Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα laptop με έναν από τους σκοπούς τη χρήση για αστροφωτογράφηση με τη dsi-pro. Έτσι πριν μερικές μέρες το έβγαλα στην ταράτσα με όλο τον εξοπλισμό για μία καλή δοκιμή του όλου στησίματος.Το χρησιμοποίησα 9-1 αλλά όταν τα μάζεψα και κατέβηκα στο σπίτι, συνειδητοποίησα ότι το laptop ήταν μούσκεμα, η οθόνη είχε νερό και γενικά ήταν μέστην υγρασία!!! Όχι ότι δε το χα προβλέψει αλλά δε το περίμενα τόσο πολύ.Και ο υπόλοιπος εξοπλισμός είχε βέβαια υγρασία αλλά έτσι και πάει νερό σε κάποιο από τα κυκλώματα του υπολογιστή τότε ''κλάψτα Χαράλαμπε''!. Ευτυχώς τελικά και αφού το άφησα στο δωμάτιο αρκετή ώρα ανοικτό για να σιγουρευτώ ότι θα χαθεί η υγρασία, επιβίωσε. Αλλά δε σκοπεύω να το ξαναχρησιμοποιήσω έξω τη νύχτα καθότι πόσο θα αντέξει; μία δύο..πέντε πού θα πάει θα τα φτήσει! (και δεν είναι και φθηνό)Θα το χρησιμοποιώ από το σπίτι και τώρα ψάχνομαι για καλώδια (usb repeaters, usb hub...). Τελικά άλλο να τα σχεδιάζεις και άλλο να τα κάνεις στην πράξη. Συνεπώς θα ήθελα να μάθω όσοι χρησιμοποιούν laptop αν έχουν τέτοια προβλήματα και πως τα αντιμετωπίζουν.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ντυσε το laptop σου με διαφανη μεμβρανη και ασε καμποση στις θυρες USB για πιασεις τα κλωδια με λαστιχακι...

και προσοχη γιατι η υγρασια δεν συγχωρει...

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεδομένου όμως ότι η υγρασία γίνεται από τη χαμηλή θερμοκρασία που υγροποιεί τους υδρατμούς της ατμόσφαιρας, πιστεύω ότι σε λίγη ώρα στο εσωτερικό της σακούλας (laptop) η θερμοκρασία θα είναι ίδια με το περιβάλλον ώστε να υγροποιηθούν οι υδρατμοί του εσωτερικού, και άρα πάλι υγρασία!
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ καλύπτω το λάπτοπ μου με βαμβακερό ύφασμα όταν δεν φωτογραφίζω.

Δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με την υγρασία γιατί ο μεταλλικός του σκελετός ζεσταίνεται και την εξαφανίζει (το ζέσταμα βέβαια είναι πολύ ενοχλητικό υπό τις κανονικές συνθήκες).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δικια μου προταση θα ειναι λιγο διαφορετικη!

Ως παλιος... καρβουνιαρης θα σου προτεινα ενα σακι ωραιο καρβουνο Πτολεμαιδας εκει που φωτογραφιζεις!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα αγόρασα laptop με έναν από τους σκοπούς τη χρήση για αστροφωτογράφηση με τη dsi-pro. Έτσι πριν μερικές μέρες το έβγαλα στην ταράτσα με όλο τον εξοπλισμό για μία καλή δοκιμή του όλου στησίματος.Το χρησιμοποίησα 9-1 αλλά όταν τα μάζεψα και κατέβηκα στο σπίτι, συνειδητοποίησα ότι το laptop ήταν μούσκεμα, η οθόνη είχε νερό και γενικά ήταν μέστην υγρασία!!! Όχι ότι δε το χα προβλέψει αλλά δε το περίμενα τόσο πολύ.Και ο υπόλοιπος εξοπλισμός είχε βέβαια υγρασία αλλά έτσι και πάει νερό σε κάποιο από τα κυκλώματα του υπολογιστή τότε ''κλάψτα Χαράλαμπε''!. Ευτυχώς τελικά και αφού το άφησα στο δωμάτιο αρκετή ώρα ανοικτό για να σιγουρευτώ ότι θα χαθεί η υγρασία, επιβίωσε. Αλλά δε σκοπεύω να το ξαναχρησιμοποιήσω έξω τη νύχτα καθότι πόσο θα αντέξει; μία δύο..πέντε πού θα πάει θα τα φτήσει! (και δεν είναι και φθηνό)Θα το χρησιμοποιώ από το σπίτι και τώρα ψάχνομαι για καλώδια (usb repeaters, usb hub...). Τελικά άλλο να τα σχεδιάζεις και άλλο να τα κάνεις στην πράξη. Συνεπώς θα ήθελα να μάθω όσοι χρησιμοποιούν laptop αν έχουν τέτοια προβλήματα και πως τα αντιμετωπίζουν.

 

Και φοβόσουν τον Πάρνωνα :lol: :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι έχω περιέργεια ρε παιδιά. Εσείς που έχετε laptop τι κάνετε;;; Το αφήνεται έτσι εκτεθειμένο στην υγρασία;
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά εγώ δεν έχω laptop.Το τελευτέο που θα έκανα ποτέ όσον αφορά τις αστρονομικές μου εξωρμήσεις θα ήταν να έχω laptop,Go To,ρομποτικά και γενικά ιστορίες :!: Είμαι γνήσιος stargazer :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ifikratis εγώ στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα κάτι σαν σκέπαστρο πχ μια ομπρέλλα πλαζ ή βεράντας μόνο για το laptop και το τραπεζάκι σου δεδομένου ότι η υγρασία κυρίως κατεβαίνει από πάνω. Στο τηλεσκόπιο αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι ανεφάρμοστο αλλά για το σκοπό που το θέλεις νομίζω θα "δουλέψει".

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Min trelenese twra arxizei na zestaine o kairos kai i ygrasia tha mas pei bay!!Etsi ki esy xalara tha pairneis to laptopaki sou kai tha pigaineis sthn taratsoula sou kai xalara tha travas kai tis fotografies sou!!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαλτο σε ενα χαρτοκουτο γερμενο στο πλαι.

Ουτε υγρασια ουτε ενοχληση για τους αλλους παρατηρηστες τριγυρω.

 

Το τελευτέο που θα έκανα ποτέ όσον αφορά τις αστρονομικές μου εξωρμήσεις θα ήταν να έχω laptop,Go To,ρομποτικά και γενικά ιστορίες Είμαι γνήσιος stargazer

 

ΕΥΓΕ!!! Ως γνωστον οποιος δεν μπορει να βρει ουρανια σωματα μονο με χαρτη και ερευνητη δεν λεγεται ερασιτεχνης αλλα astrozapper :mrgreen:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης