Jump to content

Nikon D3500 σε skywatcher 10” dob


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους! Είμαι καινούριος στην σελίδα Οποτε συγχωρέστε με για τυχόν λάθη.

Σκοπεύω να αγοράσω το dob 10” της skywatcher ψάχνω το T ring που χρειάζομαι. Στο πλανητάριο Θεσσαλονίκης βλέπω μόνο T ring για 35mm Nikon(νομίζω πως η d3500 δεν είναι). Τι χρειάζομαι για να κουμπώσω την κάμερα στο τηλεσκόπιο; Ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνει για όλες τις Nikon δεν υπάρχει πρόβλημα νομίζω. Επίσης θα χρειαστείς και t adapter. Προσοχή όμως γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορέσεις να εστιάσεις στο άπειρο λόγω ότι τα Dob είναι κατασκευασμένα για οπτική παρατήρηση. Δηλαδή στον εστιαστη δεν θα έχεις το απαιτούμενο intravel γιατί ο αισθητήρας βρίσκεται βαθιά στο σώμα και ιδιαίτερα στις nikon. Αυτά με κάποια επιφύλαξη. Ας μας πει κάποιος για σίγουρα που έχει παρόμοιο setup. Φυσικά το πρόβλημα μπορεί να λυθεί με εστιαστη χαμηλότερου προφίλ η με την μετακίνηση του πρωτεύοντος κατόπτρου κάτι το οποίο δεν συνιστάται ιδιαίτερα ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, mad said:

Κάνει για όλες τις Nikon δεν υπάρχει πρόβλημα νομίζω. Επίσης θα χρειαστείς και t adapter. Προσοχή όμως γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορέσεις να εστιάσεις στο άπειρο λόγω ότι τα Dob είναι κατασκευασμένα για οπτική παρατήρηση. Δηλαδή στον εστιαστη δεν θα έχεις το απαιτούμενο intravel γιατί ο αισθητήρας βρίσκεται βαθιά στο σώμα και ιδιαίτερα στις nikon. Αυτά με κάποια επιφύλαξη. Ας μας πει κάποιος για σίγουρα που έχει παρόμοιο setup. Φυσικά το πρόβλημα μπορεί να λυθεί με εστιαστη χαμηλότερου προφίλ η με την μετακίνηση του πρωτεύοντος κατόπτρου κάτι το οποίο δεν συνιστάται ιδιαίτερα ..

Γνωρίζουμε ποιον T adapter χρειάζομαι; Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και καλά Χριστούγεννα! 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

14 minutes ago, mad said:

https://www.planitario.gr/gr/ts-nose-piece-1-1-4-t-2.html κάτι τέτοιο θες. Λογικά καλύτερα σε 2ιντσο για να κερδίσεις λίγο δρόμο για την εστίαση.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι! 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν καταφέρεις να εστιάσεις, πριν κάνεις πιο ριζικές επεμβάσεις (μετακίνηση κατόπτρου κλπ), δοκίμασε να βάλεις ενα barlow ανάμεσα στον εστιαστή και τη μηχανή. Εγω έτσι μόνο εστιάζω με την ίδια μηχανή σε κατοπτρικό 130/650.(Στην περίπτωση αυτή, αν ο barlow σου ειναι 1,25'' θα χρειαστείς αντίστοιχο t-adaptor)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, thanasisZ said:

Αν δεν καταφέρεις να εστιάσεις, πριν κάνεις πιο ριζικές επεμβάσεις (μετακίνηση κατόπτρου κλπ), δοκίμασε να βάλεις ενα barlow ανάμεσα στον εστιαστή και τη μηχανή. Εγω έτσι μόνο εστιάζω με την ίδια μηχανή σε κατοπτρικό 130/650.(Στην περίπτωση αυτή, αν ο barlow σου ειναι 1,25'' θα χρειαστείς αντίστοιχο t-adaptor)

Αγόρασα ένα Barlow φακό και το αντίστοιχο T adapter. Αγόρασα και το T ring της Nikon Οποτε νομίζω δεν μένει κάτι άλλο. Θα τα δω όλα στην πράξη. Τώρα απλά περιμένω την παράδοση με ανυπομονησία!

Ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον και καλά Χριστούγεννα σε όλο το community!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης