Jump to content

Καστελλόριζο: ...οταν τα πόδια μας άρχισαν να τρέμουν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μέσος όρος ζωής επεκτείνεται με μεγάλες προόδους.

Μέχρι τότε...ποιός ξέρει πόσο θα έχει φτάσει

 

 

 

Δηλώνω υπευθυνα απο τωρα, οτι το 2088 ο Κωστας Τζιολας θα παρακολουθει την ολικη εκλειψη ηλιου από τους Δελφούς!

:D :D :D :D :D :D :D

 

 

 

......και θα θυμαται και τον παππού του που ναι μεν δεν μπορεί να ειναι μαζι του :cry: :cry: :cry: , ηταν ομως στην ολικη του Καστελλοριζου πριν 82 χρόνια :D

 

 

Κώστας Τζιολας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μέσος όρος ζωής επεκτείνεται με μεγάλες προόδους.

Μέχρι τότε...ποιός ξέρει πόσο θα έχει φτάσει

 

 

 

Δηλώνω υπευθυνα απο τωρα, οτι το 2088 ο Κωστας Τζιολας θα παρακολουθει την ολικη εκλειψη ηλιου από τους Δελφούς!

:D :D :D :D :D :D :D

 

 

 

......και θα θυμαται και τον παππού του που ναι μεν δεν μπορεί να ειναι μαζι του :cry: :cry: :cry: , ηταν ομως στην ολικη του Καστελλοριζου πριν 82 χρόνια :D

 

 

Κώστας Τζιολας

 

 

Εισαι απιστευτος \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ =D> =D> =D> =D>

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειδα την ολικη εκλειψη αλλα μπορω να καταλαβω τα αισθηματα αυτον που την ειδα μονο και μονο επειδη ηταν τελεια στο 80% φανταζομαι στο 100% :lol: :lol: :lol:
"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι ηξερα που εκανα μερες να διαβασω αυτο το θεμα....

(αλλα υπηρχαν καποια αλλα προβληματα που με αναγκαζαν να μπαινω για πολυ λιγο καθε μερα,τωρα γυρισα ομως...-ξερεις λεει ο αλλος:αμαν παλι αυτος ο μ....ς

αυτογνωσια παιδια!)

 

Επανερχομαστε,

αναψα το τσιγαρο μου και αρχισα να το διαβαζω,στη πρωτη σελιδα μου ηρθε να ΞΑΝΑκλαψω....

 

Βλεπω τις τοσες φωτογραφιες που εχουμε δημοσιευσει και λεω:

Σιγουρα ειμουν και εγω εκει??? :-k

 

Ναι και ομως ειμουν και εγω εκει,

το βλεπω στο βιντεο που αρχισα και φωναζα: Απιστευτο,απιστευτο .

 

Κοιταγα τριγυρω μου και το ταπεινο μου μυαλο δεν μπορουσε να συνειδητοποιησει ποσο απροσμενα απροσδοκητο ειχε γινει το περιβαλλον γυρω μου,ακουγα χαρουμενες κραυγες σαν να γλυτωσαμε οντως απο μεγαλη καταστροφη οπως εγραψε ομορφα ο φιλος παραπανω.

 

Αυτες τις κραυγες,

τα επιφωνηματα,

τους ηχους,

τα δακρυα

τα μεταφραζω σαν Νικος προσωπικα οτι οφειλονται στην λυτρωση και στην καθαρση της ψυχης μας απο τα τοσα γνωστα κ καθημερινα συναισθηματα που ταλαιπωρουν ολους μας,απο τον μικροτερο μεχρι το μεγαλυτερο..

 

Ομορφο να μοιραζεσαι τετοια μοναδικα πραγματα με φιλους κ γενικα ανθρωπους που αγαπας οπως εγραψε ενας αλλος φιλος παραπανω(συγνωμη που δεν γυρναω να δω ονοματα αλλα ειμαι τωρα στην φαση ξερετε... :cry: )

 

Χαρηκα πολυ που γνωρισα πολλους απο εσας αλλα και πολλους ασχετους γιατι οσο πιο πολλοι ξερεις οτι ζουν μαζι σου κατι τοσο εντονο,νιωθεις μεσα σου την ενταση και την ποικιλια ολων μαζι!!!

(τωρα το σκεφτηκα και μου αρεσε :wink: )

 

Ποσο μονος νιωθω που ξαναγυρισα πισω σε μια πραγματικοτητα μη αναστρεψιμη

(εκτος αν παμε στις επομενες ολικες οπου βλεπω οτι εχετε αρχισει να το ψαχνετε απο τωρα..)

 

οπου περπαταω μεσα στους δρομους και δεν μπορει να υπαρξει ενας ανθρωπος οπου θα με αντικρυσει στα ματια και θα μπορεσει να προσδιορισει την πηγη αυτου του περιεργου/θλιμμενου/σκεπτικου βλεμματος,που ματαια ψαχνει ενα σημειο να σταθει εκτος αν το σημειο αυτο εχεις ενα περιεργο φωτεινο πραγμα τριγυρω του-σαν αραχνουφαντο- και φωτεινες ταπεινες μικρες κορδελες σαν φλεβες...

 

Σαν τις φλεβες οπου εκει μεσα κυλαει το αιμα μας και μας κανει να νιωθουμε,να σκεφτομαστε και στο τελος να οδηγηθουμε ολοι σε εκεινα τα 9 τετραγωνικα χιλιομετρα καπου στη γωνια του χαρτιου,εκει που παταει η πινεζα....

 

Φτανει.

Δεν αντεχω αλλο,

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξέρω σε τι εξυπηρετεί μια έκλειψη το μεγαλείο της παγκόσμιας νομοτέλειας αλλά είναι τόσο εκπληκτική που αξίζει και για αυτό και μόνο!

 

Χάρηκα που είδα παλιούς και γνώρισα νέους φίλους από το άστροβοξ, με το καλό να τα πούμε στην επόμενη.

 

ΥΓ: Είναι επιτακτική ανάγκη η επόμενη γιατί από τον ενθουσιασμό και την ένταση αυτών των τριών λεπτών οι μνήμες μου είναι απόλυτα συγκεχυμένες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο δεν ήξερα ότι είσαι τόσο ποιητικός! :)

 

Έχεις 100% δίκιο πάντως οσο αφορά τα συναισθήματα της στιγμής...

 

 

Χάρηκα πολύ που γνώρισα όλη την παρέα από την Πάτρα... Ελπίζω να ξανασυνατηθούμε κάποια στιγμή, σε έκλειψη ή όχι...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι σας παραπέμπω στην σελίδα του National Geographic

http://news.nationalgeographic.com/news/2006/03/0329_060329_eclipse.html

 

όπου υπάρχουν φωτογραφίες της έκλειψης τραβηγμένες από το διάστημα με αποτέλεσμα να φαίνεται η σκιά της Σελήνης πάνω στην Γη!!!!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο,

 

έχω ένα πρόβλημα... Δεν θυμάμαι ποιος έχει ποιο nick από την παρέα... Εκτος από εσένα, τον Αστροβοξ, τον quendi και νομίζω τον Heal...

 

Κάνε μου μια περιγραφή ή στειλε μι φωτο να δω... :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποσο μονος νιωθω που ξαναγυρισα πισω σε μια πραγματικοτητα μη αναστρεψιμη.

Φτανει.

Δεν αντεχω άλλο

 

Νίκο, φίλε μου, είσαι ευαίσθητος και ρομαντικός, αλλά και τόσο ευχάριστος και δυναμικός άνθρωπος, που δεν πρέπει να βγαίνουν από σένα αυτά τα λόγια. Υπάρχουν και χειρότερα, πολύ χειρότερα… κι εσύ έζησες και θα ζήσεις (στο χέρι σου είναι) τα καλύτερα.

 

Και τελικά ξέρεις κάτι, όλοι εμείς εδώ στο astrovox δεν ανταλλάσσουμε μόνο μηνύματα περί αστρονομίας. Μέσα από τις όποιες επικοινωνίες μας, ζώσες και ηλεκτρονικές, αναπτύσσουμε σχέσεις ζωής!

 

Καλή αντάμωση στην επόμενη συνάντηση, όπου κι αν είναι αυτή.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο...

 

Για τα χειροτερα που λες,πιστευω οτι καταλαβαινω τι εννοεις..

 

Ετσι να ειμαστε χαρουμενοι να κραταμε τις ορεξεις μας μεχρι να ξαναβρεθουμε ολοι αγαπημενοι οπως παντα!!

 

Εις το επανειδην!!!

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην παρακάτω σελίδα μπορείτε να δείτε το υλικό μου από την έκλειψη στο Καστελλόριζο και το ταξίδι:

 

http://www.geocities.com/hengeo/ekleipsh.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο, ακόμη δεν έχω βρει τη δύναμη να τιθασεύσω δέκα λέξεις «στο χαρτί» να λένε αυτά που είδα (ακόμη και η παρουσίαση στα Αμπελάκια ήταν αυτοσχεδιασμός). Όμως έχω να προτείνω ένα καλό αντίδοτο για τη μετεκλειψιακή νοσταλγία: Πάρνωνας, τριήμερο Πρωτομαγιάς. Μ΄όλους τους ήλιους και τα φεγγάρια από πάνω, μακρινά και ψιθυριστά, αλλά εκεί. Και με τους φίλους. Και με τις μυρωδιές της άνοιξης και το φρέσκο χώμα. Τι λέτε; Να ξεκινήσουμε τη σεζόν;

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,ο Παρνωνας ειναι το ιδανικο μερος να μας φτιαξει το κεφι(μην ξεχασω το σκουφακι μου).Παντως εγω δεν σε ειδα και τοσο μελαγχολικο στο καραβακι της επιστροφης απο το Καστελλοριζο(αυτο που κονταψε να βουλιαξει).Και εμενα μου φαινεται ματαια η καθημερινοτητα μετα απο αυτην την εμπειρια,αλλα το οτι κατι το ζουμε σπανια,οπως μια ολικη εκλειψη,το κανει πραγματικα μαγικο. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης