Jump to content

Φίλτρο για φακό dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το forum.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν 300αρι φακό για την nikon d90 που έχω. (Η οποία είναι χωρίς φίλτρο ir αν το λέω σωστά.)

 

Ψάχνω φίλτρο φωτορυπανσης για τον φακό (μελλοντικά) και δεν βρίσκω κάτι γιατί είμαι σε σκάλα 7 με 8.

Ποσο χάλια θα βγουν οι ληψεις χωρίς φίλτρο;

 

Λόγω ωραίου πεδίου νεφέλωματα όπως το soul, heart, elephant trunk, όλο το veil χωράνε πολύ όμορφα πλαίσιο!

Φαντάζομαι τέτοιοι στόχοι θέλουν οπωσδήποτε φίλτρα σωστά;

Ή μηχανή θα μπαίνει πάνω στην eq mon2 βάση που έχω.

 

Με 55αρι φακό πχ

Έκανα άνετα λήψεις των 2 λεπτών! (παραπάνω δεν έχω δοκιμάσει αλλά σύντομα θα δοκιμάσω)

 

Έχετε κάτι να προτείνετε η να μου πείτε πόσο ακατατορθωτοι είναι οι παπαραπνω στοχοι πχ;

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

 

Με borte 7-8 μάλλον είναι κάπως δύσκολα τα πράγματα. Το φίλτρο θα ανεβάσει τους χρόνους έκθεσης αλά δεν θα κάνει θαύματα. Υπάρχουν διάφορες συζητήσεις στο φόρουμ όπως αυτή :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=28585&highlight=dslr

 

Ο χρόνος έκθεσης (σε ό,τι αφορά τη φωτορρύπανση) εξαρτάται από τη ποιότητα του ουρανού και όχι από το μέγεθος του φακού. Μεγαλύτερος φακός σε εστιακή απόσταση έχει βέβαια περισσότερες απαιτήσεις ως προς την καλύτερη πολική ευθυγράμμιση και για μεγαλύτερους χρόνους θα χρειαστεί οδήγηση, ώστε να μην δημιουργούνται μεγάλα άστρα ή άστρα με "ουρές". Για το λόγο αυτό θα πρότεινα φακό μέχρι 200χιλ.

 

Ως προς το φίλτρο καλό είναι να πας σε έκδοση clip-in που τοποθετείται στο εσωτερικό της μηχανής. Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να βρεις κατάλληλα δαχτυλίδια για να το προσαρμόσεις πάνω στο φακό.

Επίσης έκδοση φίλτρου ccd, όπως :

 

https://www.planitario.gr/gr/filtro-cls-ii-gia-canon-eos.html

https://www.planitario.gr/gr/astronomik-cls-ccd-clip-filter-for-canon-eos-cameras-with-full-size-sensor.html

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Σίγουρα μέτρα ή ποιότητα του ουρανού Και σίγουρα ένα φίλτρο δεν κάνει θαύματα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς ο φακός που είναι 300mm στην d90 θα είναι σαν 450mm λόγω crop. Σε αυτήν την εστιακή χοράνε αρκετοί στόχοι πολύ όμορφα μέσα στο κάδρο για αυτό και πήγα σε μία τέτοια αγορά

Τώρα από χρονους και ποιότητα λήψεων μόνο στην πράξη θα το καταλάβω.

Με το τηλεσκόπιο που έχω 8 ίντσες και εστιακή απόσταση 900mm με καλή πολική ευθυγράμμιση και ζύγισμα κάνω λήψεις του ενός λεπτού.

Οδήγηση δυστυχώς δεν έχω αρα ξέρω ότι έχω περιορισμένο χρόνο για μέγιστη έκθεση!

 

Θα δω τα λινκ που μου έδωσες!

Έχω σκεφτεί και μια πατέντα για φίλτρο που αν δουλέψει θα το κάνω ποστ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης