Jump to content

Απόψεις σχετικά με το Orion StarBlast II 4.5 EQ ??


Hoakin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα για πρώτη φορά. Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους με υγεία.

Επειδή υπάρχουν και άλλα άρθρα που αναφέρονται σε (γενική) αγορά πρώτου τηλεσκόπιου, είπα να ανοίξω νέο θέμα με το συγκεκριμένο μοντέλο που με ενδιαφέρει για να μοιραστούν όσοι θέλουν τις απόψεις τους.

Πρόκειται για το StarBlast II 4.5 EQ της Orion. Έχω (σχεδόν) καταλήξει στο μοντέλο αυτό μετά απο αρκετό διάβασμα/ψάξιμο και λαμβάνοντας υπόψην τις παρακάτω παραμέτρους:

  • Επώνυμος κατασκευαστής
  • Παραβολικό κάτοπτρο που μπορεί να ρυθμιστεί (collimation)
  • Αρκούντως "γρήγορο" στα f4.5
  • Αξιοπρεπές finderscope
  • Εντός budget στα 220 Ευρώ στην τοπική αγορά (ζω εκτός Ελλάδος)
  • Παρέχει μαζί αξιοπρεπή σκόπευτρα στα 10 και 25mm

Φυσικά υπάρχουν και μειονεκτήματα:

  • Το εστιακό μήκος των 450mm δεν θα έλεγα ότι είναι ιδανικό/αρκετό για πλανήτες
  • To EQ mount που παρέχεται δεν θεωρείται και το καλύτερο απο άποψη λειτουργίας και σταθερότητας

 Τι ζητάω και θέλω να πετύχω (ιδανικά) με την αγορα:

  • Ικανοποιητική παρατήρηση γαλαξίων/nebulae και πλανητών. Εννοείται πως δεν περιμένω (οι πλανήτες) να φαίνονται όπως από το Hubble αλλά κάποια βασικά χαρακτηριστικά να είναι αρκούντως ορατα και με ικανοποιητική ευκρίνεια (αν και σε μικρό μέγεθος).
  • Να μπορεί να μεταφερθεί για χρήση εκτός σπιτιού π.χ. το τηλεσκόπιο σε μια padded θήκη και το mount κάπως αντίστοιχα.
  • Να είναι μια long(ish)-term αγορά. Δηλαδή να μην βρεθώ να θέλω σε 3 μήνες κάτι μεγαλύτερο...

Κάποιες τελικές σκέψεις και παρατηρήσεις:

  • Δεν έχω θέμα (θεωρητικά) με το απαραίτητο στήσιμο του EQ mount όπως και το Collimation κλπ. (δεν φαίνονται δύσκολες σαν διαδικασίες και τα ψιλογουστάρω κάτι τέτοια)
  • Τα Dobsonian σαν ιδέα είναι σούπερ αλλά για μένα θα έπρεπε να είναι φτηνότερα (η αντίστοιχη Dobsonian έκδοση του ίδιου μοντέλου που βρίσκω είναι ακριβότερη από την EQ mount) και δεν μου φαίνονται ιδιαίτερα ευέλικτα για μεταφορά δεδομένου ότι θα πρέπει πάντα να πατάνε σε κάτι αρκετά ψηλό.
  • Την γνώμη ότι ένα reflector θα πρέπει να είναι τουλαχιστον 5" την γνωρίζω αλλά το κόστος ανεβαίνει σημαντικά και στην καλύτερη θα είναι Dobsonian (βλέπε το παραπάνω point)
  • Θα μπορούσα να ανέβω σε budget (εντός λογικών πλαισίων) αλλα για μοντέλο με ουσιαστικά καλύτερο vfm και σαν long-term λύση.

Όποιος θέλει να μοιραστεί σκέψεις/αντιρρήσεις/προτάσεις άλλων μοντέλων κλπ. ευπρόσδεκτα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.   

81ZLX7b06xL._AC_SL1500_.jpg

Το επεξεργάστηκε ο Hoakin
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ξεκίνημα είναι ότι πρέπει! Μετά πας για DOB 8".... 

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Hoakin καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Είναι καλή επιλογή το τηλεσκόπιο που επέλεξες σαν εισαγωγικό,κυρίως για το μεγάλο οπτικό πεδίο που σου δίνει με τον κατάλληλο φακό!

Αυτό θα το κάνει χρήσιμο για να μάθεις τον ουρανό,για να βρίσκεις πιο εύκολα τα αντικείμενα προς παρατήρηση,και για να παρατηρείς μεγάλα αστρικά πεδία,ιδίως όταν το seeing δεν είναι καλό και θα περιορίζεσαι σε μικρές μεγεθύνσεις...

Αυτά τα πλεονεκτήματα το κάνουν να έχει διάρκεια ζωής,και χρήσιμο σαν βοηθητικό ακόμα και αν αποκτήσεις αργότερα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,όπως το SW Dob 10" (254/1200) που θα συνιστούσα να είναι το επόμενο προς αγορά.

Για τον λόγο αυτό λοιπόν είναι ένα τηλεσκόπιο που δεν παροπλίζεται!

Τα τηλεσκόπια μικρής εστιακής,κάτω των 500mm,έχουν τα πλεονεκτήματα που προανέφερα,γι'αυτό αγόρασα αρκετά χρόνια μετά το SW Dob 10" που ήδη είχα,το διοπτρικό αχρωματικό SW 102/500,που διαθέτει και στιβαρό εστιαστή 2" και πολύ στιβαρή βάση ΑΖ-3.

Το τηλεσκόπιο ORION STARBLAST II ,114/450,έχει παραβολικό κάτοπτρο με διάμετρο D=114mm,εστιακή απόσταση F=450mm,και εστιακό λόγο f/3.95.

Ο εστιακός λόγος είναι βέβαια μικρός,πράγμα που σημαίνει σφάλμα κόμης (τα άστρα δεν θα είναι σημειακά,αλλά θα έχουν "ουρίτσες" σαν γυρίνοι βατράχων) κυρίως στα άκρα του πεδίου.Με έναν καλό barlow 2x η μεγέθυνση θα διπλασιαστεί,η εστιακή γίνεται 900 mm,και ο εστιακός λόγος θα γίνει f/8,που σημαίνει περιορισμός των οπτικών σφαλμάτων όπως το σφάλμα κόμης.

Με την επιλογή κατάλληλης εστιακής απόστασης φακών μπορείς να έχεις τις μεγεθύνσεις που χρειάζεσαι (μεγέθυνση=εστιακή τηλεσκοπίου/εστιακή προσοφθάλμιου φακού),εφ'όσον όμως στο επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας (διαύγεια και seeing).

Οι φακοί που συνοδεύεται το τηλεσκόπιο,σε διάφορα sites είναι δυο Kellner 17mm,6mm. Δεν ξέρω σε ποιό κατάστημα το βρήκες να συνοδεύεται απο 25mm,10mm...δεν αναφέρεις το site.

Εν πάσει περιπτώσει συνήθως οι συνοδευτικοί φακοί δεν είναι γενικά καλής ποιότητας σε μαζικής παραγωγής τηλεσκόπια,οπότε αργότερα εκτός απο έναν καλό barlow 2x,θα χρειαστεί και αγορά κάποιων φακών.

Για την ισημερινή στήριξη EQ-1 που βρήκες το τηλεσκόπιο,αμφιβάλλω αν είναι καλής ποιότητας,χωρίς να είμαι και σίγουρος...συνήθως δεν είναι!

Πιθανόν θα έχεις προβλήματα σταθερότητας,ιδίως όταν φυσάει αεράκι...

Μάλλον η απλή dob είναι πιο σταθερή,δεν είμαι βέβαιος όμως στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.

Χρειάζεται να τοποθετηθεί σε ένα μικρό πτυσσόμενο-για εύκολη μεταφορά-τραπεζάκι,εφ'όσον είναι σταθερό όταν αναπτύσσεται.Οπότε δεν είναι σοβαρό το θέμα της φορητότητας του τηλεσκοπίου με την dob βάση και το πτυσσόμενο τραπεζάκι.

Και το δημοφιλές και δοκιμασμένο SW Heritage 130/650 χρειάζεται τραπεζάκι.

Πρόσεξε λοιπόν το θέμα της σταθερότητας της βάσης,γιατί θα έχεις προβλήματα ιδιαίτερα σε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις!

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης