Jump to content

Koμματιασμένος Κομήτης πλησιάζει τη Γη το Μάιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι

πριν από λίγο κατάφερα να δω από την περιοχή της Γλυφάδας τα κομμάτια B kai C κομήτη. Το seeing είναι σχετικά καλό αλλά η φωτορύπανση από το μπαλκόνι μου υπερβολική....

Με ένα 8αρι dobson και 48χ προσοφθάλμιο το κομμάτι Β φαίνεται σαν μπαλάκι του badminton όπως ανέφεραν και τα παιδιά από το Χελμό ενώ το C που με ταλαιπώρησε και περισσότερο φαινόταν πολύ αδρά και χωρίς ουρά....

 

Το Β και μόνο, πάντως αξίζει το ψάξιμο....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

.....επίσης...είναι εντυπωσικό να παρατηρήσει κανείς πόσο γρήγορα αλλάζει θέση στον ουρανό ο κομήτης ακόμα και στο διάστημα μιας ώρας....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια καταπληκτική φώτο του κομήτη από το διαστημικό τηλεσκόπιο Spitzer μπορείτε να κατεβάσετε από το :

 

http://www.spitzer.caltech.edu/Media/releases/ssc2006-13/ssc2006-13a.shtml

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

GREG,

 

Για την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας, η ονομασία "badmington" για το κομμάτι Β πρωτοδόθηκε από την παρέα του Κιθαιρώνα!

Δες σελίδα 5

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2793&postdays=0&postorder=asc&start=60

 

Σήμερα θα έχω και τα slides από τη φωτογράφηση. Δυστυχώς από κάποιο λαθάκι, είχα βάλει 100 στη μηχανή ASA, και όχι 400 όπως νόμιζα. Κρίμα, γιατί αν το είχα αντιληφθεί εγκαίρως, θα μπορούσα έστω και με 100ρι, να κάνω push 2-3 φορές, ή να έχω μεγαλύτερη έκθεση. Ίδωμεν.

 

Φιλικά,

Βαγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κάτι; Πληροφορίες για την τροχιά και τις συντεταγμένες του Schwassmann-Wachmann (έτσι δεν λέγεται;) πού μπορώ να βρω;
«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

chicken - Γαλιλαιε εκπληκτικη η μεταλλαξη ! :shock:

Μας γεμισες με λιγα φτερα αλλα .... χαλαλι σου ! :D

Αν εχεις την καλοσυνη και το χρονο διαβασε τις προηγουμενες σελιδες . Εκει θα βρεις πολλες και

ενδιαφερουσες πληροφοριες.

Περιληπτικα να σου πω πως πολλοι απο μας χρησιμοποιουν τα προγραμματα starry night και

cartes du ciel. (υπαρχουν κι αλλα)

Για το τελευταιο (cartes du ciel) , ο Κυριος Βοσινακης δινει αναλυτικες οδηγιες

πως κι απο που να εισαγεις στο προγραμμα τα στοιχεια για τον κομητη στο παρακατω λινκ.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=27020&highlight=cartes+++ciel#27020

 

Γαλιλαιε, μπορεις επισης να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του αστροβοξ για τυχον

αποριες που θα μπορεσεις να βρεις σχετικες δημοσιευσεις με αυτο που ψαχνεις :)

 

Καλώς όρισες :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητώ συγνώμη από την παρέα του Κιθαιρώνα για το λάθος μου...

ο κομητης μου πήρε τα μυαλά :oops:

Φίλε GREG, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ζητήσεις συγγνώμη :!: Αν είναι δυνατόν !!!

 

Εμείς πρέπει να σου ζητήσουμε συγγνώμη που σε κάναμε να αισθανθείς ένοχος, επειδή δεν φρόντισες να μετράς τα λόγια σου, μήπως και θίξεις τη ματαιοδοξία ή τα πρωτεία κανενός ! Ντροπή μας !!! :oops:

 

Συνέχισε φίλε μου δυνατά και μη φοβάσαι τίποτα. Και να χαίρεσαι όταν σου παίρνουν τα μυαλά οι κομήτες (του ουρανού) !

 

Ά! Και να θυμάσαι ότι εδώ στο astrovox δεν υπάρχουν παρέες του άλφα και του βήτα. Είμαστε όλοι μια μεγάλη παρέα που λατρεύει την αστρονομία.

 

Φιλικά

Γιάννης

 

ΥΓ : Βαγγέλη, το είχα αναφέρει και μόνος μου : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2793&start=70

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

johndouk,

 

Το ήξερα ότι θα τσιμπήσεις, αλλά δεν περίμενα και να χρησιμοποιήσεις τέτοιους χαρακτηρισμούς για κάποιον που δεν ξέρεις. Νομίζεις ότι σε τιμάει αυτό;

Γιατί προσπαθείς να ανοίξεις θέμα εκεί που ΔΕΝ υπάρχει;

Χαλάρωσε λίγο και απόλαυσε την αστρονομία και την παρέα μας, οκ?

 

ΥΓ: Προσπάθησε να βλέπεις τη θετική πλευρά των πραγμάτων (και των ανθρώπων).

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθές κατάφερα επιτέλους και είδα τουλάχιστον το B κοντά στα άστρα η και θ Λύρας.

 

Κινείται πραγματικά πολύ γρήγορα επειδή είναι κοντά μας.

 

Δεν μου έμοιαζε και πολύ με μπαλάκι.

 

 

Διέκρινα και μια μικρή κόμη (ουρά) ενώ ο πυρήνας του έλαμπε σαν ένα mag5 άστρο...

 

(το C όντως πρέπει να είναι πιο δύσκολος στόχος)

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τσιμπηματα-δολωματα?

Παρεες -κλικες-φατριες-φραξιες ?

Αναφορες σε τιμες (οχι ,στις τιμες αυτες δε γινεται καμμια ΕΚΠΤΩΣΗ)

badmington

"Αθλημα φτερου"

Πως λενε..."φτερα και πουπουλα"

Ποτε δε μου αρεσε...

Παντα προτιμουσα

Τη πισσα και τα πουπουλα!!!

Λουκυ Λουκ!!!

1.jpg.88429bfd5ebe10c2fe15c1f178a49892.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

johndouk....

Φιλικά,Βαγγέλης

Φίλε Βαγγέλη,

 

Την περί "τιμής" αναφορά σου, την αντιπαρέρχομαι πλήρως, ως ατόπημα και προϊόν αμηχανίας.

 

Για τα υπόλοιπα, δεν χρειάζεται να απασχολούμε τους φίλους στο forum, γι'αυτό θα σου απαντήσω με προσωπικό μήνυμα.

 

Φιλικά

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως παιδιά όπως και να χει θα σας παρακαλέσω πάρα πολύ τις αντιπαραθέσεις σας να τις λύνεται μόνο μέσω προσωπικών μηνυμάτων καθώς αυτό είναι ενα καλό thread που δεν θα ήθελα να κλειδωθεί (όπως πολλά άλλα ακριβώς για αυτό τον λόγο) :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ εναποθέτω τις ελπίδες μου για εύρεση του κομήτη, αύριο.... αν και από την Νέα Ιωνία η φωτορύπανση είναι απλά απαγορευτική... Λέτε να γίνει κανένα black out;;;; :twisted: :twisted: :twisted:
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τις καλύτερες φωτογραφίες του κομήτη με το m57

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap060511.html

Όντως απίστευτα όμορφη φωτογραφία! :D

Ευχαριστούμε.

 

 

Οι κομήτες μας πάντως όσο πλησιάζουν τον ήλιο προχωράνε πλέον πολύ γρήγορα στον νυχτερινό ουρανό και εκεί που βρίσκονται χρειάζεται να ξενυχτίσουμε αρκετά για να τους ξαναδούμε!

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τις καλύτερες φωτογραφίες του κομήτη με το m57

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap060511.html

Όντως απίστευτα όμορφη φωτογραφία! :D

Ευχαριστούμε.

 

 

Οι κομήτες μας πάντως όσο πλησιάζουν τον ήλιο προχωράνε πλέον πολύ γρήγορα στον νυχτερινό ουρανό και εκεί που βρίσκονται χρειάζεται να ξενυχτίσουμε αρκετά για να τους ξαναδούμε!

 

Η σημερινή φωτογραφία picture of day του κομήτη είναι ακόμα πιο θεαματική

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap060512.html

Ελπίζω να έχει και part3...

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας! ειμαι καινουρια στην παρεα σας.. ειναι από τις πρώτες μου παρατηρήσεις. μπορείτε να με βοηθήσετε για το τι ώρα περίπου θα είναι καλύτερα για την παρατήρηση του κομήτη ? εχω τηλεσκόπιο Skywatcher 130-900mm εδω και λίγο καιρό και προς το παρόν δεν έχω μάθει καλά ουτε συντεταγμένες ούτε τα σχετικά. Δυστυχώς δεν μας τα μαθαίνουν αυτά στο Πολυτεχνείο
In the end it doesn t even matter :arrow:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας! ειμαι καινουρια στην παρεα σας.. ειναι από τις πρώτες μου παρατηρήσεις. μπορείτε να με βοηθήσετε για το τι ώρα περίπου θα είναι καλύτερα για την παρατήρηση του κομήτη ? εχω τηλεσκόπιο Skywatcher 130-900mm εδω και λίγο καιρό και προς το παρόν δεν έχω μάθει καλά ουτε συντεταγμένες ούτε τα σχετικά. Δυστυχώς δεν μας τα μαθαίνουν αυτά στο Πολυτεχνείο

Φίλη rikku83

κατ'αρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας !

 

Καλύτερα να προσπαθήσεις μετά τα μεσάνυχτα (θα σού'λεγα και μετά τις 2-3 το πρωί), ώστε να 'δώσεις χρόνο' στον αστερισμό του κύκνου να έχει ανέβει σχετικά ψηλά στον ουρανό.

 

Ωστόσο από την Αθήνα, που βλέπω ότι είσαι, με τη φωτορύπανση και με τη σελήνη όπως είναι αυτές τις μέρες, τα πράγματα μπορεί να σε δυσκολέψουν λίγο.

 

Ελπίζω ο πιο πάνω χάρτης (στην προηγούμενη σελίδα), που ισχύει για σήμερα το βράδυ, να σε βοηθήσει.

 

Καλή παρατήρηση !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

johndouk σε ευχαριστώ πολύ. ελπίζω κάτι να καταφέρω. ανυπομονώ να δω φωτογραφίες από σήμερα το βράδυ. Αύριο και μεθαύριο θα είναι πιο δύσκολο για παρατήρηση του κομήτη?

καλή μας τύχη :shock:

In the end it doesn t even matter :arrow:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους!!!Τον κατάφερα τον άτιμο!Στις 13 και 14 Μαίου στο Κιάτο Κορινθίας το γενναίο μου ETX 90 μου αποκάλυψε το fragment B!Η πλάγια διόπτευση δίνει μια φοβερή αίσθηση του κομήτη!Βέβαια απέτυχα και τις δύο νύχτες να βρω το κομμάτι C,αλλά τώρα που έχω πάρει τα πάνω μου (και όσο το φεγγάρι "αδειάζει") θα συνεχίσω ακάθεκτος! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
There is a difference between knowing the path and walking the path...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις πρώτες πρωινές ώρες του Σαββάτου, γύρω στις 2:30, δοκίμασα κι εγώ να εντοπίσω τον κομήτη και συγκεκριμένα το κομμάτι «B». Μέσα από τα φώτα της πόλης και με το φεγγάρι γεμάτο και αρκετά ψηλά, δεν ήξερα τι να περιμένω κι αν θα βρω κάτι. Τελικά το εντόπισα, πρώτα με τα 10x50 κιάλια μου, αφού σάρωσα τον ουρανό πάνω στο μονοπάτι που ακολουθεί αυτές τις μέρες. Δίπλα από τον 36 του Κύκνου διακρινόταν ένα αμυδρό, γρι, οβάλ συννεφάκι, σαν ένα βλέπεις ένα μικρό γαλαξιάκι στα όρια της όρασης, κι όλα αυτά κυρίως με περιφερειακή όραση.

 

Με το τηλεσκόπιο (10”) τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα. Διέκρινες αρκετά καθαρά την ουρά με απευθείας και περιφερειακή όραση, ενώ και σε κάποιες στιγμές, με περιφερειακή όραση είχα την εντύπωση, ότι έβλεπα στην «μύτη» του κομήτη, ένα κάποιο είδος πυρήνα, εμφανέστερο από το υπόλοιπο σώμα, αλλά αυτό το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.

 

Εντύπωση μου έκανε η ταχύτητα με την οποία προχωρούσε στον ουρανό, παρατηρώντας τον με τηλεσκόπιο. Κάθε 3-5 λεπτά είχε αλλάξει θέση σε σχέση με τα τριγύρω άστρα. Πιο καλά τον ευχαριστήθηκα με το binoviewer μου στις 100x.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπαθώ εδώ και μέρες αλλά με κιάλια από το κέντρο της Αθήνας είναι χλωμό να τα καταφέρω...άσε που κινδυνεύω να μου στείλουν καμία αστυνομία γιατί με τρίποδα και κιάλια στην ταράτσα όλο και κάποιος θα το παρεξηγήσει ...

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε καμιά περιοχή κοντά στην Αθήνα με λιγότερη φωτορύπανση μπας και τα καταφέρω (τουλάχιστον απόλαυσα Δια και Σελήνη).

Στάμος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης