Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία και θα ήθελα τη βοήθεια των εμπειρότερων. Θα ήθελα να μάθω τη διαφορά ενός άστρου από ένα πλανήτη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε,

 

κατ'αρχήν καλορίζικο το τηλεσκόπιό σου, το οποίο αγόρασες πρόσφατα, αν θυμάμαι καλά από τις σχετικές δημοσιεύσεις σου.

 

Σχετικά με την ερώτησή σου κατ'αρχήν σου λέω ότι ένα άστρο είναι αυτόφωτο (παράγει το ίδιο 'φως' με την σύντηξη υδρογόνου σε ήλιο), ενώ ένα πλανήτης είναι ένα ετερόφωτο ουράνιο σώμα, κατά κανόνα σε τροχιά γύρω από κάποιο άστρο (έναν 'ήλιο').

 

Το καλύτερο που θα είχες να κάνεις και που θα σου φανεί πραγματικά χρήσιμο, είναι να πάρεις κάποιο βιβλίο βοήθημα, όπως πχ το nightwatch, που μπορείς να το βρείς στα βιβλιοπωλεία (πχ Παπασωτηρίου), το οποίο θα σου απαντήσει πολλές απορίες και θα βάλει σε ένα καλό δρόμο τη 'σχέση' σου με τον ουρανό.

 

Καλή συνέχεια

 

Φιλικά

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Το τηλεσκόπιο ακόμα δεν το πήρα αλλά έχω καταλήξει και είναι θέμα ημερών... τις μετράω με ιδιαίτερη αγωνία. Ευχαριστώ πάντως πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστρο θεωρειται ενα σωμα,στο οποιο γινεται( η γινοταν) θερμοπυρινικη συντηξη,δηλαδη στον πυρινα του το υδρογονο μεταστοιχειωνεται σε ηλιο.Για να μπορει να γινει αυτο,η μαζα του πρεπει να ειναι το λιγοτερο περιπου το 10% της μαζας του ηλιου μας .Ετσι η πιεση στον πυρινα θα ειναι αρκετη για να το 'αναψει',μιας με την μεταστοιχειωση ελευθερωνεται ενεργεια που κανει τα αστερια να λαμπουν.

Πλανητης ειναι ενα σφαιρικο σωμα,του οποιου η μαζα ειναι μικροτερη απο αυτη που χρειαζεται ενα αστρο,αρα δεν γινεται σε αυτο θερμοπυρινικη συντηξη,ειναι πλουσιο σε υλη σε μεταλικη μορφη και περιφερεται γυρω απο ενα αστερι.Σε αυτον τον ορισμο δεν γινεται αναφορα στο πως δημιουργηθηκε(μαζι με το αστερι,οπως σημερα γνωριζουμε η οχι).

Ετσι,οι πλανητες σε αντιθεση με τα αστερια δεν ειναι αυτοφωτοι(εκτος απο το πρωτο σταδιο της δημιουργιας τους) :)

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Το τηλεσκόπιο ακόμα δεν το πήρα αλλά έχω καταλήξει και είναι θέμα ημερών... τις μετράω με ιδιαίτερη αγωνία. Ευχαριστώ πάντως πολύ.
Εύχομαι λοιπόν ,καλή επιλογή και καλή υλοποίηση της απόφασης. Μου κάνει ωστόσο εντύπωση πώς και δεν έσπευσες να το αποκτήσεις πριν από τη μεθαυριανή πολυσυζητημένη έκλειψη ηλίου.

 

ΥΓ: Προσυπογράφω βέβαια και τη συμπληρωματική διευκρίνιση του φίλου ΛΕΟΝΤΑ. Ο φίλος μας ΜΙΧΑΗΛ απ'ότι φαίνεται, τώρα ξεκινάει και θεώρησα χρήσιμο να ακούσει κάτι απλοϊκά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς, λόγοι ανωτέρας βίας μου στέρησαν το όνειρο. Τι να κάνουμε καλά να είμαστε, αν και έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως μια μεγαλειώδη ολική έκλειψη θα τι δώ όπου κι αν χρειαστεί να πάω!!!

Συνεπώς με τις απαραίτητες προφυλάξεις θα δω την μερική από την Αθήνα δια οφθαλμού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς, λόγοι ανωτέρας βίας μου στέρησαν το όνειρο. Τι να κάνουμε καλά να είμαστε, αν και έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως μια μεγαλειώδη ολική έκλειψη θα τι δώ όπου κι αν χρειαστεί να πάω!!!

Συνεπώς με τις απαραίτητες προφυλάξεις θα δω την μερική από την Αθήνα δια οφθαλμού.

Φίλε ΜΙΧΑΗΛ

Αφού είσαι στην Αθήνα, αν τα καταφέρεις, είσαι σίγουρα ευπρόδεκτος στο ηλιοπάρτυ του Πανεπιστημίου.

Σχετικό : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=22342#22342

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι απαντήσεις σας με κατατοπίσανε πλήρως και σας ευχαριστώ. Όντως είμαι καινούργιος στο χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας και καμία φορά οι απλοϊκότερες απαντήσεις από τους περισσότερο διαβασμένους διευκολύνουν την κατανόηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Παραδόξως οι Γάλλοι χρησιμοποιούν τον όρο "astre" και για τους πλανήτες, περιλαμβάνοντες στον όρο αυτό όλα τα ουράνια σώματα σε αντιδιαστολή με τον όρο "etoile" (άστρο) και "planete" (πλανήτης).

 

Αγαπητέ Μιχάλη,

 

Θα συνιστούσα και εγώ το NightWatch ως απαραίτητο πρώτο βοήθημα για έναν αρχάριο. Χωρίς κάποιες γνώσεις υπάρχει κίνδυνος να απογοητευτείς από το τηλεσκόπιο που θα πάρεις. Επιπλέον θα σε βοηθήσει να επιλέξεις και το καταλληλότερο για σένα όργανο.

 

Φιλικά,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας. Γυαλιά έχω ήδη από το περιοδικό science illustraded. Στο site του Παπασωτηρίου το Nightwatch το έχει 22,66 euro αλλά ίσως τελικά η τιμή να ισχύει μόνο για internet παραγγελίες. Σήμερα το απόγευμα θα πάω να το πάρω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ελεος!

τι ερωτηση ηταν αυτη..!!...!

την διαφορα της γης απο τισ σκουλικοτρυπες την ξερεις?

ααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!! jesus!

](*,)

 

](*,) ](*,) ΕΛΕΟΣ καλά δεν ντρέπεσαι λίγο ΞΕΡΟΛΑ.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλουνται τα μελη του Astrovox να αγνοησουν τον χρηστη ozzinio.

Σε συντομο χρονικο διαστημα θα επιληφθουν οι αρμοδιοι.

Ευχαριστω

Μax.-

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μιχάλη γεια σου

 

εγω με τη σειρα μου θα σου πρότεινα και το βιβλίο του Γιωργου Γραμματικακη ΄'Η ΚΟΜΗ ΤΗΣ ΒΕΡΕΝΙΚΗΣ'' . Διαβάζεται παρα πολύ ευκολα και σου λύνει βασικες απορίες βαζονταςσε στον ομορφο κόσμο του σύμπαντος.

 

Μενέλαος 8)

ο νους μας ειν'' αληταριό, π'' ολο θα δραπετεύει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητέ Μιχαήλ

 

Καλωσόρισες στο χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας και στο astrovox.

Ελπίζω η ανάγνωση και οι παρατηρήσεις να βαίνουν καλώς.

Καλορίζικο το τηλεσκόπιο. Τι είναι?

 

Φιλικά Γιώργος :)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης