Jump to content

Jupiter 21m 200mm f4.0 m42 infinity focus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα αγόρασα από κατάστημα φωτογραφικών ειδών τον παραπάνω μεταχειρισμένο φακό, προκειμένου να τον χρησιμοποιήσω με την Canon 600d. Δοκιμάζοντας τον όμως το βράδυ διαπίστωσα πως δεν εστιάζει στο άπειρο. Έψαξα στο διαδίκτυο, αλλά πουθενά δεν είδα να αναφέρεται τέτοιο πρόβλημα. Ο φακός μου είναι σε άριστη κατάσταση, μηχανικά και οπτικά, και δεν νομίζω να έχει αποσυναρμολογηθεί. Γνωρίζει κανείς σας αν υπάρχει θέμα με την εστίαση στο άπειρο με τον συγκεκριμένο φακό σε Canon DSLR, και κυρίως αν υπάρχει κάποια λύση; Μήπως έχει πρόβλημα μόνο το δικό μου δείγμα, σε περίπτωση που ενδεχομένως λύθηκε στο παρελθόν και συναρμολογήθηκε λάθος; Ο φακός είναι αρκετά καλός για αστροφωτογράφηση και πολύ δημοφιλής μεταξύ των αστροφωτογράφων, και θα είναι κρίμα αν δεν μπορέσω να τον χρησιμοποιήσω για τον λόγο για τον οποίο τον αγόρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία βοήθεια... Φιλικά, Κώστας... 

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα δεν εστιάζει στο άπειρο ή μήπως προχωρά και "πέρα" απ' αυτό και ξαναχάνει την εστίαση; (το κάνουν κάποιοι τηλεφακοί με σκόπιμη σχεδίαση).

Ο αντάπτορας από Μ42 σε EOS είναι σωστός; Κάποτε είχαν κυκλοφορίσει και κάποιοι με λανθασμένο (μεγαλύτερο) πάχος με αποτέλεσμα το πρόβλημα που περιγράφεις,

Αν δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω, το πρόβλημα είναι στον φακό , πιθανόν στο "στοπ" της περιστροφής.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εστιάζει Στέφανε , χρειάζεται περίπου 2-3 χιλιοστά. Ο αντάπτορας που χρησιμοποιώ έχει το μικρότερο δυνατό πάχος, είναι έχω κι έναν άλλον με μεγαλύτερο προφίλ, με τον οποίο η κατάσταση είναι ακόμη χειρότερη. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πουθενά αλλού δεν έχω διαβάσει ότι ο συγκεκριμένος φακός έχει πρόβλημα με την εστίαση με μηχανές Canon... 

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω και γω Jupiter 200αρη

Εκπληκτικος φακός και φουλ καθαρός! Έπαθα πλάκα όταν τον δοκίμασα στην nikon d600. Πολύ λεπτομέρεια και καθαρά όλα.

Τον είχα πάρει και γω για αστροφωτογραφια. 

Δυστυχώς στο άπειρο δεν εστιαζει. Θέλει αντάπτορα πάλι αλλά με γυαλάκι. Και λένε ότι λόγω του γυαλιού του έξτρα χαλάει κάπως και η ποιότητα της εικόνας. 

Αγόρασα ένα από ali και μου έχει έρθει. Αλλά δεν έχω κάτσει να το δοκιμάσω. Θα ήθελα να τον δοκιμάσω σε καλό ουρανό και όχι από Αθήνα. 

Βρίσκεις και Ελλάδα πάντως αντάπτορα με περίπου 25-30€

Τωρα αν κανονικά στις Canon εστιάζει θα σου πω ψέματα! Δεν το ξέρω! 

Το επεξεργάστηκε ο John..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, είχα παρόμοιο πρόβλημα με τον Pentax Takumar 200 και την Canon600D. Ήθελε ένα ελάχιστο για να εστιάσει ενώ με τον ίδιο αντάπτορα ο Jupiter 135 εστίαζε. Μπήκα ebay, Amazon,Ali κτλ και άρχισα να ψάχνω. Πήρα κανά δύο - τρεις αντάπτορες που έλεγαν ότι εστιάζουν εγγυημένα. Με έναν από αυτούς εστίαζε τελικά και είχε και περιθώριο να πάει και λίγο μετά το άπειρο. Όπότε τον έβαλα μόνιμα επάνω και όταν τον πούλησα τον έδωσα με αυτόν τον αντάπτορα. Δεν ξέρω εσένα πόσο μακριά είναι, εμένα με την bahtinov για να σου δώσω να καταλάβεις, ήταν λίγο πριν βρεθεί στο κέντρο του Χ. Αν εσένα είναι πολύ μακριά η μόνη λύση είναι να τον ανοίξεις, πολύ πιθανό να μπορεί να το κάνει και το μαγάζι από το οποίο τον αγόρασες. Υπάρχουν αρκετά tutorials για αυτούς τους φακούς και οδηγίες για να τους ανοίξεις.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε mirrorless που τον χρησιμοποίησα, χρειάστηκε να φάω τον αντάπτορα  με σμυριδόπανο για να εστιάσω στο άπειρο γιατί σταμάταγε λίγο πριν. Για να έχω ομοιόμορφο αποτέλεσμα έβαλα το σμυριδόπανο σε ενα κομμάτι ξύλο πιασμένο με σφιχτήρες σε ένα τραπέζι και το κινούσα κυκλικά πάνω του μέχρι να φαγωθεί. Είναι λίγο δουλειά για φυλακισμένους αλλά δούλεψε. Δεν ξέρω όμως αν σε βοηθάει κάτι τέτοιο σε dslr.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει και εγώ με τον Beroflex 500. Ήθελε λίγο ακόμα , δεν έφτανε να εστιάσει.

Το πήγα στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο σε έναν τεχνικό για φακούς (όποιον και να ρώτησα τον ίδιο μου πρότεινε), το είδε και μου το έφταιξε αν θυμάμαι καλά 30€ ; Έχει και κάποια χρόνια.. Του τον είχα δώσει μαζί με τον αντάπτορα για να τον μετρήσει για την canon. Τώρα τι ακριβώς έκανε, εάν έφαγε, πρόσθεσε, μετακίνησε…πάντως μετά δούλευε κανονικά.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως έτσι πρέπει να δωθεί λύση. Η μοντούρα M42 κατασκευαζόταν για απόσταση φλάντζας-φιλμ 45,46mm ενώ η μοντούρα Canon ΕF θέλει απλώς 44,00mm. Aν με έναν αντάπτορα που προσθέτει τη διαδρομή 1,46mm (ή και λιγότερο) ο φακός δεν εστιάζει στο άπειρο σε EF, τότε δεν θα εστιάζει ούτε και στις "δικές του" μηχανές (M42). Άρα χρήζει επισκευής/ρύθμισης εσωτερικά. Ελπίζω να γίνεται.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Euripides, έχεις προσωπικό μήνυμα. 

Δυστυχώς, για τον δικό μου φακό δεν αρκούν μερικά δέκατα του χιλιοστού, αλλά χρειάζονται σίγουρα 2-3 χιλιοστά για να εστιάσει. Οπότε όσο και να φάω τον ήδη λεπτό αντάπτορα που έχω για τον συγκεκριμένο φακό, φοβάμαι ότι δεν αρκεί. Μάλλον θα μιλήσω με το κατάστημα από όπου τον αγόρασα, μήπως μπορούν να τον ανοίξουν και να ξαναρυθμήσουν την εστίαση, όπως λέει ο Στέφανος... 

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 hours ago, pepito said:

Η κάμερα είναι απείραχτη... 

Αν θες ανέβασε μια φωτό του ανταπτορα. Και εγώ έχω χρησιμοποιήσει m42 φακούς σε canon και δεν είχα ποτέ θέμα εστίασης στο άπειρο. Με μονταρισμένη υπάρχει πολλές φορές θέμα αν δεν μετακινηθεί ο αισθητήρας, αλλά κ πάλι είναι πιο έντονο σε ευρυγωνιους φακούς κ όχι τηλεφακούς.

Αν έχεις μηχανή φιλματη m42, κάνε ένα τσεκ τον φακό ότι εστιάζει στο άπειρο, αλλιώς μάλλον θέλει ρύθμιση ο φακός.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης