Jump to content

Καταθέτω την (λίγο απογοητευτική) Εμπειρία μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι της αστρονομίας γειά σας. Θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου μετά από την αγορά ενός κατοπ. τηλεσκοπίου το 2005 (Skywatcher 150EQ3).

 

Το τηλεσκόπιο μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα εκτός από το ότι τα γρανάζια ορθής αναφοράς και απόκλισης της EQ3 έχουν αποκτήσει λίγο "αέρα".... δηλαδή ενώ δίνεις μικρομετρική κίνηση στο ρυθμιστή, το τηλεσκόπιο καθυστερεί να κινηθεί. Έχοντας ακούσει πολύ θετικά σχόλια για τηλεσκόπια αντίστοιχης διαμέτρου (150), οφείλω να παραδεχτώ ότι δεν τα συμμερίζομαι απόλυτα. Δεν έχω καταφέρει να δώ καλά πολλά αντικείμενα (ίσως με αρκετά μεγαλύτερο τηλεσκόπιο η πραγματικότητα να είναι πολύ διαφορετική). Πλανήτες όπως ο Δίας η ο Κρόνος εμφανίζονται με τόσο μικρή λεπτομέρεια και "σχετικά" θολά (όχι, το τηλεσκόπιο δεν έχει πρόβλημα collimation), αντικείμενα όπως π.χ. το Σφαιρωτό Σμήνος του Ηρακλή ίσα που διακρίνονται αχνά αχνά, που αναρωτιέσαι αν τελικά αξίζει ο κόπος του στησίματος, του κρύου, κλπ για να δείς σκοτεινά και θολά αντικείμενα. Επίσης, η πείρα έδειξε ότι είναι πολύ δύσκολο (λόγω ασάφειας) να στοχεύσεις με τις συντεταγμένες Ο.Α./ΑΠ., βάσει δηλαδή των δαχτυλιδιών (setting circles) του τηλεσκοπίου, τα περισσότερα αντικείμενα βρίσκονται μόνο με το χάρτη (και το μάτι....).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:arrow: δλδ πως θες να τα βλεπεις?....

σε τι μεγεθος?με τι ποιοτητα?

στειλε μας μια εικονα π εχεις δει π θα σε ικανοποιουσε να την βλεπεις στο περιπου μεσα απο το προσοφθαλμιο κ θα σου πουμε τι τηλ πρεπει να χεις. :mrgreen:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τοποθεσία παρατήρησης είναι το Θυμάρι (2 Κμ μετά την Ανάβυσσο στην Αττική). Εννοείται πως δεν περιμένω να δώ εκόνα Hubble Telescope! Αλοίμονο... Αλλά η εικόνα που παίρνω από το forum είναι ότι με 150mm τα αποτελέσματα είναι αν όχι εξαιρετικά τουλάχιστον ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.... Κάτι έτοιμο να στείλω δυστυχώς δεν έχω έτοιμο.....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σε καταλαβαίνω. Αρχικά, την ίδια απογοήτευση είχα, όταν είδα για πρώτη φορά σπειροειδή γαλαξία μέσα από το 8ιντσο τηλεσκόπιό μου. Τις σπείρες απλά θα πρέπει να της φανταστείς!! Αν δεν έχει και καλό seeing τότε… Πιστεύω ότι για την απογοήτευση αυτή φταίει μόνο το Hubble. Φωτογραφικά όμως μπορείς να ‘δείς’ σχεδόν τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια!! Με μια καλή CCD μπορείς να κάνεις θαύματα με 6 ίντσες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχω και εγώ το 150άρι και είμαι πολύ ευχαριστημένος...Βλέπεις πολλά και με πολύ λεπτομέρεια....*

 

ίσως περίμενες ....

 

 

*σχετικό βέβαια το πολύ λεπτομέρεια καθώς αυτό που λέω εγώ για λεπτομερή εικόνα εσύ να τη θεωρείς ανεπαρκή...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να μου πείτε ένα τηλεσκόπιο σχετικά φθηνό , αλλά να μπορώ να βλέπω τους πλανήτες μας άντε και κάτι παραέξω αρκετά καλά.

 

Αν ζητάω πολλά συγχωρήστε με, είμαι αρχάρια.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να μου πείτε ένα τηλεσκόπιο σχετικά φθηνό , αλλά να μπορώ να βλέπω τους πλανήτες μας άντε και κάτι παραέξω αρκετά καλά.

 

Αν ζητάω πολλά συγχωρήστε με, είμαι αρχάρια.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Σχεδόν με όλα τα τηλεσκόπια βλέπεις αρκετά πράγματα, αλλά τι εννοείς "αρκετά καλά";

Αν νομίζεις ότι φαίνονται όπως στις φωτογραφίες, ξέχασέ το, ακόμη και με το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.

Αν είσαι αρχάρια καλύτερα να ξεκινήσεις με κάτι πιό "ήπιο", ας πούμε κιάλια κι ένα βιβλίο για αρχάριους. ΄Ετσι θα αποφύγεις την όποια απογοήτευση και την απώλεια σημαντικού ποσού χρημάτων.

Επίσης, αν μπορέσεις, πρωτού κάνεις οτιδήποτε, προσπάθησε να παρευρεθείς σε μιά συνάντηση/αστροπάρτυ, ώστε να πάρεις μιά πρώτη γεύση του τι μπορείς να δεις και πως από ένα τηλεσκόπιο.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλανήτες όπως ο Δίας η ο Κρόνος εμφανίζονται με τόσο μικρή λεπτομέρεια και "σχετικά" θολά (όχι, το τηλεσκόπιο δεν έχει πρόβλημα collimation), αντικείμενα όπως π.χ. το Σφαιρωτό Σμήνος του Ηρακλή ίσα που διακρίνονται αχνά αχνά, που αναρωτιέσαι αν τελικά αξίζει ο κόπος του στησίματος, του κρύου, κλπ για να δείς σκοτεινά και θολά αντικείμενα.

 

Φίλε Δημήτρη,

 

Φωτεινά σφαιρωτά αστρικά σμήνη, όπως αυτό του Ηρακλή (Μ13), και φωτεινοί πλανήτες, φαίνονται αρκετά καλά με διαμέτρους όπως η δική σου. Ίσως φταίει το collimation (ευθυγράμμιση οπτικών – επιβεβαίωσε το ξανά – εστιαστής, δευτερεύoν, πρωτεύoν κάτοπτρο), η έλλειψη θερμοκρασιακής εξισορρόπησης του εσωτερικού του σωλήνα με το περιβάλλον (επιτυγχάνεται μετά από τουλάχιστον ½ ώρα), το προσοφθάλμιο που χρησιμοποιείς (λίγων ή υπερβολικά πολλών μεγεθύνσεων), οι συνθήκες παρατήρησης στην περιοχή σου (φωτορύπανση, seeing), η ανεπαρκής προσαρμογή των ματιών σου στο σκοτάδι (από αστιγματισμό είσαι ΟΚ?), ή τελικά, οι υπερβολικά μεγάλες προσδοκίες ως προς το τι θα δεις (σχετικό).

 

Neptune, καλώς ήλθες!

 

Στα μέρη μας ισχύει το «ψάξε – μάθε – ρώτα – σύγκρινε – δοκίμασε (αν είναι δυνατόν), μετά αγόρασε». Μελέτησε τα ήδη αναρτημένα σχετικά θέματα του forum και ρώτα μας συγκεκριμένα ερωτήματα. Όχι, δεν υπάρχει το τέλειο τηλεσκόπιο, φθηνό ή ακριβό, γιατί αν υπήρχε, τότε όλοι θα είχαμε το ίδιο! Το ότι είσαι αρχάρια δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράσεις αναγκαστικά τηλεσκόπιο περιορισμένων δυνατοτήτων. Γιατί, όπως λέει κι ο λαός μας… «τρώγοντας έρχεται η όρεξη!»

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να μου πείτε ένα τηλεσκόπιο σχετικά φθηνό , αλλά να μπορώ να βλέπω τους πλανήτες μας άντε και κάτι παραέξω αρκετά καλά.

 

Αν ζητάω πολλά συγχωρήστε με, είμαι αρχάρια.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλωσώρισες :!: Ελπίζω να μην περιμένεις να δεις κανένα Ποσειδώνα γιατί με mag 7.9 είναι λιγάκι δύσκολο :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι, :!:

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Θα πάρω ένα βιβλίο, θα δω τα σχετικά θέματα στο forum και τις συζητήσεις σας και αν χρειαστώ κάτι ξαναμιλάμε.

Με τα κιάλια το μόνο που μπόρεσα να δω είναι η σελήνη και όχι τόσο καλά, γιατί έτρεμαν τα χεριά μου.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

:) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι, :!:

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Θα πάρω ένα βιβλίο, θα δω τα σχετικά θέματα στο forum και τις συζητήσεις σας και αν χρειαστώ κάτι ξαναμιλάμε.

Με τα κιάλια το μόνο που μπόρεσα να δω είναι η σελήνη και όχι τόσο καλά, γιατί έτρεμαν τα χεριά μου.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

:) :)

 

γιαυτό λέμε ακόμη και με τα κυάλια ...τρίποδο.. :wink:

Διπλασιάζεις τα αντικείμενα που βλέπεις...

Καλώς είρθες και απο μένα.... :D

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Neptune, καλή περιήγηση στις σελίδες μας. :)

 

Για να δεις με κιάλια κάτι εκτός από τη Σελήνη και τους φωτεινούς πλανήτες, θα χρειαστείς, εκτός από κάποιο τρίποδο που θα συνδέεται με ειδικό αντάπτορα τύπου «L» με τα κιάλια σου, σκοτεινό κατά προτίμηση ουρανό χωρίς Σελήνη, ένα αστρονομικό επιπεδόσφαιρο, για να ξέρεις ποιοί αστερισμοί φαίνονται κάθε ώρα και στιγμή το βράδυ, όλο το χρόνο, και έναν χάρτη του ουρανού, που θα περιέχει τουλάχιστον τα βασικά ουράνια θεάματα, έτσι ώστε να γνωρίζεις πού να ψάξεις μέσα στους αστερισμούς για να τα βρείς.

 

Το Nightwatch, είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για εισαγωγή στην αστρονομία και στην παρατήρηση του ουρανού. Σε κάποιο βαθμό εξηπηρετεί και ως χάρτης και επιπεδόσφαιρο.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης