Jump to content

Βοήθεια για κατανόηση τηλεσκοπίου


Vagelisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω αγοράσει το DOBSONIAN 8″ SKYLINER 200 CLASSIC. Προσπάθησα 2 βραδιά να δω το φεγγάρι και αφού στόχευα σωστά μετά δεν καταλάβαινα τι πρέπει να κάνω και γενικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ γιατί είμαι αρχάριος. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας ξεκινησουμε λοιπον απο τα βασικα. Λογικα το τηλεσκοπιο ηρθε με δυο προσοφθαλμια 25 και 10 χιλιοστων. Για να βρεις την μεγεθυνση διαιρεις το μηκος του τηλεσκοπιου σου 1200mm για εσενα με το μηκος του προσοφθαλμιου. Αρα αν βαλεις το 25αρι θα εχεις μεγεθυνση 1200/25 = 48χ. Επισης εχει και εναν ερευνητη που ειναι σαν μικρο τηλεσκοπιο. Αυτο αν διαβασεις και τις οδηγιες που θα εχει θα πρεπει να το ευθυγραμμιζεις με το τηλεσκοπιο χρησιμοποιωντας τις δυο βιδες που εχει πανω του. Ο ερευνητης σε βοηθαει στο να εντοπιζεις αντικειμενα. Αφου οπως λες στοχεψες σωστα το φεγγαρι θα πρεπει μετα να εστιασεις με τον εστιαστη κουνωντας τον μεσα εξω. Μετα καθε λιγο θα κουνας το τηλεσκοπιο για να το κεντραρεις. Μετα απολαμβανεις την θεα. Οποιες ερωτησεις και αν εχεις μην διστασεις να τις στειλεις οσο χαζες και αν ειναι.

  • Μου αρέσει 1
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ευθυγράμμισουμε σωστά τον ερευνητή. Βρίσκουμε έναν σταθερό στόχο κάπου μακρυά. 

Βάζουμε το προσοφθαλμιο που μας κάνει την μεγαλύτερη μεγενθυση στο τηλεσκόπιο ( Εσένα είναι το 10αρι.) Αν έχεις και barlow βάλε το. Με το barlow θα πρέπει να βγει πιο έξω ο εστιαστης για να εστιάσει!

Φέρε λοιπόν το αντικείμενο που βλέπεις στο προσοφθαλμιο στο κέντρο με το ματι σου! Και χωρίς να πειράξεις τίποτα κοίτα από τον ερευνητή και με τα βιδακια φέρε το ίδιο αντικείμενο στο κέντρο του ερευνητή. 

Κάνε δοκιμές για αρχή σε επίγειους στόχους! Να πιάσεις το νόημα! Δεν είναι κάτι δύσκολο! Είναι μέχρι να το βρεις! 

Ελπίζω να σου έδωσα να καταλαβεις

Και όπως είπε και πιο πανω ο φίλος. Εδώ είμαστε! 

Το επεξεργάστηκε ο John..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα από όλα, έχεις ευθυγραμμίσει τα οπτικά του τηλεσκοπίου ? Τη διαδικασία τη γνωρίζεις?  Χρειάζεται ειδικό προσοφθάλμιο (πχ laser) Είναι άκρως απαραίτητο αξεσουάρ για κατοπτρικά τηλεσκόπια 

Νομίζω πως εκεί είναι το πρόβλημα αφού κατάφερες να εντοπίσεις τη Σελήνη. Υποθέτω πως την έβλεπες θολά.

Είτε πρόβλημα ευθυγράμμισης είναι (διαδικασία που θα χρειάζεται συχνά ειδικά εάν το μετακινείς το τηλεσκόπιο), είτε εστίασης (πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ανταπτορακι 1,25 για τα προσοφθάλμια 1,25 ) 

laser-colli-mark-iii-16f.jpg

en_accessories_caty01460159159.jpg

Το επεξεργάστηκε ο bagastro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ειναι καινούργιο ούτε να το σκέφτεις να μπλέξεις με ευθυγραμηση οπτικών .

Πάρε αμέσως τον πωλητή.Ζητα βοήθεια και γιατί όχι, ζωντανή σύνδεση . Αν το πήρες μεταχειρισμένο πάρε τον πωλητή σίγουρα θα είναι πρόθυμος να βοηθήσει.Σιγουρα είναι κάτι απλό μη σε πιανει πανικός και στεναχορεια για όλα υπάρχουν λύσεις.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης