες δραστηριότητες και να συμμετέχει σε αυτές. Είναι αναγκαίος ο κάθε ερασιτέχνης ή απλά φίλος της αστρονομίας σε αυτήν την περίοδο. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να αφήνουμε κανέναν που μπορεί να προσφέρει απ' "έξω". Δεν είμαστε τόσοι πολλοί πια στο χόμπι, ούτε τρέχουν όλα τα μέλη σε έναν σύλλογο όπως πολλοί νομίζουν. Δεν μπορούν 5-10 άτομα να οργανώνουν τα πάντα ή να ασχολούνται με τα πάντα και όλοι οι άλλοι να απολαμβάνουν ή να κατηγορούν για τις αποφάσεις που λαμβάνονται. Χρειάζεται συμμετοχή. Ενεργή συμμετοχή. Βέβαια δεν ξεκίνησαν και όλοι οι σύλλογοι με τις ίδιες ιδέες και προοπτικές,ούτε έχουν το ίδιο ανθρώπινο δυναμικό (ανάλογα με την περιοχή που βρίσκονται). Άλλοι είναι εστιασμένοι στην εκλαϊκευση,στις ομιλίες και στην διάδοση της Αστρονομίας γενικά,άλλοι έχουν πιο παρατηρησιακή δράση ή έχουν εστιάσει περισσότερο στις παρατηρήσεις με επιστημονική αξία κτλ..Υπάρχουν διαφορές στην προσέγγιση αυτών των θεμάτων..Αυτό όμως δεν θα πρέπει να αποτελεί τροχοπέδη στην ανάπτυξη σε άλλους τομείς δραστηριότητας για αυτό θα πρέπει αυτοί που έχουν διαφορετικά ενδιαφέροντα να βοηθήσουν.Η δικιά μου εκτίμηση είναι ότι οι υπάρχοντες σύλλογοι κάνουν μεγάλη προσπάθεια,πολλές φορές χωρίς τα απαιτούμενα εφόδια και προσφέρουν μεγάλο έργο. Και πράγματι δεν μπορουν να κάνουν τα πάντα,ακόμα και εάν υπάρχει η θέληση δεν υπάρχουν πολλές φορες τα χρήματα..Όσο και αν δεν μας αρέσει είναι το πιο απαραίτητο..Πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης σε πολλά πράγματα, και σε αυτό μπορεί να βοηθήσει και το astrovox,για την προσφορά του οποίου συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη σε αυτά που ανέφερε παραπάνω.

 

Ακόμα πιστεύω ότι ένα αναγκαίο βήμα είναι η καλύτερη και συχνότερη επικοινωνία μεταξύ των ΔΣ των συλλόγων.Γίνεται μία συνάντηση κάθε 2 χρόνια στο Πανελλήνιο Συνέδριο.Προσωπικά πιστεύω ότι αναγκαίο να γίνεται μία συνάντηση και στο ενδιάμεσο έτος μεταξύ συνεδρίων,ίσως κάτω απ' τη αιγίδα του εκάστοτε υπεύθυνου συλλόγου για την διοργάνωση του επόμενου συνεδρίου, στην τάδε πόλη ή σε μία κεντρική πόλη όπως Βόλο ή Αθήνα κτλ..Πιστεύω ότι έτσι θα μπορεί να υπάρξει μία καλύτερη συννενόηση και οργάνωση για κοινή γραμμη σε πολλά θέματα που μας απασχολούν σαν κοινότητα.Κατά την γνώμη μου πρέπει να θεσμοθετηθεί αυτή η συνάντηση όπως το Συνέδριο. Πρέπει να

σας πω ακόμα ότι ο "Ωρίωνας" προσανατολίζεται στο να συγκαλέσει φέτος μία τέτοια συνάντηση (όλων των ερασιτεχνικών φορέων) και ήδη γίνονται οι σχετικές πρώτες επαφές. Ελπίζουμε οι προσπάθειες να καρποφορήσουν και να συμφωνούν και υπόλοιποι σύλλογοι μαζί μας.

 

Ακόμα να πω ότι προσωπικά "διαφωνώ" με την σύσταση ενός Πανελλήνιου Υπερσυλλόγου με συλλόγους-παραρτήματα (τουλάχιστον όπως είναι τώρα τα πράγματα δεν πιστεύω ότι είναι εφικτό) αλλά όπως σκέφτομαι εδώ και πολλούς μήνες είναι απόλυτα εφικτή η δημιουργία μιας Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Ερασιτεχνικής Αστρονομίας (ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων) όπου θα ανήκουν όλοι σύλλογοι και όλα τα μέλη τους,το εκτελεστικό της όργανο θα είναι η συνέλευση των ΔΣ ή μια επιτροπή από τους Προέδρους των συλλόγων όπου θα παίρνουν γενικές αποφάσεις για θέματα που απασχολούν γενικά την κοινότητα,θα προωθεί εκδηλώσεις,θα διοργανώνει πανελλήνιες συναντήσεις σε διάφορα μέρη της Ελλάδος για παρατήρηση κάθε χρόνο, θα βοηθά νέους συλλόγους να δημιουργηθούν,θα συντονίζει την διοργάνωση του Συνεδρίου,ίσως να εκδίδει ένα ελληνικό αστρονομικό περιοδικό κτλ..ενώ οι σύλλογοι και εταιρείες θα διατηρήσουν την αυτονομία τους,τα καταστατικά τους,τις συνδρομές τους,τις εκδηλώσεις τους,την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ που με τοσο κόπο και χρόνιο αγώνα δημιούργησαν!! Ελπίζω να με καταλαβαίνετε. Ίσως να σας παρουσιάσω αναλυτικά κάποια στιγμη τις σκέψεις μου για το θέμα σε ένα εκτενές κείμενο..

 

Αγαπητέ Δημήτρη θα σου αποστείλω ένα ερωτηματολόγιο που είχαμε δώσει στα μέλη μας για να δούμε εάν είναι ευχαριστημένοι από τις δράσεις μας,τι προτιμούν,τι θα ήθελαν να γίνει ή να αλλάξει κτλ. Το ίδιο και στον Ανδρέα /Αstrοvox-μήπως και βοηθήσει στην δημιουργία του ερωτηματολογίου. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα προσπάθεια που θα ήταν καλό να την προχωρήσουμε.

 

Σας χαιρετώ και συγνώμη που σας κούρασα.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλή καλή η προσέγγιση, περιμένω το ερωτηματολόγιο και γιατί όχι να κατασκευασθεί ένα internet ερωτηματολόγιο που δεν θα φαίνεται ο χρήστης (μια και ίσως δεν θέλει να προσφέρει ενυπόγραφη γνώμη) να συλλεχθούν τα στοιχεία και να δούμε τι μπορεί να γίνει. Σαν έρευνα σε πανελλήνια βάση. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι καλά οργανωμένοι σύλλογοι μπορούν να βοηθήσουν στο ερωτηματολόγιο αυτό.

Για την συνάντηση πριν το συνέδριο είναι καλή ιδέα και σίγουρα μπορεί να έχει μεγάλη επιτυχία, πιστεύω ότι αν όλοι δώσουμε ένα χεράκι σε μερικά θέματα, τα θέματα θα προχωρήσουν.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να καταλάβετε περισσότερο την "αγωνία" μου :

πριν μερικές μέρες με πήρε τηλέφωνο ένα παλικάρι το οποίο δεν ήταν από την περιοχή μας και συζητούσαμε για την έκλειψη ηλίου κλπ.Μου είπε ότι είχε πάει στην έκλειψη του 1999.

Όταν τον ρώτησα γιατί δεν μετέχει σαν μέλος στο συλλόγο της πόλης του, μου είπε το φοβερό "δεν ξέρω πού να απευθυνθώ !!!"

Φυσικά τον έστειλα στα links της ιστοσελίδας μας & στα links του astrovox.

Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι αντίστοιχο ....αν θυμάμαι καλά έχει συμβεί (3-4 φορές), το ίδιο πράγμα από άλλες περιοχές της Ελλάδος...

Το ίδιο και για την περιοχή μας, μου το είπαν και έμεινα άφωνος !!! Υπάρχουν άτομα που δεν μας ξέρουν και μάλιστα ένα νέο μέλος μας, ενώ άκουγε για την ύπαρξή μας, από τις εκδηλώσεις, δεν μπορούσε να μας βρεί.

Αυτό δείχνει ότι υπάρχει έλλειψη ενημέρωσης στο κοινό, και ότι δεν μπορούν να μας βρούν εύκολα. (γενικά τους συλλόγους)

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως Δημήτρη τελικά θα πρέπει οι πρόεδροι να βγουν και στα τοπικά κανάλια!!! :wink: σε καμία εκπομπή. Είναι κάτι που μάλλον είναι ευκαιρία τώρα που θα είναι η έκλειψη τι λες?

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως Δημήτρη τελικά θα πρέπει οι πρόεδροι να βγουν και στα τοπικά κανάλια!!! :wink: σε καμία εκπομπή. Είναι κάτι που μάλλον είναι ευκαιρία τώρα που θα είναι η έκλειψη τι λες?

Φιλικά Γιώργος

Αυτή δεν είναι καθόλου κακή ιδέα.

(βέβαια, δεν ξέρω πώς πάμε από φωτογένεια... :mrgreen: )

sorry για την "Αθηναϊκή" σφήνα παιδιά, αλλά 'γαργαλήθηκα'... :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Όταν τον ρώτησα γιατί δεν μετέχει σαν μέλος στο συλλόγο της πόλης του, μου είπε το φοβερό "δεν ξέρω πού να απευθυνθώ !!!"...

Καλημερα Δημητρη,

 

Εδω και περιπου 18 μηνες ειχα αφησει ενα μηνυμα με ακριβως το ιδιο παραδειγμα οσον αφορα ενα πανελλαδικο συλλογο επειδη θα ειναι σημειο αναφορας για καθε ατομε απο μια ακρη της χωρας μας μεχρι την αλλη.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την άποψή μου, με την εμπειρία που έχω μέσα από Συλλόγους και Ομοσπονδίες επαγγελματικού όμως ενδιαφέροντος. Κατ αρχήν η συγκρότηση Ομοσπονδίας με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, γιατί τη θεωρώ ως το επόμενο βήμα συνασπισμού ανθρώπων που έχουν κοινές ανησυχίες και ενδιαφέροντα. Οι λόγοι που μπορεί να ωθήσουν μερικούς συλλόγους να συστήσουν ομοσπονδία είναι πολλοί και ίσως δεν μπορούν να αναλυθούν σε ένα κείμενο λίγων γραμμών. Θα παραθέσω ορισμένους του οποίους και θεωρώ σπουδαιότερους.

1. Η ανάγκη να εκπροσωπηθούμε σε υψηλότερο βαθμό νομικής κατοχύρωσης με δεδομένο το ότι η ομοσπονδία είναι ένα δευτεροβάθμιο όργανο στο νομικό μας σύστημα, γεγονός που της δίνει τη δυνατότητα να έχει πιο <<δυνατή>> φωνή μια που εκπροσωπεί κάτω από μία <<στέγη>> ένα πλήθος συλλόγων με μεγάλο αριθμό μελλών - φυσικών προσώπων και ακολουθεί και διεκδικεί τη λήψη δράσεων και τη λύση προβλημάτων γενικότερου ενδιαφέροντος και μεγαλύτερης εμβέλειας.

2. Κανείς σύλλογος δεν έχει χάσει την αυτονομία του μέσα από τη συμμετοχή του σε δευτεροβάθμιο όργανο.

3. Η συσπείρωση πολλών συλλόγων και κατ επέκταση πολλών φυσικών προσώπων, λύνει σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα που ανέπτυξε ο φίλος μου ο Γιώργος Ταρσούδης, δηλαδή την πλημμελή συμμετοχή στις δραστηριότητες του κάθε συλλόγου. Αυτό γιατί όπως και να το κάνουμε, μπορεί η αστρονομία να είναι ένα <<γαργαλιστικό>> πεδίο ενδιαφέροντος αλλά ταυτόχρονα πολυποίκιλο και απαιτητικό. Το γεγονός αυτό απομακρύνει ή αποθαρρύνει ανθρώπους που δεν είναι αρκούντος δυναμικοί, να ασχοληθούν ενεργά γιατί από τη φύση τους ίσως, έχουν ένα <<κράτημα>> σε ότι αφορά τη συμμετοχή σε αυτό που λέμε <<κοινά>>.

Η ύπαρξη λοιπόν ενός φορέα πιο μεγάλου θα μας έδινε τη δυνατότητα να έχουμε συχνότερη παρουσία στα ΜΜΕ, να αναλαμβάνουμε πρωτοβουλίες μεγαλύτερης κλίμακας και εν τέλη να έλξουμε περισσότερα ενεργά μέλη στους μικρότερης κλίμακας και μικρότερου βεληνεκούς, τοπικούς συλλόγους.

Νομίζω πως έχουμε την ωριμότητα να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα και να παρακάμψουμε τις όποιες διαφορές ή έριδες που μπορεί να μας χωρίζουν. Άλλωστε συμπορευόμαστε στην αναζήτηση της γνώσης και την κατανόηση του μεγαλείου του σύμπαντος και δεν έχουμε το δικαίωμα της μικρότητας και των διαχωρισμών ελέω προσωπικών φιλοδοξιών και επιδιώξεων, αν θέλουμε να λέμε ότι το επίπεδό μας και ο βαθμός νόησης που διαθέτουμε είναι αρκετά υψηλός ώστε να αναδείξουμε αυτά που μας ενώνουν και όχι αυτά που μας χωρίζουν.

Μπορεί κανείς να γράφει ώρες γι αυτό αλλά θεωρώ πως πρέπει να σταθούμε στα βασικότερα και να προχωρήσουμε μπροστά γιατί η <<ισχύς εν τη ενώσει>> είναι ένα ζητούμενο που είμαστε σε θέση να το πετύχουμε.

Φιλικά

Χάρης

Χάρης 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τις σκεψεις Παναγιωτη περι ομοσπονιδας συμφωνω, αλλα ειμαι κατηγορηματικα αντιθετος με την δημιουργια πανελλαδικου (υπερ)συλλογου και λεω να λειπει το βυσσινο!

Σε τετοια γραφειοκρατικα μορφωματα αρνουμαι να μετασχω!

Ουτε να λειτουργησει δεν προκειται, και το πιθανοτερο να αποτελεσει και χωρο αναπτυξης παραγοντισμου απο ατομα που μπορει να μην εχουν και ιδιαιτερη αγαπη στην αστρονομια.

Επισης πιστευω και ο καθε συλλογος πρεπει να εχει σχετικα αυστηρα κριτηρια ωστε να μην μπορουν να παρισφρυσουν ατομα που δεν ειναι στο νοημα της ερασιτεχνικης αστρονομιας, πχ ουφολογοι, ατομα που προβληματιζονται για το αληθινο η οχι της αστρολογιας, πιστοι θεωριων Νταινικεν κλπ

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης