Jump to content

Γυαλιά έκλειψης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα ένα ζευγάρι γυαλιά έκλειψης Solar Viewer από την Oak.Πάνω αναγράφεται ότι μπορεί κανείς με αυτά να κοιτά τον Ήλιο για το πολύ 3 λεπτά, και μετά να μη τον ξανακοιτάξει για αρκετές ώρες. Γιατί αυτό το μέτρο;; Εγώ είδα τον Ήλιο για περίπου 5 δευτ. δυο τρεις φορές σήμερα με τα γυαλιά αυτά και μπορώ να πω ότι μετά από κάθε παρατήρηση (<6-7 δευτ.) έννοιωθα έντονη κούραση στα μάτια που μετά από κάποια ώρα βέβαια πέρασε. Αναρωτιέμαι πόσο ασφαλή μπορεί να είναι τέτοια γυαλιά;Λένε Optical density 5. Επίσης δεν έχουν τα φίλτρα τη μορφή αλομινίχαρτου όπως τα baader αλλά κάτι σα μαύρη ταινία. Ποιά η γνώμη σας ή η εμπειρία σας;
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικράτη,

 

Έχω τα ίδια.Τα έχω δοκιμάσει μερικές φορές χωρίς κανένα πρόβλημα με τα μάτια μου. Είναι σίγουρα ασφαλή για τα μάτια σε παρατήρηση του Ηλίου. Και μου αρέσει και το χρώμα που δίνουν στον Ήλιο (πορτοκαλί). Τι να σου πω..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έστω και είναι ιδέα μου η κούραση που λέω. Γιατί όμως μέχρι τρία λεπτά το πολύ και μετά πολλές ώρες αποχή. Αυτό εμένα με προβληματίζει.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έστω και είναι ιδέα μου η κούραση που λέω. Γιατί όμως μέχρι τρία λεπτά το πολύ και μετά πολλές ώρες αποχή. Αυτό εμένα με προβληματίζει.

 

Δεν είπα ότι είναι η ιδέα σου η κούραση..ο κάθε οργανισμός έχει διαφορετική ευαισθησία.Νομίζω ότι και στα baader υπάρχει μέγιστος χρόνος αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσος είναι.Γίνεται γενικά για λόγους προστασίας στα μάτια.Σου λέει μέχρι τρία λεπτά συνεχόμενη παρατήρηση,μικρή αποχή και σύνολο παρατήρησης μερικές ώρες.Όχι αποχή για πολλές ώρες.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης