Jump to content

Συνδεση κινητηρα σε dobsonian βαση


alesgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια για να συνδεσω ενα μοτερακι στον αξονα καθ υψος του τηλεσκοπιου μου.

Εχω ενα skywather 8", και προσπαθω να το μετατρεψω σε push to.

Στο πλαστικο δακτυλιο του τηλεσκοπιου που κανει την καθ υψος κινηση του εχει πασα για την συσφιξη του σωληνα με βιδα. Το θεμα ειναι πως σφιγγει στην βιδα που εχει ο κινητηρας ωστε να περιστρεφει τον σωληνα χωρις τζογο;

Στην μια εικονα φαινεται ενας κατασκευαστης push to που βαζει απευθειας το μοτερ και την βιδα στο δακτυλιο του τελοσκοπιου.

Στην αλλη η δικη μου λυση που το μοτερ ειναι μαζι με μειωτηρα για να πετυχω ακριβεια .

Εχει κανεις αποψη πως η βιδα σφιγγει στον δακτυλιο χωρις τζογο;

Ευχαριστω.

2-4.thumb.jpg.79ce0b8019d152ca0569364bae6c1713.jpg

20210130_200921.thumb.jpg.a9351e6f4edb1e4477f89cc28b9285ed.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως αυτό το βίντεο βοηθήσει :

Εδώ χρησιμοποιεί βίδες με τρύπα στο κέντρο τους μέσα στην οποία ασφαλίζει ο άξονας του μοτέρ.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως αυτό το βίντεο βοηθήσει :

Εδώ χρησιμοποιεί βίδες με τρύπα στο κέντρο τους μέσα στην οποία ασφαλίζει ο άξονας του μοτέρ.

Το ιδιο εχω κανει και εγω. Το προβλημα μου ειναι μετα...η βιδα βιδωνει στο σωληνα (στο πλαστικο κομματι) αλλα πως εξαφαλιζεται η σταθεροτητα; εχω σκεφτει να βαλω τεφλον οπως στα υδραυλικα αλλα και παλι δεν θα ειναι σταθερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υπάρχει χώρος μπορείς να βάλεις ένα παξιμάδι και να το σφίξεις πάνω στο πλαστικό του σωλήνα. Έτσι η βίδα δεν θα περιστρέφεται σε σχέση με το σωλήνα.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς δεν υπάρχει χώρος για παξιμάδι. Βλέποντας πάλι το βίντεο παρατήρησα ότι οι βίδες έχουν σπείρωμα μέχρι ένα σημείο. Μόλις βιδώνεις μέχρι αυτό το σημείο και σφιγγοντας ελαφρώς περισσότερο ασφαλίζει. Στο βίντεο το σφίγγει με το χέρι - δες στο 11' 10''.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς δεν υπάρχει χώρος για παξιμάδι. Βλέποντας πάλι το βίντεο παρατήρησα ότι οι βίδες έχουν σπείρωμα μέχρι ένα σημείο. Μόλις βιδώνεις μέχρι αυτό το σημείο και σφιγγοντας ελαφρώς περισσότερο ασφαλίζει. Στο βίντεο το σφίγγει με το χέρι - δες στο 11' 10''.

Επειδη εφτιαξα την ιδα σε τορνο και ειναι μετρημενη....εαν σφιχθει περισσοτερο στην ουσια θα ακουμπισει στον σωλγνα. Και πιθανως κατα την στροφη θα λειτουργει... στην αντιστροφη ομως που θα ξεβιδωνει;;

Παξιμαδι δεν παιρνει....αν προσεξεις στο βιντεο απο τις 2 βιδες μονο η μια εχει παξιμαδι... αυτη για το αζιμουθιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το θέμα, οπότε αυτά που λέω βασίζονται σε ό,τι βλέπω στο βίντεο. Κατ' αρχάς η βίδα πρέπει να ασφαλίσει και να ακολουθεί την κίνηση του σωλήνα. Δεν πρέπει να ξεβιδώνει κατά την κίνηση του σωλήνα. Οπότε πρέπει να φτιάξεις τη βίδα έτσι ώστε :

α. Το σπείρωμα να είναι λίγο μικρότερο σε μήκος από το βάθος της τρύπας που βιδώνει στο σωλήνα. Έτσι όταν τη βιδώσεις να μπει όλο το σπείρωμα μέσα και να έχει ακόμη λίγο περιθώριο ώστε, βιδώνοντας την λίγο ακόμη ελαφρά, να σφηνώσει.

β. Το μήκος της να είναι τέτοιο ώστε αφού τη βιδώσεις και σφηνώσει στο σωλήνα να έχει αέρα λίγα χιλιοστά ώστε το κεφάλι της να μην ακουμπάει στην ξύλινη πλαϊνή επιφάνεια της βάσης. Δηλαδή να προεξέχει ελαφρώς.

γ. Να περνάει ελεύθερα μέσα από την τρύπα της ξύλινης βάσης ώστε να περιστρέφεται χωρίς να βρίσκει.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης