Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Θα ήθελα να ασχοληθώ με την αστροφωτογραφια αρχικά με κάμερα πάνω σε τρίποδο με tracker. Έχω την canon eos 800d unmoded. Επειδή έχω μόνο το φακό Κιτ 18-55 θα ήθελα να πάρω ένα μεγαλύτερο. Ο μόνος φακός όμως που βρήκα σε λογική τιμή είναι ο Κιτ 75-300 που είδα ότι είναι οκ για εισαγωγικος. Αν ξέρετε  κάποιο αλλο φακό σε τιμή περίπου 250 θα με βοηθούσε. Επίσης για tracker είδα την star adventurer αλλά είναι ακριβή και λέω να πάρω την mini έκδοση αλλά δεν ξέρω αν είναι ικανή για παρακολούθηση 1-2 λεπτών. Όποιες άλλες προτάσεις έχετε στο ίδιο εύρος τιμής είναι καλοδεχούμενες.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μικρή SA παραείναι μικρή και θα σε περιορίσει πολύ. Στις αγγελίες του Astrovox θα βρεις την μεγάλη SA σε καλή τιμή. Τώρα για χαμηλό budget, υπάρχει ο κλασσικός 50αρης φακός της canon που είναι οκ για αστροφωτογραφία, όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά μία χαρά για ξεκίνημα. Για μεγαλύτερη εστιακή μπορείς να βρεις από ebay τον Jupiter 135 που είναι παλιός Ρωσικός φακός σε χαμηλή τιμή 70-100€ που είναι αρκετά καλός. Θα χρειαστείς έναν αντάπτορα από Μ42 ρωσικό σε canon. Οι prime φακοί αποδίδουν πολύ καλύτερα από τους ζουμ στην αστροφωτογραφία. Πάνω από 135 ζορίζουν τα πράγματα και στο να καδράρεις τον στόχο αλλά και τις δυνατότητες της SA. 

 

  • Μου αρέσει 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω. Εκτος απο την star adventurer υπαρχουν αλλα tracker? Επισης με αυτο που ειπες θα πρεπει να κοιταω για εστιακη μεχρι 135?

 

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν αλλά η SA είναι δοκιμασμένη και σταθερή αξία. Μετά τα 135 με 200mm μπλέκει το πράγμα. Ανεβαίνει το βάρος του εξοπλισμού και η εστιακή δεν συγχωρεί. Το θέμα δεν είναι να τραβάς και μετά να πετάς τα μισά frames επειδή έχουν trails. Από 250-300mm και επάνω θα χρειαστείς οδηγητικό τηλεσκόπιο και οδηγητική κάμερα και γενικά κάνεις τη ζωή σου δύσκολη. Επίσης θα είναι πολύ δύσκολο να καδράρεις τον στόχο σου με το live view της κάμερας. Και σκέψου ότι θα κάνεις πολική με το μάτι που δεν είναι τόσο ακριβής. Η αστροφωτογραφία είναι πολύ περίπλοκη υπόθεση. Και στο να μαζέψεις καλά data και στο να τα επεξεργαστείς μετά. Πολύς κόσμος απογοητεύεται. Για αυτό ξεκινάμε με όσο πιο απλά πράγματα, δηλαδή SA, DSLR, φακοί από 14 μέχρι 135. Μαθαίνουμε να στήνουμε, να κάνουμε πολική, να καδράρουμε, να τραβάμε σωστά lights όσο και calibration frames. Μαθαίνουμε να τα επεξεργαζόμαστε. Μετά αν όλα πάνε καλά το ξανασυζητάμε γιατί το άλμα είναι πολύ μεγάλο και ακριβό. Υπάρχουν πάρα πολλοί στόχοι που μπορείς να τραβήξεις με αυτόν τον εξοπλισμό. Milky way με τον 14αρι, μεγάλα κομμάτια του milky way με τον 50αρι, τα περισσότερα γνωστά νεφελώματα με τον 135αρι. Αυτό είναι ένα setup που μπορείς να κρατήσεις σαν ελαφρύ και γρήγορο ακόμα και αν αποφασίσεις μετά να πας σε μεγάλη βάση/τηλεσκόπιο/CMOS κτλ κτλ. Οι αγγελίες παγκοσμίως είναι γεμάτες από εξοπλισμό ανθρώπων που υπερεκτίμησαν τις ικανότητες τους ή την διάθεση τους να ασχοληθούν σοβαρά και απογοητεύτηκαν γρήγορα.

  • Μου αρέσει 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φακος που ειπες ειναι ο jupiter 37-A 135/f3.5? Τον βρισκω γυρω στα 50 και στο αμαζον γυρω στα 80

  • Μου αρέσει 1
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

16 hours ago, panr05 said:

Ο φακος που ειπες ειναι ο jupiter 37-A 135/f3.5? Τον βρισκω γυρω στα 50 και στο αμαζον γυρω στα 80

Επειδή έχω τόσο την star adventurer όσο και τον συγκεκριμένο φακό μπορώ να σου πω ότι οι πρόταση που σου έγινε είναι ιδανική για ξεκίνημα με βέλτιστο συνδυασμό κόστους - δυνατοτήτων. Το μόνο που θα προσέθετα είναι μια στιβαρή ball head η οποία θα μπει πάνω στην star adventurer και πάνω εκεί θα κάτσει η μηχανή με το φακό. Αυτό θα σου επιτρέψει, όταν τελειώσεις την πολική ευθυγράμμιση, να καδραρεις το στόχο χωρίς να ξαναπειραξεις την sa και συγκεκριμένα χωρίς να ξεσφίξεις την ασφάλεια του άξονα της ορθής αναφοράς. Υπάρχει κίνδυνος να μετακινήσεις τη στήριξη, να χάσεις την πολική ευθυγράμμιση και φτου κι απ την αρχή. Και να μην μετακινηθεί η στήριξη, είναι μπελάς το κλείδωμα του στόχου με ρυθμίσεις των αξόνων της Star adventurer. 

 

Εννοώ κάτι σαν αυτό 

 

https://www.skroutz.gr/s/19511691/Manfrotto-Centre-Ball-Head-MH496-BH-Κεφαλή-Φωτογραφική.html

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, συμφωνω με τα παιδια απο πανω.

Η SA κανει παπαδες, την βαζεις σε μια τσαντα κ ξεκινας, μεγαλη υποθεση οτι χρειαζεται απλες μπαταριες. 

Εχω τραβηξει και 3' στα 135μμ χωρις οδηγηση.

 

Μερικές λήψεις με αυτο τον αστροσταση (φακοι 135μμ και 85μμ):

image.thumb.jpeg.4cc3ed4374a774fb213d2dc623189616.jpegimage.thumb.jpeg.9b528218ec007eeffbba8b5ee1347f6c.jpegimage.thumb.jpeg.d9a87a351f3b3df6076416d371f0606d.jpeg

 

unknown.png

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις προτασεις. Οποτε κλεινω σε αθτο το σετ απ και βλεπουμε.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης