Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ξέρεις κάποιος πού μπορώ να πάω ένα celestron sct 8.για collimation στην Αθήνα; το δοκίμασα μόνος μου και μάλλον το έκανα χειρότερο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

Δεν θα βρεις κατάστημα/επαγγελματία να κάνει αυτή την απλή σχετικά δουλειά, όμως η Αθήνα έχει τρεις ενεργούς συλλόγους ερασιτεχνών αστρονόμων και κάποια μέλη τους έχουν τη γνώση και εμπειρία να το κάνουν. Επικοινώνησε λοιπόν με τους συλλόγους.

Καλώς ήρθες στο Astrovox!

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο με έχει βοηθήσει παρα πολύ και οσες φορές χρειάστηκε να κάνω μικρο διορθώσεις μου παιρνει ελαχιστα λεπτα.

Δες απο το προσοφθάλμιο που σου εμφανίζεται η απόκλιση αφεστιάζοντας σε ενα φωτινό αστρο στο κεντρο μεχρι να δεις που υπαρχει καμπύλωση, κρατησε το στο μυαλό σου και με βάση την εικόνα κοιτώντας απο την μεριά της διορθωτικης πλακας το τηλεσκόπιο κανε τις απαραίτητες κινήσεις.

και ξανα μεχρι να έχεις τέλειους κυκλους.

 

Image19.gif

Το επεξεργάστηκε ο rem54397
  • Μου αρέσει 2

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντα μικρο κινήσεις και ποτέ δυνατό σφήξιμο στο τέλος....

Αν δεν διορθώνεται μέχρι ενα σημείο στρέφοντας δεξιόστροφα τη μία βιδα τοτε ξεσφίγγεις αριστερόστροφα με μικρες κινήσεις την απέναντι που δίνει αντίθετο αποτέλεσμα. Καμιά φορά μπορεί και τις 2. ανάλογα το ποσο εκτός είσαι.

Με λίγο εξάσκηση θα τα καταφέρεις. Προσοχή μη γρατζουνίσεις τη διορθωτική πλακα με κάποιο εργαλείο και ηρεμία κινήσεων.

Οταν κάνεις διόρθωση το άστρο θα φέυγει απο το κέντρο και θα πρέπει να το ξανα κεντράρεις.

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης