Jump to content

Σκέφτομαι να αγοράσω το etx90at


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Agaphtoi filoi, geia sas!

Eimai katoxos tou skywatcher 130 eq2. Mou exei kollhsei h idea na parw kainourio thleskopio. 8elw para plou na asxolh8w me thn astrofwtografhsh, alla dn exei ka8olou sta8erh sthriksh! Skeftomai na agorasw,pros to paron,to meade etx90at kai 8a h8ela tn apopsh sas peri toutou!

Euxaristw polu!

keep walking under bright skies....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάμπρο καλός ήρθες στην παρέα!!! βασικά θα σου έλεγα μιας και έχεις τηλεσκόπιο να περιμένεις λίγο καιρό ακόμη αν δεν έχεις τα απαιτούμενα χρήματα και να πάς σε 8", αν θέλεις Meade που έχω και εγώ να πάρεις SC η LN-90 ή LXD-75. Το να πάς πάλι σε μικρής διαμέτρου τηλεσκόπιο δεν το βρίσκω και πολύ ορθό. Βέβαια μπορείς να πάρεις μια άλλη στήριξη και να βάλεις το υπάρχων τηλεσκόπιο σου!!!! εγώ αυτό θα έκανα. Πάρε αν θέλεις μια EQ6 η μια GP στήριξη για αρχή γα να κάνεις και εξοικονόμηση χρημάτων για αρχή.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου καλημερα.

Βλεπω οτι σκεφτεσαι για το ETX, λοιπον για αυτου του τυπου τα τηλεσκοπια ο πλεον καταλληλος ανθρωπος για να σου πει οτι χρειαζεται να μαθεις ειναι ο Ηλιας Χασιωτης περιμενε η στειλε καποιο μηνυμα προκειμενου να απαντησει.

Απο εκει και περα προτιμησε, (κατα την γνωμη μου) GP Deluxe της Vixen αν προχωρησεις σε αγορα στηριξης.

Παντως μην βιαστεις και θυμισου οτι ο καιρος καλυτερευει και κατα συνεπια τα astroparty θα αυξηθουν αρα θα εχεις προσωπικη επαφη με αυτα τα τηλεσκοπια που θα σου προτεινουν τα παιδια.Οσο περισσοτερο ψαξεις το θεμα τοσο το καλυτερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλουνται τα μελη του Astrovox να αγνοησουν τον χρηστη ozzinio.

Σε συντομο χρονικο διαστημα θα επιληφθουν οι αρμοδιοι.

Ευχαριστω

Μax.-

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To epsaksa ligaki to 8ema. Oson afora tis sthrikseis, mou fainontai arketa akrives, pros to paron. Klinw sto etx toso logw ths poiothtas kataskeuhs tou, oso kai logw tou mikrou varous tou. epishs 8ewrw shmantiko to gegonos oti dexetai autostar. vevaia, proseksa kata thn ereuna pou ekana ta lxd75 kai to lightbridge. Ti lete?
keep walking under bright skies....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απορω που ειδες την ποιοτητα κατασκευης.. σκετη πλαστικουρα ειναι. Το μεγεθος συμφωνω ειναι στα + του (ισως το μονο)

Το etx ειναι καλο σαν δευτερο φορητο τηλεσκοπιο για καποιον που ηδη εχει ενα τηλεσκοπιου ικανου ανοιγματος

Παρε ενα νευτωνιο 6-8" και ξεχνα το etx-90. Ενα 6" ισημερινο νευτωνιο το βρισκεις φτηνοτερο απο το etx-90.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι για αστροφωτογράφηση μπορείς να ξεχάσεις το ETX-90. Αν όπως λες σε ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση και ταυτόχρονα θες ένα σχετικά μαζεμένο τηλεσκόπιο, μπορώ να προτείνω κάτι στις 6" με ισημερινή στήριξη, όπως πχ. το C6-SGT.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης