Jump to content

Παρατηρητηριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! 

Μιας και πρόσφατα μπήκα στο τρύπακι της αστροφωτογραφιας. 

Και σύντομα κατάλαβα ότι έχω θέματα λόγω φώτων γύρω μου. Και καμιά φορά και λίγο αέρα... Είπα να πάρω την μεγάλη απόφαση και να φτιάξω κάτι όπου θα μου λύσουν κάποια θέματα. (ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος για τις αντανακλασεις στις φωτογραφίες μου) 

Έτσι λοιπόν έφτιαξα αυτό που βλέπετε. 

Διαστάσεις:

Φ2.10

Υψος 1.80 

Κόστος υλικών 

Σωλήνες/συνδέσεις 62€

Ροδες 17€

Μουσαμας 6€ (ο οποίος έχει κοπεί και έχει ραφτει σε ένα σημείο για να έρθει στα μέτρα που θέλω. Να είναι καλά η πεθερά! Με την μηχανή της! 

Λύνεται και δένεται πολύ εύκολα. Και αν είστε και λάτρεις του να παίρνετε εξοπλισμό σε βουνα. Είναι κάτι όπου είναι εύκολο να πάρετε μαζί σας ίσως! 

 

 

IMG_20220115_123918.jpg

IMG_20220115_141209.jpg

IMG_20220111_165003.jpg

IMG_20220103_204646.jpg

  • Μου αρέσει 4
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φίλε john ,ωραίο φαίνεται θα βοηθήσει πιστεύω.Όταν δεν θα το χρησιμοποιείς με το τηλεσκόπιο μπορείς να το σκεπάσεις και να το κάνεις θερμοκήπιο,να τρως και καμία ντοματούλα ντόπια που λέμε εδώ στο χωριό😀😀.

  • Χαχα 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

31 minutes ago, litourg floyd said:

Μπράβο φίλε john ,ωραίο φαίνεται θα βοηθήσει πιστεύω.Όταν δεν θα το χρησιμοποιείς με το τηλεσκόπιο μπορείς να το σκεπάσεις και να το κάνεις θερμοκήπιο,να τρως και καμία ντοματούλα ντόπια που λέμε εδώ στο χωριό😀😀.

Δυστυχώς θα ανέβει ταράτσα! 

Αλλά ναι! Αν δεν γίνει δουλειά θα κατέβει κηπο. Ετοιμάσου για σοδειά! Χαχαχαχα 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ωραία κατασκευή για φορητή κατάσταση. Το είχα δει κάποια στιγμή στο Ίντερνετ αλλά αυτός είχε κάνει και από κάνω σαν θολο και το γυρνούσε γύρω γύρω .  
Παντως εγώ αν δεν βαριέσαι και πας βουνά θα ήταν καλή φάση να το έχεις μαζί σου !

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, themis_kart said:

Μπράβο ωραία κατασκευή για φορητή κατάσταση. Το είχα δει κάποια στιγμή στο Ίντερνετ αλλά αυτός είχε κάνει και από κάνω σαν θολο και το γυρνούσε γύρω γύρω .  
Παντως εγώ αν δεν βαριέσαι και πας βουνά θα ήταν καλή φάση να το έχεις μαζί σου !

Αν το είχα κηπο εννοείται ότι θα του έκανα και θολο! Μιας και θα πάει ταράτσα όμως και θέλω να κοψω μόνο περιμετρικά φώτα. Είπα να μην βάλω! Αν κάποια στιγμή πάω βουνό. Ίσως το παρω. Μιας και όπως είπα λύνεται εύκολα. 

Ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παράθυρο μια χαρά έχει υπογιστει. Στις 30 μοιρες και πάνω χτυπάς όποιον στόχο θες. 

Και με ένα πρόχειρο έλεγχο πάνω από τις 42 μοίρες στόχο χτυπάς όπου θες! 

 

 

IMG_20220116_121615.jpg

  • Μου αρέσει 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης