Jump to content

Baader ultra narrowband filters


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα τη νέα σειρά φίλτρων της Baader που είναι cmos optimized, ultra narrowband. Τα φίλτρα έχουν μεγάλη διαφορά από τα "κλασσικά" ccd φίλτρα που είχα της ίδιας εταιρείας και φαίνεται να κάνουν μεγάλη διαφορά στις λήψεις μου από τον bortle 5 ουρανό μου. Παραθέτω ένα stack 8 ωρών OIII με Redcat51/ASI183MM από τον στόχο που φωτογραφίζω αυτό το διάστημα για να δείξω πόσο αποτελεσματικά είναι τόσο στον περιορισμό της φωτορύπανσης αλλά και στην διαχείρηση των halos. Ο στόχος είναι το dolphin nebula. Δύσκολος στόχος γιατί φτάνει τις 29,5 μόλις μοίρες στο μέγιστο αλλά και επειδή σε εμένα βρίσκεται πάνω από το Πόρτο ράφτη που έχει αρκετή φωτορύπανση. Επίσης πρόκειται για λήψεις που έγιναν την περίοδο των εορτών με πρόσθετη Χριστουγεννιάτικη φωτορύπανση. Ήδη είχε φανεί η καλή δουλειά που κάνουν από το california nebula που ήταν με λήψεις με γεμάτο σχεδόν φεγγάρι κοντά στον στόχο αλλά ήθελα να τα δω και σε κάτι πιο δύσκολο. Μένει να κάνω και κάποια δοκιμαστική λήψη στο horsehead για να δούμε και εκεί πως αποδίδουν.

image.thumb.png.05a9f26bcbaacaa0780b453d76fda632.png 

 

image.thumb.png.2f53d1c6bf80640ac2d00b143a3c5490.png

  • Μου αρέσει 3
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης