Jump to content

Προσφορα απο την Orion Optics


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι του Astrovox.Ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι μολις παρηγγειλα

το dob της orion optics σε 10" με το λ/6 και τις hilux επιστρωσεις τις οποιες τις δινει ΔΩΡΕΑΝ για περιορισμενο χρονο.λοιπον οσοι ειστε ετοιμοι για αγορα dob ειναι μια καλη ευκαιρια.Δειτε http://www.orionoptics.co.uk/acatalog/Dobsonians.html :lol: :lol: :lol: \:D/ \:D/

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη, με γεια σου και καλές παρατηρήσεις!

 

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα αγορά από αυτή την εταιρεία, μπορείς να μου πεις αν το παρήγγειλες από εδώ ή από αγγλία; Στη δεύτερη περίπτωση ποιο το κόστος;

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Χρηστο ευχαριστω.Το παραγγειλα απο εδω απο τον επισιμο εισαγωγεα στην Θεσσαλονικη.Οι τιμες δεν πρεπει να εχουν σημαντικες διαφορες.Στην τιμη των 988 ευρω πηρα το 10" με λ/6 και Hilux επιστρωσεις.Η γνωμη μου ειναι οτι παιρνεις ενα αρκετα ποιοτικο τηλεσκοπιο σε καλη τιμη. :roll:

 

Δημητρης.

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια μας παναγιωτη και καλες μας παρατηρησεις. \:D/ \:D/ :lol: :lol:

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια μας με γεια μας φιλε Δημητρη.Αντε να περασουν κ οι 2-3 μηνες μεχρι να το εχουμε.90 κ αποψε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε filiatra ποια η διαφορα του 12΄΄ f5,3 με εστιακη αποσταση 1590μμ με το 12'' f4 με εστιακη αποσταση 1200μμ? ρωταω επειδη οταν πειρα τηλ μου προτειναν το 1200 f4 . κανει λεει για ολες τις χρησεις, ενω το 1590 f5,3 ειναι περισσοτερο για πλανητες, εχει μεν μεγαλυτερη μεγενθηση. αληθευουν αυτα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε hunters πολυ σωστα σου προτειναν το f4 διοτι γενικα συγκεντρωνει περισσοτερα πλεονεκτηματα απο το F5,3.

1)Μεγεθος.F4 vs F5,3 1-0

To f4 εινα μικροτερο(1,2 μετρα) το F5,3(1.5 μετρα) περιπου.Κατα συνεπεια μπορει να μπει στο πισο καθισμα ενως ευρηχωρου αμαξιου.

 

2)Φωτογραφια.F4 vs F5,3 3-0

Α)Μιας κ ειναι μικροτερο αρα κ πιο ελαφρι(11 εναντι 13 κιλων) ανεβαινει πιο ευκολα σε μια ισημερινη στηριξη.Αλλα κ το μεγεθος παιζει το ρολο του γιατι το μακρυτερο εχει μεγαλυτερες ροπες.

Να ξερεις ομως οτι κ τα δυο θελουν πολλα χρηματα για μια καλη στηριξη που να τα σηκωνει.

Β)Μικροτερη εστιακη αποσταση (f4 1200-f5,3 1590)=γρηγοροτερο τηλεσκοπιο στην φωτογραφηση.Στην παρατηρηση δεν παιζει κανενα ρολο.

Αρα κ εδω το F4 κερδιζει.

 

3)Προσοφθαλμια.F4 vs F5,3 3-1

Τα τηλεσκοπια με μεγαλη εστιακη αποσταση οπως το F5,3 ειναι πιο ευγενικα με τα προσοφθαλμια.Συνεπως με το F5,3 θα χρειαστω φθηνοτερα προσοφθαλμια κ μπαρλοου.

 

Απ οσο ξερω το δυο τηλεσκοπια ειναι το ιδιο καλα στον βαθυ ουρανο με το f5,3 να υπερτερει λιιιιιιιιγο στους πλανητες.Η διαφορα τους ειναι τοσο μικρη που για να το καταλαβεις πρεπει (εκτως απο μεγαλη εμπειρια) να τα εχεις δίπλα δίπλα με τα ιδια προσοφθαλμια στον ιδιο στοχο(μιλαω παντα για πλανητες).

Εδω ενας πιο εμπειρος ισως εχει περισσοτερες απαντησεις.

 

Εγω παραγγειλα το F5.3 επειδη δεν με ενδιαφερει καθολου η αστροφωτογραφηση αλλα κ ουτε η μεταφορα.Θα το εχω μονιμα στο κτημα μου που εχω κ σκοτινο ουρανο.

 

Αν σε ενδιαφερει η μεταφορα τοτε δεν το συζηταμε το f4.

Αν σε ενδιαφερει αργοτερα να το βαλεις σε ισημερινη στηριξη τοτε παλι καταληγουμε στο F4 για να μη σου πω καλυτερα 10ιντσο.

Αν δεν εισαι σιγουρος για το τι ακριβως θελεις τοτε παλι το F4.

 

Δεν σου κρυβω οτι κ εγω μεχρι να δωσω την προκαταβολη μεσα στη βδομαδα μπορει ν αλλαξω γνωμη μονο κ μονο για να μπορω να το βαζω που κ που στο αμαξι ωστε να συναντιεμαι κ με αλλα παιδια.

 

 

89 κ αποψε \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) :-({|= :-({|= :-({|= :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πλεον κατατοπιστικότερη παραθεση πλεονεκτηματων - μειονεκτηματων και μαλιστα υπο μορφη σκορ. =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Καλοριζικο Παναγιωτη και καλες βραδυες

(Μεχρι να ερθει ξερεις απο που θα παρατηρεις :D :D :D )

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξερω ξερω.Κ μαλιστα ανυπομονω να ερθει η τριτη ή η τεταρτη.Γιωργο ακους?Κατι ειχαμε πει για το κτημα θυμασαι?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω 100% με τον Παναγιωτη γι`αυτον το λογο το δικο μου το πηρα

f/4.8 σε 10" για να το βαλω αργοτερα σε μια vixen GP-DE.Αμα βρισκεσαι

πιστευω και σε καλη περιοχη(χωρις φωτορυπανση) βλεπεις αρκετα καλα

και με 10" αν λαμβανης υποψιν και το κοστος τις ισημερινης αργοτερα.Αντε και εγω περιμενω ανυπομονος. \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= O:) O:) O:) =D> =D> =D> =D> =D> .89ααααα(μεγιστο!!)

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω ενα skywatcher 8'' pyrex που ειχε βγαλει προσφορα το πλανηταριο 299 ευρα. επειδη ομως θελω να ασχοληθω και με την φωτογραφηση ηθελα να παρω και ενα οριον για καλυτερα αποτελεσματα. σκεφτομαι λοιπον μιας και ειπες οτι το 12'' δυσκολα να ανεβει σε ισημερινη να χτυπησω το 10'' που καθεται πιο ευκολα αργοτερα? η το 12''. η να κρατησω ακομη αυτο ποy εχω 1200 /f6....... :roll: :roll: :roll: :?: :?: :?: #-o #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κρατησεις αυτο που εχεις και να δωσεις λεφτα για μια καλη βαση.

 

Να κρατησεις αυτο που εχεις και να δωσεις λεφτα για μια καλη βαση

 

Ειμαι νομιζω ο πρωτος που σου το λεει!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και τι στηριξη και τριποδα να παρω για φωτογραφηση? αν ηταν δυνατον να επερνα κατι απο τωρα ωστε να εβαζα αργοτερα και κατι μεγαλυτερο 10''

 

Σας ευχαριστω και τους δυο

GPD2 EINAI OK?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου στο θεμα της βασης -κι επειδη θα εκταμιευσεις ενα σοβαρο ποσο!- μπορω με ησυχη τη συνειδηση να σου προτεινω ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.

Λοιπον, η EQ6SKYSCAN pro,σηκωνει ανετοτατα ενα 8ιντσο κατοπτρικο ,ενα ημιαποχρωματικο διοπτρικο 80/600,δυο dslr,το πιατακι της Vixen και τους δακτυλιους της Baader,μαζι με τρια αντιβαρα των πεντε κιλων.

Φιλος μου εχει πανω της ενα δεκαιντσο κατοπτρικο και ενα 102ED μαζι με φωτογραφικες και αντιβαρα,διχως η βαση να δειχνει το παραμικρο σημειο ενοχλησης...

Θεωρω ικανοποιητικη την ακριβεια του goto αν και ευθυγραμμιζω με ενα αστερι.

Για αστροφωτογραφηση τωρα ,σε συνδυασμο με autoguide(απαραιτητα!) και σε primefocus .πιθανον να μην υπαρχει χρονικο οριο!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε hunters οπως πολυ σωστα σου ειπαν ο Γιωργος κ ο Βασιλης να κρατησεις αυτο που εχεις.Ειναι νωρις ακομη να σκεφτεσαι τί στηριξη θα παρεις.Κ η EQ6SKYSCAN pro κ η vixen gpd που σκεφτεσαι ειναι πολυ καλες για 8ιντσα τηλεσκοπια.Απ οσο εχω διαβασει η vixen ειναι λιγο καλυτερη.(Το λεω αυτο με καθε επιφυλαξη διοτι δεν ειμαι γνώστης).Ξεκινα με το τηλεσκοπιο που εχεις να μαθαινεις τον ουρανο κ παραλληλα κανε αποταμιευση.Για αστροφωτογραφηση δεν φτανει μονο μια στηριξη(Ειναι το σημαντικοτερο αλλα οχι το μόνο).Θα χρειαστεις κ αλλα πραγματα κ κατα συνεπεια κ αλλα χρηματα.

Αυτα δεν στα λεω για να απογοητευτεις.Απλα ειναι η αληθεια.Κανεις εδω μεσα δεν αγορασε τα πραγματα που εχει με τη μία.Οι περισσοτεροι στο φορουμ διαβαζουν μαθαινουν κ παραλληλα αποταμιευουν μεχρι ν αποκτησουν αυτο που θελουν.

Ξεκινα λοιπων τις παρατηρησεις με το 8αρι σου κ διαβασε οσο μπορεις για να μαθεις για τις στηριξεις κ τα αλλα εξαρτηματα που θα σου χρειαστουν.Προχωρα σιγα σιγα χωρις αγχος.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια χιλια ευχαριστω για ολα σε οσα με βοηθατε. εχω κανει γυρω στις 6 παρατηρησεις. εδω λογο νησιου εχουμε πολυ καθαρο ουρανο τις περισσοτερες φορες και επειδη εχω παρει τον αερα του τηλεσκοπιου μου(βρηκα δια, κρονο, νεφελωμα ωριωνα, ενα σμηνος κοντα στον κρονο κλπ)σε πολυ λιγο χρονο σκεφτομουν να ασχοληθω καλυτερα γιατι μου αρεσει πολυ αυτο το χομπι.

μαλλον ομως καλυτερα να ακουω τις συμβουλες σας μιας και σε οσα μου εχετε πει ολοι σας ειναι λογικα και σωστα οταν τα ξανασκεφτομαι. αν παρω κατι τελικα μαλλον θα ριξω βαρος στην EQ6 που δεχεται και αναβαθμιση goto μετα και που μπορει να σηκωσει ενα 10''

 

ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ :D :D :D :D :D

 

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ Η ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ? \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγω μολις παραγγειλα το 12ιντσο dob λ/6 f5.3 επιστρωσεις hilux \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

=D> Παναγιώτη μπράβο.Πολύ χάρηκα που τελικά πήρες την απόφαση.Πιστεύω δεν θα το μετανοιώσεις που θα το έχεις στο κτήμα.Απόλαυσε τώρα που μπορείς και όταν χρειαστεί να τρέξεις στο βουνό με παρέα μπορεί να αρκεστείς στα τηλεσκόπια των άλλων πχ στο δικό μου O:) αν πρόκειται για τον Πάρνωνα.

Καλή παραλαβή και σε σένα και στο φίλο Δημήτρη Δ.

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε με το καλό Παναγιώτη κι από μένα! Γιατί βλέπω έναν ορίζοντα… όλο υποχρεώσεις!

 

Με το κτήμα τί γίνεται? Ισχύει ο τιμοκατάλογος που ανακοίνωσες στο Καστελόριζο?

(«Είσοδος δωρεάν, έξοδος…» :lol: :lol: :lol: )

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισχύει Ισχύει.H εισοδος δωρεαν........... :-note :-note :-note :-note

Τουλαχιστον μεχρι να ξεχρεωσω το orion. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Α ξεχασα.Θελω κ ενα δυοφθαλμιο εξι ναγκλερ να το συνοδευουν δυο τελεβου μπαρλοου 2χ κ 3χ συν ενα P.S.T :-# :-# :-# ........Καλα μη βαρατε.Σταματαω εδω.

 

Για κρατησεις ξερετε.Στο γνωστο 090 55555 321

 

86 κ αποψεεεεεεεεεεεεεεε

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Θα χρειαστεις το λιγοτερο 3 προσοφθαλμιους (το λιγοτερο) κ εναν μπαρλοου.ποσα χρηματα εισαι διατεθημενος να δωσεις?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης