Jump to content

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΚΑΜΕΡΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι αρχαριος στην αστροφωτογραφηση και για την ακριβεια τωρα λεω να κανω τα πρωτα μου βηματα.

Θα ηθελα να αγορασω μια καμερα για το τηλεσκοπιο που περιγραφεται στο παρακατω λινκ

Σκοπος μου ειναι κατι το οικονομικο 150- 200 ευρω και με την καμερα ευελπιστω να δω κατι καλυτερο απο αυτο που βλεπω με γυμνο ματι.

Καθε παρατηρηση και συμβουλη ευπροσδεκτη

 

 

https://www.planitario.gr/130-900-eq2.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.akalavrentzos.gr/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7/canon-eos-1300d-canon-18-55-is.html

Η 1300 καλή είναι σε αυτό το ποσό για να ξεκινήσεις.θα χρειαστείς όμως και ένα μοτέρ για την στήριξη.το νευτόνιο δεν είναι και τόσο βολικό ,ξεκίνησε φωτογραφίες με φακούς πρώτα.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να αγοράσω μοτέρ ορθής αναφοράς αλλά όσον αφορά την κάμερα θα προτιμούσα να αγοράσω μια μεταχειρισμένη DSLR ώστε με τα ίδια λεφτά που θα έπαιρνα καινούργια να έπαιρνα κάτι καλύτερο που απλώς θα ήταν μεταχειρισμένο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεταχειρισμένη είναι αυτή η κάμερα,δεν θα βρεις καινούργια DSLR στα 180€ με το φακό, γιατί απλά δεν υπάρχει..

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κατάλαβα ότι ο καλαβρετζος έχει μεταχειρισμένα. Ευχαριστώ πολύ.

Πιστεύεις αυτή η κάμερα είναι καλή ή να ψάξω για τίποτα αλλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να αγοράσω μοτέρ ορθής αναφοράς αλλά όσον αφορά την κάμερα θα προτιμούσα να αγοράσω μια μεταχειρισμένη DSLR ώστε με τα ίδια λεφτά που θα έπαιρνα καινούργια να έπαιρνα κάτι καλύτερο που απλώς θα ήταν μεταχειρισμένο

 

Καλησπέρα Μιχάλη,

επειδή πέρασα την ίδια έρευνα με εσένα πριν ένα μήνα σαν παθιασμένος ερασιτέχνης που είσαι κι εσύ θα σου πω περιληπτικά την εμπειρία μου.

 

Αγόρασα το dc motor για το Astromaster 130 μου και ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω να ακολουθεί σωστά. Λογικά ή η στήριξή μου είναι "κακή" ή η πολική ευθυγράμμιση που έπρεπε να κάνω να ήταν αλφάδι.

Το κακό είναι κιόλας ότι όταν το "μαγκώσεις" στην στήριξη, δεν μπορείς απ' την άλλη εγκοπή να χρησιμοποιείς το μικρομετρικό για διορθώσεις.

Μέσω της κάμερας δεν μπορούσα να εστιάσω καθόλου και υποψιάζομαι ότι χρειαζόμουνα κάτι σε μάσκα bahtinov.

Και το καλύτερο; Λίγο πριν πω οτι αγοράζω μια καλή μεταχειρισμένη, δανείστηκα μια 1300D και σε μια περιστροφή του τηλεσκοπίου για ν΄αλλάξω στόχο, γλίστρησε απ' τους σφιγκτήρες, έπεσε κι έσπασε η LCD.

 

Είναι απογοητευτικό όταν είσαι αρχάριος και θες πολλά πράγματα μαζί να σου λένε μην βιάζεσαι, αλλά εγώ την πάτησα. Προσωπικά ίσως στο μέλλον πάω σε zwo, οπότε θα σου πρότεινα να κάνεις μια πολύ πολύ καλή έρευνα.

 

Φιλικά,

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βασικό που ήρθε με το τηλεσκόπιο ( https://www.planitario.gr/astromaster-130eq.html )

Είμαι αρκετά νέος στον χώρο, κάποιος πιο έμπειρος θα το είχε κάνει να λειτουργήσει λογικά.

Απλά επειδή ο εξοπλισμός και οι φιλοδοξίες μας μοιάζουν αρκετά, οφείλω να σε ενημερώσω.

 

Τα τηλεσκόπιά μας είναι καλά για παρατήρηση για μια πρώτη γεύση με τίμια αποτελέσματα, αλλά προσωπικά κατάλαβα ότι για αστροφωτογραφία πρέπει να δώσεις λεφτά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα κλασικό μοτεράκι υπάρχει στα 50€

Αφού απέτυχα να δω αποτελέσματα 3 μέρες σερί το επέστρεψα όσο ήταν ακόμα στην πένα και με κάλυπτε για επιστροφή χρημάτων. ( Γι' αυτό αγαπάμε planitario )

Αν είσαι γενικά έμπειρος στην πολική ευθυγράμμιση και η στήριξή σου είναι καλή σε σταθερό δάπεδο, αξίζει να το δοκιμάσεις. Χωρίς μοτέρ ξεχνάς την αστροφωτογράφηση (με εξαίρεση την σελήνη).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν είμαι έμπειρος αστροφωτογράφος και σε καμιά περίπτωση δεν το παίζω έμπειρος.

Ξεκίνησα όμως σεμνά και ταπεινά με ένα κινητό και έναν αντάπτορα προσοφθαλμίου, όπως οι περισσότεροι.

Τώρα έχω έναν σχετικά αξιόλογο εξοπλισμό και με την βοήθεια κάποιον φίλων που γνώρισα εδώ παλεύω να τον αξιοποιήσω στο μέγιστο.

Ο πιο value for money εξοπλισμός που είχα ποτέ και μπορώ να στείλω φωτογραφίες σε όποιον το αμφισβητεί, ήταν ένα Astro Truck, με ένα τρίποδο, μια πολική σφήνα και μια DSLR. Ένας φακός 300mm f4 και ο κλασικός 18-55 για φωτογράφηση του γαλαξία μας κυρίως. Είχα και ένα τηλεσκόπιο 6" για γαλαξίες πιο πολύ.

Δεν θυμάμαι αν είχα χαλάσει πάνω από 500 ευρώ για όλα.

Θέλει όμως υπομονή. Και το αποτέλεσμα θα έρθει.

Δεν λέω ότι οι φωτογραφίες ήταν για βραβείο, ήταν όμως πολύ τίμιες για το ποσό που είχα δαπανήσει.

Μην βιαστείς να αγοράσεις πράγματα που σε λίγο καιρό θα κάθονται σε ένα ντουλάπι.

 

Φιλική συμβουλή

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Dslr δεν θα εστιάζει ούτε στο δικό σου τηλεσκόπιο. Ψάξε και διάβασε πριν αγοράσεις οτιδήποτε. Πάντως αν θες να ασχοληθείς με αστροφωτογραφία ξεκίνα με dslr και φακό όπως σου είπε και ο φίλος MitsosMak.

Καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην παρασυρεστε από τις εξαιρετικές φωτογραφίες των προχωρημένων αστροφωτογραφων ,έχουν ξοδέψει πολλά λεφτά , χρόνο και αγανακτιση για να φτάσουν εδώ.Οταν ξεκινάς να φωτογραφίζεις πρώτος στόχος είναι, ιδίως όταν το μπάτζετ είναι μικρό,να επιτευχθεί ένα καλό αποτέλεσμα με φωτογραφίες μικρών εκθέσεων και ευρυγωνιες αξιοποιώντας τους φακούς μιας DSLR.

Σαφώς και εννοείται ότι όλα ξεκινούν με την καλή ευθυγράμμιση τις στήριξης! Ακόμα και με ένα μοτέρ μία eq2 μπορεί να δώσει εξερετικα αποτελέσματα για εκθέσεις δευτερολέπτων! Ιδίως αν στακαρεις 10-20 ίδιες λείψεις δουλεύοντας το deep sky stacker θα χοροπηδας σαν τον Σνουπι από την χαρά σου!

Οπότε ξεκινάμε σκαλί σκαλί,μην υποτιμάτε τα δευτερόλεπτα,με σωστή ακολουθιση αυτά κάνουν και παπάδες που λένε στο χωριό μου!

 

ΥΓ. Φίλε Mike η 1300 είναι η πολύ καλύτερη από την 1100 που ξεκίνησα εγώ!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

Scott μου είπες αυτό που ήθελα να ακούσω και αυτό θα κάνω. Θα αγοράσω ένα μοτεράκι για την eq2 και μια φθηνή μεταχειρισμένη κάμερα και θα κάνω λίγες λήψεις μικρών εκθέσεων. Δεν θέλω το τέλειο απλώς θέλω λίγο χρώμα και κάτι καλύτερο σε αυτά που παρατηρώ μέχρι σήμερα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστός φίλε Mike! Αξιοποιώντας σωστά τον πρώτο σου εξοπλισμό θα σου δώσει και γνώση για το αργότερα..και εμείς πάλι εδώ θα είμαστε να βοηθήσουμε!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mike δεν ξέρω τι άλλο εξοπλισμό έχεις, αλλά να ξέρεις πως εκτός της μηχανής, χρειάζεσαι κάτι να βγάζει σε Τ ring σπείρωμα για το σώμα της( εγώ είχα ένα 2 barlow ), έναν ανταπτορα για canon με Τ-ring και αν θες να βάζεις και προσοφθάλμια με την κάμερα θα χρειαστείς και έναν opfa. Είναι λίγο πολλά αλλά πάνε πακέτο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης