Jump to content

Ένα ωραίο Ηλιοβασίλεμα απο τον Άρη !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παραθέτω μια ωραία φωτογραφία που βρήκα στη wikipedia απο το υπέροχο ηλιοβασίλεμα του Άρη.Τραβήχτηκε απο το Spirit στις 19 Μαίου του 2005 στον κρατήρα Gusev.

Mars_Sunset.jpg.b81ea4272220666766678a19cfa0e9b6.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά αυτή τη φωτογραφία όπως και όλα τα ηλιοβασιλέματα στον Άρη έχω την εξής απορία. Στον Άρη απ' ότι φαίνεται τα πράγματα είναι ανάποδα. Το Ηλιοβασίλεμα είναι μπλέ ενώ στη Γη κόκκινο. Νομίζω τα χρώματα αντιστρέφονται και στην ανατολή. Το θέμα είναι γιατί; Γιατί η φυσική εξήγηση που δίνουμε στη Γη να μην ισχύει και στον Άρη;
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά εγω εχω παρατηρήσει το πόσο μικρότερος είναι ο ήλιος λόγω της απόστασης :) Τώρα όσον αφορά τα χρώματα ας στο εξηγήσει ο Βασίλης η κάποιος άλλος που ξέρει :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν μπουμε σε περειπετειες για να εξηγησουμε την φωτο, να ρωτησω μηπως την πηραν με καποιο φιλτρο???

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχει να κάνει με το ποσοστό υδρατμών στην ατμόσφαιρα.

 

Στη γή το κόκκινο χρώμα του ουρανού παρατηρείται λόγω της αυξημένης σκέδασης Μie (ανάλογη του 1/λ) που οφείλεται στα σωματίδια της ατμόσφαιρας που έχουν αρκετά μεγάλο μέγεθος (>> λ)

 

Στον άρη, ανάλογα , η σκέδαση Rayleigh (ανάλογη του 1/λ^4) που οφείλεται στα μόρια της ατμόσφαιρας , αυξάνει όσο αυξάνει η απόσταση που διανύει το φώς στην ατμόσφαιρα, κάτι που εμείς ευτυχώς, απολαμβάνουμε όλες τις ώρες :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Vegan μ εντυπωσίασες!!

 

σκέφτηκα ότι έτρεξες να ανοίξεις κάποιο βιβλίο (και πάλι όχι εύκολο γιατί

πρέπει να ξέρεις ποιο ν' ανοίξεις)

 

αλλά μετά είδα το χρόνο που μεσολάβησε από την ερώτηση (9') και ... :o

 

μπραβο

 

(μπας και μεσ' την ασχετοσύνη μου δεν ξέρω ότι στο Φυσικό από το πρωί

ως το βράδυ σας μιλάνε για τις σκεδάσεις Mie και Reileight??) :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(μπας και μεσ' την ασχετοσύνη μου δεν ξέρω ότι στο Φυσικό από το πρωί

ως το βράδυ σας μιλάνε για τις σκεδάσεις Mie και Rayleigh??) :mrgreen:

 

 

....άμα τα ακούσεις 50.000 φορές και σύ δε θα σου φανεί και τόσο εντυπωσιακό.... :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Vegan σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! "Να 'ναι καλά" όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα και εργαστήρια του τομέα Πυρηνικής του ΑΠΘ που εισαγωγικά λένε τα ίδια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ όμορφη φωτογραφία!

Αυτά τα rovers είναι πραγματικά αθάνατα τεμάχια! Έχουν ξεπεράσει κάθε προσδοκία...

 

Όσον αφορά τα χρώματα είστε σίγουροι ότι αυτά είναι το σωστά χρώματα του ουρανού; Είναι πολύ δύσκολο να αποδώσεις σωστά το χρώμα του ουρανού στον Άρη.

Τι φίλτρα όμως χρησιμοποιήθηκαν;

Μήπως μερικά είναι στο υπεριώδες;

Έγινε σωστή χρωματική εξισορρόπηση;

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.........., αυξάνει όσο αυξάνει η απόσταση που διανύει το φώς στην ατμόσφαιρα, κάτι που εμείς ευτυχώς, απολαμβάνουμε όλες τις ώρες :cheesy: :cheesy:

 

 

Πινοντας φραπεδακι :mrgreen:

 

 

 

 

Τι 1/λ ειναι αυτο?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Flashy, χρόνια πολλά!!!!!!

ότι επιθυμείς να το παθαίνεις.... :cheesy: :cheesy:

 

το 1/λ είναι το αντίστροφο του μήκους κύματος..... :mrgreen:

 

 

Δήμο,

δεν ξέρω, έχει τραβηχτεί με κάποιο πολωτικό φίλτρο μάλλον, αλλά αυτό που γράφω παραπάνω ισχύει......... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπειδή το έχω ψάξει λίγο το θέμα όλες οι έγχρωμες φωτογραφίες από τα ρόβερ του Άρη συνθέτονται από διάφορα φίλτρα.

Τα οποία τα περισσότερα από αυτά είναι στο υπέρυθρο ή στο υπεριώδες φάσμα και όχι στο ορατό!

Επίτηδες το κάνουν αυτό διότι τα παραπάνω μη ορατά φάσματα είναι κατάλληλα για να εντοπίσουν γεωλογικές ή άλλες λεπτομέριες που δεν είναι διακριτές στο ορατό φάσμα.

Αυτά τα φίλτρα αποτελούνται από ασπρόμαυρες εικόνες που μετά συνθέτονται στα 3 κανάλια R-G-B (Κόκκινο-Πράσινο-Μπλέ) με διάφορα ποσοστά σύνθεσης. πχ: 30%-60%-10% και παράγεται έτσι η τελική έγχρωμη εικόνα.

Η επιλογή των ποσοστών σύνθεσης γίνεται με αντιπαράθεση της χρωματικής εξισορρόπησης που πραγματοποιείται με τη βοήθεια ενος ειδικού οργάνου πάνω στα ρόβερ το οποίο και φωτογραφίζεται ταυτόχρονα με τη φωτογραφία του θέματος.

Επειδή η χρωματική εξισορρόπηση δεν είναι πάντα τέλεια αλλά και επειδή επίσης τα επιμέρους φίλτρα δεν είναι συνήθως στο ορατό φάσμα το τελικό αποτέλεσμα συχνά δεν έχει καμία σχέση με τα πραγματικά χρώματα που υπάρχουν στον Άρη την στιγμή που πάρθηκε η φωτογραφία.

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά τα φίλτρα αποτελούνται από ασπρόμαυρες εικόνες που μετά συνθέτονται στα 3 κανάλια R-G-B (Κόκκινο-Πράσινο-Μπλέ) με διάφορα ποσοστά σύνθεσης. πχ: 30%-60%-10% και παράγεται έτσι η τελική έγχρωμη εικόνα.

 

 

 

 

 

η σύνθεση R-G-B με αυτά τα ποσοστά δίνει την καλύτερη προσέγγιση σε αυτό που λέμε "ανθρώπινη αντίληψη των χρωμάτων" δηλαδή ανάλογη με την καμπύλη ευαισθησίας του ανθρώπινου ματιού

 

 

Επειδή η χρωματική εξισορρόπηση δεν είναι πάντα τέλεια αλλά και επειδή επίσης τα επιμέρους φίλτρα δεν είναι συνήθως στο ορατό φάσμα το τελικό αποτέλεσμα συχνά δεν έχει καμία σχέση με τα πραγματικά χρώματα που υπάρχουν στον Άρη την στιγμή που πάρθηκε η φωτογραφία.

 

Ξέρεις μήπως με τί ψευδοχρώμα απεικονίζεται το IR??

 

Αυτό θα μας έλυνε μιά και καλή την απορία..... :-k

 

 

Ιφικράτη ξέρεις αν η συγκεκριμένη φώτο τραβήχτηκε με Pancam?

Thanks για το link!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικράτη ξέρεις αν η συγκεκριμένη φώτο τραβήχτηκε με Pancam?

 

Ναι σίγουρα. Είναι η μόνη κάμερα των ροβερ που έχει φιλτρα. Το λέει και στην επίσημη δημοσίευση της φωτο ότι είναι απο Pancam.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θενκς για την απαντηση ρε συ! και για τις ευχες :cheesy:

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρεις μήπως με τί ψευδοχρώμα απεικονίζεται το IR??

Αποχρώσεις του γκρι όπως και τα υπόλοιπα φίλτρα.

Κατα πάσα πιθανότητα White-Hot αλλά δεν αποκλείεται και το αντίστροφο αναλόγως με την περίπτωση.

 

Όμως ποια απορία θα μας έλυνε αυτό;;

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης