Jump to content

ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ - Ζητείται διοπτρικό τηλεσκ. (όχι dobs)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αρκετή μελέτη, συνειδητοποίησα ότι το σπίτι μου δεν είναι κατάλληλο για dobsodian οποιουδήποτε μεγέθους, πόσο μάλλον για 10-12 ίντσες που ήθελα αρχικά, για λόγους που σχετίζονται με τη διαμόρφωση του χώρου.

 

Πλέον, προσανατολίζομαι στην αγορά ενός καλού διοπτρικού τηλεσκοπίου, κατά προτίμηση κάτι από 100mm και πάνω, αλλά δεν αποκλείω και μικρότερα μεγέθη, ανάλογα με το τηλεσκόπιο.

 

Με ενδιαφέρουν τόσο τα αχρωματικά όσο και τα αποχρωματικά.

 

Δεν έχω βάση στήριξης και τρίποδο αλλά δεν είναι απαραίτητο το τηλεσκόπιο να συνοδεύεται από οτιδήποτε. Αν με καλύπτει, μπορώ να αγοράσω τα υπόλοιπα ξεχωριστά.

 

Τέλος, δεν είμαι σίγουρος αν η αλλαγή που κάνω στην αγγελία παραβαίνει τους κανονισμούς του φόρουμ, αν δηλαδή έπρεπε πρώτα να κλείσω τη συγκεκριμένη αγγελία και να δημιουργήσω άλλη στη θέση της.

 

 

Ευχαριστώ!

 

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα, ρίξε μια ματιά σε αυτό το αποχρωματικό ED110 με 2 στοιχεία FPL51 εδώ:

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=29484

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Θα μας βοηθούσες να σε βοηθήσουμε καλύτερα αν μας έλεγες

 

(α) Τι θέλεις να παρατηρείς κυρίως

 

(β) Γιατί διοπτρικό (για την ίδια διάμετρο, τα διοπτρικά είναι πολύ πιο δύσχρηστα/βαριά από τα αντίστοιχα κατοπτρικά, ειδικά κάποιο dobsonian)

 

(γ) Τι budget έχεις (προσοχή, το διοπτρικό συνήθως θα θέλει και στήριξη, υπότε υπολόγιζε 500++ μέσα στο νερό αν είναι να πάρεις κάτι αξιοπρεπές)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι το νέο αχρωματικό SKYWATCHER Evostar 120/1000 εινάι αυτό που ψάχνεις!! Ούτε μικρό αλλά ούτε και τεράστιο. Για πλανήτες, Σελήνη και επίγειες παρατηρήσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Canopus και Mathzero,

 

βρίσκομαι στη φάση αγοράς του ED110 της παραπάνω αγγελίας.

 

Οι λόγοι που αποφάσισα να επιλέξω διοπτρικό ήταν ότι ο χώρος στον οποίο θα στήνω το τηλεσκόπιο δεν είναι εντός του σπιτιού αλλά στον περιβάλλοντα χώρο, σε ένα χωράφι. Θα ήταν πολύ κουραστικό να κουβαλάω ένα dobsodian κάθε φορά σε τέτοια απόσταση.

 

Άρχισα έτσι να ψάχνω για κάτι μικρότερο, διοπτρικό ή SCT, σε μια σχετικά ελαφριά βάση, που θα μου επέτρεπε να κάνω τη διαδρομή πήγαινε-έλα χωρίς να μου βγαίνει η μέση.

 

Απέκλεισα τα SCT και Maksutov γιατί έμαθα ότι με συχνές μεταφορές χρειάζονται τακτικά collimation.

 

Γενικά, θέλω να απλοποιήσω τη διαδικασία όσο το δυνατόν περισσότερο. Θα είναι το πρώτο μου τηλεσκόπιο μετά από δεκαετίες και θα το χρησιμοποιώ όταν θα είμαι ήδη κουρασμένος μετά από αρκετές δουλειάς.

 

Τώρα είμαι στη διαδικασία αναζήτησης μιας αξιοπρεπούς βάσης και προσοφθάλμιων.

 

Αύριο, όταν με το καλό παραλάβω το τηλεσκόπιο θα κλείσω το υπάρχον θέμα.

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και η επιλογή ενός dob 6" το οποίο είναι πολύ πιο ικανό όργανο σε σχέση με ένα 110mm και θα σου απελευθερώσει πόρους για προσοφθάλμια, ενώ είναι ελαφρύ. Επίσης από τη φύση του είναι αποχρωματικο. Υπάρχουν τόσο σε f/8 όσο και σε f/5.

 

Σκέψου το καλά πριν πάρεις μία απόφαση και ζύγισε τα συν και πλην.

Πολλές φορές μια απόφαση μας, μας φαίνεται σωστή στο θεωρητικό επίπεδο, αλλά σε πρακτικό διαπιστώνουμε ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά από ότι τα πιστεύαμε/νομίζαμε/υπολογιζαμε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης