Jump to content

Πρόβλημα με εστίαση σε heritage 130p (truss)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

αντιμετωπίζει ένας γνωστός μου το εξής πρόβλημα: 

Δεν μπορούν να εστιάσουν τα προσοφθάλμια και  πάνε να  εστιάσουν στο όριο του εστιαστή (δηλαδή δεν "φτάνει" ο εστιαστής για να εστιάσει στα αντικείμενα.) 

Τι μπορεί να φταίει;;

 

Παραθέτω και μια εικόνα από ένα μη εστιασμένο άστρο μπας και φταίει η ευθυγράμμιση...

 

271241521_213706614300539_3888291724538514015_n.jpg

271244856_607410090552546_974086178640925809_n.jpg

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, 

Δοκίμασε όταν το αναδιπλωνεις τραβώντας το, να πάει τέρμα μεχρι να κουμπώσει. Νομίζω κάνει ενα χαρακτηριστικό κλικ. Ίσως σε κάποια προσοφθαλμια, να χρειαστεί το ανάποδο. Δηλαδή να το σφίξεις λίγο πριν τερματίσει. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, relos said:

Καλησπέρα, 

Δοκίμασε όταν το αναδιπλωνεις τραβώντας το, να πάει τέρμα μεχρι να κουμπώσει. Νομίζω κάνει ενα χαρακτηριστικό κλικ. Ίσως σε κάποια προσοφθαλμια, να χρειαστεί το ανάποδο. Δηλαδή να το σφίξεις λίγο πριν τερματίσει. 

Καλησπέρα,

 

Εγώ ήμουν που είχα το πρόβλημα και ειλικρινά με λυτρωσες. Το τηλεσκόπιο το έχω μόνιμα ξεδιπλωμένο λόγω του ότι έχω τοποθετήσει γύρω γύρω προστατευτικό για να περιορίσει το εισερχόμενο φως προς τον σωλήνα.

Εν τέλει εκεί που νόμιζα πως ήταν τελείως ξεδιπλωμένο, δεν ήταν. Μόλις είδα το σχόλιο σου έλεγξα ξανά αν ήταν κουμπωμένο αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη δεν ήταν.

Αν δεν το έγραφες ειλικρινά δεν θα το σκεφτόμουν γτ το θεωρούσα ως κάτι δεδομένο αλλά μάλλον στον τελευταίο καθαρισμό ξέχασα να το σφίξω.

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης