Jump to content

Ένα ακόμα post για επιλογή πρώτου τηλεσκόπιου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάμεσα από τα χιλιάδες posts που υπάρχουν σχετικά με την επιλογή τηλεσκοπίου, θέλω να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις (πολύ πιθανόν να έχουν ήδη απαντηθεί κάπου αλλού αλλά δεν ξέρω άμα θα μπορούσα να κάτσω και να τα διαβάσω όλα).
Αφού έχω διαβάσει δύο κεφάλαια από το nightwatch και έχω φάει τον τόπο να ψάχνω, δεν έχω καταφέρει να καταλήξω σε κάποιο αποτελέσμα (αλλά πιστεύω πως κοντεύω). 
Σαν γενική ιδέα, θέλω ένα τηλεσκόπιο που να μπορώ να κάνω παρατήρηση πλανητών αλλά και βαθύ ουρανού (δεν ξέρω κατά πόσο σωστός είμαι σε όλες τις έννοιες) αλλά επειδή κιόλας με ενδιαφέρει πολύ και το θέμα της αστροφωτογράφησης θέλω να μπορώ στο μέλλον να το επεκτείνω, χωρίς να χρειάζομαι να αγοράσω ξεχωριστό τηλεσκόπιο. Γνωρίζω πάνω κάτω όλο το σύστημα που χρειάζεται κάποιος για αστροφωτογράφηση (και φυσικά τον τεράστιο αριθμό για το κόστος του), για τώρα όμως θα μείνω στο τηλεσκόπιο (τιμή τηλεσκόπιου μέχρι 1000€). 

Σαν πρώτη μου επιλογή θα ήταν το Celestron Starsense Explorer DX 130AZ, αλλά μετά διαπίστωσα πως τα κατοπτρικά γενικά δεν συνιστώνται για αστροφωτογράφηση.
Επόμενη μου επιλογή θα ήταν τα σύνθετα (schmidt-cassegrain) αλλά αυτά ξεφεύουν αρκετά από το όριο τιμής που έχω βάλει. 

Σαν κατηγορία λοιπόν κατέληξα στα αποχρωματικά διοπτρικά, που πιστεύω (δεν ξέρω πολλά αρά μπορεί να λέω και πολλά πράγματα λανθασμένα) ότι είναι μια αρκετά καλή λύση. Δύο μοντέλα που μου έπιασαν το ενδιαφέρον είναι της SkyWatcher Evostar 72ED DS Pro και Evostar 80ED. Κάποιες απορίες πάνω σε αυτά (και γενικά για τα αποχρωματικά διοπτρικά).
Θα μπορώ να τα χρησιμοποιώ και για παρατήρηση πλανητών/βαθύ ουρανού και για αστροφωτογράφηση ή είναι αποκλειστικά για αστροφωτογράφηση;
Το μοντέλο 
Evostar 72ED DS Pro έχει διάμετρος 72mm με μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση(x) 216, ισχύει ο κανόνας ότι η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση πρέπει να είναι διπλάσια της διαμέτρου, θα προκαλέσει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα (δηλαδή όχι τίποτα λεπτομερώς);
Γενικά, μπορεί κάποιος να μου τα προτείνει, είναι καλή αγορά, να κοιτάξω κάτι άλλο; Επειδή όλα αυτά κοστίζουν αρκετά δεν θέλω να κάνω κάποια αγορά και μετά να δυσαρεστηθώ.
Δεν ξέρω και πολύ κάλα όλους τους όρους, άρα δεν ξέρω τι να κοιτάω σε ένα τηλεσκόπιο για να καταλάβω πόσο καλό είναι.

Επίσης, τα μοντέλα που ανέφερα δεν έρχονται (από ότι κατάλαβα) με κάποιο "εξάρτημα", αυτό νομίζω που χρειάζεσαι για να κάνεις απλή παρατήρηση (κάποια βοήθεια σχετικά με αυτό) και τι ακριβώς είναι το field flattener. Πολλά reviews σχετικά με αυτά λένε πως η SkyWatcher δεν έχει δώσει καθόλου πληροφορίες σχετικά με το τι γυαλί χρησιμοποιούν, αυτό που ακριβώς παίζει ρόλο;

Νομίζω πως κάλυψα τα περισσότερα από αυτά που ήθελα να πω, συγγνώμη για το μέθεγος του κειμένου και άμα κάποιο σημείο δεν είναι κατανοητό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα και από μένα! 

Αλλο η παρατήρηση άλλο η αστροφωτογραφια. 

Αλλο αυτό που βλέπεις με το ματι άλλο αυτό στις φωτογραφίες. 

Θα στα πω ίσως λίγο ανακατεμένα. Αλλά μια εικόνα θα την πάρεις. 

Αν είναι να κάνεις παρατήρηση θα πρέπει να μας πεις σε τι ουρανό είσαι. Αν μπορείς να το παίρνεις μαζί σου σε βουνό κλπ. Ότι τηλεσκόπιο και να πάρεις τα προσοφθαλμια που σου δίνουν μαζί δεν είμαι και τα καλύτερα... Άρα σίγουρα θα χρειαστεί να αγοράσεις κάποια. Τα οποία καμία φορά είναι και αρκετά ακριβά! Δυστυχώς το χομπι μας είναι ακριβό και θέλει χρονο και υπομονή! 

Αν θες να ασχοληθείς με αστροφωτογραφια θα πρέπει εκτός από το κατάλληλο τηλεσκόπιο (ναι θεωρώ ότι μπορεί με την σωστή επιλογή τηλεσκοπίου να μπορείς να κάνεις και παρατήρηση και αστροφωτογραφια ως έναν βαθμό) να έχεις και μια καλή βάση! Σταθερή να μπορεί να διαχειριστεί το βάρος του τηλεσκοπίου κλπ. Θα χρειαστείς φίλτρα, κάποιους διορθωτες (είτε κόμης για νευτωνιο είτε πεδίου για διοπτρικά αν δεν κάνω λάθος). Αν έχεις dslr είναι μια καλή αρχή από θέμα κάμερας. Μετά όμως αν όντως σε συνεπάρει θα χρειαστείς άλλη κάμερα θα χρειαστείς και οδηγση κλπ! 

Είναι ωραίο το χομπι μας και είναι μεγάλο το ταξίδι του! 

Τώρα τα ed72 και 80 λένε ότι για αστροφωτογραφια είναι μια χαρά για αρχή. Και ωραίο αποτέλεσμα έχουν και ελαφριά είναι ώστε να μην χρειάζεται μια πολύ καλή και ακριβή βάση που να μπορεί να τα διαχειριστεί! Δεν ξέρω αν με την αγορά τους έρχονται με διαγώνιο και προσοφθαλμια ώστε να ξεκινήσεις παρατήρηση. 

Δυστυχως (και αν δε κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος άλλος). Άλλο τηλεσκόπιο είναι καλό για παρατήρηση βαθύ ουρανού (πχ νευτωνιο) άλλο είναι καλό για πλανήτες (τύπου mak πχ) άλλο για δίπλα η τριπλά αστέρια κλπ. Όλα κάνουν κατά έναν βαθμό αλλά το ένα κάπου χάνει και κερδίζει το άλλο. 

Εγώ πχ ξεκίνησα με την ιδέα μόνο παρατήρησης. Και πήρα ένα νευτωνιο 8αρι.με μια καλή βάση αλλά μη αυτόματη.

Πραγματικά είδα από Αθήνα πολύ ωραία πράγματα. Αλλά έδωσα και αρκετά λεφτά σε προσοφθαλμια.

Μετά την έκανα αυτόματη. Αφού την έκανα αυτόματη ειπα για να δω τι κάνω από φωτογραφίες; είχα μια dslr. Αααα ωραία λέω! Με κέρδισε και αυτό. Αλλά γενικά μετά είχα και έχω θέματα! Λόγω όγκου βάρους και άλλων θεμάτων. 

Και τώρα σκέφτομαι την αλλαγή του εξοπλισμού μου πχ... 

Είναι μεγάλος ο δρόμος. Σκέψου καλά τι θες. Θέλει χρονο και υπομονή. Και δυστυχώς αυτή την περίοδο οι τιμές έχουν ανέβει αρκετά! Άρα θέλει προσεκτικές κινήσεις! 

 

Αυτά από μενα

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και απο εμένα. 

Εξοπλισμός για παρατήρηση:

1) https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-6.html

2) https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-8-pyrex.html

3) 

4) 

 

Τα τηλεσκόπια ειναι απο το πιο φτηνό στο πιο ακριβό. Έχουν το καλό οτι στήνονται εύκολα και ξεκινας με την μια την παρατήρηση. Δεν κάνουν όμως για φωτογράφιση

 

Τηλεσκοπια και για παρατήρηση και για φωτογράφιση

1)  Με την προϋπόθεση οτι ειναι ολο μαζι με την βάση του (καινούριο εχει περιπου 1200)

 

2) https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=1652&lunety=Teleskop Sky Watcher N 200 200 1000 HEQ5 PRO SynScan BKP2001HEQ5 SynScan

 

Το 2 ειναι περιπου το τηλεσκοπιο που σου εχω στην σειρα 2 για παρατήρηση + την βάση.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, John.. said:

Καλημερα και από μένα! 

Αλλο η παρατήρηση άλλο η αστροφωτογραφια. 

Αλλο αυτό που βλέπεις με το ματι άλλο αυτό στις φωτογραφίες. 

Θα στα πω ίσως λίγο ανακατεμένα. Αλλά μια εικόνα θα την πάρεις. 

Αν είναι να κάνεις παρατήρηση θα πρέπει να μας πεις σε τι ουρανό είσαι. Αν μπορείς να το παίρνεις μαζί σου σε βουνό κλπ. Ότι τηλεσκόπιο και να πάρεις τα προσοφθαλμια που σου δίνουν μαζί δεν είμαι και τα καλύτερα... Άρα σίγουρα θα χρειαστεί να αγοράσεις κάποια. Τα οποία καμία φορά είναι και αρκετά ακριβά! Δυστυχώς το χομπι μας είναι ακριβό και θέλει χρονο και υπομονή! 

Αν θες να ασχοληθείς με αστροφωτογραφια θα πρέπει εκτός από το κατάλληλο τηλεσκόπιο (ναι θεωρώ ότι μπορεί με την σωστή επιλογή τηλεσκοπίου να μπορείς να κάνεις και παρατήρηση και αστροφωτογραφια ως έναν βαθμό) να έχεις και μια καλή βάση! Σταθερή να μπορεί να διαχειριστεί το βάρος του τηλεσκοπίου κλπ. Θα χρειαστείς φίλτρα, κάποιους διορθωτες (είτε κόμης για νευτωνιο είτε πεδίου για διοπτρικά αν δεν κάνω λάθος). Αν έχεις dslr είναι μια καλή αρχή από θέμα κάμερας. Μετά όμως αν όντως σε συνεπάρει θα χρειαστείς άλλη κάμερα θα χρειαστείς και οδηγση κλπ! 

Είναι ωραίο το χομπι μας και είναι μεγάλο το ταξίδι του! 

Τώρα τα ed72 και 80 λένε ότι για αστροφωτογραφια είναι μια χαρά για αρχή. Και ωραίο αποτέλεσμα έχουν και ελαφριά είναι ώστε να μην χρειάζεται μια πολύ καλή και ακριβή βάση που να μπορεί να τα διαχειριστεί! Δεν ξέρω αν με την αγορά τους έρχονται με διαγώνιο και προσοφθαλμια ώστε να ξεκινήσεις παρατήρηση. 

Δυστυχως (και αν δε κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος άλλος). Άλλο τηλεσκόπιο είναι καλό για παρατήρηση βαθύ ουρανού (πχ νευτωνιο) άλλο είναι καλό για πλανήτες (τύπου mak πχ) άλλο για δίπλα η τριπλά αστέρια κλπ. Όλα κάνουν κατά έναν βαθμό αλλά το ένα κάπου χάνει και κερδίζει το άλλο. 

Εγώ πχ ξεκίνησα με την ιδέα μόνο παρατήρησης. Και πήρα ένα νευτωνιο 8αρι.με μια καλή βάση αλλά μη αυτόματη.

Πραγματικά είδα από Αθήνα πολύ ωραία πράγματα. Αλλά έδωσα και αρκετά λεφτά σε προσοφθαλμια.

Μετά την έκανα αυτόματη. Αφού την έκανα αυτόματη ειπα για να δω τι κάνω από φωτογραφίες; είχα μια dslr. Αααα ωραία λέω! Με κέρδισε και αυτό. Αλλά γενικά μετά είχα και έχω θέματα! Λόγω όγκου βάρους και άλλων θεμάτων. 

Και τώρα σκέφτομαι την αλλαγή του εξοπλισμού μου πχ... 

Είναι μεγάλος ο δρόμος. Σκέψου καλά τι θες. Θέλει χρονο και υπομονή. Και δυστυχώς αυτή την περίοδο οι τιμές έχουν ανέβει αρκετά! Άρα θέλει προσεκτικές κινήσεις! 

 

Αυτά από μενα

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ότι υπάρχει τηλεσκόπιο καλύτερο για ανάλογα σε τι θες να κάνεις παρατήρηση μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό 😅, αλλά ταυτόχρονα είναι και πολύ λογικό. Απλά δεν νομίζω να μπορεί κανείς για αρχή να αγοράσει ξεχωριστό για κάθε σκοπό, άρα για πρώτο θα πρέπει να βρω ένα όσο πιο γενικό μπορώ.
Για την αστροφωτογράφηση το ξέρω ότι χρειάζομαι απαραίτητα μια καλή βάση και κάποια άλλα πράγματα, απλά δεν θέλω να επενδύσω τώρα σε αυτό, χωρίς να έχω καθόλου εμπειρία με τηλεσκόπιο πριν αλλά και πάνω κάτω να μην ξέρω ακριβώς "τι μου γίνεται", εκτός του ότι δεν μπορώ και για οικονομικούς λόγους. Για αυτό λοιπόν είχα σκεφτεί να έπαιρνα ένα τηλεσκόπιο τώρα, ώστε να το μάθω, και γενικώς αλλά και για παρατήρηση, το οποίο όμως να μπορώ και στο μέλλον να το αξιοποιήσω στο θέμα της αστροφωτογράφησης χωρίς να χρειάζομαι καινούργιο τηλεσκόπιο.

Πρέπει να ψάξω λίγο παραπάνω τα προσοφθάλμια γιατί δεν τα έχω πολύ καταλάβει.

Όσον αφορά τον ουρανό, είμαι κοντά στην Αθήνα (όχι Αθήνα) και πιστεύω πως μπορώ να βρω σκοτεινά μέρη, όχι πολύ, αλλά καλύτερα από φώτα πόλης. νοτιοανατολική αττική είμαι, τώρα δεν ξέρω κατά πόσο σημαίνει κάτι αυτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

30 minutes ago, filim said:

Καλημέρα και απο εμένα. 

Εξοπλισμός για παρατήρηση:

1) https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-6.html

2) https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-8-pyrex.html

3) 

4) 

 

Τα τηλεσκόπια ειναι απο το πιο φτηνό στο πιο ακριβό. Έχουν το καλό οτι στήνονται εύκολα και ξεκινας με την μια την παρατήρηση. Δεν κάνουν όμως για φωτογράφιση

 

Τηλεσκοπια και για παρατήρηση και για φωτογράφιση

1)  Με την προϋπόθεση οτι ειναι ολο μαζι με την βάση του (καινούριο εχει περιπου 1200)

 

2) https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=1652&lunety=Teleskop Sky Watcher N 200 200 1000 HEQ5 PRO SynScan BKP2001HEQ5 SynScan

 

Το 2 ειναι περιπου το τηλεσκοπιο που σου εχω στην σειρα 2 για παρατήρηση + την βάση.

 

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Το τελευταίο βέβαια ξεφεύγει από το όριο χρημάτων που μπορώ να διαθέσω αλλά είναι μαζί με την βάση, δεν θα μπορούσα να το αγοράσω χωρίς για αρχή (δηλαδή να μην μπω κατευθείαν στο θέμα της αστροφωτογράφησης - ώστε να το μάθω λίγο και αργότερα αγοράζω και μια βάση). Παρόλα αυτά, το τηλεσκόπιο αυτό είναι Κατοπτρικό Νευτώνιο, κατά πόσο καλό είναι αυτή η κατηγορία στο θέμα της αστροφωτογράφησης (εκτός άμα δεν ισχύει αυτό);

Το επεξεργάστηκε ο Παναγιώτης Θηβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολυ καλά τηλεσκόπια για αρχή ειναι τα 2,3,4. Οποιο και ναα παρεις θα το καταευχατιστηθεις.

Εγω ειχα το 2 και ηταν φοβερό. Μετα απο 2 χρόνια οταν εοχα μια εμπειρία πήρα ενα σαβ το 4.

Στο 2-3 μπορεις μετα να παρεις και βάση και να το χρησιμοποιήσεις για αστροφωτογραφιαη. Γίνεται αλλα δεν ενδείκνυται.

Προσωπική μου γνώμη παρε το 3.

 

Βέβαια υπαρχει και το celstron 6se που κανει και για παρατήρηση και για φωτογράφιση.

Βεβαια να ξέρεις αυτα που ειναι για παρατήρηση ειναι πιο απλα και πιο εύκολα στην χρήση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 minutes ago, filim said:

Βεβαια να ξέρεις αυτα που ειναι για παρατήρηση ειναι πιο απλα και πιο εύκολα στην χρήση

Άρα για να καταλάβω, υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ τηλεσκοπίων που είναι για αστροφωτογράφηση και για παρατήρηση ; Δηλαδή τηλεσκόπια που είναι καλύτερα στην φωτογραφία θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για παρατήρηση, σωστά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα dob τα στηνεις και ξεκινας δηλαδή σε 1λεπτο παρατηρείς. 

Αυτα με τις στηρίξεις πρέπει πρώτα να τα στησεις σωστά να κοιτάνε τον πολικό μετά πρεπει να τους δείξεις 2 αστέρια στον ουρανό και μετά σε πανε όπου θέλεις. Τους λες πανε με σε εκείνον τον στοχο και σε πάνε

Δεν ειναι κατι φοβερό αλλά ειναι κατι ακόμα με την ανταπόδοση οτι μετα σε πανε οπου θες 

Απο την άλλη οταν είσαι μονο χειροκίνητα μαθαίνεις και τον ουρανό καλύτερα

 

Το επεξεργάστηκε ο filim
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο χόμπυ όπως θα καταλάβεις είναι πάρα πολύ περίπλοκο. Δεν υπάρχει ένα τηλεσκόπιο που να τα κάνει όλα και καλό είναι να μην μπλέκεις την παρατήρηση με την αστροφωτογραφία, είναι δύο τελείως διαφορετικά χόμπυ.Σαν να μην φτάνει αυτό έχει και η αστροφωτογραφία διαφορετικές απαιτήσεις εξοπλισμού ανάλογα με το είδος (deep sky, πλανητική, milky way/nightscapes). Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μικρά βήματα και πρώτα από την παρατήρηση. Ένα dobsonian 8" είναι τηλεσκόπιο που μπορεί να το κρατήσεις για μιά ζωή. Θα δεις πάρα πολλά πράγματα και θα μάθεις τον ουρανό. Στήνεις σε ένα λεπτό, μπορείς να δεις και deep sky και πλανήτες με τα κατάλληλα προσοφθάλμια. Σε 2η φάση αν θέλεις να ασχοληθείς με την αστροφωτογραφία, μπορείς να αγοράσεις έναν αστροστάτη όπως την star adventurer, να χρησιμοποιήσεις μία dslr που είναι πιθανό να έχεις και έναν φακό και να αρχίσεις να παλεύεις με την επεξεργασία που είναι το 70% της αστροφωτογραφίας. Το dobsonian δεν θα πάει χαμένο γιατί αφού ετοιμάσεις τον φωτογραφίκο εξοπλισμό και όσο παίρνει λήψεις εσύ θα κάνεις παρατήρηση με το dobsonian σου. Οι φωτογραφίες που βλέπεις έχουν πάρα πολύ κόπο από πίσω και πάρα πολλά πράγματα να μάθεις και πολύς κόσμος απογοητεύεται γρήγορα. Αν τώρα κολλήσεις το μικρόβιο τότε θα κάνουμε μία νέα συζήτηση για πιο προχωρημένο αστροφωτογραφίκο εξοπλισμό όπου το κόστος θα ξεπερνάει τα 3Κ.

Το επεξεργάστηκε ο qforce
  • Μου αρέσει 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρολο και πως θα κανεις τις παρατηρήσεις. δηλαδη που μενεις, αν μπορείς απο το σπιτι σου να παρατηρήσεις , αν θες κ μπορεις να κανεις εξορμήσεις , αν εχεις χωρο για μετακίνηση.

τα πρωτα που πρότεινε ο   Γιώργος ειναι ιδανικά για αρχάριους . πολυ εύκολα στη χρηση κ τελεια για πρωτη επαφη με την παρατηση. ειναι λιγο ογκώδη για μετακίνηση αλλα ευκολα στην συναρμολόγηση   

Βέβαια  ετσι οπως περιγράφεις τα θελω σου νομίζω το celestron 6se (αυτο της αγγελίας) θα σου ταίριαζε για αρχη εφόσον ειναι και μεσα στο budget σου και φυσικα ειναι και σε καλη κατάσταση 

απλα καλο ειναι να μην επενδύσεις πολλα χρήματα αμεσως χωρις να έρθεις πρώτα σε επαφη με το αντικείμενο και να δεις αν θα σου αρεσει 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αρχίζω να καταλαβαίνω λίγο παραπάνω για όλο αυτό το θέμα, ακόμα δεν είμαι πολύ σίγουρος στο τι θα κάνω αλλά το σκέφτομαι.

30 minutes ago, Chris.T said:

απλα καλο ειναι να μην επενδύσεις πολλα χρήματα αμεσως χωρις να έρθεις πρώτα σε επαφη με το αντικείμενο και να δεις αν θα σου αρεσει 

Εδώ υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια. 

Το επεξεργάστηκε ο Παναγιώτης Θηβ
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω πως κατέληξα σε κάποιο τηλεσκόπιο μετά από πολύ αναζήτηση, και είναι αυτό εδώ: https://www.planitario.gr/gr/150-750-dsf-neutoneios-optikos-solinas.html το οποίο θα το συνοδευσω με αυτήν εδώ την στήριξη https://www.planitario.gr/gr/eq5-steel-isimerini-stirixi.html

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση είναι χωρίς μοτέρ έτσι! Όπου αργότερα μπορείς να της κάνεις αναβάθμιση. 

Ωραίες επιλογές και θα τις χαρείς φουλ! 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς, δεν θέλω ακόμα να αγόρασω κάτι αρκετά ακριβό αλλά κάτι που να έχει δυνανοτήτα αναβάθμισης (ώστε άμα μ'αρέσει πολύ και θέλω να ασχοληθώ και άλλο να μην χρειαστώ από την αρχή καινούργιο εξοπλισμό). 😄

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου φίλε Παναγιώτη κι από εμένα.

Η στήριξη που διάλεξες  θα έλεγα ότι είναι μία αμιγώς στήριξη για παρατήρηση, με την έννοια, ότι πια δεν νοείται φωτογράφηση του βαθέως ουρανού χωρίς την βοήθεια ηλεκτρονικών μέσων κλπ.

Έχω κι εγώ την ίδια και την χρησιμοποιώ σχεδόν επί 20 χρόνια. Κάνω με αυτήν και αστροφωτογράφιση. Αλλά πως; Δεν κάνω την οδήγηση με αυτόματα μέσα, αλλά βλέποντας από ένα δεύτερο τηλεσκόπιο (οδηγητικό) ένα άστρο πολύ κοντά στον στόχο, με ένα προσοφθάλμιο με φωτεινό σταυρόνημα. Παλιά, την εποχή των φιλμ, έτσι κάναμε όλοι φωτογράφηση βαθέως ουρανού.   Δεν υπήρχαν άλλα μέσα. Τώρα αυτό θεωρείτε, και είναι καψώνι.

Αν τώρα με ρωτήσεις, κι εσύ γιατί κάνεις έτσι φωτογράφηση; Θα σου απαντήσω. Έτσι για το στοίχημα, και για το «ένδοξο» του πράγματος, και γιατί εν τέλει προτιμώ τα χρήματα μου να τα διαθέσω σε εκδρομές προς αναζήτηση σκοτεινών και αστρόφωτων ουρανών, παρά να τα διαθέτω διαρκώς σε ένα αέναο κύκλο διαρκούς αναβάθμισης του εξοπλισμού μου.

Αν λοιπόν την παίρνεις με σκοπό στο μέλλον να την χρησιμοποιήσεις και για αστροφωτογράφηση, δεν είναι καλή επιλογή. Θα πρέπει να πάς στη Heq5 τουλάχιστον. Οριακά αυτή θα τα καταφέρει με το Νευτώνειο που διάλεξες.    

Είναι όμως ίσος η καλύτερη για παρατήρηση με τηλεσκόπια μέχρι και 8 ίντσες. (200 χιλιοστά διάμετρο).   Το κάτω το γράφω και για κάποιους νέους φίλους, που λόγο μάρκετινγκ, έχουν ταυτίσει τα Goto με τις ισημερινές στηρίξεις.

Η συγκεκριμένη είναι η μεγαλύτερη από μία σειρά παλαιού τύπου ισημερινών στηρίξεων, που δεν έχουν Goto.  Βρίσκει κάποιος τους στόχους όπως με μία Dob στήριξη. Πλην όμως όταν τους βρεις, μπορείς απλά να μένεις σε αυτούς όσο χρόνο θέλεις, και με απλούστατο τρόπο, ακόμα κι αν είναι 4 χρονών παιδάκι, να παρακολουθεί τον στόχο  στις 300Χ, γυρίζοντας την ντίζα της μικρομετρικής κίνησης του άξονα της Ορθής αναφοράς.    

Τα επί πλέον χρήματα για μία ισημερινή στήριξη, κάποιος τα παίρνει πίσω, επειδή μπορεί να κάνει αστροπαρατήρηση με μεγάλη ανάλυση ακόμα και με χωρίς μοτέρ. Γι’ αυτό τον λόγο άλλωστε αν στην συγκεκριμένη βάλει κάποιος ένα 8ιντσο τηλεσκόπιο, το υπόλοιπο της ζωής του δεν είναι αρκετός χρόνος για να δει όλα όσα μπορεί να του δείξει το τηλεσκόπιο του. 

Το επεξεργάστηκε ο giannis60
  • Μου αρέσει 2

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση, έτσι συνεχίζω να ψάχνω σχετικά με τον εξοπλισμό ώστε να μπορώ να δω άμα υπάρχει καλύτερη λύση ή άμα δεν έχω κάνει και εγώ την καλύτερη επιλόγη.

6 hours ago, giannis60 said:

Αν λοιπόν την παίρνεις με σκοπό στο μέλλον να την χρησιμοποιήσεις και για αστροφωτογράφηση, δεν είναι καλή επιλογή. Θα πρέπει να πάς στη Heq5 τουλάχιστον. Οριακά αυτή θα τα καταφέρει με το Νευτώνειο που διάλεξες.    

Όσον αφορά την στήριξη, δεν πολύ κατάλαβα γιατί δεν είναι καλή επιλογή. Σύγκρινα τα κιλά που είναι το τηλεσκόπιο (5kg) με αυτά που αντέχει η στήριξη (10kg) και σκέφτομαι πως μαζί με την κάμερα και τον υπόλοιπο εξοπλισμό θα είναι εντάξει (μιλώντας για αναβάθμιση εξοπλισμού για αστροφωτογράφηση στο μέλλον). Φυσικά τώρα το πόσο αντέχει η στήριξη δεν είναι ο μόνος παράγοντας για την επιλογή μιας καλής στήριξης, αλλά εγώ δεν ξέρω και πολλά πράγματα. Πριν από το σαββατοκύριακο που μας πέρασε δεν είχα σχεδόν καμία ιδέα για την αγορά τηλεσκόπιου και γενικά εξοπλισμού.

6 hours ago, giannis60 said:

Γι’ αυτό τον λόγο άλλωστε αν στην συγκεκριμένη βάλει κάποιος ένα 8ιντσο τηλεσκόπιο, το υπόλοιπο της ζωής του δεν είναι αρκετός χρόνος για να δει όλα όσα μπορεί να του δείξει το τηλεσκόπιο του. 

Εδώ συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείτε.


Ολά αυτά τα λέω, όπως είπατε: 

6 hours ago, giannis60 said:

την παίρνεις με σκοπό στο μέλλον να την χρησιμοποιήσεις και για αστροφωτογράφηση

ώστε να μπορώ στο μέλλον, άμα με ενδιαφέρει πολύ το θέμα της αστροφωτογράφησης, να επεκτείνω το σύστημα που θα ήδη έχω, χωρίς να αγοράσω καινούργιο εξοπλισμό. Να συμπεριλάβουμε και την περίπτωση που δεν μ'αρέσει. Έχω χάλασει πάνω από 1000 ευρώ για μια στήριξη που δεν την αξιοποιώ στο μέγιστο της. Άλλωστε, πίστευω (έτσι νομίζω τουλάχιστον) πως η αγορά στήριξης HEQ5 είναι λίγο υπερβολική για κάτι που θα κάνω για πρώτη φορά στην ζωή μου (εκτός το ότι και το κόστος είναι αρκετό για εμένα).

Φανταστείτε τι στήριξη έχουν βάλει, και σου δίνουν έτοιμο τηλεσκόπιο & στήριξη https://www.planitario.gr/gr/150-750-black-diamond-eq3-2-dsf.html η οποία η καημένη με το ζόρι θα αντέχει.

Για αυτό κιόλας διάλεξα την eq5 επειδή ξέρω ότι από εκεί σίγουρα θα έχω κάποιο δρόμο αναβάθμισης. Με βάση αυτά που λέτε πάντως θα πρέπει πολύ πιθανόν να το ξανασκεφτώ.

 

 

Επεξεργασία: Μετά από λίγη ώρα που πέρασε, κατάλαβα λίγο παραπάνω για το τι πρόκειται. Η στήριξη αυτή με περιόριζει πολύ στα 150mm, έτσι δεν θα μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο μέλλον το τηλεσκόπιο μου σε 200mm (και λίγο παραπάνω) άρα θα είμαι "κολλημένος" στα 150mm. Με λίγα λόγια, μια στήριξη σαν την HEQ5 είναι απλά πάρα πολύ μακροχρόνια. Θα πρέπει τώρα να σκεφτώ αρκετά το τι θα κάνω. Σαν τωρινή λύση, απλά θα δω πόσα χρήματα μπορώ να διαθέσω σε όλα αυτά και από εκεί θα πράξω ανάλογα.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σας, με έβαλε σε σκέψεις, όχι αρνητικές φυσικά, αλλά σκέψεις προς την καλύτερη αγορά.

Το επεξεργάστηκε ο Παναγιώτης Θηβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ερώτηση σου σχετικά με το τι  εννοώ με το:

 …αν στην συγκεκριμένη βάλει κάποιος ένα 8ιντσο τηλεσκόπιο, το υπόλοιπο της ζωής του δεν είναι αρκετός χρόνος για να δει όλα όσα μπορεί να του δείξει το τηλεσκόπιο του.

Υπάρχει setup που πουλάνε αυτήν την στήριξη με το 8ιντσο νευτώνειο F5. Σου το συνιστώ, αν πρώτιστος βάζεις την παρατήρηση,  την δε αστροφωτογραφία σε κάποιο, εάν κι εφόσον μέλλον, έναντι του  6ιντσου νευτώνειου F5 που θέλεις να αγοράσεις. Διότι με αυτό το setup, με το 8ιντσο, δεν θα σε φτάσει το υπόλοιπο της ζωής σου για να δεις όλα αυτά που είναι δυνατόν να σου δείξει το τηλεσκόπιο σου.

 

Στην φωτογραφεία με βλέπεις με αυτό επάνω στην EQ5 και με το 80 ED επάνω στο νευτώνειο. Τότε που πείρα το setup (το 2003) η EQ5 απλώς ήταν μαύρη. Τώρα είναι άσπρη, και τότε το τηλεσκόπιο ήταν γαλάζιο και τώρα είναι μαύρο. Ετοιμαζόμουν για αστροφωτογράφηση, έξω από το καταφύγιο στον Κιθαιρώνα.

  • Μου αρέσει 2

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης